חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אומרים לנו שיש מס אחר

על המבדיל בין דם לדם

נושאים דעות, פוליטי ב 30.07.10 6:10

הריסת אל עראקיב כפר של 1300 נפש, היא חלק מהמלחמה המתנהלת בדרום על האדמות, משום שהמדינה שולחת את הבדואים לערי גטאות ללא עתיד, כששנים של אפליה הפכו אותם לעבריינים בעל כורחם. על התנחלויות לא חוקיות מרחמים, אבל לבדואים לא צריך לדאוג. הם במעמד של אנשים שקופים

מאת: ק. טוכולסקי

קשה לומר שאני יודע בדיוק מה קרה השבוע בכפר הבלתי מוכר אל עראקיב בנגב. מה שאני יודע שיישוב לא מוכר של אזרחי ישראל נהרס עד היסוד בפעולה משטרתית נרחבת. הפעולה נעשתה לפנות בוקר והייתה נחושה ואלימה. קשה לי לדעת יותר מדי על הפעולה, כי התקשורת הישראלית לא סיקרה את האירוע בצורה רצינית. בסך הכל אמנם פונה ישוב, אמנם נהרסו בתים לא חוקיים, אבל המפונים לא היו יהודים, לא מלח הארץ ולא טובי בנינו אלא בסך הכל בדואים, בני מיעוטים, אחרים.

אחת הקלישאות המסוכנות ביותר לדמוקרטיה הישראלית היא האשמת התקשורת בהיותה שמאלנית. אשמה זו מאפשרת להסית נגד התקשורת שבינה לבין שמאלניות אין ולו דבר אחד. בפועל התקשורת היא ימנית, לאומנית, ניאו ליבראלית וגזענית. מהארץ הליבראלי ועד ישראל היום התאצ'ריסטי, כל העיתונים משרתים ממלכתיות ניאו ליבראלית מזויפת, ותרבות שסוגדת לשלטון ההון. יש כמה הבדלים סמנטיים בין העיתונים לבין עצמם ובין ערוצי החדשות בישראל, אבל אין הבדל אמיתי, רק ניואנסים שונים. כפר של 1,300 תושבים נמחה מעל פני האדמה וכל העיתונים מקדישים לנושא רק ידיעות פנימיות.

אני רוצה להבהיר, בניגוד לכותרות הזועמות והסטאטוסים העצבניים של אתרי ופעילי השמאל הרדיקלי, בעיית הכפרים הלא מוכרים, לא חוקיים, בנגב אינה פשוטה כל כך. לא הורסים סתם כך בתים לאנשים שאין להם לאן ללכת, בדרום מתנהלת מלחמה על אדמות. מדינת ישראל צריכה להבין שהבדואים לא יוותרו על חלקם באדמות הנגב, בשביל חוות בודדים או ווילות למעמד הבינוני, בשעה שהמדינה שולחת אותם לערי גטאות, בלי תשתית, בלי מקומות עבודה ובלי עתיד. הבדואים צריכים להבין שאי אפשר לתפוס אדמות בכל מקום שהם רוצים ומתי שהם רוצים, ולהקים עוד ועוד ישובים, בלי תכנון ובלי אישור. מדינת ישראל והבדואים כאחד צריכים להבין שיש פה מדינה ויש פה אזרחים ותפקיד המדינה הוא לדאוג לכל אזרחיה ותפקיד כל האזרחים הוא לכבד את חוקי המדינה. זה לא המצב בנגב. שנים של אפליה ודיכוי הפכו חלק ניכר מהאוכלוסייה הבדואית לעבריינית בעל כורחה. ועדיין המדינה נושאת באחריות למצב שנוצר ואינה עושה דבר בשביל לתקנו.

מה שעצוב יותר מכך ביום הזה הוא העובדה, שאם דחפורים של המשטרה היו מכתרים לא ישוב בן 1,300 איש שאין להם לאן ללכת בתוך מדינתם, אלא מאחז לא חוקי של כמה עשרות כובשים קולוניאליסטים שיש להם מדינה משלהם והם בכל זאת בוחרים לכבוש את האחר, אנשי התקשורת היו זועקים. כותרות ראשיות, מאמרי מערכת, ראיונות בטלוויזיה, ויכוחים בין פוליטיקאים ומומחים,היו הופכים את הנושא לאייטם ראשי. התקשורת משרתת את הימין, את השיח הלאומני ואת הכיבוש, והיא עוזרת להסתיר את העוולות כלפי בני המיעוטים בישראל וכלפי הפלסטינים בשטחים. רק לאחרונה התפרסמה סדרת כתבות כנגד הבדואים בדרום, לא דיון מעמיק בבעיות שנוצרו בקרב אוכלוסייה ענייה ומודרת אלא הסתה אנטישמית כנגד קבוצת אוכלוסייה.

