חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ועידת שוק ההון – ללא שינוי ניכר

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 13.06.10 6:04

מועידת שוק ההון שנערכה בשבוע שעבר, לא יצאה בשורה חדשה. בהעדר אופוזיציה סוציאל דמוקרטית, מה שהיה הוא שיהיה, הורדת מיסים פרוגרסיביים, העלאת מיסים רגרסיבים ועוד הפרטות

מאת: ק. טוכולסקי

בוועידת שוק ההון שנערכה בשבוע שעבר נשאו נאומים רבים, רהוטים ורהוטים פחות, משעשעים ומשעשעים פחות, בשורה גדולה לא יצאה משם. מה שכן לקראת המדיניות הכלכלית הבאה אלינו לרעה ולקראת הקרקס השנתי של חוק ההסדרים שיאפשר ל"חברתיים" בראשות יחימוביץ להפגין מיומנות בציד עיזים שהאוצר מניח להם בשביל שיהיה להם מה ללקט. האתנן של משרד האוצר להצגה, בסך הכל האוצר רוצה להפריט ואת תהליך ההפרטה לא יחימוביץ לא מירי רגב, לא אורלי לוי ולא גיורא עיני ובעצם אף אחד לא יעצור. בשביל שינוי משמעותי ולא רק השתתפות שנתית בטכסי התקציב צריך חברי כנסת שמאלנים, סוציאל-דמוקרטים וסוציאליסטיים לא חברתיים.

אז מה היה לנו, ראש הממשלה דיבר על הורדת הריכוזיות במשק והמשך הורדות המיסים. שני תהליכים מהם ירוויחו כרגיל בעיקר, במאיון העליון. כל השאר יוכלו כרגיל לשמוח כשבתלוש המשכורת יופיעו עוד כמה שקלים ולשכוח שהם שמחו לנוכח ההוצאות שיגדלו על מה שהמדינה יכלה לספק להם תמורת אותם שקלים. אין חדש, בתחום של חיסול הריכוזיות, אחרי שיאלץ את בעלי ההון תומכי קדימה לוותר על קצת מעוצמתם לטובת בעלי הון זרים, יתפנו הקוסם, המריונטה שלו ושאר נעריו הרעבים באוצר, לחסל את הריכוזיות, להפריט את מנהל מקרקעי ישראל, את חברת החשמל, ואת שירותי הבריאות. ריכוזיות רעה מבחינתם בעיקר כאשר היא ריכוז בידי הציבור.

פחות מיסים, פחות ריכוזיות יותר הפרטות, סיסמאות מצוינות. שוק הנדל"ן לדוגמא לא סובל מריכוזיות, שרות קבלנים ואלפי בעלים פרטיים מצליחים בשוק מבוזר זה לגרוף מכיסיו של הציבור סכומים הולכים וגדלים ששום הורדת מס או רפורמה בשוק הסלולארי שפירושן במקרה הטוב לשכיר ששייך לתשעת העשירונים התחתונים כמה עשרות בודדות של שקלים בחודש, לא יצליחו לשנות. הגברת מעורבות המדינה הייתה יכולה לתת מענה, יותר בנייה ציבורית, מיסוי על רכישת דירה שנייה, מיסוי על הכנסה משכירות מעל גובה מסוים, היו יכולים לסייע, אבל אלו אינן עולות בקנה אחד עם חיסול הריכוזיות והורדות מיסים, גם לא עם הפרטות.

שמענו עוד קולות בשבוע האחרון, מנכ"ל משרד האוצר דיבר על הצורך בצמצום החוב הציבורי. היות שאי אפשר לשנות את הורדות המיסים הפרוגרסיביים של נתניהו, הציבור הרחב, זה שירוויח מהורדות המיסים לא אלפי שקלים ולא עשרות אלפי שקלים אלא רק כמה עשרות שקלים מדי חודש, יגלה שהוא משלם עוד עשרות שקלים בחודש בזכות העלאה של המיסוי הרגרסיבי. הרי צריך לצמצם את החוב ומי טוב יותר בנשיאה בנטל מהציבור הרחב. העשירים ימשיכו להתעשר, בהעדר שמאל, אי אפשר לעצור את התהליך הזה.

