חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הנשיא שמעון פרס ולחישתו הרועמת של רמון

נושאים מדיני-בטחוני, פוליטי, פוליטישוק ב 1.08.10 5:58

כולם מכחישים את האמירה שנשמעה ב"אמריקן קולוני".  אמירתו של יו"ר מועצת "קדימה" חיים רמון לסאיב עריקאת, שהוא בא בשליחות הנשיא שמעון פרס באמרו לעריקאת כי אין טעם בשיחות ישירות.  האם "אין מצב"?, ואולי בכל זאת "יש מצב", אולי בכל זאת "יעלה על הדעת"
מאת: הני זובידה

ישנן דברים מסוימים שלא ניתן להעלות אותם על הדעת, אתם יודעים, אלו הם מסוג הדברים שאם אומרים אותם התשובה המיידית היא: "אין מצב!". יש לי המון דוגמאות, חלק מעולם הספורט וחלק מהפוליטיקה, למשל: ריאן גיגס עובר למילאן, התשובה אין מצב! (זאת בניגוד מוחלט לעובדה שכריסטיאנו רונאלדו עבר לריאל מדריד, כאן השאלה הייתה רק מתי). בפוליטיקה הנאמנות היא מעט יותר בעייתית אך ניתן להעיד על אופיים של אנשים, למשל אינני רואה את בני בגין מסתובב עם אנשי ממון והופך עצמו לחלק מהם, אין מצב אמרנו? (בניגוד ברור לאהוד ברק, ראש מפלגת העובדים שמוערך במיליונים). וכמובן שניתן להמשיך ולהפליג בדוגמאות אך המסר ברור.

השבוע נתבשרנו כי בחודש יולי נפגש חיים רמון (נאום הלוייתנים) עם הממונה על המו"מ מטעם הרשות הפלשתינאית וביקש ממנו לסרב למו"מ ישיר. לטענת אותו המדווח, רמון נשאל במהלך השיחה על ידי עריקאת האם נשלח על ידי פרס ורמון אישר את הדבר. מיותר לציין כי כל הנושא הוכחש לחלוטין על ידי רמון, שלא הכחיש את קיום הפגישה אך טוען כי תוכן הפגישה שהועבר על ידי אותו מקור מסולף, וכמובן מבית הנשיא יצאה הכחשה מוחלטת על כל קשר של הנשיא לפגישה, או לבקשה מחיים רמון לפגוש את עריקאת, ולנסות לשכנעו שלא להסכים למו"מ ישיר.

כל הסאגה הזאת למשל לא הייתה מתרחשת לו מדובר היה בשני אישים אחרים, והשאלה היא מדוע? ובכן שמעון פרס כנראה קנה את זה בזכות מלאה. היה זה רבין שכינה את ה"אזרח מספר אחת של ישראל" תככן בלתי נלאה, וזאת לא בשל נאמנותו ועבודתו הפוליטית המוסרית. לעיתים אכן 'נדבקים' דימויים לא מוצדקים לאנשים, אך ישנה האמירה כי אם יותר מידי אנשים אומרים את זה כנראה יש בכך אמת. ואילו רמון, הוא זה שיצא נגד משפחתו וביתו, זו שגידלה אותו ונתנה לו בית לגדול בו, והוא עשה זאת פעמים רבות אך מכולן זכורות שתיים, הראשונה הייתה בריצתו להסתדרות עם חיים חדשים, והשנייה היא בעריקתו למפלגת קדימה יחדי עם 'פטרונו' שמעון פרס, הם היו הצבע השמאלני שנדרש לכל אותם אנשי ליכוד מקדימה על מנת לקבל את המיקום שלהם כמפלגת מרכז.

אז מה נאמר על המעשה שבו מדובר כעת, החל מהעובדה שעדיין כל הנושא הוא בגדר אמירה של מקור  אחד נגד רמון, ישנן הכחשות חד משמעיות מרמון ומבית הנשיא, אך אומר זאת ישנם פוליטיקאים שעליהם לא היו נאמרים הדברים, ועל כן לדעתי יש דברים בגו. מלבד לכך, כל אלו שטענו כי מינויו של פרס לנשיא המדינה הייתה הדרך היחידה להוציא אותו מהפוליטיקה ולאפשר לאחרים מרחב תמרון וכי בתפקיד זה הוא יאלץ להיות ממלכתי ועסוק בטקסים ולא פוליטיקה – נו, טעיתם מסתבר. ולגבי רמון, פעם (מזמן מזמן) התקווה של השמאל, נער הפלא, נראה לי שדי ברור שראש ממשלה הוא לא יהיה, הבעיה היא שעוד מעט הוא יוכתר בתור אויב השלום, ואת זה אף אחד לא צפה.

