חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בוכים כל הדרך אל הגן

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 27.07.10 6:08

עלות גני ילדים פרטיים נהייתה גבוהה עד כדי כך שלנשים רבות לא משתלם לחזור לעבודה לאחר חופשת לידה. טוביה חסיד בוחן את הסוגיה ואף מציע פתרונות במאמר שלפניכם

מאת: טוביה חסיד

כשנולד בני השני ואשתי יצאה לעבודה אחרי חופשת לידה בת 3 חודשים, משכורתה היתה יותר נמוכה ממחיר התשלום ל- 2 הגנים עבור 2 ילדינו. אשתי היתה אחרי הקורס ורק התחילה לעבוד כמנהלת חשבונות עם משכורת 3,500 ₪. על 2 הגנים שילמנו יותר מ- 4,000 ₪ לחודש.

מדי פעם התבדחנו, שעדיף לשבת בבית. אבל בדיחות לחוד ומציאות לחוד. עובדה שלנשים בישראל, במקרים רבים, פשוט לא משתלם לעבוד. עלות החינוך בגיל הרך במדינה עד כדי כך גבוה, שבאמת כדאי לשבת בבית ולשמור על הילדים.

בשנים האחרונות עלו מספר יוזמות, אשר מטרתן הייתה לתת לפחות פתרון חלקי לבעיה זו. ההצעה האחרונה – אשר יוזמיה הציעו להכיר בהוצאה על גן בגיל הרך כהוצאה מוכרת לצורכי המס – נכשלה בגלל שר האוצר יובל שטייניץ, אשר נלחם בה "בגבורה" בטענה שהיא תרוקן את קופת המדינה.

שינויים חברתיים וכלכליים

בעיית מחירו הגבוה של החינוך בגיל הרך פוגעת במדינת ישראל בכמה מישורים:

[*] ראשית, זה מוריד את רמת החיים של המשפחות הצעירות. הרי השנים הראשונות של החיים אחרי הנישואין והיוולדות הילדים הראשונים – אלה הן השנים הקשות של המשפחה מבחינה כלכלית. אלה גם שנים ראשונות בקריירה של כל אחד ואחת מאיתנו, כאשר משכורותינו יחסית נמוכות. לכך מתווסף גם מחיר הדיור הגבוה.

התוצאה? ירידה ברמת החיים וחוסר יכולת לצאת מבוץ-של-חובות במשך שנים. לא סוד הוא, שקיים גם קשר ישיר בין מצבן הכלכלי של משפחות צעירות לבין אחוז הגירושין הגבוה בשנים הראשונות אחרי הנישואין.

[*] שנית, זה פוגע בכוח העבודה של מדינת ישראל. שיעור המשתתפות בכוח העבודה בדנמרק ושבדיה עולה על 70%. הממוצע האירופי עומד על 56%. בישראל הנתון הוא 51.1%.

[*] שלישית, הדבר פוגע בזכויות האישה, במשכורתה, בקריירה שלה – והרשימה ארוכה. הרי אישה שיושבת בבית שנים, בגלל שלא משתלם לצאת לעבודה, מפסידה שנים יקרות.

אבל עד כה דיברנו על אישה יהודיה וחילונית, אשר בשבילה לצאת לעבודה זה דבר מובן. ומה על נשים דתיות וערביות? כך ב- 2007 רק 20.7% מהנשים הערביות היו מועסקות. אצל הנשים החרדיות אחוז העובדות עומד על כ- 55 לעומת כ- 77 בקרב נשים חילוניות.

מסקנה: אחוז הנשים החילוניות העובדות בארץ עולה על המקבילה במדינות הכי מתקדמות בעולם, אבל מספרן הנמוך של נשים חרדיות וערביות דוחף את הנתון כלפי מטה.

לדעתי, אם נשים חרדיות וערביות היו משתתפות יותר בכוח העבודה, זה היה גורם לשינויים חברתיים וכלכליים מאוד משמעותיים במדינת ישראל.

תועלת גדולה

אולי זה היה פותר לנו חלקית את הבעייה הדמוגרפית ובעיית העוני, כי לאישה עובדת לא מתאים ללדת 10 ילדים?

אולי זה היה מקרב את הקהילה החרדית ואת המיגזר הערבי לערכים המודרניים, כי החיכוך היום-יומי עם העולם הרחב היה גורם לנשים אלה לקבל מידע חדש שכל כך חסר בקהילות סגורות?

אולי נשים אלה היו רואות, שכדי להצליח בחיים צריך ללמוד לא רק תורה וקוראן, אלא גם מקצועות פרקטיים; וכך היו משפיעות על שינוי בחינוך ילדיהן?

אולי כתוצאה מכך הדבר היה גורם לצמצום פערים כלכליים ותרבותיים?

אבל מה הטעם היום לאישה חרדית או ערביה לצאת לשוק העבודה אם אין שום סיכוי שהמשכורת תהיה גבוהה יותר מעלות גני הילדים? זה פשוט לא כדאי מבחינה כלכלית.

לכן, על מנת לעודד את יציאת הנשים לעבודה יש לטפל דחוף ובאופן יסודי במחיר הגבוה של החינוך בגיל הרך. לא צריך חינוך חינם לגיל הרך באופן גורף, אלא רק לנשים עובדות.

נכון שזה עולה לא מעט כסף.

נכון גם שזה יפגע באופן משמעותי בתעשיית גני הילדים  הפרטיים.

אבל בסופו של דבר, התועלת – הן מבחינה חברתית והן מבחינה כלכלית – תהיה יותר גדולה.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  חינוך חינם מתום או בהתחלה מסובסד ובהדרגה חינם, מתום חופשת הלידה ועד אחרי האוניברסיטה זה מה שצריך.
  אם אי אפשר לקבוע מההתחלה חינוך חינם בגנים צריך לקבוע שתקרת התשלום תהיה נגזרת של שכר ההורים לדוגמא לא יותר מ-10% משכר ההורים. עדיין בסופו של דבר צריך לפעול למען חינוך חינם מתום חופשת הלידה.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  טוכולסקי,
  יש החושבים שחינוך חינם מהערישה עד האוניברסיטה מהווה עוד הזייה "קומוניסטית" שלך.
  הם לא יודעים שזאת הנורמה באירופה המערבית.

 3. נדב פרץ :

  א. כדאי להזכיר שיש בישראל מערכת לסבסוד שכר לימוד במעונות היום. הבעיה – הסבסוד ניתן רק לפי מבחן הכנסה די מחמיר, וחמור מכך – יש מעט מאוד מקומות בפיקוח שזכאים לסבסוד (כרבע מהמקומות בגנים, למיטב זכרוני)

  ב. אתה מעלה את הזיכוי במס על הוצאות מטפלת – כדאי להזכיר שכמו ל-75% מהנשים בישראל, גם לאשתך הזיכוי הזה לא רלוונטי, מכיוון שעם משכורת של 3,500 שקל היא לא תשלם מס הכנסה.

 4. Tweets that mention בוכים כל הדרך אל הגן -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה and Assaf Bechar, Assaf Bechar. Assaf Bechar said: RT @blacklabor: http://bit.ly/96Kmyf מחירי גני הילדים הפרטיים הרקיעו שחקים. אימהות רבות לא חוזרות לשוק העבודה אחרי לידה. בוכים כל הדרך אל הגן. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.