מי עומד מאחורי האולטימטום לאהוד ברק?

פעילים במפלגת העבודה מרימים קמפיין להוצאת המפלגה מהממשלה אם לא יתחיל מו"מ ישראלי-פלסטיני ישיר. השערה משונה לגבי זהות העומד מאחורי המהלך

מאת: איתי אשר

באחד הסיפורים הטובים ביותר של הברון מינכהאוזן, הבדאי מספר אחת בספרות, מתגאה הברון בתושייה שבה הציל את עצמו מטביעה בביצה ע"י משיכה בשערותיו שלו. גם יו"ר מפלגת העבודה נמצא היום בביצה טובענית, ונראה שגם הוא מנסה לשלות את עצמו ממנה בדרך מקורית.

הברון מושך את עצמו ואת הסוס מן הביצה

הערב התכנסו בת"א פעילי מפלגת העבודה שהציבו אולטימטום לברק ולשריו – או מו"מ ישיר עם הפלסטינים, או יציאה לאופוזיציה. הדד-ליין: סיום "ההקפאה" בגדה. האולטימטום נראה ×–×”×” בדיוק לזה שהגיע רק לאחרונה ממתמודדים אפשריים על כיסאו של ברק – יצחק הרצוג ואבישי ברוורמן. עם זאת, מארגני הקמפיין טרחו לציין שוב ושוב ×›×™ הם אינם נתמכים ×¢"×™ מועמד ×–×” או אחר ואינם מעוניינים לערער על מעמדו של ברק. לכן השאלה מי עומד מאחורי הקמפיין הנוכחי (כולל המימון שלו והעסקת משרד יחסי הציבור) נותרה עלומה.

בדיווחים מהאירוע הערב ומאלו שקדמו לאירוע, ציינו העיתונאים שמות של מעורבים בקמפיין שעבדו עם ברק כשהיה ראש ממשלה, לפני כעשר שנים. מהמידע הזה כמובן אי אפשר להסיק הרבה, שהרי בפוליטיקה שלנו "מקורבים" עוברים מצד לצד במהירות, ואהוד ברק במיוחד ידוע ביכולת להפוך תומכים מושבעים ליריבים מרים.

ההשערה שלי, שאותה רק עיתונאי/ת עם קשרים ומקורות יוכל לאשר או להפריך, היא שמאחורי הקמפיין שמציב אולטימטום לברק, ניצב אהוד ברק.

העדות היחידה בינתיים להשערה הזו נמצאת באינטרנט. קבוצת הפייסבוק של קמפיין "ישראל מתרסקת" נוצרה ע"י דר נדלר. עד לפני חודש היתה נדלר המועמדת מטעם אהוד ברק לראשות המשמרת הצעירה. כזכור, נדלר הפסידה בקרב דרמטי למיכל בירן, העוזרת המצטיינת של שלי יחימוביץ', למרות התגייסות אדירה של ברק למענה בשני סיבובי ההצבעה. לכן נראה לי מאוד לא סביר שרגע לאחר מכן, היא מובילה בעצמה מהלך שמהותו היא איום על ברק או אפילו סימון של עמדה נייטרלית בין ברק ובין האופוזיציה הפנימית נגדו.

ולמה אהוד ברק מאיים על אהוד ברק? כי הוא משתמש במסווה של "לחץ ספונטני מלמטה" למטרה כפולה: בזירה הפנים מפלגתית, הוא מייצר שסתום לפריקת הלחץ ליציאה מהממשלה, שנמצא בעצם בשליטת אנשים שלו, וממקד את הדיון בתחום המדיני בלבד, תחום שבו הרבה מאוד דברים כלל לא תלויים בהתנהלות שלו מול ראש הממשלה. לדוגמה, אם הפלסטינים ימשיכו לסרב למו"מ ישיר עם נתניהו, ורוב הציבור בארץ ימשיך להאשים את הפלסטינים בקיפאון, זה יישמע ממש הזוי לפרוש מן הממשלה כי אין מו"מ. לא כך היה הדבר אילו הקמפיין היה דורש לפרוש מהממשלה אם לא יבוטל חוק ההסדרים, אם לא תבוטל הרפורמה בתכנון או אם לא יועלה שכר המינימום. המטרה השנייה של שימוש בקמפיין שכזה היא השפעה על בנימין נתניהו והנשיא האמריקאי ברק אובמה. "החברים מכריחים אותי לצאת", הוא יאמר להם, "תעשו משהו, ישראל מתרסקת!"

