חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עמית הרפז: לשנות גישה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 13.07.10 6:02

עמית הרפז משיב לשלומי צדקי: "היד הנעלמה" לא עובדת. במקום להאשים את העניים בעוני, יש לשנות כיוון במדיניות הכלכלית

שלומי,

כפי שתראה בהמשך אני לא חושב שאני יכול/צריך לשכנע אותך, החלטות ופתרונות רציונאליים הם אופציה ורוב בני האדם רוב הזמן לא משתמשים באופציה הזאת.

מה שאני רוצה כאן הוא לעורר מחשבה, או לפחות הבנה שיש דרכים שונות לנתח מציאות.

בתשובה לדבריך:

א. אני אשמח לראות ניתוח כזה פרי מקלדתך, אחרי הכול כאן בדיוק אני יכול להועיל. בדיקה שלך ומסקנות שלך, השפעתן על המדינה גדולה בהרבה ממסקנות שלי.

נעים ונוח להיות בתוך הקונצזוס הכלכלי אבל זה לא מפתח את הכישורים האינטלקטואליים ומספק תשובות חלקיות בלבד.

אם תרצה לראות את הדוגמא הכי קיצונית לתוצאה של מדיניות כלכלית ניאו ליברלית תסתכל על ניו-זילנד1 בטבלה.

ב. אני לא מכיר נתונים כאלו ממדינות צעירות אחרות, ידוע דווקא שקליטת עליה / הגירה משפיעה על התוצר לטובה רק אחרי כמה שנים. אשמח אם תראה לי נתונים שתומכים בדעתך.

בתוכנית הייצוב – המדינה עצרה את האינפלציה במכה אחת, אבל לא את הריבית.

באותה שנה הריבית האפקטיבית מגיעה ל-200% נכסי המשק היצרני עוברים לידי ענף הפיננסים. המדינה שהתחייבה לציבור להחזיר לו את כספי מניות הבנקים אם יחזיק בהם לוקחת את הכסף מהציבור ומהמגזר היצרני וכך מעלה את ערך/נכסי הבנקים. הבנקים אותם תמכור עוד מעט עבור חלק קטן4 מערכם.

אייל גבאי לא טעה בכלל, מצבו הפרטי מצוין, רק מצבם של 8 העשירונים הנמוכים של ישראל בקנטים ובשנים האחרונות הוא אפילו מתדרדר5. ברור שקל להאשים את החרדים בעיקר כשרואים איך הם לבושים בקיץ. גם את הערבים קל להאשים, המציאו את המזלג ואוכלים בידיים. למה שלא נאשים אגרונום ערבי שגמר 4 שנות לימוד בפקולטה ברחובות, אם עכשיו הוא עובד בתור מסגר במפעל מתכת ו"מרוויח" 5400 ש"ח לחודש ברוטו, ועוד קוראים לו איוב (לא הוא לא מתגרד עם חרסים אבל כן מתמודד עם כעסים).

העובדה שמדינת ישראל לא השכילה לשמור על תעסוקת נשים במגזר הערבי (הרבה בטקסטיל וחלק בסתם תעשייה "מסורתית" [אגב תעשיה מסורתית, ראית פעם איך עובדת מכונת טוויה? כדאי לך היי-טק בשיאו] ( היא טעות שאי אפשר להגזים בחריפותה.

שלומי אני לא מכיר אותך ואת אמונותיך אבל אני לא מאמין באלוהים וביד הנעלמה באותה מידה. כאשר מעלים מע"מ ומורידים מס חברות מייצרים עניים.

כאשר קונים לצרכי המדינה דגלים/מדים/נעליים תוצרת טימבוקטו, מייצרים עניים.

כאשר מפריטים את בזק בשליש מערכה ושכר העובדים ברמות הנמוכות יורד על חשבון העלייה בשכר המנהלים, מייצרים אוליגרכים בצד אחד ועניים בצד שני.

כאשר המדינה מעדיפה עובדי קבלן ודור ב' מייצרים עניים.

