חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יצחק הרצוג: נעשה מאמץ לייצב את עמותת מגדל אור

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 27.07.10 6:05

בתגובה למכתב של דנה שני עצמון בקשר לעמותת מגדל אור, עונה השר הרצוג כי ניהול כושל גרם להדרדרות העמותה. כעת יש ניהול חדש ומוצלח יותר, והשר מבטיח לעשות מאמץ להחזיר את הענינים לסדרם

לכבוד

הגב' דנה שני עצמון

שלום רב,

תודה על פנייתך החשובה אליי בעניין עמותת "מגדל אור". בראשית דברי אני מבקש להדגיש את מחויבותי האישית ומחוייבות משרד הרווחה והשירותים החברתיים בראשותי לציבור העיוורים בישראל בכלל והבטחת השירות הניתן לעיוורים באמצעות משרד הרווחה בפרט.

עמותת "מגדל אור", מהווה ספק שירות המשרד בכל הקשור למתן שירותי שיקום הנחוצים לכ- 3,500 עיוורים ולקויי הראייה בישראל, תוך התמקדות בשיפור תפקוד העיוור, שיקום תעסוקתי ושירותי תעסוקה מוגנת. שירותים אלו ניתנים באמצעות כמאה עובדים מסורים העושים עבודה חשובה וראויה ביותר, ואני באופן אישי מלא הערכה כלפיהם.

ניהול לקוי של העמותה משך שנים, הוביל את העמותה לגירעונות תקציביים משמעותיים. מזה שנים שהמשרד התריע על כך שוב ושוב בפני הנהלת העמותה. גם אני עצמי, נועדתי עם הנהלת העמותה לפני כשנה והבהרתי כי הם נמצאים על סף קריסה וכי עליהם להיערך לאלתר להיחלצות מהמשבר. לצערי, הנהלת העמותה לא עמדה באתגר.

זה המקום להדגיש כי  מערכת הרווחה אינה הגוף אשר אמון על כיסוי גרעונות של עמותה כזו או אחרת, כמו גם את הגרעון אליו נקלעה עמותת "מגדל אור".

עוד אציין כי בית המשפט מינה מנהל מיוחד לבדיקת אפשרות לשיקום העמותה. מאז מינוי המנהל פועלת העמותה בצורה מאוזנת, עובדי העמותה, לרבות המורות השיקומיות, מקבלות שכר ותנאים סוציאליים ומתקיים עימן דיאלוג, גם על ידי.

בימים אלה נעשה מאמץ רציני לנסות ולהבטיח הן את השירות והן את עתיד העובדים. אני מאוד מקווה שהוא יצליח, אני מאמין כי לבסוף יימצא פתרון ראוי ומשביע רצון.

בברכה,

יצחק הרצוג

שר הרווחה והשירותים החברתיים

העתק:

מר נחום איצקוביץ, מנכ"ל משרד הרווחה והשירותים החברתיים

ד"ר שלמה אלישר, סמנכ"ל בכיר ומנהל אגף שיקום, משרד הרווחה והשירותים החברתיים

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

26 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  לא צריך לייצב את העמותה צריך להעסיק את המורות של העיוורים בפרט ואת כל עובדי הרווחה כעובדי מדינה ולא באמצעות עמותות שמשום מה מרבות לפשוט את הרגל לאחר שבמשך שנים מנהליהם מקבלים משכורות יפות על חשבון העובדים.
  הרצוג השמש של הקהילה מעדיף תרבות של צדקה ונישוק ידיים לגביר על פני מדינת רווחה שבה העובדים הם לא רק משרתים ועבדים. מה שמדהים הוא שיש מי שרואים אותו כתקווה הגדולה של השמאל.

 2. שי כהן :

  השר הנכבד מתקשה לדייק
  אך לאחרונה שמענו על מקרה דומה בו פסק ביה"מש כי המשרד יכסה חובות של עמותה נותנת שירותים בשל הכשלים בפיקוח ובמעקב אחר התנהלותה אשר באחריותו

  והנה גם בעניין מגדל אור מתח בית הדין ביקורת על התנהלות ואחריות המשרד ולפיכך הטיל את אחריות הפירוק על המדינה.