ואולי בעצם הקולות שאנו שומעים זה רק את אהוד שמתרסק?

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

19 Responses to “מי עומד מאחורי האולטימטום לאהוד ברק?”

 1. אלי סתוי הגיב:

  אין קץ לזלזול של אהוד ברק באינטלגנציה של בוחריו ,הלא אינטלגנטים מספיק מתברר.

 2. רות סירוטה הגיב:

  הייתי שם וזו הייתה גם המסקנה שלי

 3. לקסי הגיב:

  לא צריך חוקרים / עיתונאים וכו', מספיק גוגל
  המסרונים שהגיעו אלי נשלחו מהטלפון 0507232475 של דר נדלר, מי שהיתה מועמדתו של היו"ר לראשות המשמרת הצעירה.
  שמח לאשש את ההשערה של עמיתי איתי בדבר מי שעומד מאחורי הקמפיין 🙂
  מצטער להפריך את דברי עמיתי איתי באשר לזהות המפעילה 🙁

 4. ק. טוכולסקי הגיב:

  על אהוד ברק אמרו לי תמיד שהוא חכם, לפעמים חכם מדי, אני כבר לא מבין איפה החכמה הזאת.
  הוא בסך הכל ממשיכו העלוב של פרס, כמו פרס הוא חושב שהוא רב פעלים ותורם למדינה, ויש לו עבר מפואר אבל לא אוהבים אותו, הוא מצליח להשתחל לכל ממשלה, הוא נהנתן נעלב ותככן ואה כן… הוא הורס את מפלגת העבודה. אז כל העבודה הזאת בשביל להיות פרס השני?

 5. […] מי עומד מאחורי האולטימטום לאהוד ברק? […]

 6. לרות סירוטה הגיב:

  נשמח לפרסם כאן כתבה שלך על רשמים מהאירוע, כי מה שדיווחו העיתונאים נראה כ-90% תוצר של יחצנות.

 7. רן הגיב:

  נו באמת…
  הייתי מסכם את הפוסט הנוכחי כצד האפל' של הבלוג'…

  האם גם המטה נגד חוק ההסדרים הוא של ברק???

  גם ערן חרמוני נאם בכנס…

 8. דויד מנחם הגיב:

  אפשר להוסיף עוד :
  רואי בן דויד- ממארגני הכנס ומי שהגיש את התביעה לבית הדין נגד מינויו של שלום שמחון ליו"ר קק"ל.
  האם גם הוא של אהוד ברק?
  דנה אורן, פעילה בולטת מהרצליה. גם היא מהמתנגדים הבולטים של אהוד ברק והייתה בצוות המדהים שארגן את הכנס.

  מספיק לצבוע מהלכים נכונים במפלגה כמהלכים של אהוד!

 9. דנדו דוד הגיב:

  כמי שמכיר את הנפשות הפועלות אני אומר שמדובר לחלוטין בקמפיין לא ספונטני וההשערה של איתי יותר מסבירה.
  יותר מסביר שאהוד ברק יבחר במהלך כל כך שקרי ועקום מוסרית כמו הפעלת מתנגדים מטעמו.
  עובדתית, בכירי המפלגה שרואים עצמם מועמדים פוטנציאליים לא ראו עצמם חלק מהכנס.
  הביטוי "ישראל מתרסקת" – ביטוי עלוב שצריך מח עלוב במידה שווה להשתמש בו ומוח כל כך עלוב יש רק לאהוד ברק (ק. תפסיק כבר עם ההשוואות, כמה אפשר להיות הזוי? אתה מתחיל להישמע כמו עלבון לאינטלגנציה).

  מה שאתם לא יודעים ונמצא מתחת לרדאר הוא שברק מצליח למנוע החלטה במפלגה לגבי קיום בחירות ליו"ר; נכון למועד זה, אין כוונה לקיים בחירות כאלו לעולם, וכל הספינים נועדו למנוע את החלפתו.

  אם יתעורר מאבק אוטנטי במפלגת העבודה הוא יהיה אך ורק בנושא אחד: החלפת היו"ר.

