חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בעיית העובדים הזרים – מי אשם ולמה?

נושאים דעות, זכויות אדם, פוליטישוק ב 30.05.10 6:04

המחאה נגד גירוש מהגרי עבודה מתמקדת בשר הפנים אלי ישי ומתעלמת מחלקם של גורמים אחרים במערכת

מאת הני זובידה

ראשית, אני רוצה שיהיה ברור –  אני נגד גרוש ילדי מהגרי העבודה. בטורים רבים ובפניות ציבוריות רבות אני מעודד להגיע ולמחות על הכוונה לגרש ילדי מהגרי עבודה. אני חושב שישנם שקרים רבים המופצים סביב הנושא. הקמפיין המכוער, שלא לומר גזעני במסגרת ה"הסברה" נגד העסקת "שוהים בלתי חוקיים", הוא רק סנונית בעניין. גרוע יותר הוא מסע ההשמצה שמתנהל נגד מהגרי העבודה והפליטים סביב הניסיון לתייג אותם כלא בריאים, מלוכלכים ועוד, גזענות חמורה מזו אין.

אך לנושא ישנם עוד פנים ואלו מושתקות – הנסיון, גם מתוך המערכת הפוליטית/עיתונאית, הוא לעשות האחדה בין נושא מהגרי העבודה והפליטים לדמות אחת, שר הפנים אלי ישי — מדוע? האם בשל אמירותיו? או בשל העובדה כי ניתן להקריב אותו לזה לעולה ולא את הנאורים שטייניץ ומרעיו?

כבר ב-2002 העלתה ענת רימון-אור את הטיעון כי לעיתים אנו מודאגים יותר מאמירות מאשר מן המעשה בפועל (במקרה דנן התייחסה רימון-אור לנושא הקריאות "מוות לערבים"), אך אין שוני במקרה זה ברמת הפרקטיקה מהמתואר במאמר. באותה הפגנה מדוברת השתלחו כמעט כל הדוברים ללא יוצא מן הכלל בשר הפנים, אלי ישי, שאין בליבי ספק כי יש לו יד ורגל בנושא, אף אם לדידי חלקו בעניין קטן ואולי אף אפסי יחסית לאחרים במערכת. מדוע, אם כן, כל אותם דוברים "נאורים" עצמו עין לכיוונם של שטייניץ, בנימין נתניהו וכל שאר ה"גווארדיה" ותפקידם המרכזי בנושא זכויות מהגרי העבודה והפליטים? מעניין, לא כך?

היה לי ברור כי לאורך זמן נקודה זו אינה יכולה לחמוק מעין הציבור. וכמקרה קסם, יום לאחר ההפגנה התפוצצה לה פרשת "גרי חכים" ותפקידו המרכזי בעיצוב מדיניות העובדים הזרים בישראל – שכוללת "יבוא" של אלפי עובדים לישראל – ובדחיפתו לאישור הקמפיין הגזעני נגד העסקת עובדים זרים. אך חשיפה לחוד ותודעה לחוד, נראה שרבים אינם ממהרים לעשות את הקישור, הרי קל הרבה יותר לתקוף את אלי ישי הבור החשוך המזרחי הדתי, מאשר את שר האוצר הד"ר הפילוסוף. לכן, אינני מתפלא שעד כה לא נשמעו קולות הדוברים בהפגנת הקואליציה נגד הגרוש, אלו שצרחו בגרונות ניחרים סיסמאות נגד אלי ישי, כנגד אותם אנשים שעומדים מאחורי הקלעים של אותה מדיניות ופרקטיקות נלוזות. מעניין עד מתי רשעים יעלוזו ואנשי תבונות יחרישו?

עוד הערה חשובה: באותה הפגנה נגד גרוש ילדי מהגרי העבודה נכחו אלפים. בין אותם אלפים הייתה רק קבוצה קטנה שהביעה מחאה, שלמרות שנבלעה לה בין אלפי הקולות יש חשיבות בהשמעתה. המחאה הייתה של קבוצת תושבי "דרום" תל אביב-יפו, תושבים ותיקים משכונות שפירא ונווה שאנן, שבאו להשמיע את צעקת תושבי האזור. אותם תושבים, שעקב מדיניות דחיקה של המדינה והעירייה, נדחסו כל מהגרי העבודה לשכונותיהם, מרימים קול צעקה היות והם אינם יכולים לנהל את אורח חייהם באופן שעשו לפני עשור. אלו הם תושבות ותושבים ששכונתם/ביתם עבר/ה טרנספורמציה, והם אינם מסוגלים לחיות ולחוש בביתם כבית יותר.

