חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חינוך חינם – לכל מסגרות קידום הנוער

נושאים חינוך ותרבות, מידע על פעילויות ב 6.06.10 5:00

עדי בן זקן ושני רבין, סטודנטיות שנה ב' לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, מזמינות את הציבור להצטרף ליוזמה להרחבת חוק חינוך חינם כך שיכלול את כל בני הנוער שנשרו ממסגרות חינוכיות. כנס בנושא ייערך באוניברסיטה מחר

מכל הביקורת שיש כיום על מערכת החינוך הישראלית, אנו רוצות להתמקד לרגע בנושא חשוב שחמק מהשיח החברתי. נושא זה לא קשור בבעיות בהשכלה עצמה, אלא בזכות הבסיסית לקבל אותה. למרות קיומו של חוק חינוך חינם האמור לאפשר לכל ילד וילדה עד גיל 18 לקבל השכלה, צעירים רבים מוצאים את עצמם מחוץ לחוק ובמבוי סתום. משרדי הרווחה והחינוך בישראל קבעו כי במקרה ונער\ה נושר ממערכת החינוך בגין סיבות שלא מרצונו\ה, הוא\היא זכאים למגוון השירותים של תחום קידום הנוער שם יקבלו יחס רציני ואישי בתחומי החינוך, השכלה, טיפול וחברה. בפועל, ישנה בעייתיות בהגדרה של נשירה "שלא מרצון". נערים ונערות רבים בישראל נושרים מלימודים כל שנה כתוצאה ממצוקה אישית, משבר משפחתי או פשוט מאי התאמה למשטר הלימודים הכיתתי, ואינם נכללים בסל ההטבות המתואר.

מגבלה נוספת המונעת כניסה למסגרות חוץ בית ספריות אלה היא שהזכאות אליהן אינה מעוגנת בחוק, ולכן הכניסה אליהן מותנית בהקצאה של מכסות המספיקות רק לאחוז קטן מאוכלוסיית הנוער הזקוק להן. יתר על זאת, החיסכון הממשלתי שנוצר כביכול ממניעת כניסת בני נוער אלו למסגרת המדוברת מתגמד לעומת ההוצאות העתידיות בגין התנהגות עבריינית, שימוש בסמים ואלכוהול, אי גיוס לצבא ואי רכישת מקצוע הולם. לכן אנו, סטודנטיות לעבודה סוציאלית מאוניברסיטת בן גוריון, קוראות לתיקון החוק בהקדם כך שיכלול את כל בני הנוער הזקוקים למסגרות קידום הנוער ויאפשר חינוך חינם אמיתי לכלל האוכלוסייה.

ביום שלישי, 15.6, משעה 14:15 יתקיים כנס בנושא זה באוניברסיטת בן גוריון (חדר 203, בניין 17). כל אחד ואחת מוזמנים לבוא ולהשמיע את קולם.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.