 10. לדנדו הגיב:

  ההסבר לביטוי "ישראל מתרסקת" נמצא בדבריו של דדי סויסה אחד המובילים:

  "זהו רגע היסטורי לתנועת העבודה. היא עומדת באחד הרגעים החשובים בתולדותיה: או בחירה בדרך, או התרסקות מוחלטת בבחירות הקרובות."

  למה נופחה ההתרעה הדרמטית "המפלגה מתרסקת" לדרמה גדולה יותר – "ישראל מתרסקת"? אפשר לחשוב על שני הסברים. ראשית, "העבודה מתרסקת" כמו "כלב נשך אדם" ×–×” לא חדשות. מפלגת העבודה כבר מרוסקת, כשרוב מצביעיה הם מצביעי הגרעין המסורתי שלה. אין לה עוד הרבה לאן להדרדר. ישראל אולי לא במצב משהו, אבל היא בוודאי לא מרוסקת.
  שנית, בעשורים הראשונים של המדינה בהחלט היתה זהות רבה בין "המפלגה" ובין "המדינה". למרבה הפלא גם עם 13 מנדטים יש עוד אנשים בעבודה (כולל מר ברק) שחושבים ש"המדינה זה אני" כאותו מלך צרפתי, בעוד שמבחינת המנדטים המדינה של היום היא הרבה יותר תנועת ליברמן מאשר תנועת העבודה וכמעט באותה מידה המדינה היא שס.

  אשמח אם תכתוב לנו כתבה על נושא הבחירות ליו"ר ובייחוד על מה שעושים ולא עושים חברי הסיעה בנושא.

 11. דר נדלר משיבה הגיב:

  התגובה הבאה נוסחה באופן סאטירי, אבל תפקידה להשיב למספר מצומצם של חברי מפלגה צעירים ובכירים חדשים (יחסית…), שבונים את התקדמותם על חורבנה של תנועת העבודה:
  זה נכון. הקמפיין באמת מאורגן ע"י אהוד ברק ונילי פריאל ממגדלי אקירוב מהקומה ה-31. החמ"ל נמצא בסלון עם המשקפת, שפונה לעבר חוף הים, בסמוך לחדרו של בסמוך לחדרו של ראה"ם לשעבר. כל בוקר, כשאנחנו משכימים בחמ"ל – אנחנו שומעים את אהוד מתחנן אלינו "תוציאו אותי, תוציאו אותי מהממשלה! בבקשה תעשו את זה למעני".
  אני מתחננת אליכם, הצטרפו אליי בכדי להציל את אהוד ברק ולהגשים את חלומו הרטוב לעזוב את משרד הביטחון ואת מפלגת העבודה ואולי אפילו את מדינת ישראל.
  שלכם,
  דר נדלר,
  חברת מפלגת העבודה 11 שנים, שרואה את טובתה של המפלגה מעבר לטובתה האישית

  (פורסם פה http://havodamodiin.wordpress.com/)

 12. דן מרגלית בישראל היום הגיב:

  "אהוד ברק לא יעמוד מהצד בתום ההקפאה. המרד שפרץ השבוע בעבודה נעשה על דעתו"

 13. אתה קורא את גיבוב ההבלים ואינך מאמין שאנשים אלו הינם אנשים שאמנם קיימים . כזה גיבוב של הזיות ושל חשיבה מניפולטיבית וירטואלית מחייב או רמת שנאה שגורמת להם לאבד את צלילות דעתם או סתם טמטום צרוף .לעומת זאת
  אני חושב שהבטוי ישראל מתרסקת אינו מוצלח , אני חושב שיש לתכנן את המהלכים הראויים שעל מפלגת העבודה לנקוט , אני חושב שאין כיום מישהו שיכול להחליף את אהוד ברק , אני חושב שאהוד צריך לחזק את רובד ×”×”× ×”×’×” של המפלגה ולשתפם יותר בגיבוש המדיניות , אני חושב שאלמלא אהוד ברק בצוות ניהול המדינה – מצבנו ×”×™×” יכול להיות גרוע בהרבה ומעל לכל אני מקווה שאם איפעם נקלע לאיום בטחוני – אהוד ברק הינו ×–×” שינהל את המערכה ולא עדת הקקפוניה שחיברה את כל מכתמי האיוולת שהופיעו במאמר .