ההבדל בין ההתייחסות לפינוי מאחז יהודי לפינוי כפר לא מוכר לא חוקי בדואי, מוכיח שוב כי התקשורת היא לא כלב השמירה של הדמוקרטיה, התקשורת בישראל אחוזה מורא מפני שלטון ההון אותו היא משרתת, ונוהגת במשוא פנים. ביום יום אנו עוסקים באתר זה במשוא הפנים בתחומים כלכליים אבל פרשת אל עראקיב מצביע על משוא פנים חמור יותר, על המבדיל בין דם לדם. 200 ילדים בדואים חסרי בית, 1,300 אנשים שביתם נחרב. אנשים אלו לא זכאים לדיור ציבורי, כי אין במגזר הבדואי דיור ציבורי וכי מדינת ישראל לא תיתן לבני מיעוטים דיור ציבורי בעיר יהודית, גזענות מחפירה. שום עובד סוציאלי לא יציע פתרון, שום גורם ממלכתי או פרטי לא ייקח אחריות. אלו לא הקוזאקים הנגזלים מגוש קטיף שמזה חמש שנים לא חדלים לסחוט את המדינה בעידודה של התקשורת, אלו אינם בעלי הון שצריך לפצות על כל פגיעה, אלו בסך הכל בדואים. להם לא צריך לדאוג, אותם לא צריך לסקר – הם במעמד של אוכלוסייה שקופה שבשקופות.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

10 תגובות

 1. יונתן :

  כמו שאמרת,אתה לא יודע מה קורה שם.

 2. דקל עוזר :

  כוסומו המדינה הזאת, נותנת לי דירה בחינם. אני אקרא לזה גטו

 3. דליה :

  "ממשלת ישראל, בשם מדינת ישראל, מנהלת מלחמה מתמשכת נגד אזרחיה המופלים, העניים, המקופחים. היא לא סתם מזניחה – היא מנשלת, היא מאיימת, היא הורסת." http://www.haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4888

 4. אפרת :

  העיתון שלי באמת לא היה שמאלני, הוא כן דיווח על האירוע וכתב שהפינוי לא היה פתאומי אלא לאחר צווים, הזהרות והכרעת בית משפט ושיש למפונים, או לחלק מהם לפחות, לאן ללכת.

  http://www.nrg.co.il/app/index.php?do=blog&encr_id=79974780b5e0d394fddbd1a00f4f21d3&id=1500

 5. נדב פרץ :

  אפרת, אני מצטער, אבל אי אפשר להאמין לאף מילה אחת שקלמן ליבסקינד אומר – לפחות בנושא הבדואים – בלי להצליב עם עוד מקור. רבאק, הבנאדם אשכרה טען שמאז שנות ה-90 המדינה לא הורסת בתים של בדואים, כשאני בעצמי רואה את השופלים כל כמה חודשים, וכשיש תיעוד שוטף של עשרות הריסות בשנה, כולל צילומים.

  ואגב, אף אחד לא טען שהפינוי לא היה חוקי ולאחר צווים של בימ"ש. חוקי בדיוק כמו הפינוי של גוש קטיף, ובכל זאת אף בדואי לא קיבל חצי מליון שקל וקראווילה.

 6. יונתן :

  גם אי אפשר להאמין למילה אחת של מי שטוען שמדובר בגירוש וטיהור אתני בלי להזכיר את זה שהנושא עבר דיון משפטי והתקבל פסק דין ותתפלא לא מעט טענו שהפינוי היה לא חוקי,לפי ניב גורדון מדובר בלא פחות מטיהור אתני.

  סה"כ ליבסקינד הוא עיתונאי רציני,הרבה יותר מאלו שנסחפים ביללות הרחמים על הבדואים.

  איפה הוא אומר שהמדינה לא הרסה בתים? אני ראיתי שהוא אומר שהמדינה נתקלת בקשיים עצומים וזה נכון.

  להשוות את הפינוי שלהם כפולשים לאדמת מדינה לפינוי מגוש קטיף זאת דמגוגיה מוחלטת.

