הסדרת מקצועות הרפואה המשלימה בישראל

אופיר סלע, יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים סוקר את מצב הרפואה המשלימה ואת הדרך להסדיר אותה

במסמך שהוכן בכנסת השנה, עבור ח"כ רחל אדטו בעניין סקירת מצב הסדרת מקצועות הרפואה המשלימה (אלטרנטיבית) בישראל ובעולם עולים פרטים מעניינים וחסרים כאחד, שראוי לתת עליהם את הדעת.

המסמך מספר על האירועים בישראל החל מועדת אלון לפני כשני עשורים, שהמלצתה העיקרית ברובד המעשי היתה להקים אגודות מקצועיות, אשר יגבשו אמות מידה ויבקרו את תהליכי ההכשרה ברפואה המשלימה לקראת רישום מקצועות אלה בידי משרד הבריאות כמקצועות רפואיים מוכרים.

עוד מביא המסמך את מסקנות מבקר המדינה בדבר אוזלת היד של משרד הבריאות לאורך השנים ביישום מסקנות ועדת אלון וקידום ההסדרה של מקצועות הרפואה המשלימה בעזרת האגודות המקצועיות.

אולם, מה שחסר בצורה צורמת במסמך היא סקירת ההתפתחויות בשטח בהמשך ישיר להמלצות ועדת אלון, אשר הביאו במישרין או בעקיפין להקמתן של מספר אגודות מקצועיות בתחומי הרפואה המשלימה השונים בתחילת שנות ה 90, ובכללן את הלשכה למקצועות בריאות משלימים – ארגון הגג לאותן אגודות מקצועיות.

מאז ועד היום הוקמו בישראל איגודים מקצועיים בכ- 20 מקצועות שונים, בהם חברים אלפי מטפלים. אותם איגודים אומנים ללא הרף על רגולציה פנימית של תחום הרפואה המשלימה. כיום בישראל קיים סטאטוס קוו מקצועי שבו תוכניות הלימוד בבתי הספר הרבים בכל המקצועות המאוגדים נבדקות ויישומן בפועל מפוקח ע"י האיגודים המקצועיים.

האיגודים המקצועיים הקימו תשתיות של ועדות מקצועיות, מערכי שיעור, נהלי אתיקה ודיווח

ולאורך השנים הלשכה למקצועות בריאות משלימים אף השיקה תו אמינות ומקצועיות לעוסקים ברפואה משלימה – RCP – Registered Complementary Practitioner , לו זכאים מטפלים אשר הוסמכו במוסדות מוכרים ועומדים בדרישות המקצועיות של האיגודים השונים, במטרה להבדיל את המטפלים המוסמכים מאלה שאינם כאלה, למען הסדר הציבורי.

עוד נעדרת מהסקירה עבודתה של ועדת זיידיס, אשר מונתה ע"י משרד הבריאות להמשך עבודה ומסקנות בדבר הסדרת מקצועות הרפואה המשלימה. בוועדה זו, שטרם פרסמה את מסקנותיה, שותפים נציגי משרד הבריאות והאיגודים המקצועיים והפער המרכזי שעלה בה היה נושא האקדמיזציה של הרפואה המשלימה כתנאי להסדרתה. נציגי המשרד והרפואה הקונבנציונאלית פעלו לחייב מעבר ההכשרה של המטפלים במספר מצומצם של מקצועות לאקדמיה, תוך התעלמות מרובם המוחלט של המקצועות והמטפלים ברפואה המשלימה, מה שיביא להמשך הכאוס ברוב המקצועות הפועלים בישראל, הן במגזר הפרטי והן במוסדות הרפואיים. זאת בעוד שהאיגודים המקצועיים המליצו על המשך תהליך ההסדרה העצמית של התחום, בהתאם לרוחו הייחודית והשונה בתכליתה ממקצועות רפואיים קונבנציונאליים. יש לציין כי האיגודים המקצועיים אינם מתנגדים לאקדמיזציה של חלק מהמקצועות, אך דוחים על הסף את הדרישה ללימודים אקדמיים כתנאי להכרה והסדרה, מהלך אשר אין לו תקדים באף מדינה בעולם כעולה גם ממסמך הסקירה הנ"ל.