  הרצוג מבטיח לנו שבימים אלו שוקדים על הבטחת "השירות ועתיד העובדים" (כמו שמצויין ברור במכתב שאתה מנסה לענות לו מדובר בעובדות – אבל זה מעניין רק את מי שזה מעניין כנראה, כבוד השר)
  אבל בפועל אנחנו יודעים שבמשרדו שוקדים על מכרז המעמיק את הפרטת השירות ומקטין את המשאבים הנחוצים לקיומו הראוי ולהעסקה הוגנת של מורות השיקום

 3. רן :

  בפני משרד הרווחה פתוחה דרך אחרת לאחריות על לקויי הראיה והעובדות.
  להחזיר את זה לתפעולו הישיר של המשרד, ולנהל את התקציב בעצמו תוך שהוא מבטיח את השירות ואת זכויות העובדים.

  היוזמה להפרטה של שירותים אלו הייתה של המשרד, ואחריותו נקבעה על ידי בית משפט, לא מדובר כאן ברצון טוב או מעשה מחוץ לשורת הדין

  רן

 4. גלית :

  טוכולסקי יקירי- הרצוג אינו שמאל ובוודאי שאינו תקווה
  דור שני וחיוור לאצולה שמבייש אפילו את דור ההורים הלא מרשים שלפניו

  הרצוג פוקס נאמן זה הבית האמיתי של האיש הקטן הזה

 5. גלית :

  נ.ב.
  השפן הקטן והלבן מבית הרצוג פוקס נאמן

 6. אלעד הן :

  אומרים לבוז'י ששיטת העמותות היא התחמקות המשרד מאחריות על העובדים. בתגובה הוא אומר שנורא אכפת לו, אבל העובדים אינם באחריותו. שוב מתחמק מדיון על מדיניות ההפרטה שלו.

 7. נעה :

  המדינה צריכה לדאוג לעתיד העובדים ולחייהם של כל האזרחים, לרבות אנשים עם צרכים מיוחדים. בוג'י, אולי תפסיק להפריט את השירותים לעמותות ותתחיל להלאים את העמותות וכך תוכל להבטיח מקרוב העסקה הוגנת ושירותים בסטנדרטים גבוהים.

 8. נעם לוי :

  לא הבנתי. אם הניהול הקלוקל על ידי הגורם הניהולי ה"פרטי" קרי "העמותה", היה ידוע וגלוי לכל כבר שנים – היכן היה משרד הרווחה במשך כל אותו זמן? כלומר האם נזיפה ונידנוד אצבע תוך קריאות קצובות "נו נו נו" וציקצוק בלשון היא הדרך המקובלת במשרד הרווחה להפעיל רגולציה ופיקוח?
  ובעצם עכשיו אני מבין עוד פחות. הרי הממשלה לא ממש "יודעת לנהל" כפי שמספרים לנו באוצר, ולכן הופרטו רבים משירותי הרווחה לידי ניהול עמותות שאמורות היו לייעל ולהיטיב את רמת השירות הניתן. כיצד ומדוע אם כן, מצליח להבין המשרד את הכישלון ההתנהלותי של העמותה הגרעונית דווקא ככשל ניהולי פרטיקולרי של ראשי אותה עמותה? אולי הבעיה היא בגובה התיקצוב שמגיע מן המשרד שצריך מן הסתם להיות גבוה יותר כאשר הוא נדרש לכלכל הן את מתן השירות הן את עלות ה"ניהול הפרטי" המופלא?
  נו אבל זה רק מוכיח שהנה באמת ה"ממשלה לא יודעת לנהל"! לא?!
  עכשיו אני מבולבל. אולי אני צריך לחשוב במונחים פחות מופשטים? אה הנה אני חושב שזה אפילו עוזר: 13 מנדטים והספירה מטה נמשכת! עבר לי הבלבול הרגעי שהייתי שרוי בו.
  מה איתך בוז'י?

 9. יוני בלבן :

  מה שבוז'י שוכח להזכיר הוא שבימים אלו שוקד משרד הרווחה על מכרז שמעמיק את ההפרטה, מתעלם מההסכמים הקיבוציים החתומים עם העובדות, מנמיך את הדרישות ממקצועיות השירות על חשבון המחיר. המכרז מפרק קבוצה של 35 עובדות ל4 (!!!) מכרזים שונים כאשר יש עדיפות שחברות שונות יזכו במכרזים שונים.
  בוז'י- תתעורר! די לפגיעה בעבודה המאורגנת ובעובדות! הפסק את הפרת ההסכמים הקיבוציים! (שנמשכת)
  החזר את החוב לעובדות על הניצול בעבר- המצב הכלכלי של מגדלאור הוא באחריותך!

