חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כפר דהמש – הפגנה נגד צווי הריסה (עדכון)

נושאים חדשות, שיכון ושלטון מקומי ב 15.07.10 6:00

כאלף בני אדם הפגינו אמש ברחובות רמלה במחאה על כוונת הרשויות להרוס את הכפר דהמש, כפר לא מוכר על גבול רמלה שבו מתגוררים מעל 600 בני אדם

עדכון: הריסות הבתים בדהמש הוקפאו לשלושה חודשים

מאת: אורי שוורץ

קרוב לאלף איש הגיעו אתמול בערב לעצרת בכפר דהמש כנגד הכוונה לממש צווי הריסה שהוצאו נגד בתים בכפר.

צילום: ניהאד עוידאת

המפגינים קראו “ערבים ויהודים נגד הריסות בתים”, ו"שוויון זכויות ולא פחות". הכפר דהמש קיים מאז 1948, ונבנה על קרקע פרטית, ואולם המדינה מסרבת להכיר בקיומו, והתושבים חיים בלא שירותים בסיסיים כמו ביוב, איסוף אשפה, ושירותי רווחה.

ל-13 מבתי הכפר כבר הוצאו צווי הריסה, שמימושם הוקפא עד כה אך ההקפאה צפויה להסתיים מחר בהחלטה משפטית, וזאת בעקרות החלטת רשויות התכנון שלא לקדם את ההכרה בכפר. התושבים חוששים כי הריסת הכפר תתחיל כבר בימים הקרובים. את ההפגנה הובילו ילדי הכפר, שאחזו בתופים מפחים ובבובות ענק שבנו מחומרים ממוחזרים בקייטנה שערכו להם בימים האחרונים פעילים חברתיים ערבים ויהודים. בתום הקונצרט התכנסו המפגינים למופע מחאה בכפר בהשתתפות להקות (בהם DAM מלוד, סיסטם עלי מיפו, ולהקת הרגאי 'תות ארד' מהגולן). בין משתתפי ההפגנה היו תושבים מדהמש, לוד ורמלה, וכן מאות פעילי שמאל יהודים וערבים מירושלים (ממאבק שייח ג'ראח), ת"א, ויישובים נוספים.

תושבי הכפר מצביעים על כך, שבעוד שאלפי דונמים של קרקעות חקלאיות הופשרו באזור רמלה לוד לטובת יזמים, בחלק מן המקרים בנסיבות חשודות (ובכלל זה האדמות הסמוכות לדהמש), מסרבים לפתור את בעייתם למרות מאמציהם להביע להסדרת מצבו החוקי של כפרם. הם מזכירים את מסקנות ועדת אור, שהצביעה על קיפוח מתמשך בהכנת תוכניות מיתאר ופיתוח ליישובים הערבים. הריסת בתים, הם מזהירים, יכולה לפגוע ביותר מ-70 בתי האב החיים במקום, ולאותת לכלל האזרחים הערבים, כי אין טעם בנסיון לתכנן ולהסדיר את מצבם.

עדכון: הריסות הבתים בדהמש הוקפאו לשלושה חודשים

בית המשפט המחוזי בפתח תקווה האריך אתמול (רביעי, 14.7) בשלושה חודשים נוספים את הקפאת צווי ההריסה לבתים בדהמש. ההחלטה על הקפאת ההריסות התקבלה לאחר שפרקליטם של התושבים, עו"ד קייס נאסר, ביקש מבית המשפט לאמץ את התקדים של שכונת פרדס שניר בלוד. בשכונה זו הוכשרה בדיעבד הבנייה בשכונה שלמה, ובעקבות זאת בוטלו צווי הריסה רבים. לדברי עו"ד נאסר, במקום להרוס את כפר דהמש יש לאשר גם לתושביו תוכנית מתאר שתאפשר להם חיים בכבוד וכחוק.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  אני מקווה מאוד שהתושבים יצליחו.
  האפליה הזאת היא דבר בלתי נסבל.

 2. הטלוויזיה החברתית :

  כתבה על דהמש באתר הטלוויזיה החברתית:
  http://www.tv.social.org.il/civic/stv-the-struggle-in-dahamsh.htm

 3. הכנות קק"ל לביאנלה הקרובה/מחיקת אל-עראקיב @ כוסות רוח :

  […] חלקם של הנגב הרחוק בלבד, הם מתרחשים בכל מקום- אפילו ממש במרכז […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.