חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפרטת החשמל, סיכון בלתי ראוי

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 28.06.10 5:35

בשבת 26 ביוני 2010 שודר בתכנית "בדרך אל הטבע" עם מיכאל מירו, ברשת ב' של קול-ישראל ראיון עם ד"ר עמית מור מנכ"ל "אקו אנרג'י" , ממנו למדנו שהתעקשות הממשלה על ייצור חשמל על-ידי יצרנים "פרטיים" מסכנת את אמינות האספקה שעלולה להביא לתוצאות קשות.  כל זה על-מנת "לשבור" את העובדים ולחסל עוד מקום של עבודה מאורגנת
מאת: יעקב לקס

"יא ברעכען" – "כן לשבור" ציווה זאב ז'בוטינסקי לצאן מרעיתו – במאמרו ב"היינט" שפורסם בורשה ב-1932 – וכוון לשבירת ההגמוניה של ההסתדרות הכללית כמנהיגת פועלי ארץ-ישראל.  תלמידיו ממשיכים במצוות מנהיגם.

בראיון מודה ד"ר מור שרזרבות כושר הייצור של חברת החשמל הן נמוכות ביותר ושביום ג' – 22 ביוני 2010, יום חם בצורה חריגה, כמעט הגענו למצבם של השייכים בסעודיה ובכווית שמזגניהם לא קיבלו חשמל.

עוד כמה מעלות חום והפסקות החשמל (היזומות) יחלו, תקלה לא צפויה אחרת תביא להפסקות לא יזומות ואלה הן סיכון גדול של תאונות שכן תקינות חיינו מבוססת יותר ויותר על אספקה רצופה ובלתי מופרת של חשמל.

ד"ר מור מזכיר גם שהממשלה היא הלוחצת את חברת החשמל למצב פיננסי בלתי ראוי שבו היא, החברה, נאלצת ללוות כסף יקר על-מנת להגדיל את כושר הייצור שלה.  עוד מגדילה הממשלה ועושה להרעת מצב החברה בכך שמחד אינה מאפשרת העלאת התעריפים (החשמל בישראל זול מברוב ארצות ה-OECD) ומאידך – כאמור – אינה מזרימה הון בעלים להגדלת כושר הייצור.  מה שחברת החשמל עושה במצבים קיצוניים הוא רכישת חשמל יקר מאוד מבעלי גנרטורים למיניהם והסדרים – יקרים אף הם – של "השלת עומס" על-ידי צרכנים גדולים.

כבר בשנת 1997 החליטה הממשלה שבתוך עשר שנים (מאז) ייוצרו עשרים אחוזים מהחשמל על-ידי יצרנים פרטיים.  על חלק מהסיבות למה זה לא קרה שמענו בראיון של חברנו איתמר כהן (אופנן) בתכנית "סדר-יום" עם קרן נויבך, גם היא ברשת ב' של קול-ישראל.  אולם השאלה "למה זה לא קרה" (בגלל תאוות הבצע היתרה של ה"יזמים" ובגלל שיטת ה-BOT) היא משנית לשאלה אם זה בכלל צריך לקרות.

התשובה של כותב דברים אלה היא שזה בכלל לא צריך לקרות.  בעניין הזה של הפרטת החשמל חברו שתי רעות אידיאולוגיות מבית-המדרש של חסידי ההפרטה לשם הפרטה ושל חסידי שבירת העבודה המאורגנת.

במהלכי יצירת דעת הקהל לקראת הגשמת הפרטת החשמל מתנהלת, או שעדיף לומר מנוהלת, מערכה תקשורתית שבה מדברים על התועלת שבתחרות ועל השחיתות של עובדי חברת החשמל ועל משכורותיהם הגבוהות.

לעניין התחרות נזכיר לקוראים את הכשלים בהפרטת החשמל במקומות אחרים בעולם (קליפורניה ואנרון כבר אמרנו?).  הכשלים בהפרטת החשמל נובעים מכך שייצור, הולכת ומכירת חשמל הם מערכת שגלומים בה יתרונות לגודל שכמעט אינם ניתנים למיצוי.  ב"אי" האנרגטי הישראלי הקטן אין מקום ליצרנים רבים שגם יהיו יעילים.   אם תהיה הפרטה תוצאתה תהיה כמו ברשתות הכבלים של הטלויזיה, איחוד ("קונסולידציה" ב"כלכלית") למונופול פרטי וכבר נאמר הרבה שאין טעם בהפרטת מונופול ממשלתי למונופול פרטי שיכולת הרגולציה כלפיו היא לא תקיפה, בלשון המעטה.

לענין השחיתות של עובדי חברת החשמל ומשכורותיהם הגבוהות.
תנאי העבודה של עובדי חברת החשמל והתגמול שהם מקבלים אינם ניתנים להשוואה ל"שכר הבכירים", אבל למשמיציהם נוח להצביע עליהם, כאילו לטייקונים "מגיע" ולעובדים לא.  הסיבה אינה עצם השכר הגבוה של עובדי חברת החשמל.  הסיבה האמיתית היא שהם מהוים דוגמה לכלל העובדים במשק שייתכן שכר הוגן לעובדים, לא רק למנהלים.  ובכנות, האם למנהל בכיר בבנק, בחברת-ביטוח, בקרן-הון-סיכון כלשהי או בקרן גידור מגיע תגמול רב יותר מלעובד הרשת בחברת החשמל היוצא בליל סופה לחבר את הכבל שנקרע ולחדש את אספקת הזרם לאותם מנהלים המשתכרים עשרות מונים יותר ממנו?

אז בין שאר הדברים שהממשלה מתכננת לנו בואו ונשים לב – יחד עם עובדי חברת החשמל – שלא יגניבו לנו משהו בכוון הזה בחוק ההסדרים הבא עלינו לרעה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  כל מילה אמת ועוד אפשר להוסיף.
  הוסיפו בנושא גדעון עשת בידיעות אחרונות ואפילו אני – http://www.yesod.net/mag/archives/2007/11/post_94.html.

 2. גיא דמק :

  סוף-סוף ישנה כתבה רצינית ולא עניינית בנושא החשמל.
  "הפרטה" הפכה למילת קסם ומאוד מתאימה למי שלא רוצה לקחת אחריות על משק האנרגיה.
  עוד חסר שיפריטו גם את משק המים ומשרדי הממשלה – ויהיה באמת סוף הדרך!

 3. Tweets that mention הפרטת החשמל, סיכון בלתי ראוי -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה . עבודה שחורה said: http://bit.ly/afdgKx למי שלא הבין – הפרטת חברת חשמל היא סכנה. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.