חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ראש הממשלה וראש האופוזיציה – איבדו כיוון

נושאים פוליטי, פוליטישוק ב 13.06.10 6:05

ביום שני תעלה סיעת קדימה הצעת אי אמון בממשלה תחת הכותרת "ראש ממשלה בלי דרך ובלי כיוון", אך גם על האופוזיציה בראשות חה"כ ציפי לבני ניתן לומר זאת

מאת: הראל לייבוביץ'


ביום שני תעלה סיעת קדימה הצעת אי אמון בממשלה תחת הכותרת "ראש ממשלה בלי דרך ובלי כיוון".

מבחינה מדינית – הצדק עם הכותרת הזו.

אין שום התקדמות בטיפול בקיפאון המדיני מול הפלסטינים.

בעוד שבועיים נציין 4 שנים לחטיפתו של גלעד שליט – גם בעניין הזה נראה שהממשלה לא מצליחה לקדם את שחרורו , אם כי בזהירות רבה אפשר לומר שלא בטוח שבאשמתה.

לא ברור במשך כמה זמן מדינת ישראל תמשיך לדבוק במסלול הדיפלומטי מול איראן. בנימין נתניהו כיו"ר האופוזיציה היה תקיף מאוד, ברור והחלטי נגד המירוץ הגרעיני של אחמדיניג'אד – כראש ממשלה ניכר שהוא מתון יותר, ממלכתי יותר.

בתחום הביטחוני – ההתנהלות בעניין המשט הטורקי מוציאה את ראש הממשלה לא טוב, גם אם פעולת צה"ל הייתה לגיטימית.

יש לציין לחיוב את החלטת הממשלה השבוע לאשר שנת לימודים אקדמית ראשונה בחינם לחיילים משוחררים במוסדות אקדמאיים בפריפריה – זהו צעד קטן ראשון חיובי, אך עם שכר הלימוד הגבוה שעודנו קיים בעוד שכר החיילים בשירות נמוך ולא מאפשר חיסכון משמעותי כלל במשך 3 שנות השירות – מחייבת צעד משמעותי הרבה יותר על מנת להנגיש את ההשכלה הגבוהה לכמה שיותר צעירים.

יחד עם זאת, לא רק על ראש הממשלה אפשר לומר שהוא בלי דרך וללא כיוון אלא גם על האופוזיציה.

אופוזיציה צריכה להוות אלטרנטיבה שלטונית לממשלה המכהנת. כואב לי לומר שאין תחושה בציבור שקדימה מהווה היום את האלטרנטיבה הזו.

לעומת האופוזיציה תחת נתניהו, שדאגה להוביל באופן עקבי נושא מרכזי אחד כניגוח בממשלה – האיום האיראני, האופוזיציה תחת לבני לא עושה זאת. חוסר דבקות בנושא מרכזי – לא יגרור את הציבור אחר ציפי לבני. ואם היא תחכה עד לבחירות, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו ממשיכים לסבול תחת ממשלה ימנית בהובלת הליכוד. בשורה התחתונה – ציפי לבני חייבת להיות תוקפנית הרבה יותר, אותה ציפי שראינו במערכת הבחירות – שנונה, חדה אשר מעוררת הזדהות. שלושת הדברים הללו כמעט ולא מורגשים אצלה היום, כיו"ר האופוזיציה. זו לא הדרך – זה לא הכיוון.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

10 תגובות

 1. ל רפי :

  לליבני לא היה אף פעם כיוון. הגברת הציגה עד היום אך ורק אוסף של סיסמאות:
  לא תכנית מדינית – "שלום" אינה תכנית. שלום היא במקרה הטוב הצהרת כוונות, ובמקרה הפחות טוב, חוסר הבנת המציאות בה אנו חיים. תכנית מדינית היא איך עושים שלום, איזה מחיר רוצים לשלם עבור הסכם נייר, או מה צריך להיות בהסכם מלבד נייר, תוך כמה זמן עושים זאת, ומה עושים אם הצד השני מטרפד את היוזמה – לפני, תוך כדי, או מייד לאחר ההפרה הראשונה של ההסכמות שהושגו. שום דבר פחות מזה אינו תכנית, אלא להג אופוזיציוני.
  לא תכנית כלכלית – בראון אינו תכנית. בראון הוא פיגורה פוליטית שכל עוד היתה שר אוצר, עשתה בדיוק מה שעושה נתניהו, רק פחות טוב.
  אם התוכנית הכלכלית של ליבני היא שנשלם חצי אחוז פחות או יותר מע"מ וחצי אחוז פחות או יותר מס הכנסה – חבל על הזמן. אם התכנית שלה היא שנמשיך לייבא עובדים זרים, מהגרים, זרים, שנמשיך לאפשר לערבים להשתלט על קרקעות מדינה או לעשירי ישראל מבית ומחוץ לעשות אותו דבר ושנמשיך לא להציג פתרונות תעסוקה ודיור לנצרכים ונמשיך לא לקדם את את החינוך – חבל על הזמן. ואם היא מתכוונת לעשות משהו אחר – שתגיד מה, באילו היקפים, על חשבון אילו דברים אחרים, באיזה סדר עדיפיות לאומי ותוך כמה זמן יוגשם מה.
  לא תכנית חוקתית – משום שאם בית המשפט העליון ימשיך להורות לכנסת מהם חוקי המדינה, והכנסת תמשיך להתבטל בפני כל הרשויות האחרות, וחוקה לישראל ציונית תהיה חזון אחרית הימים, ושינוי מבנה השלטון ודרכי התנהלותו, בראש וראשונ לו"ז לשינוי, וכליפ פרלמנטריים הכרחיים לשינוי – חבל על הזמן.
  אם תציג ליבני תוכניות קונקרטיות אך ורק בשלושת התחומים הללו – דיינו. היא תהפוך בין לילה מ"רעשן פורימי" בראש חוצות, שאינו מניע דבר במדינה ואינו משנה לה ובה דבר, לאופוזיציה אמיתי, ומועמדת רצינית להיות ראש ממשלה.
  דומה שהשינוי המרכזי שצריכה ליבני לעשות בדרכי מחשבתה והתנהלותה הוא:
  א. להבין שאנו בדרך למלחמה אזורית חדשה, ועליה להסביר לציבור כיצד תוכל היא למנוע אותה, ואם לא תמנע, כיצד ומדוע מתאימה היא לנהל מלחמה כזו יותר מהמממשלה הנוכחית;
  ב. להפסיק לסמוך על ממשל אובמה שיביא לה את ראשות ממשלת ישראל "על מגש של כסף" ולשכנע את הציבור שהיא ראויה לו וכי "המלכתה" בישראל אינה עוד פן של כניעה לגחמות אמריקניות חסרות שחר וחסור בסיס ריאלי, ביטוי מוחשי לטובתה של המדינה והציבור, ולפיכך היא ראויה לאמון הבוחרים!!!
  כל דבר אחר, הוא "בזז" של "כאילו", חסר ממש וחסר ערך.

