חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

"מצבנו הכלכלי אינו מוצלח" – תגובות למכתבו של עמית הרפז

נושאים דעות ב 10.07.10 23:39

בעקבות מכתבו של עמית הרפז לחברי הכנסת התקבלו תגובותיהם של ח"כ חיים אורון' ח"כ דב חנין ושל יועץ שר התמ"ת שלומי צדקי

חיים אורון עונה למכתבו של עמית:

עמית שלום רב,
קיבלתי בתודה את פנייתך.
תודה על החומר, אני מכיר אותו ובהחלט עושה בו שימוש. כמוך, גם אני מטיל ספק, כל פעם מחדש, באמירות השונות של מנהיגינו כאילו אנחנו מצויים במסלול טוב.
מיותר לציין שסיעת מרצ תתמוך היום בהצעת החוק להגדלת שכר המינימום של ח"כ עמיר פרץ. בנוסף, אני מנהל מאבק לצמצום הריכוזיות במשק: יזמתי שני דיונים בנושא בועדת הכספים שבסופם קראה הוועדה לממשלה להקים ועדת ציבורית שתבחן את הנושא ותביא בפני הממשלה והכנסת הצעות אופרטיביות לפתרון. הגבלת שכר הבכירים בחברות הציבוריות הוא חלק מנושא זה. אני  מקדם יחד עם ח"כ עינת וילף הצעת חוק בנושא צמצום הריכוזיות ומקדם הצעת חוק פרטית לקביעת שכר מירבי בשירות הציבורי.
בנוגע לחוק ההסדרים – כבכל שנה, ולאחרונה פעם בשנתיים, נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו הן לביטולו של חוק ההסדרים והם לסיכול הגזירות השונות והמשונות המופיעות בו.
בברכה,
חיים אורון (ג'ומס)

ושלומי צדקי, יועץ מקצועי לשר התמ"ת, מטיל ספק בנתונים של עמית:

עמית שלום,
כמה הערות לגבי הנתונים שהצגת:
א. לא ברור מדוע בחרת דווקא במדינות הללו  – יציבות שלטונית יש בהרבה מדינות ב OECD מחוץ להולנד (וכידוע לך זה לא בדיוק המאפיין של ישראל  כך שלא ברור מקור ההשוואה לישראל), יש עוד מספר מדינות מלבד ספרד שהתחילו איתנו ממקום דומה (תלוי לאיזו שנה אתה קורא "התחלה"), ויש לא מעט מדינות מלבד ארה"ב אשר היינו רוצים להידמות אליהם.
ב. מדוע לא הוספת את השנים 2008,2009 תוספת של שנים אלו מראה כי ישראל מצמצמת את הפער גם בהשוואה למדינות (שבאופן תמוה) בחרת. באופן כללי בהשוואה למדינות ה OECD מדינת ישראל מצמצמת את הפער בתוצר לנפש בצורה מרשימה – בעיקר בהתייחס לנתוני העשור האחרון.
ג. מדוע אתה לא מציג את נתונים נוספים כגון נתוני האבטלה הקיימים כיום בספרד ובארה"ב – אני לא יודע עד כמה זה חברתי יכולים להיות 20 אחוזי אבטלה שספרד מציגה כיום (או 10% בארה"ב).
ד. ספרד היא כנראה אחת המדינות שיכולות להוות דווקא דוגמא מצוינת מדוע צריך להיזהר במדיניות פיסקלית מרחיבה ובלתי מרוסנת. המדינה כמעט והגיעה לחדלות פירעון בשל השתוללות תקציבית, שכר מגזר ציבורי והוצאות לא אחראיות. ספרד מנהלת כיום תוכנית צנע מהקשות ביותר באירופה כשהיא סובלת מאחוזי אבטלה גבוהים במיוחד.
ה. לא ברור מדוע החלטת כי ארה"ב הינה דוגמא למדיניות מרחיבה. אמנם בצל המשבר נעשו צעדים מרחבים בארה"ב אבל זו דוגמא פרטנית ובלתי מייצגת. ארה"ב היא המודל לאיך "לא מוציאים מהכיס הממשלתי מה שלא צריך להוציא". אבל גם לאחר המשבר עדיין אחוז ההוצאה הממשלתית בארה"ב ביחס לתמ"ג הינו נמוך מאוד בהשוואה לישראל (ולמעשה לרוב מדינות העולם).
כמוך, גם אני מאמין כי שכר הבכירים אכן דורש טיפול, וגם כי יש לעדכן (באחריות) את שכר המינימום כלפי מעלה. אבל לצערי הנתונים שהצגת אינם קשורים או תומכים במסקנות שהסקת. הם מעידים במקרה הטוב על חוסר הבנה ובמקרה הפחות טוב על מניפולציה שטחית.

תשובת חבר-הכנסת דב חנין:

עמית שלום רב, שמחנו לקבל את פנייתך. חבר הכנסת דב חנין מתנגד נחרצות למדיניות הכלכלית אותה מובילה הממשלה. בשנים האחרונות הוא ממובילי המאבק בחוק ההסדרים ובתקציב האנטי חברתי וכן ממובילי החקיקה החברתית בכנסת. בין חוקיו החברתיים נמנים חוק אחריות מזמין השירותים, חוק מניעת פיטורים מחזוריים, הצעת חוק סיוע בקידום תעסוקתי למשפחות של עובדים מעוטי הכנסה, ועוד הצעות חוק רבות (שכמעט תמיד הממשלה מתנגדת להם). לצערנו הרב, ממשלת ישראל עושה ככל שביכולתה כדי להנהיג מדיניות כלכלית הרסנית לציבור הישראלי, מדיניות מקטבת, כזאת שטובה רק למעטים. באותה מדיניות תומכים רוב חברי הקואליציה שתומכים בממשלה בהצבעות הכלכליות. אני ממליץ בחום שתשלח אליהם מייל בנוסח דומה לזה ששלחת לנו, אולי זה יעשה שם שינוי.

אלון-לי גרין, ע"פ לח"כ דב חנין.

נערך על ידי רביב נאוה

תגובה אחת

  1. שלומי צדקי: להיזהר מפופוליזם :

    […] טוב כפי שמציגים אותו. שלומי צדקי, יועצו של שר התמ"ת, הגיב למכתב בטענה כי הניתוח מתבסס על נתונים לא מספקים. להלן […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.