חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

איך תראה מערכת החינוך של סיעת העבודה?

נושאים חינוך ותרבות, מכתבים ב 23.01.08 6:02

תשובתו החלקית של ח"כ אופיר פינס לשאלתן של דליה בלומנפלד ונעמי טלטש בנושא תיפקודה של סיעת העבודה מול משבר החינוך, הביאה את דליה לכתיבת מכתב נוסף, ובו רשימת שאלות הנוגעות להשקפת העולם של הסיעה ונבחריה בנושא החינוך ומערכת החינוך

לח"כ אופיר פינס שלום רב,

תודה על תגובתך. חסרה בה התייחסות אל תיפקודה של הסיעה במפלגה. חברי-הכנסת פועלים כמקבץ של נציגים בודדים במקום לתפקד כסיעה. כוחה של סיעה אפקטיבי יותר. אם למפלגה אין דיעה, לשם מה להצביע בעדה?

אינני מצפה מפוליטיקאים להיות מומחים בחינוך, אבל אני כן מצפה מהסיעה במפלגה להציג השקפת-עולם שמתווה את מסגרת-הפעילות של מערכת-החינוך. השאלות הקשורות בהשקפת-העולם הן:

האם מפלגת-העבודה תומכת בקיום מדינת-רווחה או במדינה קפיטליסטית מופרטת בתחומים החברתיים?

האם על מערכת-החינוך להיות מערכת ציבורית-מקצועית או מערכת פרטית?

האם על מוסדות- החינוך במדינה להיות מוסדות-חינוך או מוסדות עסקיים-כלכליים?

האם על תקציב-החינוך להיות חלק משמעותי מתקציב המדינה, המשקף עדיפות גבוהה לחינוך, וצומח בהתאמה לגידול האוכלוסיה, או שעל המדינה להקטין את מעורבותה התקציבית בחינוך?

המצב כיום הוא שהסיעה במפלגה אינה מנהלת דיון בנושא החינוך (כמו, כנראה, גם בתחומים אחרים). שתיקתה, כחברה בקואליציה, היא הסכמה למדיניות הקפיטליסטית המפריטה, שאותה מנהלת הממשלה.

לגופו של מצע החינוך שהצגת ברצוני להעיר:

בעניין הרפורמה. אם נדרשת רפורמה (נראה שתוכניות הרפורמה הרבות עד היום לא כל כך הועילו למערכת-החינוך) עליה לכלול את כל השכבות: פקידים, מפקחים, מנהלים, מורים. לא רק מורים.

בעניין מקצועיות המורה (מורים ילמדו מקצוע שיש להם תואר אקדמי בו). הצעתך מוצדקת. הכנסת מקצועות טכנולוגיים ואחרים הביאה לביה"ס מורים ללא תואר אקדמי במקצועם. ההידרדרות בחינוך, לדעתי, נובעת, בין השאר, מאי-קיום העקרון האקדמי לגבי מורים וגם לגבי מנהלים.

בעניין יצירת תגמול המבוססת על איכות-ההוראה. זהו שם קוד לגמישות ניהולית. גמישות ניהולית סותרת בשטח את מקצועיות המורה. מנהל מעונין במורה שיעדיף ציות למנהל על חשבון שיקולים מקצועיים.

בעניין נוכחות מורים בביה"ס מעבר לשעות הלימודים עד ארבע. לפני הקיצוצים מורים לימדו עד ארבע. אם הכוונה שמורים ישהו בביה"ס משמונה עד ארבע, השאלה היא מה יעשו שם. כיום אין תשתיות פיסיות בביה"ס לשהייה ארוכה של מורים. אין למורה מקום שבו יוכל לשוחח עם תלמידים, ללמד פרטנית, להכין שיעור, לבדוק עבודות, לשוחח עם הורים וכדומה. מורים יוכלו לשהות בביה"ס כאשר יהיו בביה"ס תשתיות פיסיות, וכאשר מנהלי ביה"ס יהיו יעילים בארגון עבודת- המורים בביה"ס.

הדרישה להאריך את שעות-העבודה של המורה היא מעליבה. חבויה בה ההנחה שמספר שעות-העבודה של המורה הוא מצומצם , שהוא לא עובד הרבה, והוא נהנה מחופשות רבות. זה לא נכון. מורים עובדים שעות רבות בביתם וגם בבית-ספרם. מכינים שיעור, מלמדים בשיעור, בודקים עבודות ומבחנים, יושבים בישיבות- מורים ובאסיפות-הורים, מנהלים שיחות עם תלמידים והורים, משתתפים בהשתלמויות, מלמדים במרתונים לבגרות. מורים עובדים יותר משמונה שעות ביום. הם מבצעים חלק מעבודתם בבית בשל חוסר מקום בביה"ס.

לסיום. ברור שאתה, חה"כ אופיר פינס, מייחס חשיבות רבה לחינוך, ועל כך מלוא הערכתי. יחד עם זאת, יש מקום להשקיע חשיבה ולשכלל את המצע. וכן – חשוב מאד, לנסות לשכנע את חברי-הסיעה לקיים דיון בנושא החינוך, ולגבש השקפה של הסיעה.

מאת

דליה בלומנפלד
חברה במפלגת העבודה

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , ,

2 תגובות

 1. לקסי :

  הצעה

  שכר המורים יחושב לפי שעות פרונטליות בכיתה. גובה השכר לשעה כזו ייקבע במו"מ.

  כל שעה נוספת תפוצה כמקובל לשכר דירקטורים בחברות ממשלתיות (קטנות – בינוניות – גדולות), לפי גודל ועמס המוסד החינוכי.

 2. שונית :

  שאלות מצוינות.
  לו מפלגת העבודה היתה מתפקדת הייתה נבחרת בה ועדת שהייתה דנה בנושאים אלה ומגבשות עמדות. מאחר ששרת החינוך היא חברת העבודה, היא אמורה לייצג השקפות אלה ולזכות לגיבוי מצד חבריה למפלגה.
  אבל הבעיה היא שהמפלגה הזו פשוט לא מתפקדת. מלבד חלוקת ג'ובים לקראת הבחירות.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.