כאשר העבודות בעלות הביקוש הכי גבוה מקבלות את השכר הכי גבוה (עבודות ניהול), ועבודות בעלות הביקוש הכי נמוך מקבלות את השכר הכי נמוך (עבודה עונתית בחקלאות) ההיפך מ"חוק" היצע וביקוש – אנחנו מייצרים עניים ופער, והוכחה ש"היצע וביקוש" זה לא חוק, זאת פנטזיה. אז כשאנחנו מייצרים עניים כפי ששוליית הקוסם ייצר מטאטאים, ומחפשים תירוצים במקום לייצר עבודה ופרנסה מכובדת, אין ברירה. אחרי שהכנסנו את עצמנו למצב הזה, רק אז אין ברירה וצריך לתת קצבאות. היום להאשים את מקבלי הקצבאות, זה קצת חזירות לא?

נכון שאני מעדיף סקנדינבים אבל רק תראה מה ההבדל בין גבאי וממשלת ישראל לבין ממשלת ארה"ב (פיסקה שלישית אם אתה ממהר).

אנחנו מכירים את הדרכים בהם ממשלות אירופה מבטיחות פרנסה לאזרחיהן, החל מסבסוד החקלאות6, דרך תקנים מחייבים שיוצרים נישות, ועד העובדה הביזארית שרוב האופניים בדנמרק7 הן תוצרת דנמרק. למה אנחנו מקפידים  להשתמש8 בשיטות האלו רק לעיתים רחוקות? או יותר נכון רק כשאין לנו ברירה אחרת(אבא אבן)?

אני באמת לא חושב שאפשר להאשים את הערבים שגרים במרחק ק"מ אחד ממני בכפר טובה זנגריה בעובדה שהם לא מוצאים עבודה, הם מוכנים לעשות כל מלאכה שתאפשר להם קיום. שלומי אתה צריך להבין שחקלאי לא יכול להאשים עגבניה שלא נושאת פרי, ועובד ציבור / נבחר ציבור לא יכול להאשים את הציבור. הגישה הקלוויניסטית שהעניים אשמים בעוניים היא בלתי נכונה ובלתי מוסרית.

ד. ראשית נתוני התעסוקה משקפים את כישלונה של המדינה בהספקת עבודה. אם כל האברכים שלומדים ילכו לקחת אבטלה [כי עבודה אין] עדיין נהיה מרחק רב משיעור התעסוקה בצרפת למשל [אתה יכול לבחור ארץ אחרת זה לא ישנה את התמונה הכללית].

בנושא המגזר הערבי והאפליה שלו במקומות עבודה כבר נגענו, אז רק תגיד לאן לבוא ואני מארגן לך אוטובוסים עם עובדים מהמגזר. הם מוכנים לחזור הביתה רק בסופ"ש בשביל פרנסה.

מדינת ישראל מנסה9 כבר 10 שנים להקטין את מספר העובדים הזרים, כי הם תופסים את מקומם של העובדים בשכר הנמוך. בשנה האחרונה אנחנו גם הופכים פליטים, לאויב העם10.

ה. המחשבה הפופולארית בישראל כאילו משבר הפיננסים/רולטה העולמי עבר אצלנו בשקט יחסי בגלל מדיניות אחראית, מעוררת רחמים. אף אחד מקובעי המדיניות בישראל לא חזה את המשבר ולא נקט פעולות בכדי להקטין את ההשפעה שלו על משק המדינה. הסיבה העיקרית להשפעה הקטנה של המשבר היא מטבע מקומי, והסיבה השניה היא זמן. העובדה ששקל איננו מטבע בין לאומי מעכבת תהליכים, לכן לא הצטרפנו ל"שגשוג" של השנים שקדמו למשבר וגם לא נפלנו. גם גורם הזמן עבד לטובתנו כי אם המשבר היה קורה שנתיים יותר מאוחר כבר היינו נסחפים עמוק עמוק לתוך הבועה ואחר כך לנפילה.

אילו ספרד ויוון היו מקפידות על כלכלה סוציאל דמוקרטית, ולא נכנעות לאופנה המוניטריסתית + הפרטה הן היו במצב מצוין, בדיוק כמו ארצות סקנדינביה (אבל בלי בלונדיניות).

כפי שתוכל לראות כאן (עמ' 27) אפילו בקרן המטבע העולמי יש כאלו שיודעים לאסוף נתוני אמת (ולהסיק מהם מסקנות שגויות).

את התנאים של קרן המטבע והזרם המרכזי בכלכלה אני מכיר, אני גם מכיר את ההשפעה השלילית11 שלהם על כלכלת העולם.