קצפם של אותם פעילים יצא בעיקר על המפגינים נגד הגירוש, ואני ביניהם. לדידם אותם מפגינים שאינם מתגוררים בשכונה, הנלחמים להשאיר את אותם מהגרי עבודה בארץ, אך לא בשכונותיהם המטופחות אלא בשכונות הדרומיות של תל אביב-יפו, חוטאים כלפיהם בעיוורון חברתי. לטענתם, כל אותם מפגינים באים לתמוך בפעולה שתשנה את חייהם לעד, "זוהי מלחמה נאה על גבנו, תושבי שכונות הדרום" טענו. אני, בלב חצוי, נמצא כאן בדילמה, וחייב להודות שאין לי פתרון לבעיה הפוליטית אנושית זו. הייתי שמח לשמוע הצעות לפתרון הנושא הרגיש הזה, חוששני כי זוהי חבית חומר נפץ עליה יושבת כל תל אביב-יפו, ושסופה להתפוצץ לנו בפנים — וזה יהא יותר מכפי שנוכל להכיל.

לבלוג של הני

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

9 תגובות

 1. דליה :

  לא נראה לי שמעורבות שר האוצר ומשרדו מושתקת ואינה ידועה לציבור. ידוע שהקמפיין נגד העובדים הזרים הוא מבית מדרשו של משרד האוצר וידו של שר האוצר במעל. קודם כל האוצר ראוי לביקורת על התנהלותו הדו משמעית (יוצר מצב של דלת מסתובבת בעניין העובדים הזרים וגם מפיץ שנאה כלפיהם בתשדירי פרסום). אחריו ראוי לביקורת אלי ישי שמתגלה כפוליטיקאי לא סובלני ולא נאור בפעילותו בעניין העובדים הזרים.

 2. הני :

  הי דליה, אני חושב שאת טועה, רמת החשיפה שמקבל ישי בכול הקשור לנושא מהגרי העבודה היא פי כמה מזו של האוצר ונעריו.
  אין לי ספק שגם ידו במועל, אך התקשורת מעדיפה שחורים דתיים ומזוקנים לשה לעולה ולא בשר מבשרה, לבנים נקיים אקדמאיים….
  הני

 3. דליה :

  הני
  בתור לבנה ואקדמאית, אני מודיעה לך שהאשם העיקרי בעיני הוא שר האוצר ומשרדו.
  לגבי שכונות דרום תל-אביב, התופעה של שכר הדירה הגבוה לא כל כך מאפשרת לעובדים הזרים והעניים מגורים שם. הם אינם כה דומיננטיים שם. בשכונת שפירא למשל, שם אני מסתובבת לעתים, קיימת תופעה של עובדים זרים ששוכרים יחד כקבוצה של 5-10 אנשים ביחד דירה אחת לצורכי סוף שבוע. כך שלא נראה לי שנגיע לידי פיצוץ בעניין העובדים הזרים בשכונות דרומיות בתל אביב. תקן אותי אם אני טועה.

 4. הני :

  הי דליה, אני יודע 🙂
  גם מי את וגם שאת חושבת שמשרד האוצר אשם, אך את ואני זה לא התקשורת ולא כל אלו שנאמו בעצרת, לצערי…

  לגבי שכונות הדרום, את טועה, אני עורך מחקר בנושא מהגרי עבודה בישראל מזה שנה ואני יודע היכן הם נמצאים וכולם נמצאים בדרום, אני מוכן לצאת איתך לסיבוב בגינת דמודינה וגן הקווקזים בסופשבוע על מנת להראות לך את התופעה…
  והפיצוץ כבר כאן, היו מהומות לאחר רצח האישה המבוגרת בנווה שאנן, וכמו כן הפגנת הנגד משבוע שעבר, הנושא תופס תאוצה ונראה לי מסוכן ביותר….
  אשמח לספק עו דפרטים
  הני

 5. ק. טוכולסקי :

  משרד האוצר מנהל מדיניות עקבית ביחד עם בנק ישראל לצמצום מספר העובדים הזרים. הם נכנעים ללחצים פה ושם, אבל מבחינת הרפרנטים באגף התקציבים אותם נערי אוצר שידם בכל, צריך לקצץ את המכסות של הזרים והפלסטינים. עמדתם ברורה ועקבית.
  מעניין עם זאת שדווקא בנושא הזה מצליחים לקפל אותם. הם גם לא מזדרזים לאשר תקציבים נדרשים לעידוד ישראלים, למרות שגם בנושא זה חל שיפור. האוצר אישר השתתפות במימון שעות סיעוד למעסיקי ישראלים מעבר למה שמקבלים מעסיקי זרים (לא מספיק בכדי לשנות את המגמה אבל עדיין), אישר תקציב לפיילוט לעידוד תעסוקת ישראלים בחקלאות ואת השתתפות המדינה בהכשרת ישראלים לעבודה בענף הבניין.

