חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מורות השיקום לעוורים תובעות העסקה הוגנת

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מידע על פעילויות ב 29.06.10 15:55

משרד הרווחה מפעיל את שירות השיקום לעוורים בשיטת מיקור חוץ, באמצעות עמותה בשם "מגדל אור". בשל ניהול כושל, העמותה אינה עומדת בחובותיה כלפי העובדים. העובדים התאגדו ותובעים ממשרד הרווחה לשלם את החוב

מחר (30.6.10) יקיימו מורות השיקום לעיוורים בעמותת "מגדל אור" – יחד עם מטופליהן העיוורים – הפגנה ברחבת ה"סינמטק" בתל-אביב בשעה 12.30 בקריאה למשרד הרווחה לעמוד בחובותיו כלפי המורות וכלפי ציבור העיוורים בישראל.

היום למחרת, 1.7.10, הוא המועד האחרון שנקבע ע"י נשיאת בית המשפט המחוזי בחיפה, השופטת בילהה גילאור, לקבלת תשובתו של משרד הרווחה אם בכוונתו לשלם "את החלק הארי", כדברי השופטת, של חוב העמותה לעובדיה.

"מגדל אור", הממומנת ע"י משרד הרווחה ,היא העמותה היחידה בישראל המעניקה טיפול שיקומי לעיוורים בכל הגילאים ומטופלים בה כ-3500 עיוורים בכל רחבי הארץ. בשל ניהול כושל צברה העמותה חוב מצטבר כלפי העובדים של כ-8 מיליון ₪. "בחמש השנים האחרונות לא שולמו לעובדים משכורות מלאות; לא הועברו תשלומי המעסיק לפנסיה והופר ההסכם הקיבוצי", מסבירה ג'קי לנדאו יו"ר וועד מורי השיקום העובדת בעמותה 32 שנה."מי היה מאמין כי דווקא משרד הרווחה, ישלים עם רמיסת חוקי העבודה ועם הפרת זכויותים החוקיות של עובדים מסורים ומקצועיים."

בראשית השנה, פנו המורות – אז בשיתוף הדוק עם משרד הרווחה ובעידודם האישי של השר הרצוג והמנכ"ל איצקוביץ – אל בית המשפט המחוזי בחיפה בבקשה למינוי מפרק זמני ל"מגדל אור" שינסה לשקם את העמותה. ב- 7/3/2010 אכן נכנס מנהל ממונה מיוחד לעמותה – עו"ד נמרוד טפר. "לצערנו התברר שתוכנית ההבראה שהכין, אינה נותנת מענה כלשהו לתביעתנו המשפטית להשבת החוב," אומרת בתיה גולדווסר, חברת ועד המורות. "לעומת זאת, היא פוגעת עוד יותר במשכורותינו"(המורות מרוויחות בין 28 –ל 45 ₪ לשעה – תלוי בוותק).

ההפגנה היום היא צעד ראשון המתוכנן בוועד העובדים וב"כוח לעובדים". בהפגנה ייטלו חלק מורי שיקום מכל הארץ ומטופלים שיגיעו להביע את תמיכתם. "מאבקנו , הוא במידה רבה גם מאבקם של המטופלים" מסכמת לנדאו. "המחדלים הכספיים מאיימים על קיומו של המוסד החברתי החשוב הזה. יחד עם זאת, לא ניתן למשרד הרווחה לנצל את מסירותנו. לא נספוג עוד את המחדלים הכספיים של העמותה".

.עמותת "מגדל אוור" פועלת למעלה מ-50 שנה בהן הפכה לגוף הבלעדי לשיקום עיוורים. מ 3 הסניפים של העמותה מורי השיקום יוצאים ללמד עיוורים בכל הגילאים (תינוקות, ילדים ומבוגרים) שימוש בטכניקות ייחודיות המאפשרות אורח חיים עצמאי: הורים צעירים לומדים לטפח את תינוקם שנולד עם עיוורון או לקות ראיה חמורה, או פגיעות קשות משולבות (פיגור, אוטיזם, נכות וקשיים התפתחותיים נוספים בנוסף לעיוורון), מבוגרים שהתעוורו לומדים להשתמש במקל נחייה או בכלב נחייה, לחצות כבישים, ולנסוע בתחבורה ציבורית. "השיעור החשוב ביותר שניתן למטופלים המבוגרים, הוא כיצד להתמודד עם הבושה. לקח לנו שנים להפנים את המסר בעצמנו , להפסיק להבליג מול תנאי ניצול ". מוסיפה לנדאו .

ההפגנה תתקיים מחר, יום רביעי, 30/6, ב-12.30 ברחבת הסינמטק ברח' קרלבך פינת רח' הארבעה בתל אביב.

לפרטים נוספים: רמי איתן [email protected]

דרכי הגעה: קוים 27 (דן) ו-68 (קוים) מהתחנה המרכזית (רדו בצומת מעריב וצעדו על רחוב קרליבך), וקו 63 (דן) מדרך בגין (מול עזריאלי ותחנת הרכבת השלום).

הערת המערכת: באתר זה פורסמו כבר בעבר פרשיות של פגיעה בעובדים המועסקים בשיטת מיקור חוץ ע"י עמותות. השימוש בשיטה זו נרחב במיוחד בתחום הרווחה ומתרחב לעבר משרדי החינוך, הבריאות ועוד. מעבר לתקוותנו שהמאבק הספציפי יצליח, אנו מקווים שתתעורר במערכת הפוליטית  קריאה כוללת להלאמה של שירותים חברתיים מידי עמותות. 

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ק. טוכולסקי :

    המון בהצלחה לעובדים במאבקם הצודק. אין סיבה שהם לא יועסקו ישירות באמצעות משרדי הממשלה. שיטת העמותות היא אסון לאומי שכל מטרתו סידור גובים למקורבים על חשבון העובדים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.