חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אובדן הבטחון הכלכלי באמריקה

נושאים חדשות, כלכלה ותקציב ב 2.08.10 5:35

קבוצת חוקרים אמריקאים מקרן רוקפלר מהקרן החדשה לאמריקה ומאוניברסיטת ייל  פִּתחה לאחרונה את "מדד (חוסר)-הבטחון הכלכלי" באמריקה, זהו מדד חדשני ופורץ דרך המאפשר לראשונה מדידה מתכללת (אינטגרטיבית) המראה את חוסר בטחונם הכלכלי הגובר של האמריקאים
מאת: יפתח גולדמן

(ESI – Economic (In)Security Index). ב"קבוצת הסיכון" של אלה אשר איבדו את הבטחון הכלכלי או עלולים לאבד אותו נמצאים, על פי הגדרת המדד, אנשים אשר איבדו בבת אחת 25% מהכנסתם הפנויה (או יותר מכך), ושאין להם אמצעים פיננסיים לכסות על האובדן ו"לספוג" אותו עד להתאוששות כלכלית. הירידה בהכנסה הפנויה יכולה לנבוע מאובדן הכנסה (כמו במקרה של פיטורים) או מעליה פתאומית בהוצאות הבריאות (שלא כמו סעיפי הוצאה אחרים, הוצאות הבריאות הן בדרך-כלל קשיחות, פתאומיות, וקשה להערך לקראתן מראש – ממש כמו מכתב פיטורין…).

מדד ה ESI  בודק איזה אחוז מאזרחי ארצות הברית היו קורבן לאובדן הכנסה כזה (כאמור, רבע מההכנסה הפנויה ומעלה).

להלן כמה מהתוצאות:

·      מדד ה  ESI נתון לתנודות לאורך השנים, אבל מגמת הגרף בעשרים וחמש השנים האחרונות היא בעליה ברורה. ב 1985, 12.2% מהאמריקאים חוו אובדן הכנסה דרמטי כמתואר לעיל. בראשית שנות האלפיים המספר הגיע ל 17%.

· מגמת מדד ה ESI נמצאת בעליה גם כשהאבטלה יורדת. בשנת 1985 אחוז האבטלה באמריקה עמד על 7.2% ומדד ה ESI עמד על 12%. בשנת 2002 האבטלה עמדה רק על 5.8, ומדד ה ESI  הגיע ל 17%.

· אין עדיין נתונים מלאים עבור שנת 2009, אבל על-סמך הנתונים הנתונים שבידם ובהשוואה עם שנים קודמות מעריכים החוקרים שהמדד עבור שנת 2009 יגיע ל 20.4% כלומר: המדד יגלה שאחד מכל חמישה אמריקאים איבד בשנה זו רבע או יותר מהכנסתו הפנויה.

לקריאת ממצאי המחקר

נערך על ידי לקסי
תגיות: , ,

2 תגובות

  1. ק. טוכולסקי :

    צריך ומהר לבחון את המדד הזה בישראל. הגיע הזמן באמת ליותר כלים כלכליים לבחינת כמה חרא הנאו ליבראליזם הביא לעולם.

  2. מיכאל לינדנבאום :

    בישראל זה פשוט.
    הבטחון הכלכלי הוחרב החל מתוכנית הייצוב התאצ'ריסטית של 1985 דהיינו,חיסול העבודה המאורגנת על ידי הפרטה ,חברות כ"א,ויצירת 20 משפחות האוליגרכיה על ידי שוד האוכלוסייה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.