חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אנחנו לא נשלם על המשבר של בעלי ההון

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 1.07.10 5:59

הקפיטליזם הניאו ליבראלי הוא דת עם פולחן, ממסד ונרטיב והדרך להיאבק בו היא לצבור זעם על השיטה שדופקת את כולנו, ולתעל אותו למאבק

מאת ק. טוכולסקי

לפני שנה כשהמשבר היה בשיאו וממשלות העולם נחלצו לחלק את כספי משלמי המיסים לטובת חילוץ שוק ההון, הבנקים, הבורסות ושאר מנגנוני השליטה של שלטון ההון מהמשבר. הכסף הציבורי נשפך בלי שום חשבון וכמובן שמי שהתעשרו מהימורים, ספקולציות ושאר להטוטי הון לא נתבעו לשלם את מחיר המשבר. ממשלות שהיללו את השוק החופשי ודרשו מהרוב המוחלט של אזרחיהם להדק חגורות ולהמר בבורסות על חסכונות לא ביקשו יותר כסף ממי שגרמו למשבר. ממשלות הלאימו נכסים מורעלים ולא החרימו באופן ישיר את רכושם והונם הגזול של יוצריו.

כבר אז בהפגנות ברחבי העולם ובארץ, במאמרי דעה של בלוגרים עצמאיים (חס וחלילה בתקשורת הפרטית) נשמעה הקריאה: "אנחנו לא נשלם בשביל המשבר של ההון". ממשלות הרגיעו, טענו שהן חסונות ופיזרו כספים ללא כיסוי בשביל להניע את שוק ההון המרוסק מחדש. בטור זה ולא רק אלא בעוד טורים באתר זה ואחרים, נטען לפני שנה שבסוף מי שישלם על הצלת הבנקים והספקולנטים, ההימורים בבורסה ובחברות האמונות על חסכונות הציבור, יהיה הציבור עצמו. אבל לנוכח מסע ההפחדה של העיתונות הפרטית, הצהרות החוסן של הממשלות ואדישותו של ציבור שרובו נותר מפוחד, אדיש ואוחז בקרנות המזבח של שיטה פסודו-כלכלית קורסת, המדיניות נמשכה.

והנה כרגיל, התחזית הקרה והמחושבת מתגשמת. אותם בנקים ניצלו מקריסה בזכות הממשלות הבזבזניות, אותן חברות דירוג אשראי שנותרו קיימות בזכות הכסף הציבורי שהוזרם לשוק ההון והציל את הניירות חסרי הערך שהם דירגו כבטוחות, חונקים כעת את הממשלות שנאותו להציל אותם. זה היה צפוי, כמו שאמר העקרב לצפרדע הגוססת אחרי שעקץ אותה בזמן חציית הנהר והבטיח את מותם, זה האופי שלי ואני לא יכול להשתנות. ספקולנטים בבורסה ובנקים נמצאים שם בשביל לעשות כסף ואת הכסף הם יעשו. אם אי אפשר לנפח מניות ןלהמר על אג"ח פרטי אז ינפחו ריביות על אג"ח ממשלתי ויהמרו על מטבעות.

ועכשיו לפי אותו הגיון מעוות שגרם לממשלות להלאים נכסים חסרי ערך וחובות בשביל להציל את המוסדות שהפכו נכסים לחסרי ערך ונושאי חובות, באות ממשלות המדינות המפותחות ודורשות מהרוב המוחלט של אזרחיהם לשאת שוב בנטל חילוץ הכלכלה.

מוועידת 20 הגדולות בטורונטו יוצאת בשורת צמצום הגירעון. בשורה חשובה וטובה אולם גם בשורה שאחרי עוד משבר שנגרם בידי העשירים ביותר לאחר שבזבזו את ההון אפשר היה לצפות שתשא בחובה קצת יותר ממיסוי מגן על בנקים. אפשר היה לצפות למאבק נחוש במקלטי מס ולהעלאה עולמית של מיסי רכוש וחברות, לא להעלאות גורפות של מיסים רגרסיבים. בברלין ולונדון, בטורונטו וירושלים, משרתי ההון מעלים בעיקר את המיסים הרגרסיביים אלו שפוגעים בעיקר במעוטי האמצעים. מיסוי על דלק ומע"מ, הם הם האמצעים הנבחרים במאבק לחיסול הגירעון. בעלי ההון ימשיכו לגרוף הון, בניפוח מחירי מוצרים, בגביי דמי ניהול מחסכונות וחשבונות בנקים, בניפוח מחירי נדל"ן, בקיצוץ ההוצאות על עבודה. אנחנו נהדק את החגורה בשביל שהטוטמים השמנים של שלטון ההון יוכלו לפתוח עוד כפתור.

