חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רפורמת התכנון: המזימה של נתניהו

נושאים דעות ב 30.07.10 6:05

נמרוד ברנע תוקף את רפורמת התכנון והבניה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויותר חשוב – מציע מספר דרכי פעולה מענינות למאבק

מאת: נמרוד ברנע

המזימה הניאו-ליברלית של נתניהו

אחרי שסיים להפריט את קרקעות המדינה סימן נתניהו את היעד הבא: הרפורמה בתכנון. הרפורמה היא הצעד המשלים להפרטת הקרקעות והפיכת כל תחומי הקרקע, הדיור, השמירה על השטחים הפתוחים, הבנייה והנדל"ן לסחירים, ללא בקרה ופיקוח ציבוריים, הסרת הבלמים והאיזונים לטובת כוחות השוק והמשך מגמת הדה-רגולציה וההפרטה.

כדי שהמזימה הניאו-ליברלית הזו תצליח לא די בהפרטת הקרקעות. כי בכל זאת, גם אם פלוני מחזיק בבעלות פרטית על קרקע, זה לא אומר שהוא יכול לעשות עימה מה שהוא רוצה. בישראל יש מוסדות תכנון, תוכניות מתאר, תוכניות בניין ערים, ייעודי קרקע שונים, חלוקת אחוזי בנייה וכל מיני מכשירים וכלים שמטרתם לשמור על האינטרס הציבורי ולאזן בין הגורמים השונים הפועלים בג'ונגל הנדל"ן.

ללא המכשירים והכלים האלה כל אחד היה יכול לבנות מה שהוא רוצה איפה שהוא רוצה. זה אומר שאם יצחק תשובה רוצה להקים חוות גז על חוף דור? הוא יכול. כמה מתעשרים חדשים רוצים להקים לעצמם אחוזות פרטיות באמצע יערות הכרמל? הם יכולים. יזם נדל"ן רוצה להקים מגדל באמצע שכונת מגורים עם בנייה נמוכה? הוא יכול.

במדינה שבה קשרי ההון שלטון הפכו למגפה, עם משק שנשלט על ידי קבוצת מצומצמת של משפחות, הנזקים הבלתי הפיכים שיכולים להיגרם מפגיעה והחלשה של מערכת התכנון הם אדירים.

מעבר למימוש החזון הניאו-ליברלי המחריד של נתניהו יש לרפורמה הזו עוד צדדים שליליים. צדדים שליליים שנועדו לחזק את בעלי ההון, להסתיר מהציבור מידע ולעזור לו לשמר ולשמן את הקואליציה בקומבינות מלוכלכות.

בינתיים נתניהו מחביא את הרפורמה. לא סתם רוב הציבור לא שמע על הרפורמה, לא ראה אזכורים שלה בתקשורת ולא היה מודע כלל לרפורמה שעתידה להשפיע על חייו יותר מרוב החוקים, התקנות והתקציבים שעוברים בכנסת. נתניהו מסתיר את הרפורמה. הוא לא מדבר עליה, הוא לא מתראיין לגביה, שומר על פרופיל נמוך. קצב ההתקדמות של אישור התוכנית בממשלה ובכנסת מהיר ועקבי. נתניהו מנסה להעביר את הרפורמה מתחת לרדאר, בשקט בשקט, בלי שהציבור ישים לב, בלי מהומה ציבורית, בלי מחאה פוליטית שתפגע בדימויו הירוד גם כך ותסכל את תוכניותיו הכושלות להרוס את כל מה שטוב והגון במדינה הזו.

עוצרים את הרפורמה

המטה לתכנון אחראי הוא קואליציה של למעלה מ-30 ארגוני סביבה וחברה שקמה במטרה לעצור את הקומבינה בתכנון של נתניהו. אדם טבע ודין, האגודה לזכויות האזרח, שתי"ל, התנועה למען איכות השלטון, החברה להגנת הטבע, חיים וסביבה, הקשת הדמוקרטית המזרחית, השומר הצעיר, איגוד המתכננים, לשכת עורכי הדין – כולם נגד הרפורמה.

המאבק נתקל בקשיים בהתחלה. הניסיון לעלות למודעות הציבורית נושא מורכב שקשה לאנשים להתחבר אליו, מה גם שרוב האנשים בישראל לא מודעים ולא מכירים את מערכת התכנון ואת השפעתה על חיינו, הוא לא פשוט. העובדה שנתניהו משתיק ומחביא את הרפורמה, ללא שום דיון ציבורי, לא מקלה על המלאכה הזו.