  גם הסיפור של 700 העובדים המיוחדים של שפיר לא קשור למכסה הרגילה, קיימות בישראל מכסות קטנות לפרויקטים מסוימים, מנהרות הכרמל לדוגמא.

  את הקמפיין הנוכחי נגד עובדים זרים מנהל משרד הפנים. המשרד מנהל מדיניות גזענית מצד אחד וידידותית בחלוקת היתרים מהצד השני. בלי קשר לשאלת העומד בראשו, זקנו ומוצאו, ישבו שם, וייבאו במרץ בראון ופורז ולא רק שיטרית וישי. מה שכן, פורז לדוגמא לא דיבר נגד התבוללות וחתם על היתרים ליבוא עוד ועוד עובדים זרים באותו הזמן. גם במשרד התמ"ת והחקלאות ישבו שרים מזרחים ואשכנזים וייבאו במרץ, שמחון וכץ, אולמרט וישי.

  עובדים זרים מתגוררים היות ושכרם נמוך באזורים עניים. לא רק בדרום תל אביב, אלא בשכונות חלשות שלא מאופיינות דווקא באוכלוסיה וותיקה אלא גם באוכלוסייה עולה, למשל בחיפה.
  לא רק אוכלוסיות של עובדים זרים נכנסות לשכונות חלשות, רמת ישראל ביצרון בדרום תל אביב הפכה לאזור מבוקש למרות שחלק ניכר מאוכלוסייתה המקורית נותר עני ובצד מבני רכבת יש שם וילות מפוארות.

  אזור התחנה המרכזית הוא המתחם הבא, אוכלוסייה חזקה יחסית מחפשת מקומות זולים יותר ודוחקת את האוכלוסייה הותיקה והחלשה יותר. זה ימשך גם אם לא יהיו בישראל עובדים זרים עד שלא יתחילו לתכנן כאן מדיניות דיור במעורבות ממשלתית.

 6. הני :

  טוכולסקי, מסכים עם הפסקה השלישית, אך למרבה הצער כולם תוקפים דווקא את זה השחרחר עם הזקן, למרות שזה שעומד בראש הממשלה הוא זה שעומד עם היד עם הברז….

  לגבי מגורים ושכונות מוחלשות, אני מעריך שבשום מקום בארץ אין את הדוחק והבעיתיות שיש בנווה שאנן ושפירא….ההשוואה לביצרון לא סימטרית, שם למרות שיש "עניים" הם לא תחת אותם תנאים של מהגרי העבודה…

  וכמובן שאני מסכים עם מדיניות דיור ברורה ומסודרת…
  בברכה
  הני

 7. ג'ים :

  אני לא מבין למה אנו נעזרים בעובדים ממזרח אסיה (למשל) מלכתחילה.

  אנחנו כמעט המדינה היחידה שחיה ליד ועם אוכלוסיה אשר עיקר פרנסתה היא מעבודת כפיים – האוכלוסיה הפלסטינית.

  שיהיה ברור: אני לא מציע לשעבד אף אחד – חלילה, אבל תמיכה ממשלתית בהעסקת עובדים פלסטיניים תתרום לכלכלת כל האזור ותוריד את מוטיבציית המעסיקים לחפש כוח עבודה זול בחו"ל.

  חבל שזה לא קורה יותר היום.

 8. יוני :

  לג'ים,הסאגה עם העובדים הזרים התחילה אחרי אוסלו כשרצו להתחיל ולצמצם את המגע שלנו עם הפלסטינים.

 9. טל ירון :

  שלום הני,

  התקשורת אוהבת לשנוא את כל מה שלא ה"ישראלי היפה". אם תסתכל בכותרות העיתונים, תמיד תראה "חרדי אנס…", "מתנחלים כרתו…", "ערבים שדדו"….

  אבל אם זה אחד מהישראלים יפי הבלורית (כלומר דמויי הצבר), זה "משה אנס", "אוהד חיבל…" "איציק שדד…"

  התופעה הזאת תמיד מצחיקה אותי. זה מראה איך בתת-מודע התקשורת המרכזית עדיין מעצבת לנו את דמות הקולקטיב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.