 10. עינב י. :

  הרצוג היקר
  האם בכלל טרחת לקרוא את פסק הדין ודברי השופטת? לא נראה!!! המפרק בתקופת מינויו צבר גרעון של קרוב ל600000 תוך 4 חודשים!! אז על איזה איזון אתה מדבר? לזה אינך יכול להתכחש , כמו שאנשי משרדך מתכחשים לכך שידעו על גרעון העמותה שנים!! די לשקר!! קח אחריות. כחברת מפלגה אשר מתענינת ועוקבת אחרי נושאים חברתיים-אני מתביישת בך!!!

 11. יהודה :

  אני מזמין את מבקר המדינה לחקור את הסוגייה ברצינות!!! אני חושש שאנשי משרד הרווחה והממונה-השר הרצוג בכבודו ובעצמו-יתגלו במערומיהם .

 12. בוז לבוז'י :

  האידיאולוגיה שהרצוג מוביל, ושעולה גם מהתשובה הזאת, היא של רחמים על המסכנים (העיוורים במקרה הזה) מצד אחד ושל התנערות מוחלטת מהאחריות לרווחתם ולשלומם של האנשים שהוא שולח לטפל באותם מסכנים (המורות, במקרה הזה) מצד שני.

  בסופו של יום, ההתנערות מהעובדים פוגעת כמובן באופן עמוק גם במסכנים אליהם הרצוג מחויב כל כך. מזה הוא עושה ככל יכולתו להתעלם, ולהעביר את האחריות לעמותה שמעסיקה את המורות. תת התקצוב שהוביל לקריסת העמותה לא נוצר אמנם בתקופתו במשרד, אבל במסגרת ההתנערות הכללית מאחריות לנותני השירות שהרצוג מפגין, אני מסופק מאוד אם העמותה הבאה שתקום תתוקצב כראוי (אם הרצוג לא יעבור עד אז למשרד אחר).

  לסיכום, מדובר במפריטן סדרתי ומסוכן, כמו פטורונו/יריבו ברק ולמעשה כל שרי המפלגה היום. טוב עשתה דנה שחשפה את ערוותו ברבים כאן באתר.

 13. כהן :

  מה שמפריע לך ולמשרדך זו ההתארגנות-של 35 מורות. אתה משקיע זמן וכסף כדי לשבור אותן!!כך נראית היום מפלגת העבודה שרוצה להתמודד על רשות הממשלה.הרי גם אתם שרי הפרטה כמו הימין! לפחות שם מדברים על זה בפומבי ולא מסתירים זאת כמוך אשר פוגע בכל עבודה מאורגנת. אולי תביא מורים בלתי מאורגנים מסין? אולי הם יהוו כוח אלקטורלי עבורך? -כי אנחנו לא.

 14. אסף :

  מספיק עם התחסדויות והתפתלויות הרווחה! תעסיקו את המורות כצעד ראשון בצברור השירותים החברתיים! לא נעצור עד שלא יהנו כל העובדים במדינה מתנאים הוגנים וראויים!!!

  כוח לעובדים

 15. יעל קונש :

  אני מצפה משר רווחה בעיקר אחד כזה ש בא ממפלגת העבודה ש:
  1. יעצור את שטפון ההפרטה ואת הפגיעה שהיא מביאה למקבלי השרותים ולעובדים.
  2. ילאים בחזרה את כל השרותים החברתיים שכבר הופרטו.
  3. ישרת נאמנה את את כלל הציבור ובעיקר את אותן אוכלוסיות החלשות ביותר במדינה עליו משרד הרווחה אחראי ולא את בעלי ההון.
  4. שיתמוך ויקדם עבודה מאורגנת כי היא הכלי הנכון והאמיתי לקידום ציבור העובדים בישראל שאחוזים ניכרים ממנו היום נמצא מתחת לקו העוני בגלל מדיניות ההפרטה.
  5. שיתחיל לקחת אחריות אמיתית על גורלם של העיוורים והמורות השיקום. המילים המתפלות לא מצליחות לכסות על ההפקרה של שרותי הרווחה.

 16. מיכאל לינדנבאום :

  זאת ה"חוכמה" של ההפרטה והמפריטים—-כל ציבור,כל מפעל,כל מוסד ,הם דופקים לחוד כאשר כל האחרים יושבים מהצד וחושבים:"בנו הם לא יפגעו ,כי אנחנו מיוחדים".
  אני מזכיר לכולם: את מלאכת ההשמדה הכלכלית של העובדים הם התחילו כבר בתחילת שנות ה-90.
  פרה-פרה,הם דופקים את כל העדר,ולבסוף יישארו רק עובדי-קבלן,רק אדונים ומשרתים.