 7. ק. טוכולסקי :

  יונתן זאת באמת דמגוגיה, אנשי גוש קטיף השתלטו על אדמות של עם אחר שאין לו עוד אדמות באזור הצפוף בעולם למרות שיש להם מדינה ובכך ביצעו פשע כפול כלפי החברה הישראלית וכלפי העם הפלסטיני. הבדואים בנגב פוגעים במדינה שלא נותנת להם אלטרנטיבה. זה לא בסדר אבל זה ממש לא בר השוואה לפשעי קטיף.

 8. יונתן :

  חמודי,הם עם פלסטיני כשהם צריכים לשדר חולשה וערבים כשהם רוצים לשדר חוזק.

  ההתנחלות בגוש קטיף הייתה מעשה מדינה וחוקית על פי חוקי מדינת ישראל,בינתיים אנחנו מגדירים פשעים לפי חוקי המדינה ולא לפי הרצונות של הפלסטינים/ערבים.

  אני מת על הביטוי "פשעים נגד העם הפלסטיני" אתה יודע שמבחינתם כל דבר שקשור לישות הלאומית שלנו(כן גם לנו יש ישות לאומית…אני יודע שזאת טענה פורצת דרך מבחינתך ועדיין)זה פשע כלפי העם הפלסטיני.

  יש לבדואים את כל האלטרנטיבות שבעולם,יש להם יותר אלטרנטיבות מלנו מכיון ולא אני ולא אתה נקבל דירה בעיר אם רק נחליטלעבור אליה,לא נקבל אדמה על שירות בצה"ל ולא יתפשרו איתנו על תביעות הזויות לקרקע שאין לנו הוכחה טובה שהיא שלנו.

 9. נדב פרץ :

  יונתן, להגיד כאן 'בהתאם לחוקי מדינת ישראל' זה די חסר פואנטה. אף אחד לא טען שמפקד מרחב נגב החליט יום אחד לפנות ישובים בהתאם לחוק. יש לנו ביקורת על חוקי מדינת ישראל ועל החלטותיה, ואני מקווה שזה עדיין לגיטימי.

  אל-ערקיב הוא כפר שעומד במקומו עוד לפני 1948, לפני היות חוקי מדינת ישראל. הם לא 'פלשו' לשום מקום. בכפרים אחרים, האנשים יושבים במקום שאליו המדינה העבירה אותם, גם כן אקט שקשה לקרוא לו 'פלישה'. נכון, הם מקימים בתים חדשים. קוראים לזה 'ריבוי טבעי'.

  ולגבי שאר הטענות שלך – הן בעיקר מעידות על חוסר הכרות עם המטריה. אף בדואי לא 'מקבל דירה בעיר', הם מקבלים דירה באחת העיירות (העניות ביותר בישראל, יש להזכיר), תמורת ויתור על התביעות שלהם לאדמה. ואף אחד, מעולם, לא 'התפשר' עם בדואים על תביעות לאדמה – היו מקרים מעטים שבהם הם הצליחו להוכיח שהאדמה שלהם, למרות שחוקי הקרקע של ישראל בנויים במיוחד כדי שלא יוכלו להוכיח טענות כאלו.

 10. יונתן :

  לא ראיתי שכתבתי שהם יקבלו דירה ברמת אביב..מן הסתם הם יקבלו דירה באחת העיירות הבדואיות,בשביל זה הקימו אותן.

  זכותכם להעביר ביקורת על מה שבא לכם,זכותם של כל האחרים להעביר ביקורת עליכם,זה שמעבירים עליכם ביקורת לא אומר שסותמים לכם את הפה.

  אני מקווה שבתור חלק מההכרות המדהימה שלך עם המטריה אתה מכיר גם את נושא הפרדת הרשויות במדינה ואת ההפרדה בין הרשויות השונות,ההחלטה כאן היא של הרשות השופטת שמשום מה החלטותיה מהוללות כשהן תואמות לדעותיכם אבל מבוזות כשהן לא.

  אל ערקיב עומד במקומו עוד בטרם נברא העולם,הטוענים שלטו על חצי מהנגב ונעו ממקום למקום בשטיחים מעופפים,הכל טוב ויפה ואם זה היה רלוונטי בית המשפט היה מתחשב בזה,הוא לא התחשב בזה וזה לא רלוונטי.

  כחלק מהמטריה כדי שתדע שהתפשרו עם אנשים שטענו שהיו להם אדמות גם אם לא הצליחו להוכיח,התירוץ המקובל הוא שרצו להתחמק מתשלום מיסים לעותומנים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.