חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצעת חוק – מלווי קרוב לבדיקות לא ייפגעו

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים ב 23.06.10 6:08

חוק הביטוח הלאומי אינו מכיר באובדן יום עבודה עקב ליווי בן משפחה לבדיקה רפואית. הראל ליבוביץ', חבר "עבודה שחורה", הציע תיקון לחוק כך שבני משפחה הנדרשים ללוות את קרוביהם לא ייפגעו מכך. אנו שמחים לעדכן כי חבר הכנסת חיים אורון ממרצ הרים את הכפפה והגיש את הצעת החוק. גם חברי הכנסת האחרים של מרצ, ניצן הורוביץ ואילן גילאון הצטרפו. ההצעה לפניכם

הכנסת השמונה-עשרה

הצעת חוק של  חברי הכנסת                  חיים אורון

אילן גילאון

ניצן הורוביץ

פ/2470/18

הצעת חוק דמי מחלה עבור מלווה לבדיקה רפואית (תיקוני חקיקה), התש"ע–2010

תיקון חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת הורה)
בחוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת הורה), התשנ"ד–1993[1], בסעיף 3(2), בסופו יבוא  "וכן ליווי לבדיקה רפואית, במידה ונדרש לכך המטופל בזימון על ידי הגורם המטפל".
תיקון חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת בן זוג) 2. בחוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת בן זוג), התשנ"ח–1998[2], בסעיף 3(2), בסופו יבוא "וכן ליווי לבדיקה רפואית, במידה ונדרש לכך המטופל בזימון על ידי הגורם המטפל".

דברי הסבר

חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת הורה), התשנ"ד–1993 וחוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת בן זוג), התשנ"ח–1998 מגדירים פעולות יום-יום כהגדרתו בחוק הביטוח הלאומי [נוסח משולב], התשנ"ה–1995 (להלן – חוק הביטוח הלאומי). חוק הביטוח הלאומי מגדיר "פעולות יום-יום" כ"לבישה, אכילה, שליטה בהפרשות, רחצה וניידות עצמית בבית".

פעמים רבות מקבלים המטופלים הנחייה מפורשת להגיע לבדיקה הרפואית עם מלווה. מיותר לציין כי ליווי בן משפחה לבדיקה הרפואית גוזל יום עבודה, אך כאשר מגיש המלווה את הצהרת מחלת בן זוג או בן המשפחה למקום עבודתו, הוא איננו זכאי להחזר כספי בגין יום העבודה אותו הפסיד בשל הליווי לבדיקה הרפואית.

הצעת חוק זו מבקשת למנוע את אובדן השכר של המלווה ולהוסיף להגדרת "פעולות יום-יום" בחוק הביטוח הלאומי את הליווי לבדיקה רפואית כאשר בזימון לבדיקה מצוין כי המטופל נדרש להגיע לבדיקה עם מלווה.

———————————

הוגשה ליו"ר הכנסת והסגנים

והונחה על שולחן הכנסת ביום

ט' בתמוז התש"ע – 21.6.10


[1] ס"ח התשנ"ד, עמ' 33.

[2] ס"ח התשנ"ח, עמ' 236.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

2 תגובות

  1. הניוזלטר של מרצ » ארכיון הבלוג » מגינים על הדמוקרטיה מפני החרדים והאוצר, ועל ירושלים מפני ברקת :

    […] בעקבות פניתו של הראל ליבוביץ’ מאתר “עבודה שחורה” לג’ומס, מגישים חברי הכנסת של מרצ הצעה לתיקון חוק דמי מחלה כך שיוכר אובדן יום עבודה בשל ליווי של בן משפחה לבדיקה רפואית בה נדרש מלווה. הצעת החוק באתר “עבודה שחורה” […]

  2. שלי יחימוביץ’ היתה עסוקה מדי, חיים אורון הציע, אורית נוקד הסבירה למה לא :

    […] אל ח"כ אורון הצטרפו בהגשת הצעת החוק שיזמתי, חברי הכנסת אילן גילאון וניצן הורוביץ מסיעת מרצ. וכך נוסחו דבריי אל יצירת הצעת חוק רשמית – http://www.blacklabor.org/?p=20403 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.