 17. דוד :

  דברי השר הם התחסדות מוחלטת. בעבר ניתן שירות מורות השיקום במשרד הרווחה. לפני למעלה מעשור הופרט השירות, ותעריפי הממשלה- שנקבעים באופן חד צדדי על ידי הממשלה!- הכניסו באופן ישיר את העמותה לגרעון. משרד הרווחה התרשל, אם לא למעלה מזה בכך שאפשר לעמותה לפעול באופן גרעוני! מאז מרץ, שאז מונה מפרק מטעם בית המשפט, נוצר גרעון חדש של 600,000! צריך להסביר לשר: אתה לא אמור להתריע, אתה אמור לעשות!

 18. מי שיודע :

  בראיון שנתן לגבי גזית, אמר מנכ"ל משרד הרווחה איצקוביץ את הדברים הבאים: העובדה שהמורות מאורגנות מקשה על תהליך ההבראה. זוהי אכן בושה שהמורות מאורגנות. דבר שני, למורות יש מונופול על הידע שלהן, שזה איום ונורא- יש לשבור את המונופול על הידע שהמורות צברו בעמל ובמסירות, כפי שהממשלה עושה למשל לחברת חשמל. דבר שלישי, הדרך להתמודד עם חוצפת המורות הוא להביא מורים חדשות שיחליפו את המורות שהעזו להרים ראש ולדרוש את המגיע להן, למרות הכשלון המהדהד של משרד הרווחה ומדיניות ההפרטה שלו.

 19. משה :

  צודק מס' 11 . המבקר צריך לבדוק את תפקוד משרד הרווחה והעומד בראשו כרגולטור. אם הם לא ידעו על הגרעון של מגדל אור -משמע שלא תיפקדו. לכן צריך להפריט את משרד הרווחה ,ולהחליף את ההנהלה= בוזי' , במקום להפריט שוב ושוב את השירות.

 20. מהאכפתי :

  קריאה להרצוג:
  1. לא לפיזור מורות השיקום למחוזות נפרדים המופעלים על ידי חברות קבלן כוח אדם שונות!
  2. לא לפגיעה בהסכם השכר הקיבוצי של המורות!
  3. לא לחליבתן הרוחנית של המורות-הקניין הרוחני שייך רק למורות!
  4. כן להפרטת משרד הרווחה!

 21. עמית אשבל :

  מה ההיגיון בהפרטת שירותים ללא כוונות רווח? הרי אי אפשר להרוויח מארגונים ללא כוונות רווח… בלי לגנוב מהעובדים.

  בוז'י, אתה מנסה להצטייר בתקשורת (בעיקר בהופעות חוזרות בגיא ואורלי, מצב האומה וכו') ככל כך הומני. האמת, חשבתי ליפול בקסמיך. אבל מכתב כזה רק מראה על חוסר לב וחוסר היגיון.

  כאן כאן אתה יכול לשנות משהו, להגיד "די, נמאס לי מהשטויות האלה. בכוחי לעצור את הרכבת ולהחזיר את השפיות למשחק".

 22. הרב שפקס :

  חזיר קטן אוכל הרבה, חזיר גדול אוכלים אותו

 23. ישראלה :

  כדאי שהרצוג יתאם את שקריו עם המנכ"ל. המנכל טען בטלויזיה וברדיו שהם לא ידעו על הגרעונות אלא לאחרונה. הגדיל לעשות ד"ר אלישר ברדיו בתוכנית של אורלי וילנאי כשטען שידעו רק לאחרונה על חוב של 400000. והנה כרגע אומר שר הרווחה שהמשרד התריע במשך שנים על הגרעון. אז מיהו כאן השקרן? -נא להעביר התגובה לתחקיר רציני שימצא מניין הפערים נובעים!!

 24. עמית-ה :

  רציתי להגיב אבל אמרתם הכל לפני.

 25. עמית :

  השר הרצוג,

  אתם נותנים כסף לעמותה שתנהל עבורכם שירות (שאתם צריכים לתת) והעמותה לא מתנהלת כראוי ועומדת לקרוס.
  עוד כמה פעמים זה צריך לקרות כדי שתבינו שאתם צריכים לנהל את זה ולהעסיק את העובדים בעצמכם?
  מה היתרון של עמותות בעניין הזה אם הן קורסות ולכן אין שום שליטה על זה?

 26. עבודה שחורה » מיקור חוץ אינו הפרטה – אך גם אינו פתרון לשירותים החברתיים :

  […] הרווחה שמנהליו התרשלו. אך כאשר עמותת ‘מגדל אור’ קרסה, הרצוג טען כי הניהול הלקוי של העמותה אינו בתחום אחריות המשרד, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.