חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ מציעה חוק, קדימה והליכוד מנסים לטרפד

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 28.05.10 5:10

ח"כ שלי יחימוביץ' מציעה הגבלת שכר בכירים, ח"כ מאיר שטרית מ"קדימה" וח"כ מירי רגב מהליכוד מציעים הצעות, באותו תחום, שאינן אלא ספינים לצרכי תקשורת
מאת: דנדו דוד

שתי הצעות חוק בעניין שכר הבכירים: האחת של מירי רגב והשניה של מאיר שטרית נועדו לטרפד את אישור הצעת החוק של שלי יחימוביץ. אני ממליץ לא ליפול מהכיסא – מדובר בהצעות שנועדו להציג את הצעת החוק של יחימוביץ כאבסורדית או כפשרה במטרה להכשילה, אך אין שום קשר בינן לבין ההצעה של יחימוביץ.

כפי שידוע לכולם מזה מספר שנים מנסה שלי יחימוביץ להעביר הצעת חוק אשר תגביל את פערי השכר בין עובדים בחברה. בהתאם להצעה זו פער השכר בחברה לא יעלה על פי 50.  כלומר, אין שום מגבלת שכר כפויה, אלא מגבלה מוסרית המתקשרת לפערים חברתיים. מסיבה זו מדובר בהצעת חוק שהיא לא פחות מגאונית.

כמובן שכאשר ההצעה הועלתה הותקפה יחימוביץ מכל הכיוונים, אך היא לא וויתרה וכיום מדובר בהצעת חוק אשר נתמכת באופן משמעותי על ידי הציבור.

מתוך זיהוי המגמה של כעסי הציבור כנגד השכר הגבוה, ומתוך רצון להכשיל את הצעתה של שלי יחימוביץ פועלים כעת שני כוחות בכנסת: הכוחות שמנסים להביא את ההצעה לרמה אבסורדית והכוחות שמנסים להציג חלופה "יותר דראסטית" על מנת להציג את ההצעה של יחימוביץ כפשרה עלובה.

כבר אזהיר: מדובר בלא פחות מדמגוגיה עלובה.

בראש הכוחות שמנסים להציג את ההצעה כאבסורד נמצאת כרגיל מפלגת קדימה (אשר מתקרבת לשבור שיא גינס בהיותה המפלגה הלא-עניינית ביותר בעולם): מאיר שטרית, אדם שעמדותיו הכלכליות נמצאות בימין באופן מובהק, מציע כי שכר הבכירים לא יעלה על פי חמישה מהשכר הנמוך בחברה (ראה כאן) – המטרה ברורה, להציג את הצעת יחימוביץ כאבסורד.

מאחר וזוהי דמגוגיה זולה ואפילו עלובה, היא לא קיבלה התייחסות רצינית מלבד כמה כתבות; כרגיל בעקבות מהלכים מבית היוצר של קדימה, המהלך חיזק את התדמית של מפלגת קדימה כחסרת ענייניות ולא רלוונטית.

בראש הכוחות שמנסים להכשיל את ההצעה על ידי הצגתה כפשרה עלובה ולכן לא כדאית עומד, מי אם לא, הליכוד. חברת הכנסת מירי רגב מציעה לפתור את העניין בדרך של מיסוי – מי שירוויח מעל 200,000 ₪ ישלם מס של 80% – כמה יפה, לא? אז זהו, שממש לא.

הצעה זו מבוססת ופונה אך ורק לשנאת העשירים – תכונה רעה מאוד שאין בה דבר וחצי דבר עם עמדות סוציאל דמוקרטיות נורמליות. הגדלת העוגה הכלכלית ועידוד יוזמה אינה אינטרס כלכלי השמור לכלכלנים ימניים אלא כלל ברזל בכלכלה וברור ששיטת מיסוי כזו פוגעת ביזמות מאחר והיא אינה משפיעה אך ורק על שכר מנכלים בחברות, אלא גם ובעיקר על שכר של חברות קטנות ובינוניות פרטיות.

בנוסף, הצעתה של שלי יחימוביץ מצטיינת בדבר חשוב ביותר: קשירה של השכר הגבוה בשכר הנמוך. המסר הוא זה: אתה רוצה להיות עשיר – עלא כיפאק, אנחנו איתך, אבל תיקח איתך, לפחות בחלק מהדרך, את כל העובדים בחברה ואל תתעשר רק על גבם.

המהלך של הליכוד ומירי רגב מהווה ספין מתוחכם שהצליח לתפוס חלק מהאנשים בעלי עמדות שמאל שחושבים שמירי רגב והליכוד הולכים להביא את נורבגיה לישראל. למרות שאני יודע שמדובר באנשים בוגרים, אני קובע כי מדובר בהתנהגות ילדותית.

לחברי המחנה אני קורא: לא להתפתות אחרי דברנים גדולים. אם אתם רוצים שינוי יש להמשיך ולתמוך בשלי יחימוביץ ובהצעתה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אני נוטה להסכים שההצעה של מאיר שיטרית דמגוגית ומזלזלת. אני לא בטוח לגבי מירי רגב.
  מירי רגב, שמתיימרת לייצג את החלשים והדפוקים מתוך מפלגת ימין מובהקת, מזכירה לי עוד חברת כנסת מסוימת שאמורה לייצג את החלשים והדפוקים מתוך מפלגת ימין כלכלית מסוימת.

  חוץ מזה הצעתה של חה"כ רגב, בניגוד לזו של שיטרית שהיא זילות של הצעת חוק ולתמרון המתוחכם של יחימוביץ וכץ פשוטה והגיונית, היא מבקשת שיעורי מס על הכנסות שלא היו מביישים שום סוציאלדמוקרטיה ואין בה שום שנאת עשירים. הם עדיין יוכלו להרוויח 40% מכל 100,000 ראשוןנים, 30% מכל 100,000 שניים ו20% מכל הכנסה מעל 100,000 הנוספים.

  לסיכומו של דבר, שתי ההצעות של רגב ושל יחימוביץ-כץ נועדו לכישלון. המערכת, ולא מעט בזכות החסות שמעניקות לה יחימוביץ לעבודה ורגב לליכוד, ניאו ליבראלית וימנית מתמיד. הצעות חוק ספורדיות של סוליסטיות מוכשרות ככל שיהיו אינן תחליף לאלטרנטיבה סוציאליסטית/סוציאלדמוקרטית מאורגנת, למחנה מחויב, למפלגה שמסוגלת לתפוס את השלטון ולנווט את המדינה.

 2. שיר השבוע « חד העין :

  […] ויאמר לה האל בדמעה: שוודיה, שוודיה, – שתי מילים נשכחות את כתבת על פתחים אך שוות הן טרקטטים ואנציקלופדיה, כן… אפילו בריטניקה… כל הכרכים. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.