ו. המודל הקיינסיאני מקובל כמודל אבל מעטים מיישמים אותו. המודלים שאתה מדבר עליהם ידועים כניאו-ליברלים או ניאו-קלאסיים. הם קדמו למודל הקיינסיאני וחזרו היום לאופנה. המודלים האלו נשענים על תאוריות השוק החופשי שלא נמצאו להם כל אישושים אמפיריים להיפך. בשנים האחרונות ניבנו מודלים מתמטיים יפים ולא רק הכלכלנים נפלו בקסמם המתעתע12. האדם כפי שאמר זוכה פרס נובל כהנמן מחליט באופן שאינו תמיד רציונאלי, ולא, הוא לא עושה13 הכל בכדי להשיא את מצבו הפיננסי.

אם לשפוט על פי המעשים (לא ההצהרות) של קרן המטבע והבנק העולמי לפיתוח (שנוסדו בעקבות הסכמי ברטון וודס = קיינס), בשנים האחרונות. אנחנו עלולים לחשוב שההמלצות שלהן נבנו בכדי להיטיב עם תאגידי ענק14 (בהם עובדים אחר כך מומחי הקרן והבנק).

כאשר המדינה איננה דואגת לפרנסה, היא מוצאת את עצמה מגדילה את שיעורי הקצבאות.

קיינס אמר בערך כך: אם אנחנו רוצים למנוע מלחמת עולם III עלינו להקטין את הפערים הכלכליים בעולם. אם אנחנו רוצים לשרוד אנחנו צריכים להקפיד על תעסוקה מלאה.

הוא התייחס לתיאוריות של מלטוס, כאל רעיונות מוקצים שיביאו שפיכות דמים והרס.

בנושא הפופולאריות האמת מפתיעה (ראה תוצאות הבחירות האחרונות), הפופוליסטים הכי גדולים בתחום הכלכלי הם נביאי הזעם הניאו-ליברלי בין אם הם במשרד האוצר או בעיתונות. כפי שבתחום תאונות הדרכים הכי פופולארי להאשים את הנהג.

אנחנו כנראה אוהבים לחוש אשמים, אחרת לא ברור למה נתנו להם לנהל את הכלכלה שלנו.

אני מכיר את הנתונים היטב.

עד תחילת שנות ה-90 עדיין נסמכתי בעיקר על ניירות, מאז המחשב והאינטרנט זה הרבה יותר פשוט.

אני מסכים איתך שיש להתמודד עם הבעיות במשק אבל השיטה היא לא: " ניתן לשוק חופש כי הוא הכי יעיל".

ככלל הגישה העכשווית לכלכלה מוזרה מאוד, זה התחום היחיד בו אנחנו רוצים לשחרר את המושכות ולתת ל"טבע" / יד נעלמה/גורל, להכתיב את עתידנו.

לסיכום:

אני לא בטוח ששמת לב לעובדה שאני מודד את המשק בצורה בלתי מייצגת כמו צמיחה בתוצר.

ישנן בעולם היום מגוון שיטות מדידה לתוצאות חברתיות כלכליות, הייתי יכול להשתמש בהן.

הבעיה היא שבמקרה כזה הדיון יוסט מהנושא לשיטת המדידה. ועדיין זה נראה מוזר שבשיטת התוצר חולה כרוני שמבלה 100 ימים בשנה באישפוז מגדיל את התוצר הישראלי הרבה יותר ממני.

לפני המשבר האחרון היו דיבורים על כך ש-60% מהתוצר הבריטי "נוצר" בסיטי בהעברת ניירות, קניית אופציות נגזרים ועוד מיני דברים שאינם יוצרים דבר. האם ניתן להשוות את התוצר בשנת 2007 לתוצר בשנת 1957 כשרובו היה תעשייתי? או אפילו 1977 כשהשרותים והתעשייה תרמו תרומה דומה?

הייתי יכול להשתמש במדדים נכונים בהרבה.

אבל אני משתמש במדדים האלו משום שבהם משתמשים כלכלני הזרם המרכזי, וגם כשמודדים את הדברים לשיטתם מגלים שהם טועים.

עמית

הערות:

מספר 1, מספר 2, מספר 3, מספר 4, מספר 5, מספר 6, מספר 7,  מספר 8, מספר 9,

מספר 10, מספר 11, מספר 12, מספר 13, מספר 14,

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

 1. אודל :

  שלום,
  תוכל לשלוח לי את עבודתו של פרופ' יצחקי על המדדים בחינוך
  [email protected]
  תודה וחודש טוב
  אודל

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.