חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תאונות האופניים – המדינה יכולה לעשות הרבה יותר

נושאים מועד ב', שיכון ושלטון מקומי, תחבורה ב 21.06.10 6:10

בטורו השבועי, עוסק יהונתן קלינגר באחריות המדינה לתאונות האופניים, בעקבות התאונה בה נהרג שניאור חשין. כשיש מדיניות של קידום הרכב הפרטי והעיסוק באופניים הוא רק בשוליים, קשה לראות שיפור במצב

מאת: יהונתן קלינגר

0.
מזה כשנה כלי התחבורה העיקרי שלי הוא אפניים. הסיבה לכך היא תועלתנית נטו: עלות אחזקת האפניים, לעומת כל כלי תחבורה אחר, גדולה בהרבה. המהירות בה אני מצליח להגיע ממקום למקום בעיר (ואף מחוצה לה) גדולה יותר, וההרגשה בסופו של דבר טובה. אלא שלנסיעה על אפניים יש מחיר; יחד עם המעבר לאיזור שדרות רוטשילד התחלתי גם לקחת את שלג, הכלבה שלנו, לטיולים על השדרה. במסגרת הקמפיין החדש של העירייה: "שבילי האופניים הם לרוכבים בלבד" החליטה העירייה, בניצוחו של רון חולדאי להסית את רוכבי האפניים נגד הולכי הרגל, במקום נגד כלי הרכב.

1.
בתור רוכב אפניים, כמעט שמעולם לא הפריעו לי הולכי רגל, אף כשהם עומדים על שבילים באבן-גבירול; כלי-הרכב, לעומת זאת, עושים הכל כדי להרגי. לכן, תאונת הפגע-וברח בה נהרג שניאור חשין היתה צפויה; לא רק הנהג אשם אלא שרי התחבורה של מדינת ישראל לדורותיהם. ההעדפה והתכנון של כבישים ראשיים בצורה בה לא יהיה מקום להולכי רגל או רוכבי אפניים נועדה בצורה מובהקת לייצר העדפה של תחבורה פרטית. וגם כאלה לא חסרים, הולכי רגל נדרסים כל הזמן כאשר הם מנסים להתקדם בג'ונגל הבטון. הפתרון של המדינה היא לעטות על הולך הרגל שריון של מאות קילוגרמים, לזהם את האוויר ולפגוע באיכות החיים שלו.

2.
מדי פעם מגיע מחוקק כזה או אחר וטוען שהוא מנסה לסייע לרוכבים. כך היה עם חוק הקסדות של גלעד ארדן, שנראה כאילו הולך הוא להגן על בטיחות הרוכבים ולקדם את התחבורה האלטרנטיבית. אלא מה? מותו של שניאור חשין לא היה נמנע אם היה חובש קסדה, הרי רק לפני ארבעה חודשים התרחשה תאונה באותו המקום, והמחלף בנוי בצורה רעה.

3.
המדינה חייבת לקחת אחריות ולתקן את התשתיות הקריטיות האלה, תוך הבנה שרכיבה על אפניים עשויה לסייע עם פתרון בעיות כמו השמנת יתר, זיהום אוויר, פקקי תנועה וקטל בדרכים. הפחתה של כמות המכוניות על הכביש תסייע לכל אחת מבעיות אלה, ותציל לא מעט חיים.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. יהונתן קלינגר | היד המכוונת של המדינה לתאונות אפניים. ‏ :: Intellect or Insanity‏ :

    […] [פורסם במקור בעבודה שחורה] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.