הבלוג של הני

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

12 תגובות

 1. ארטור :

  ממש לא מתאים לעבודה שחורה .

  גיבוב של משאלות לב ,דעות קדומות,אמירות שנאמרו מזמן ,דמיון ,והכל כדי לבנות סיפור .

  צריך עובדות ,ראיות,צרופי מקרים הגיוניים ,חשיפת אינטרסים .

  בקיצור יש במאמר הרבה כלום ,וכלום ממה שבאמת צריך לסיפור טוב .

 2. לקסי :

  ראו גם:
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1182795.html

 3. הני :

  ארטור, אינני מבין, אין כאןם שום קביעה אם היה או לא היה, ואני מסייג כל דבר יותר מפעם אחץ, שים לב השיח של המאמר הוא לא אם היה או לא, הוא בעצם על ההדבקה של המקרה לשני האישים ומה זה אומר על הפוליטיקאים שלנו, בעיקר נשיא המדינה שמעון פרס.

  לקסי, עם כל "אהבתי" לנתניהו הוא לא הראשון שועשה שימושים בחומרים שחורים לצרכים פוליטיים. אז להפנות למאמר בעיתון הארץ לא עושה את העבודה…

  זהו נשיא המדינה, שימו לב למה שמו נגרר, זהו עדות מוחצת על האיש!
  הני

 4. רביב נאוה :

  הני, מה זאת אומרת "למה שמו נגרר?". אתה אומר בעצם, שהעדות הכי מוחצת לאופיו של אדם היא איך שמדברים עליו. לוגיקה קצת בעייתית, אני חושש.

 5. בואו נתעסק בעיקר ולא בטפל :

  אתמול דנה תוכנית האקטואליה המרכזית של רשת ב' דקות ארוכות בשאלה אם פרס נולד ב-2 באוגוסט ככתוב בויקיפדיה או ב-16 באוגוסט.

  הדיון הצהוב והמיותר הזה (לדעתי) הוא כמעט אותו הדבר.

  אנחנו עוסקים פה בכלכלה, ובעניין זה ראוי מאוד לעשות דיון "לגופו של אדם".

  בעבר היתה זו ההמצאה המפלצתית ששמה חוק ההסדרים כחלק מ"התוכנית לייצוב המשק" וכיום זו תמיכתו בפרוייקטי הון שלטון מפוקפקים: "מובל השלום" שזכה לביקורת חמורה ממבקר המדינה והתמיכה הממשלתית הנדיבה מאוד במכונית החשמלית ה"ירוקה" של שי אגסי-האחים עופר (ותחנות החשמל הפרטיות שלהם).

  http://www.nrg.co.il/online/35/ART1/555/235.html

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3477312,00.html

  פרס הצליח לבסס לעצמו מעמד של אפיפיור כמעט, אדם שדי בחותמת התמיכה שלו כדי להפוך פרוייקט כלכלי בעלות אדירה לרצוי וחיוני.
  זעקות ארגונים חברתיים וסביבתיים נותרות על אזניים ערלות. זה דבר מסוכן מאוד.

 6. הני :

  רביב, זוהי עדות למי האיש ומה פועלו! ברזע שיש "חומר שחור" שנחשב למיהמן ביותר ושמו של האיש משורבב לפרשה מסוג זה, זה אומר דרשני!

  בואו נעסוק בעיקר ולא בטפל, למה אינך כשמך? שלום הוא לא נושא מרכזי לנושא הכלכלי? מה זה האמירות הריקות הללו? האם אתה לא מבין כי ברגע שיכון שלום נוכל לעסוק בעיקר ולא בטפל? מה קורה כאן, פגעו למישהו ביקרים לו?