 2. יונתן :

  לגבי שכר הלימוד,לכל חייל בחובה נצבר פיקדון שאותו הוא יכול לנצל ללימודים,הקמת עסק או קניית דירה(ונראה לי שלנישואין).
  אני מהפיקדון הזה מימנתי פסיכומטרי,שיפור בגרות במתמטיקה 5 יח"ל ושנה וקצת של לימודים לתואר,סה"כ יצא כ18 אלף ש"ח וקצת.

  אני לא חושב שהחוק הזה(של לימודים חינם בפריפריה) כל כך טוב,זה עלול לגרום לכך שמי שאין לו ילך ללמוד בפריפריה (אני לא יודע עם אב"ג כלולה בחוק הזה,אני בספק)ומי שיש לו ילמד באוניברסיטאות המרכזיות ויהנה בנוסף לתואר(שנקווה שאיכותו דומה בכל המוסדות) היותר יוקרתי גם מרישות חברתי טוב יותר שיעזור להנציח את הריבוד החברתי הקיים.

  אחרי שהפלסטינים דחו את הצעת אולמרט אני לא יודע על מה נשאר לדבר איתם.
  נוסף על כך ההתנהגות של אובמה נסכה בהם בטחון שלא במקומו(בכלל אובמה הזה הוא אסון למזה"ת).

  לדעתי צריך להציב להם את הצעת אולמרט כהצעה אחרונה ובמקביל להתחיל תהליך של התכנסות אזרחית לפי מפת אולמרט(כלומר לפנות ישובים אבל להשאיר צבא).

 3. הראל לייבוביץ :

  יונתן,

  בהחלטה של הממשלה בקשר להשכלה הגבוהה ציינו גם את הנגב כאפשרות ללמוד שם עם ההטבה החדשה הזו, מאמין שמדובר בכך באונ' בן גוריון.
  ההחלטה טובה, רק אני עדיין מנסה לחשוב (כי בטוח יש..) על הקאץ' שיש בה.

 4. יונתן :

  נימוקים?

 5. הראל לייבוביץ :

  נימוקים מדוע ההחלטה טובה בעיקרה?
  כי היא מטיבה עם מי שעשה והשלים שירות צבאי.
  היא עוזרת, גם אם קצת, במימון הלימודים האקדמאיים. גם שנה בחינם לא באה ברגל, ללא מעט צעירים.
  ובכלל – העיקרון שהמדינה משתתפת ועוזרת במימון חד צדדי של ההשכלה הגבוהה, זה צעד נכון שאני מצפה מהמדינה שלי לעשות. צריך עוד צעדים כאלה ו/או להרחיב את הצעד הזה.

 6. יונתן :

  זאת עזרה שלא במקומה,אני גם לא בטוח שהיא תעמוד בבג"צ כי היא מפלה שני ציבורים שלא עושים צבא.

 7. הראל לייבוביץ :

  איזה 2 ציבורים?
  ערבים ו…?

 8. יוני :

  ערבים וחרדים.

  גם חרדים אסור להפלות.

 9. הראל לייבוביץ :

  עם כל הכבוד לחרדים, הם נהנים מאפלייה בלתי צודקת ולא מגוייסים. היום הצבא מאפשר לחרדים להתגייס תוך מתן מענה לכל הצרכים שלהם – דוגמא מצוינת לכך היא המתרחש בחיל האוויר.

 10. יוני :

  ערבים נהנים מזה שלא אוכפים עליהם תשלום מס,כידוע לך גם ערבים לא מגויסים ויותר מזה,חרדי שלא מתגייס עקב תורתו אומנתו כלוא בישיבה(זה מה שדרדר את המגזר הזה כלכלית) ואילו ערבי שלא מתגייס יכול להתחיל ללמוד ולעבוד בגיל 18.

  אני מבין שאצל ערבים זה "אפליה פסולה" ואילו חרדים "מגיע להם" אבל זאת לא גישה שנראית לי לא הולמת,אסור להפלות אף אחד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.