חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הרפורמה בבריאות הנפש – מצדדים ומתנגדים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, עלו ברשת ב 17.06.10 6:02

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן החליט לממש את הרפורמה בבריאות הנפש, בבלוג של ריקי כהן, כתבה בשני חלקים על ראשי המצדדים ומתנגדים לרפורמה


לפני כשלושה שבועות החליט סגן שר הבריאות לממש את הרפורמה בבריאות הנפש, ולהעביר אותו לתחום אחריותן של קופות החולים.

"מערכת בריאות הנפש בקטסטרופה", הודיע. ההחלטה היא מפנה במאבק המר שמתנהל מזה כשנתיים בין הפסיכולוגים הקליניים המתנגדים נחרצות לרפורמה, לבין קואליציית ארגוני מתמודדי נפש ובני משפחות, ביניהם "בזכות", "אנוש", "לשמה", "בחברה טובה רואים מעבר",  ו"עוצמה" שהתגייסו לקדם את החוק ואף שילמו לשתדלן בכנסת כדי שיסייע להעבירו בקריאה ראשונה. בשבוע הבא ייצא מכתב פומבי מטעם הקואליציה העונה לטענות המתנגדים, איגוד הפסיכולוגים בראשות חנה שטרום כהן (ע"ע)."לא מדובר בהפרטה", קובעים מנסחי המכתב, "ולא נכון שאנשים רבים יישארו ללא טיפול".

פרופ' אלי שמיר, מתמטיקאי, יו"ר עמותת עוצמה, ואב לבן עם מחלת נפש ישב בוועדה בכנסת שדנה ברפורמה לאחר הקריאה הראשונה, בראשות ח"כ רן כהן, והוא מסנגר עליה בלהט, תוך תקיפת המתנגדים והאשמתם באינטרסים לא טהורים. "בשנים האחרונות עבדתי הרבה במחקר של השיטה שבה רפואה ציבורית מתנהלת, רפואה ציבורית לעומת רפואה פרטית. כשאתה רואה את ההבדל בין מערכת הבריאות שמנהלות קופות החולים מול המערכת האיומה  שמנהל משרד הבריאות זה  הדבר המשכנע ביותר.

למה?

קודם כל במישור התקציבי, הפערים הם אדירים. תקציב קופות חולים מורכב ממס בריאות, מהחלק שמקבלים מתקציב המדינה, קרוב ל30 מיליארד, והכסף שהן מקבלות מהתשלומים שלנו. זה גם כן, 2-3 מיליארד. זה מעודכן לפי גידול האוכלוסייה. לעומת זאת התקציבים של משרד הבריאות למערכת בריאות הנפש, לא התעדכנו במהלך השנים.

כל התרופות הפסיכיאטריות זה קופות חולים נותנות. את האשפוז כולו נותנת המדינה, גם את בתי החולים של קופת חולים, גהה ושלוותא, משלמות קופות החולים. השיטה לגמרי אחרת. כתוצאה מזה במשך כל השנים, אם את לוקחת את התקציב הרפואי, 70-80 אחוז מהתקציב הולך לבתי חולים, ולא נשאר כלום למטרות בקהילה ולשיקום. לעומת זאת בקופות חולים, חצי מההוצאות שלהם מוגנות לצרכי קהילה, וחצי לבתי חולים. לדבר הזה יש תקנות מוגדרות שמבקר המדינה בדק. רפואת הקהילה ובריאות הנפש היא פגר מת, יש מרפאות, אבל התורים הורגים את הצורך .

גם לחכות לפסיכיאטר בקופת חולים לוקח הרבה זמן. המתנגדים אומרים שהתורים לא יקוצרו.

כי קופות חולים לא חייבות לתת את השירות הזה. הן טוענות שהן לא מחויבות לפי החוק לתת טיפולים, מה שהן עושות זה לפי הסכם ישן מ84, או לפי הרצון הטוב. קופת חולים לאומית אפילו הפסיקה לתת טיפולים כי היא במשבר כספי. אין שום חיוב בשום מקום, שאדם שחולה במחלת נפש יכול לקבל טיפול בקופת החולים אין טיפולים או דיאגנוזות.

הם טוענים שהיחס האישי למטופל ייעלם לגמרי. זה לא מדאיג?

אלו אנשים שיש להם אינטרסים, הפסיכולוגים שיש להם אינטרסים כלכליים ומכל מיני סוגים. הם מפיצים שקרים. זה לא נכון, יש במשך שנה שלמה, ישבה בכנסת ועדה בראשות רן כהן, וישבו שם גם המתנגדים, והועדה דנה בעיקר מה יהיה כתוב בחוק, ומה יהיו הטיפולים שכלולים בחוק. ישבתי בוועדה בתור איש ציבור.  לא הייתה החלטה מסכמת בנושא, יש נטייה ללכת למסלול רב שנתי, זאת אומרת שאם נגביל מישהו, אז ההגבלה לא תהיה 30 בשנה, אלא 50 בשנתיים.  הפסיכולוגים בארץ לא אוהבים טיפולים ממוקדים, הם רוצים יותר כסף.

להמשך קריאה – הבלוג של ריקי כהן

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מה שלא ברור לי איף ממשיכים בהפרטת תחנות המתדון שהם חלק ממערך בריאות הנפש בזמן שצריך לקבל החלטה, או להחזיר אותם למדינה או להעביר אותן לקופות החולים.
  בכל מקרה לא להפריט

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לעשות כל צעד אפשרי כדי שהרפורמה במתכונת הנוכחית לא תעבור.
  לא צודק ולא הוגן לקבוע רפורמה ולפגוע ברצף הטיפולי של מטופלים עקב צמצום רשימת האבחנות המזכות מטופל בטיפול וצמצום מספר המגעים/טיפולים עם אנשי מקצוע.
  לא צודק ולא הוגן להשאיר אוכלוסיה ללא זכאות לטיפול.

  יחס אישי לא יהיה מסיבה מאוד פשוטה
  מטופל שיהיה זכאי לטיפול יתקבל לטיפול אך מספר המפגשים עם המטפל יהיה מצומצם ביותר ומוגבל בזמן

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המצדדים טוענים שקיימים אינטרסים כלכליים מכל מיני סוגים ולכן יש התנגדות של אנשי המקצוע לרפורמה

  במערך הציבורי אין למטפלים אינטרסים כלכליים, איו רווח על כל מטופל פר שעה.
  הדאגה מגיעה מרצון למנוע פגיעה באיכות הטיפול שניתן לחולים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.