אבל המאבק מתקדם. המחאה מתרחבת, נזקי הרפורמה מבצבצים בתקשורת, עוד ועוד ארגונים ואזרחים מתחילים להיות מודעים למזימה של נתניהו ורוצים לעצור אותה. לפני שלושה שבועות התאספו למעלה מאלף איש למרגלות הולילנד להפגנה הסביבתית הגדולה ביותר בישראל. גם התאחדות הקבלנים, שלכאורה היה מצופה מהם לתמוך ברפורמה, הצטרפו למתנגדים. זוהי כמדומני הפעם הראשונה שארגוני הסביבה והתאחדות הקבלנים עומדים מאותו צד של המתרס. גם בכנסת יש מי שפועל נגד הרפורמה  ו-44 ח"כים, מהאופוזיציה והקואליציה (!), שלחו מכתב לראש הממשלה בקריאה לעצור את הרפורמה. הבלוגספירה התעוררה גם כן וכמה בלוגרים כבר כתבו על העניין והפיצו את המסר לאלפי אזרחים. למעלה מ-650 איש הצטרפו בפחות משבועיים לעמוד הפייסבוק נגד הרפורמה.

המאמצים האלה, לצד הגדלת המעגל שמודע ומתנגד לרפורמה,  הצליחו להביא לכך שהרפורמה, לא עלתה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת במושב הקיץ שנגמר זה עתה. כך הרווחנו עוד זמן להעלאת המודעות לקומבינת התכנון של נתניהו. הפחד הוא שנתניהו ינצל את פגרת הקיץ ועונת המלפפונים כדי לכנס את הכנסת ולהעביר את הרפורמה בזמן שכולם עסוקים בחום של אוגוסט ובחגים.

לכן אסור לנו לנוח על זרי הדפנה. עלינו להשתמש בחודשים הקרובים כדי לגייס עוד אנשים למאבק, להביא את הרפורמה לידיעת הציבור, להביא את מחאתו מול הממשלה והכנסת, להבהיר להם שאנחנו כאן ואנחנו לא ניתן לרפורמה הזו לעבור. עוצרים את הרפורמה.

מה אפשר לעשות?

 • נכנסים לאתר ההחתמה של המאבק, מזינים שם וכתובת דוא"ל ושולחים מכתב מוכן מראש לממשלה שמודיע לה – את הרפורמה הזו אנחנו עוצרים.
 • חתמתם? שלחו קישור בדוא"ל לחמישה חברים ובקשו מהם לחתום גם כן.
 • מצטרפים לעמוד הפייסבוק של המאבק, מזמינים חברים, נשארים מעודכנים במאבק.
 • יש לכם בלוג? כתבו על הרפורמה, הפיצו את המסר, קשרו לאתר ההחתמה והגדילו את מספר החותמים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. Tweets that mention רפורמת התכנון: המזימה של נתניהו -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Roy Mimran. Roy Mimran said: לקראת השבת: פוסט נוסף נגד הרפורמה כחלק מקמפיין הבלוגרים שלנו. והפעם: נמרוד ברנע על המזימה של נתניהו ועל איך אפשר… http://fb.me/EvLDEEWB […]

 2. יוני ויינריב-שריג :

  באופי הזירה התקשורתית יש קושי לשמור נושא בסדר היום לאורך זמן.
  כך שכאשר היריב ממולח, מוכן להמתין ולהתמיד – וכזה הוא נתניהו בנושאים אלה – הוא יכול להמתין שהרעש הציבורי יעבור ואז להעביר את הרפורמה שלו.

  מצער.

 3. יוני ויינריב-שריג :

  הנושא עלה לרדאר,דווקא עכשיו כשהפעילות מתרחבת מעבר לקומץ אקטיביסטים – כמו בהפגנת ה-1000 בהולילנד – הוא יורד מהכותרות.

 4. ליוני :

  מה שאומר שהמתנגדים לגישת נתניהו חייבים למצוא איזון נכון יותר בין 3 רכיבים:
  1. הפקת אירועים שעושים רעש גדול לזמן קצר
  2. מאבק ציבורי מתמשך וסבלני על אש קטנה, תוך התמקדות בפעילות ישירה מול חברי הכנסת
  3. בנייה של כוח פוליטי בתוך מפלגות / במפלגות חדשות.

  הרצף המטורף של האקטואליה בארץ דוחף את הפעילים להשקיע במס' 1 אבל דווקא מס' 2 (ויסקונסין) ומס' 3 (פרץ 2005) הם המשפיעים באמת.

  איתי

 5. יוני ויינריב-שריג :

  you're preaching to the choire, man
  אני מסכים עם כל מלה, ואי אפשר להגיד ששומעים את *זה* ממני הרבה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.