חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תשלום עכשיו – עצומה

נושאים דעות, כלכלת בית ב 22.07.10 6:00

מוסר התשלומים הירוד המאפיין את המשק הישראלי, פוגע בכולם. אלון חלד, מוזיקאי, תושב תל-אביב, סובל גם הוא מהתופעה, יזם עצומה על מנת לקדם חקיקה שתגביל את צורת התשלום "שוטף+" הוא מבקש את תמיכתכם וחתימתכם

היי,

שמעתם את הבדיחה האחרונה של עדי אשכנזי על המוזיקאים? : "מוזיקאי זה שליחות – כי הם באמת צריכים לעשות הרבה שליחויות..".  וזה המצב. אני מוזיקאי מקצועי שמשלים הכנסה בשליחויות על קטנוע. חוץ מזה אני מנגן בכמה הרכבים, מלמד אורגנית לכתות א' עד ו' ומפיק מוזיקלי בהפקות שונות . ההופעות שאני מנגן בהן אינן קבועות ובכל זאת משולמות שוטף+30.
למשל, נגנתי במלון דן פנורמה בארוע לעיתונאים דוברי רוסית בהשתתפות ראש הממשלה ושרים- התשלום, כרגיל, היה שוטף+30.  אתם בוודאי מכירים את צורת התשלום " שוטף+" הנפוצה במוסדות ממשלה,חברות פרטיות וכו'. ;">ההיגיון שבדבר, אם בכלל ישנו כזה, הוא בעבודה שוטפת וקבועה, אשר לאחר חודשיים של המתנה חד-פעמית, משולם שכרה באופן שוטף, כבמשכורת; הלא כן?

האם אפשר להגביל את צורת התשלום הלא הוגנת הזאת?

זה נוגע לכולנו ויש כבר הצעת חוק ביוזמתה של שלי יחימוביץ'המונחת כמו "פיל לבן" על שולחן הממשלה .

יש קבוצה בפייסבוק שתומכת בעניין, תוכלו להצטרף, לעזור לכולנו לצבור כוח.

אני מבקש לעזור להצעה זו להפוך לחוק ע"י החתמת 100,000 אנשים על עצומה שיזמתי
בבקשה – חתמו בהמוניכם!

תודה,

אלון חלד, 42, מוזיקאי מתל-אביב.
במכתב שפרסמנו ב 15.7 כותב אילן גילאון לשר האוצר יובל שטייניץ : "מוסר התשלומים הירוד הנהוג במשק הישראלי הוא מן החמורים. מן הנוהג הוא כי חברות ומעסיקים רבים משלמים לספקים ונותני שירותים תשלום דחוי. קרי, "30 או 60 שוטף" הושרשו כנורמה במשק הישראלי כאשר אף "90 שוטף" מתחיל להישמע יותר ויותר. למותר לציין כי נורמה זו הינה עוולה של ממש ומקשה על פלח נרחב של עצמאים ונותני שירות במשק הישראלי על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בפרילנסרים שמולם כוח המיקוח של מזמין השירות / סחורה מאופיין באי סבירות קיצוני."

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. גיל פרוינד :

  צורת תשלום של שוטף+ איננה מהווה בפני עצמה מוסר תשלומים נמוך. יש לי לא מעט לקוחות המשלמים בשוטף+ וההמחאה מגיע בדיוק בזמן. מוסר תשלומים נמוך הוא כאשר הספק איננו עומד בתנאי התשלום. מוסדות ממשלתיים אכן נגועים בבעיה זאת, כאשר התופעה הנפוצה היא התקשרות לברור מדוע לא הגיע התשלום, ואז מסתבר כי החשבונית אבדה/לא נחתמה/לא אושרה, ותהליך התשלום מתחיל מחדש.
  בעיה של עצמאים רבים היא בניהול חשבונות חד צדדי מבוסס מזומן בו ההתחשבנות עם רשויות המס היא על בסיס תאריך החשבונית ולא על בסיס תאריך סיום התשלום.

 2. רוית :

  תגובה לגיל פרוינד:

  גיל שלום:
  גם ההנחה שאפשר לקבל שירות מספק ולשלם לו חודשיים, שלושה או אפילו שישה חודשים לאחר קבלת השירות – נכנסת אל תוך ההגדרה של מוסר תשלומים נמוך.
  כשאתה נכנס לחנות, אתה לוקח מוצר ומשאיר תשלום. הבחירה אם לאפשר לך לשלם על המוצר באיחור, היא של בית העסק ולא שלך. אתה הלקוח ואתה משלם כפי שנותן השירות קובע.

  מוסר תשלומים ראוי משמעו, שכאשר אתה מקבל שירות, אתה משלם עליו את ערכו הנקוב בזמן וללא דיחוי, אלא אם הציע הספק לאפשר לך דחיה שכזאת.

  אחת הבעיות האמיתיות בישראל, (אין לי מושג איך נראים הדברים במדינות העולם), היא ההנחה כי מפני שהספק קטן וזקוק לך, אתה יכול להתעלל ולהתעמר בו כראות עיניך ולשלם, בעצם, מתי שמתאים לך.

  אני מבינה את הבעייתיות של תשלום שוטף בלבד מבחינת התנהלות חשבונאית ולכן שוטף+30 נראית לי אופציה אפשרית וסבירה, אבל גם זאת תחת מגבלות מסויימות. למשל:
  אם נקבע שעל הספק לספק את הסחורה עד תאריך 15 לחודש מסויים, יהיה על בית העסק להתחייב להעביר את התשלום ב"שוטף", וכמובן – בכפוף להגשת חשבונית מס כחוק ובמועד- על ידי הספק.
  כך יהיה על הספק להוציא את החשבונית עד למועד אספקת הסחורה ועל הלקוח – תחול החובה לשלם בזמן, משמע, בתחילת החודש העוקב, בדיוק כפי שמעבירים משכורות לשכירים.

  אם נקבע מועד האספקה לחציו השני של החודש או לסופו, אפשר יהיה לקבוע תשלום שוטף+30, וגם זה בכפוף להגשת חשבונית מס כחוק.

  לעניות דעתי, דחיית תשלום לספק היא הלנת שכר והכוח שיש ללקוחות גדולים – לכפות את הלנת השכר הזאת על ספקיהם – אינו חוקי, בדיוק כמו שכפיית עיכוב תשלום משכורות לשכירים אינה חוקית.

  גם נושא תשלום המס על פי מועד הגשת החשבונית – כאשר קבלת התשלום מתבצעת רק חודשים מאוחר יותר – הוא עניין בלתי נסבל, הגורם לרוב העסקים הקטנים לפרפר תמידית בין חיים ומוות.

  בקיצור – שוטף+30 ולא דקה יותר!

  תודה
  רוית

  RavitBarNur – User centered design
  עיצוב ותכנון חוויית משתמש
  http://www.ravitbarnur.com

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.