חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאבק על שכר המינימום: תגובות חברי הכנסת

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 8.07.10 6:04

בעקבות פנייתנו אליכם לכתוב מכתבים לחברי הכנסת בדבר המאבק על שכר המינימום, קיבלנו מספר תגובות מעניינות. האם הן מספקות? את זה נשאיר לכם להחליט

שלי יחימוביץ' עונה ליעקב לקס:

הי לקסי,
כמובן שאני בעד העלאת שכר המינימום, וכמובן שאצביע בעד החוק, גם אם תהיה משמעת קואליציונית נגדו, ואני אף עושה כל שביכולתי כדי לגייס לו תומכים בקרב החכ"ים.
יש עובדה אחת בהירה: אי אפשר לפרנס משפחה משכר של 20.70 שקלים בשעה, ואחת התופעות הקשות והמרות היום בחברה הישראלית היא תופעת העובדים העניים, אני משוכנעת שאתה יודע את עמדתי בעניין.
באשר ל"קול חזק וברור" אתה בוודאי מתכוון שאתראיין על כך הרבה. בעניין זה אני חולקת עליך, והמנהג שלי הוא לאפשר לעמיתים שמגישים חוקים ועובדים עליהם כה קשה (במקרה זה עמיר פרץ ואח"כ כץ ושטרית שהניחו חוק דומה) – לעמוד בקדמת הבמה, ולא "להידחף" ולקצור ציבורית את פירות עמלם. זו ההתנהגות הראויה בעיני.
בכל מקרה, כמובן שאני מחוייבת לגמרי לחוק הזה ואני ממליצה להשקיע כעת אנרגיה פרודוקטיבית בללחוץ על מי שמתכוונים להיעלם מהמליאה או להצביע נגד.
בברכה,
שלי

חיים אורון עונה למכתבו של עמית:

עמית שלום רב,
קיבלתי בתודה את פנייתך.
תודה על החומר, אני מכיר אותו ובהחלט עושה בו שימוש. כמוך, גם אני מטיל ספק, כל פעם מחדש, באמירות השונות של מנהיגינו כאילו אנחנו מצויים במסלול טוב.
מיותר לציין שסיעת מרצ תתמוך היום בהצעת החוק להגדלת שכר המינימום של ח"כ עמיר פרץ. בנוסף, אני מנהל מאבק לצמצום הריכוזיות במשק: יזמתי שני דיונים בנושא בועדת הכספים שבסופם קראה הוועדה לממשלה להקים ועדת ציבורית שתבחן את הנושא ותביא בפני הממשלה והכנסת הצעות אופרטיביות לפתרון. הגבלת שכר הבכירים בחברות הציבוריות הוא חלק מנושא זה. אני  מקדם יחד עם ח"כ עינת וילף הצעת חוק בנושא צמצום הריכוזיות ומקדם הצעת חוק פרטית לקביעת שכר מירבי בשירות הציבורי.
בנוגע לחוק ההסדרים – כבכל שנה, ולאחרונה פעם בשנתיים, נפעל בכל הכלים העומדים לרשותנו הן לביטולו של חוק ההסדרים והם לסיכול הגזירות השונות והמשונות המופיעות בו.
בברכה,
חיים אורון (ג'ומס)

ושלומי צדקי, יועץ מקצועי לשר התמ"ת, מטיל ספק בנתונים של עמית:

עמית שלום,
כמה הערות לגבי הנתונים שהצגת:
א. לא ברור מדוע בחרת דווקא במדינות הללו  – יציבות שלטונית יש בהרבה מדינות ב OECD מחוץ להולנד (וכידוע לך זה לא בדיוק המאפיין של ישראל  כך שלא ברור מקור ההשוואה לישראל), יש עוד מספר מדינות מלבד ספרד שהתחילו איתנו ממקום דומה (תלוי לאיזו שנה אתה קורא "התחלה"), ויש לא מעט מדינות מלבד ארה"ב אשר היינו רוצים להידמות אליהם.
ב. מדוע לא הוספת את השנים 2008,2009 תוספת של שנים אלו מראה כי ישראל מצמצמת את הפער גם בהשוואה למדינות (שבאופן תמוה) בחרת. באופן כללי בהשוואה למדינות ה OECD מדינת ישראל מצמצמת את הפער בתוצר לנפש בצורה מרשימה – בעיקר בהתייחס לנתוני העשור האחרון.
ג. מדוע אתה לא מציג את נתונים נוספים כגון נתוני האבטלה הקיימים כיום בספרד ובארה"ב – אני לא יודע עד כמה זה חברתי יכולים להיות 20 אחוזי אבטלה שספרד מציגה כיום (או 10% בארה"ב).
ד. ספרד היא כנראה אחת המדינות שיכולות להוות דווקא דוגמא מצוינת מדוע צריך להיזהר במדיניות פיסקלית מרחיבה ובלתי מרוסנת. המדינה כמעט והגיעה לחדלות פירעון בשל השתוללות תקציבית, שכר מגזר ציבורי והוצאות לא אחראיות. ספרד מנהלת כיום תוכנית צנע מהקשות ביותר באירופה כשהיא סובלת מאחוזי אבטלה גבוהים במיוחד.
ה. לא ברור מדוע החלטת כי ארה"ב הינה דוגמא למדיניות מרחיבה. אמנם בצל המשבר נעשו צעדים מרחבים בארה"ב אבל זו דוגמא פרטנית ובלתי מייצגת. ארה"ב היא המודל לאיך "לא מוציאים מהכיס הממשלתי מה שלא צריך להוציא". אבל גם לאחר המשבר עדיין אחוז ההוצאה הממשלתית בארה"ב ביחס לתמ"ג הינו נמוך מאוד בהשוואה לישראל (ולמעשה לרוב מדינות העולם).
כמוך, גם אני מאמין כי שכר הבכירים אכן דורש טיפול, וגם כי יש לעדכן (באחריות) את שכר המינימום כלפי מעלה. אבל לצערי הנתונים שהצגת אינם קשורים או תומכים במסקנות שהסקת. הם מעידים במקרה הטוב על חוסר הבנה ובמקרה הפחות טוב על מניפולציה שטחית.

נערך על ידי נדב פרץ-וייסוידובסקי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. אלי סתוי :

    יסביר לגולשי הערוץ מר שלומי צדקי
    יועצו של שר התמת מר פואד בן אליעזר
    את הסיבה האמיתית להחלטתו להוריד ולסנן אותי , אלי סתוי ציר מפלגת העבודה ויו"ר פורום מזון ומכולת ,המאגד כ10,000 בעלי עסקים קטנים בענף המזון והמכולת בישראל , ואת הרפורמה המשמעותית ביותר במשרד התמ"ת להצלת העסקים הקטנים במדינת ישראל ,מחברותי באתר הפייסבוק של כבוד השר מר פואד בן אליעזר , כך לפתע פתאום וללא התרעה מוקדמת .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.