  חברים אם נשיא המדינה, חותר נגד השלום (חתרן בלתי נלאה) יש לנו בעיה!!! כל האמירות על הנסיון של האליטה להמשיך ולתחזק את המלחמה ולהימנע משלום בשל החשש מנפילתה הינה מוטמעת כאן, ואני חשבתי שדיה לחכימה ברמיזה….מסתבר שלא, פעם הבאה אהיה הרבה יותר ישיר….
  הני

 7. דליה :

  הני
  האם אתה טוען שנשיא המדינה מתנגד לשלום? אם כן, עליך לבסס טענה זו לא רק על סמך משפט רכילותי אחד. צריך להוכיח טענה זו ולהביא הרבה דוגמאות. ומזה אתה מגיע לתיאוריה על האליטה המשמרת את הסטטוס קוו. גם לגביה אתה צריך להוכיח דבריך.
  מן המידע בתקשורת ניתן להבין שמפגשים עם נציגים פלסטינאים מתקיימים כבדרך שגרה. לקחת פגישה אחת כזו ולהפוך אותה למזימה, זה נראה לי הכישרון של ביבי. אני רואה שאותך הוא שכנע.

 8. איתי :

  דליה והני,

  על "תרומתו" של חתן פרס נובל לשלום שמעון פרס לסיכול השלום (בגיבוי טונות של עדויות) ניתן ללמוד משני ספרים נהדרים – אדוני הארץ של עקיבא אלדר ועדית זרטל ושקרים על שלום של טניה ריינהרט זל.

  בין זה ובין הרכילות הצהובה על בחישות של פרס/קדימה בישראבלוף של מו"מ בין ביבי לאבו מאזן אין דבר וחצי דבר.

  אם הפלסטינים לא ייכנסו למומ זה בוודאי לא בגלל לחצים שהיו או לא היו מטעם רמון/פרס ואם הם כן ייכנסו, ביבי כבר ימצא תירוץ למה לא לחתום.

  הכל פה ספינים על ספינים, והספינר הראשי הוא ראה"מ שאינו צדיק יותר מן הנשיא.

 9. לקסי :

  מה שאמר קיסינג'ר:
  (למי שלא ידעו או ששכחו)

  "לישראל אין מדיניות חוץ, יש לה רק מדיניות פנים"

 10. הני :

  דליה, אני לא מבין גדול בז'רגון הבטחוני, אבל היום עשיתי שיעורי בית. את מה שיצא החוצה העבירו לאנשים מסוימים כחלק מ"חומר שחור" שאינו שום רכילות אלא החומר האמין ביותר שמקבלים מקבלי ההחלטות שלנו.

  אותי לא שכנעו ואני אפילו לא טענתי שזה קרה (תעשו טובה וקראו שוב את הטור!) אני רק אומר שהעובדה שזה יצא החוצה ושהנשיא מעורב מעידה על איכות האנשים שיש לנו בצמרת הפוליטית….

  איתי, מכיר, אך לא בכך עסקינן (עידית הייתה מרצה במרכז), ושוב לא ברכילות עסקינן אלא במי העניין נוגע, ולזה יש חשיבות ראשונה במעלה, ואותה צריך לחשוף, זהו חלק אינטגרלי מהמערכת הפוליטית שלנו ועד כמה שאני זוכר על זה מתבסס הטור פוליטישוק….

  לקסי, אמרת קיסנגר אמרת מדע המדינה. לדעתי יש לו טעות, כי לישראל יש מדיניות חוץ ברורה, לא לקיים שום מדיניות חוץ! לנגוח להרביץ ולנבוח העיקר לשמר את הסטטוס קוו, זה עובד הכי טוב להמשיך ולשמר את המצב הקיים בפנים הארץ. ראה הנה עוד מעט קט ויאכלו לנו את כל מה שיש בלי לעצור ולזרוק לנו כמה פירורים והכול בשם הביטחון הלאומי…

  עוד מעט ואכתוב על הבלוף הזה שנקרא השמאל הלאומי….

  לילה טוב
  הני

 11. לקסי :

  הני,
  קיסינג'ר לא טעה.
  פעם למדתי שמדיניות היא מערכת כללי התנהגות של תגובות מוכנות מראש למצבים אפשריים שונים.

  כאשר המדיניות – לפי מה שכתבת כאן למעלה – "…לנגוח להרביץ ולנבוח העיקר לשמר את הסטטוס קוו, זה עובד הכי טוב להמשיך ולשמר את המצב הקיים בפנים הארץ…" אתה בפירוש מאשש את דברי קיסינג'ר 🙂

 12. הני :

  אני יודע צחקתי…. 🙂

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.