בחודשים האחרונים נעשו מספר שיחות ודיונים בין נציגי האיגודים המקצועיים לנציגי משרד הבריאות השונים במטרה לקדם את הרגולציה העצמית של התחום בשיתוף וגיבוי של המשרד, שבעמדתו הרשמית אינו מתנגד לתהליך שמקדמים האיגודים, ובעמדתו הלא רשמית לא רואה או בקצה המנהרה.

אני קורא בהזדמנות זו לח"כ אדטו לפתוח בשיח רציני עם נציגי האיגודים המקצועיים במטרה לקדם את הרגולציה הנכונה להמשך התפתחות הרפואה המשלימה ובריאות הציבור, שכל כל זקוק לה. ולעמוד איתן כנגד התארגנויות כלכליות ופוליטיות שמנסות לנכס לעצמן את השליטה בתחום המתפתח והרווחי מאוד, שמגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה בישראל.

כמו כן אני קורא לציבור ונציגיו לדרוש מהמטפלים והמוסדות המכשירים והרפואיים את תו אמינות ומקצועיות RCP לעוסקים ברפואה משלימה – יש לכם כיום את הדרך להבחין בין שרלטן למטפל.

בברכת בריאות ושמחה,

אופיר סלע, RCP שיטת לוסקי

יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים

Tags: , ,

6 Responses to “הסדרת מקצועות הרפואה המשלימה בישראל”

 1. שוקי הגיב:

  שאלת תם והצעה:

  המצב החוקי הוא כזה שאי אפשר למנוע מאדם שרוצה לטפל בשיטה כלשהי, כל זמן שהוא לא מציג את עצמו כרופא או פסיכולוג.

  כלומר, אם אני מבין זאת נכון, בעצם המלחמה היא על הזכות לקרוא לעצמכם בשם כזה או אחר – מטפלי X, מטפלי Y מוסמכים וכו'. אבל מעשית, אני אוכל לקרוא לעצמי לאחר הרגולציה המתוכננת "מטפל Z" ועדיין אי אפשר יהיה למנוע את זה ממני, נכון?

  ובכן, הצעה: מדוע לא יקום מאגר ממשלתי של מטפלים, שיאפשר לכל תושב לאתר את שמו של מטפל, לראות את הסמכותיו ורשיונותיו, ולהחליט בעצמו מה אמין בעיניו?

  כמובן, באתר כזה אפשר להוסיף מידע אמין שיעזור לאנשים לקבל החלטות.

 2. […] הביא אופיר סלע, יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, סקירה של מצב הרפואה המשלימה בישראל והדרך להסדיר אותה. סלע התחיל בהתייחסות למסמך שהוכן […]

 3. […] "עבודה שחורה" יש פוסט ובו אופיר סלע, יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, […]

 4. אופיר סלע הגיב:

  שאלה טובה שוקי
  האמת היא שזה בדיוק המקום אליו אנו חותרים – שהציבור יוכל להבדיל בין מטפל מוסמך לכזה שאינו מוסמך. אני לא מאמין בלקיחת בעלות על טיפול כזה או אחר, ומניעת אחרים לעשות כך או כך – רק לעשות סדר בבלאגאן. יש מקום אחד בו אפשר לקבל מידע על הטיפולים שכבר הוכרו ועל המטפלים ובתי הספר באותם תחומים, כל זה באתר הלשכה למקצועות בריאות משלימים. הרצון שלנו הוא שקופות החולים ובתי החולים ישתפו פעולה ויפסיקו להעסיק מטפלים שאינם מוסמכים RCP, ושהמדינה תעזור לנו לעגן את הנושא בחוק.

 5. […] הביא אופיר סלע, יו"ר הלשכה למקצועות בריאות משלימים, סקירה של מצב הרפואה המשלימה בישראל והדרך להסדיר אותה. סלע התחיל בהתייחסותלמסמך שהוכן […]

Leave a Reply