המאבק בשלטון ההון ובמנגנוני השליטה שלו, עיתונאים, לוביסטים, מרכזי מחקר, לא היה מעולם פשוט. לא בישראל ולא בעולם. קחו לדוגמא את מה שקורה בארצות הברית, נשיא ליבראלי מעיז להגביל את התעשרות העשירים רק במעט וההסתה נגדו איבדה כל פרופורציה. בשביל להעביר רפורמת בריאות שגם לאחריה אזרח אמריקני ממוצע יוכל רק לחלום על מערכת כמו שיש לנו בארץ נדרש מאבק איתנים. התקשורת הפרטית דואגת שהציבור ישכח מי גרם למשבר ומטילה את האחריות על מי שירש את המשבר ונאבק בו, הציבור שהורגל לשכוח כמה שיותר מהר את העבר ולחיות את היום באדישות, מגיב בהתאם. אותם רפובליקנים משרתי הון, מקצצי מיסים ומחרחרי מלחמות וחוזים שמנים לתעשיות פרטיות, יכולים להציג את עצמם כמגיני הרוח האמריקנית שהם הורגים.

הקפיטליזם הניאו ליבראלי הוא דת עם פולחן וממסד ונרטיב וכך צריך להאבק בו. צריך לחזור ולשנן את המנטרה אנחנו לא נשלם על המשבר של ההון. צריך לצבור זעם ולתעל אותו למאבק. היום בישראל ממשלה מנופחת של בובות על חוט שמשרתות את ההון, גוזרת גזירות על הציבור ומחלקת מתנות לבעלי ההון. הם רוצים גם להטיל גזירות על הציבור וגם להוריד את המיסים לעשירים. הם רוצים לסמם את הציבור בדיבורים על הרחבת ההוצאה הממשלתית בזמן שבמקום לגבות אותה במיסוי עמוק ושיוויוני הם כורים בור של חובות חדשים באמצעות הרחבת הגרעון. בעוד שנתיים הם יקצצו את הרחבת ההוצאות ויטענו שאין ברירה, הגירעון גדל. צריך להתחיל במאבק היום, אחרת עוד שנתיים אני ועוד כמה נוכל לכתוב אמרנו לכם אבל כבר יהיה מאוחר מדי, כרגיל. בינתיים אנחנו ממשיכים לשלם על המשבר שלהם כי מבחינתם ככה השיטה עובדת. העשיר מתעשר והעובד נושא בנטל, הגיע הזמן לשים לזה סוף.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

 1. עמית-ה :

  ככה זה כל אחד והתפקיד שלו.
  התפקיד של העשירים להתעשר ושל העניים להתענות.
  מילו מינדביינדר (מילכוד 22) אומר על זה:" אם התפקיד שלי הוא למכור את ממתקי הכותנה האלו ברווח, אז אני אבצע את התפקיד הזה בלי להלונן.
  אם התפקיד שלך הוא לטוס ולהיהרג מעל בולוניה אז טוס תיהרג מעל בולוניה ותפסיק להתלונן."

 2. איציק יאפ :

  "הקפיטליזם הניאו ליבראלי הוא דת עם פולחן וממסד ונרטיב וכך צריך להאבק בו."

  קודם, אני מסכים איתך.
  אבל לפני שתתחיל פה מלחמת דתות, אתה צריך להבין שבניגוד לכל שאר הדתות, מאמיניו האדוקים ביותר הם אלו שחושבים שהם לא מאמינים בשום דת.

  הם הולכים לקניונים במקום לכנסיות, הם מדברים על צרכנות במקום על תפילות, הם סוגדים ליד הנעלמה במקום ליד אלוהים והם כל כך ט-י-פ-ש-י-ם והם מאות אלפי (אם לא מליוני) צרכנים שנוהרים כצאן לכספומט.

  זו נקודת המוצא.

  צריך להגיע אל המקור, אל הכוהן האוסטרי והקפיטליסט היומי הגדול ולהצביע עליו.

  אבל זה מפחיד. אני יכול להגיד ככה. הם עוקבים אחרי הבלוג הזה, וזה לא מזיז להם בכלל. אם הם בצורה מסויימת היו חוששים לחייהם ממה שהולך פה, לא היית כותב את מה שכתבת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.