 14. לאריה הגיב:

  לפני יותר משנה הופיע כאן דיווח על אופי ההתנהלות של פואד וברק במפגש של מחוז ירושלים http://www.blacklabor.org/?p=3362

  אעפ"×™ שהביקורת היתה עניינית הופיעו פה לפתע מגיבים שאינם מגיבים קבועים באתר. ×–×” כשלעצמו ×”×™×” נחמד מאוד לראות שיש קוראים חדשים, אבל התוכן – מסכת של מלים בוטות, שממש מזכירות את ההתנסחות שלך. אז אם יש לך עדויות חזקות על כך שהקמפיין הוא באמת שיתוף פעילה בין פעילים ממחנה ברק לפעילים מהמחנות היריבים (פרץ ברוורמן והרצוג) אנא ציין זאת.

  אם לא, לפחות השתדל לנקוט בסגנון קצת פחות אלים.

  תודה

 15. אלון הגיב:

  ראשית מאיפה החוצפה לנכס לעצמכם המטה המדיני ? גם את זאת ברק מינה אותכם ?דר את מוחקת את עצמך מכל התמודדות עתידית ! הפסדת תני כבוד ואל תנסי להמציא את עצמך דרך ליקוקים לאושי וברק. כל כך שקוף שברק עומד מאחורי קמפיין הזוי זה. ואריה ידידי תתעורר ,אתה מתנהג כאילו ברק המשיח שלך .אתה לא שם לב שהציבור,אלה שבסוף קובעים מי יוביל לא סובל אותו. כשנגיע לארבעה מנדטים תבין ? אז גם פואד בר לא יהיה שר !
  חברי מפלגת העבודה תתאחדו ותתעוררו לפני שיהיה מאוחר מדי !
  זה הזמן להחליף את ברק !

 16. איתי הגיב:

  אלון,

  אני שותף לדעה שלך בעניין ברק והדרך שאליה הולכת מפ' העבודה (ולכן הפסקתי לשלם דמי חבר ולא הצבעתי עבודה). עם זאת, אני חושב שעלינו להקפיד על דיון ענייני, גם אם הצד השני משמיץ.

 17. אלון הגיב:

  איתי,
  ראשית אני חושב שהדרך לשנות היא מפנים כן לשלם דמי חבר ולהשפיע מתוך המפלגה .כך יש לך יותר אפשרות לשנות את ההנהגה בבא העת ולהיות יותר משפיע על זהות חברי הכנסתוההנהגה.
  ושנית לטעמי כל שהעלתי הוא עינייני ואני אכן מקפיד לכבד את הצד האחר.

 18. אני מבין שזו התייחסות המערכת (????) למה שכתבתי בתגובית 13 . ראשית אשמח לדעת מי ×–×” המגיב – ובשמו המלא.
  והעיקר לפני שאתה עוסק בחינוך אחרים , האם אתה מספיק הוגן והגון לקרוא את כל דברי השיטנה והזדון כנגד אהוד ברק ולפעמים גם נגד פואד , שהאתר הזה מפרסם בלי הרף ולצערי משמש נושא דגל של הפצת רפש בלתי נסבל.
  מבין דבריך אפשר לפרש שאתה נותן פרסום רק למגיבים קבועים . קראתי שוב את ההתכתבות בקשר לארוע בירושלים וכל שראיתי שם הנו נסיון לפגוע בחיליק ×›×™ הוא תומך במפלגה ובנבחריה –
  אני חוזר ואומר שבשלב ×–×” אין תחליף לאהוד ברק , ולמרות כל דברי הזדון נגדו שמוטחים לגופו של האדם ולא לגופו של הענין – הוא עדיין מי שנבחר באופן דמוקרטי להוביל את מפלגתנו. האתר ×”×–×” קורא לעצמו רשת חברתית ומתוך הכרת עמדותיו של אהוד ברק הרי גם בנושא החברתי והחלת הסוציאל- דמוקרטיה הוא מבין בכך ותורם לכך יותר מכל אותם אנשים שמשתמשים בלשון בוטה כנגדו.

 19. […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , Dotan Z. Harpak. Dotan Z. Harpak said: RT @blacklabor: http://bit.ly/aK4kLJ מי עומד מאחורי האולטימטום לאהוד ברק? פוסט קצרצר ומומלץ של איתי אשר […]

Leave a Reply