חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוק חופשי למדליפי מידע

נושאים איכות השלטון, מועד ב' ב 21.01.08 6:06

בבריטניה הודלף מידע על 25 מיליון אזרחים על ידי שירות הדואר הפנימי. אנחנו עדיין לא שם, אבל עבור עובד קבלן שצריך לטפל בכעשרים פניות בשעה על מנת להרוויח שכר מינימום, מכירת מידע רגיש היא בסה"כ כלי לעשיית רווח שמציע לו "השוק החופשי"

מאת: עו"ד יהונתן קלינגר

טל וולפסון מביא את הסיפור הבא, שככל הנראה לא היה מופיע בעמודים הראשונים של אתרי החדשות: מסתבר, שחלק מעובדי המוקד הטלפוני של המוסד לביטוח לאומי עובדים כולם עם אותן הרשאות גישה ואותו שם-משתמש\ססמא עקב העדר נהלים. הסיפור מובא בדו"ח של מרכז מחקר ומידע של הכנסת על נושא הצלחת המוקד החדש, שהופעל בשיטת מיקור החוץ. אותו דו"ח, במפתיע, מסביר (ובאמת בקצרה, כי זו לא המטרה של הפוסט) כי אותם עובדים של חברת מיקור החוץ אינם כשירים להפעיל את המוקד באותה רמה כמו המוקדים המקבילים, שמנוהלים על ידי הביטוח הלאומי, ובהם עובדים עובדי חברת כח אדם.

הבעיה מתחילה לא רק ברמת האבטחה האנושית, כשמרכז מחקר ומידע מציין כי העובדים יכולים לדלות מידע על כל עובד אחר, אלא כאשר המדינה עצמה אינה מאמינה בסטנדרטים של אבטחת מידע בסיסית. ומדוע אותם סטנדרטים לא מיושמים? הבעיה מתחילה כאשר שני המוקדים המקוריים (שבהם עובדים עובדי חברת כ"א) מאויישים באנשים יחסית מיומנים יותר, ובעלי הרשאות. המוקד שהופעל במיקור חוץ נטול הרשאות ובפועל מקבל שיחות ורושם אותן, מעביר פניות למוקדים ה'אמיתיים' ואלו עונים למוקד עם תשובות שמועברות לאזרחים.

המוקד מקבל שקל ושבעים ושלוש אגורות לפני מע"מ על כל שיחה, כך שעובד שמעוניין להשתכר בשכר מינימום צריך לטפל באחת-עשרה שיחות בשעה (ללא תקורת מעביד), אך כיוון שיש להפריש לו זכויות סוציאליות, לשלם על עלות הציוד, השיחות, ההכשרה ועוד, עובד אמור לטפל בערך בעשרים פניות מלקוח בשעה כדי לכסות את עלות העסקתו (להערכתי הלא מלומדת). מדובר במצב בלתי אפשרי כאשר אין אפשרות לצפות שאזרח יזכה לטיפול הטוב ביותר.

מנגד, סוגיית אבטחת המידע הופכת למשנית כאשר עובדים אמורים להיות בלחץ אסטרונומי כדי לעמוד בהספק עבודה של שיחה לשלוש דקות. נושאים כמו אימות נתונים אישיים והזנת ססמאות גוזלים זמן, וזמן (כידוע) הוא כסף.

אנו עוד לא נמצאים במצב דומה לבריטניה, שם דולף מידע על 25 מיליון אזרחים על ידי שירות הדואר הפנימי. אצלנו, בישראל, הרבה יותר קל לעובד שמרוויח 19 ש"ח לשעה למכור את המידע הרגיש על מקבלי קצבאות ונזקקים שונים לביטוח הלאומי לסוכני ביטוח, לחוקרים פרטיים ועוד. זה חלק מאותו "שוק חופשי" של רעיונות בו בסך הכל עובדי הקבלן יבקשו שוחד זול יותר מאשר הבכירים שכבר סוחרים במידע.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.