המפקח על הבנקים דיבר על כך שאין בועת נדל"ן, צודק, זאת לא בועה. זאת מדיניות מכוונת לאפשר לקבלנים ובנקים לגרוף הון על חשבון הציבור הרחב. השוק לא מתקן את עצמו, פשוט כי אין דבר כזה. בהעדר רגולציה ומעורבות ממשלתית לטובת הציבור אין מי שיגן עליו. הרבה דיבורים, מעט בשורות.

הרבה מלל שמענו בשבוע שעבר, הרבה מילים יפות, ריקות מתוכן, הרבה קלישאות, הרבה כיסויים דהויים שנועדו להסתיר את המציאות המרה. הורדות המיסים הפרוגרסיביים והעלאת המיסים הרגרסיבים יאפשרו להמשיך את הרחבת הפערים וצמצום יכולתה של המדינה לתת שירותים ולהתערב במשק. המאבק בריכוזיות ללא הרחבה של הרגולציה והעלאה של המיסוי על ההון לא תשנה את החלוקה של ההון גם היא. המשך תהליך ההפרטה יתאפשר בזכות מאבקם של ה"חברתיים" החרוצים לתפוס כותרות בעיזים של חוק ההסדרים. ההצגה נמשכת לרובנו, מחירי כרטיסי הצופים בה רק מתייקרים. תיאטרון האבסורד של המדיניות הכלכלית בישראל ימשיך לנפק כרטיסים יקרים יותר ליושבים בכיסאות הפשוטים, ליושבי תאי הכבוד, לעומת זאת, מבצעי החיסול של רכוש המדינה ימשיכו להבטיח מחירים זולים.

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , ,

תגובה אחת

 1. עמית-ה :

  במסגרת הגדלת הנטל על השכבות החלשות, האוצר החליט להעלות את מחיר המים – http://www.nrg.co.il/online/16/ART2/111/392.html/
  הספקת מ"ק מים היום לצרכן עולה כ-3.5 ש"ח.
  אבל האוצר טוען שמשק המים סובל מגרעון היסטורי (לך תוכיח שאחותך לא שתתה חצי כנרת).
  את הגרעון הזה (נניח שיש) הוא רוצה לממן, אבל לא באמצעות מס פרוגרסיבי כמו מס הכנסה, אלא באמצעות מחיר מים דרקוני (כנראה 12 ש"ח למ"ק)
  האם זה כול מה שהאוצר רוצה?
  בשנת 2001 חוקק חוק תאגידי מים – http://www.mei-hodhasharon.co.il/imgs/uploads/waterlaw.doc.
  הטענה הייתה כי רשויות מקומיות מנהלות את הספקת המים בצורה רשלנית ומנצלות את התקבולים למימון שירותים אחרים.
  בנתיים חלפו שנים והתברר שהרשויות הרוויחו מהספקת מים במחיר 3.5 ש"ח למ"ק ומעלה, אבל תאגידים צריכים לגבות 12 ש"ח למ"ק בכדי להיות רווחיים*.
  במצב הזה היה ברור שאי אפשר למכור את תאגידי המים לאוליגרכיה.
  מה אתם הייתם עושים?
  ברור, מעלים את מחיר המים (אותו דבר מנסים עכשיו עוזי לנדאו וחבריו לעשות עם מחיר החשמל).
  מבולבלים? (http://www.youtube.com/watch?v=0BHQT3Omqtw)
  אל תדאגו במשרד האוצר לא!

  * איך זה קורה? כמו עם סיפור העמלות ברפורמת בכר.
  הקונים רוצים לכסות את ההלוואה שלקחו לצורך הרכישה תוך 4-5 שנים, לכן הם צריכים רווח מינימלי 30% בשנה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.