postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לימודי הליבה לחרדים, לא די באכיפה דרושה גם הידברות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לימודי הליבה לחרדים, לא די באכיפה דרושה גם הידברות

נושאים חינוך ותרבות, תא אופק ב 25.05.10 5:30

מי שאינו מלמד את בנו אוּמנות, כאילו לימדו ליסטוּת (מסכת קידושין, כט א`).  ההסתערות בתקשורת ובציבור על החרדים שאינם נשמעים לכלל התלמודי וגם לא לנהוג במדינה, הביאה כבר לעתירה לבג"צ על-מנת לאכוף את לימודי הליבה.  האכיפה לבדה לא תהיה אפקטיבית אם לא תהיה מלווה בהידברות עם החרדים
מאת: רוני יקיר

בתקופה האחרונה אנו נתקלים במחלוקות רבות עם הציבור החרדי, ביניהם למשל, חניון קרתא, האם המרעיבה, קווי המהדרין, בית החולים ברזילי, ההפרדה הגזעית בעמנואל, ועכשיו – תכני הליבה. אנשים רבים הנתקלים בסוגיה מכריעים בה בצורה מיידית כי יש לכפות את לימוד תכני הליבה על החרדים. לדעתי, אף כי ברור שלימוד תכני הליבה הינו קריטי והכרחי ואסור לנו לוותר עליו, אנשים אלו מחמיצים את המורכבות שבבחירת הדרך להשגת המטרה.

ביולי 2008 אושר בכנסת "חוק מוסדות חינוך תרבותיים ייחודיים". חוק זה מאפשר למעשה לישיבות הקטנות שלא ללמד כלל את תכני הליבה ויחד עם זאת לקבל תקציב מהממשלה. חוק זה מבטל למעשה את הקשר שבין חובת לימוד תכני הליבה לבין התקציב שמקבל מוסד החינוך. לא לחינם זכה החוק לכינוי "חוק עוקף ליבה". יש לציין כי במוסדות אלו לומדים כיום כ-20 אחוזים מכלל התלמידים בבתי הספר העל-יסודיים בישראל ומספר זה צפוי לעלות בשנים הבאות.

ביום ראשון ה-16.5.10 הוגשה עתירה לבג"ץ הקוראת לבטל חוק זה. שר החינוך לשעבר אמנון רובינשטיין, נשיא המרכז הבינתחומי בהרצלייה אוריאל רייכמן והאלוף במיל' אלעזר שטרן עתרו לבג"ץ בדרישה לחייב את משרד החינוך לאכוף את תוכנית לימודי הליבה על מוסדות החינוך החרדיים.

בעיניי, אין ספק שהויתור על לימוד תכני הליבה בישיבות הקטנות הוא שגוי והשלכותיו על המגזר החרדי ועל המדינה כולה עצומות. אחוז משמעותי מהילדים במדינת ישראל מסיימים את לימודיהם בבית הספר העל-יסודי ללא ידע מספק במתמטיקה, באנגלית וללא הבנה בסיסית בערכי יסוד שעל כל אזרח לדעת ולהכיר. תכני הליבה הכרחיים להשתלבות בשוק העבודה ולרכישת כלים להמשך החיים. מעבר לכך, אנו חיים במדינה דמוקרטית, בה שלטון הרוב מתווה את הדרך לפיה ינהגו האזרחים. לא ייתכן מצב בו קבוצה מתבדלת ולא מקבלת על עצמה את מרות שלטון החוק בצורה כה בוטה ומתריסה.

עם זאת, עתירה זו לבג"ץ לא תוכל להיוותר כצעד בודד במערכה. הרי בהחלט סביר להניח שגם אם יפסוק בג"ץ לטובת העותרים, לא מבטיח הדבר את שיתוף הפעולה של המגזר החרדי בדבר לימוד תכני הליבה. ניסיון העבר אף מוכיח כי לא כך יהיה הדבר. הרי גם לפני שחוקק החוק לא לימדו במוסדות החינוך החרדים את תכני הליבה, על אף שהיו מחויבים לכך לפי חוק, בתמורה לתקציב שקיבלו מהממשלה. זאת ועוד, הפסיקה כשלעצמה עלולה להביא לניכור ולחוסר רצון משווע לשיתוף פעולה עתידי עם מערכת החינוך ודרישותיה. להגבהת החומות, הדגשת היריבות והנצחת אי השוויון בחינוך ובחברה הישראלית בכלל.

אז איך כן נכון לפעול? במקביל למאמצים לביטול החוק ולהגברת האכיפה והפיקוח על מוסדות החינוך, עלינו לפתוח בתהליך של הידברות ולהראות לצד השני שיש עם מי לדבר ויש על מה לדבר. לנסות להבין את הצד השני ואת ההתנגדויות ולמצוא את הדרך לתת להן מענה שנוכל לחיות איתו. לעודד את בני המגזר החרדי שכן תומכים בלימוד תכני הליבה להצמיח מנהיגות אלטרנטיבית, מתונה, נכונה לשיתוף פעולה. להעצים את החינוך הממלכתי, להתאים אותו בצורה טובה יותר לזרמים השונים בחברה הישראלית. לפעול ביתר שאת לשילוב החרדים בשוק העבודה ולהורדת החסמים המקשים עליהם בהשתלבות כיום, ליצור מסגרות משלימות להשלמת הידע הדרוש. כה רבים הדברים שניתן לעשות ולא נוכל לבחור בדרך אחת בלבד. עלינו למצוא את שביל הזהב כשבראשנו המטרה הסופית – לימוד תכני הליבה בכלל מוסדות החינוך בישראל.

רוני יקיר היא סטודנטית לכלכלה ופסיכולוגיה ופעילה בתא אופק

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. שושי פולטין :

    קריאה ברוח דומה קראו השבוע פרופ' ידידיה שטרן, סגן נשיא המכון לדמוקרטיה והרב שי פירון הוא מנכ"ל "הכל חינוך"
    http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1169994.html

  2. תכני ליבה בזרם החינוך החרדי – בוידיאו :

    […] נוספת: לימודי הליבה לחרדים, לא די באכיפה דרושה גם הידברות נערך על ידי יוחאי תגיות: בתי-ספר, חרדים, תא-אופק, תומר […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.