חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שכר מינימום, שכר מקסימום, שכר מינימום/מקסימום

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב ב 24.05.10 5:30

חבר-הכנסת עמיר פרץ הצליח להניח מחדש בסדר היום הציבורי את ענין שכר המינימום.  אתמול פרסמנו כאן את מכתבנו – יחד עם ארגונים רבים אחרים – אל השרים בדרישה לאשר את החוק שיזם ח"כ פרץ, והשרים בועדה אכן אישרו את הצעת החוק.  קראו בהמשך כמה חישובי פרו-פורמה המזימים את הטענה על פגיעה בעסקים
מאת: תמר בן-יוסף

 

 

רגילים לדון בשכר מינימום לחוד – שכר מקסימום לחוד. אבל נכון יותר לדון בשכר מינימום/מקסימום – מכלול השכר הבלתי ניתן להפרדה. זאת, משום שביסודו של כל ניתוח שכר מונח השלם: הכנסות החברה מצד אחד, והוצאותיה (שבתוכן השכר הוא חלק נכבד) מצד שני. הדיון על שכר מינימום/שכר מקסימום הוא אם כן גם דיון על חלוקת סך תשלומי השכר בין כל מקבליו.

ההסתכלות הזו אולי הייתה פחות חשובה אילו השכר הגבוה בישראל היה מוגבל לרמות סבירות מלכתחילה. אבל שכר הבכירים (כולל ההטבות השונות המשולמות להם) בחברות לא מעטות גלש כבר מזמן למיליוני שקלים בחודש. שכר של מאות אלפי שקלים, ובמיוחד שכר סביב ה-100 אלף שקלים לחודש הוא תגמול די נפוץ היום למנהלים. המחשה לשכיחות השכר השש-ספרתי מתקבלת מנתוני מנהל הכנסות המדינה ל-2009, בהם ממוצע הכנסת המאיון העליון של הנישומים מגיע ל-124 אלף שקל לחודש.

על פי ההתבטאויות שנשמעות לאחרונה, רבים וטובים (ביניהם כלכלנים לא מעטים) חושבים כי אפשר להגביל את השכר בעזרת חוק שכר מקסימום או בדרכים אחרות ללא נקיפת לב. כדאי עוד להוסיף שכל מי שלמד או עסק אי-פעם בכלכלה יודע כי אין בתיאוריה או בפרקטיקה של המקצוע שום מדד מדויק לקביעת השכר "היעיל" או "הצודק". קביעת שכר היא במידה רבה החלטה שרירותית המתבססת על יחסי כוח.

אם כך, נכון להתייחס להתחלקות השכר בכל גוף עסקי או ציבורי ובכלל המשק, כפי שאנו מתייחסים להתחלקות ההכנסות באוכלוסיה. דהינו, נכון לזכור ששכר בכירים מופרז בא לעתים קרובות על חשבון שכר השכירים העניים. ובאופן סימטרי לגמרי, העלאת שכר בדרגים הנמוכים יכולה לשמש כמכשיר יעיל לבלימת שכר הבכירים. במיוחד כך, כשההקצנה בחלוקת ההכנסות בישראל היום, שניתן לראותה במעקב לאורך זמן ובהשוואות בינלאומיות, גורמת לסכום הנדרש לתיקוני השכר בתחתית הקלחת להיראות כגירוד קל של רובדי השומן שלמעלה.

ניקח, לדוגמא, את התיקון לחוק שכר המינימום שמציע עמיר פרץ. העלאת שכר המינימום מ-3,850 שקל לחודש ל-4,600 שקל לחודש, בשלוש מנות של 250 שקל כל אחת שיתפרסו על פני 15 חודשים. אפשר, כמובן, להתווכח על יעד השכר הסופי ועל מנות ההעלאה במשך התקופה. אבל ברור שכל העלאה תועיל למקבלי שכר זעום כזה, ופריסת הזמן תאפשר לעקוב אחר השלכותיה.

כדאי גם לערוך בראש את התרגיל הקטן הבא. בחברה המעסיקה 100 עובדים, העלאת שכר של 250 שקל לחודש לרובם מסתכמת בכ-20 אלף שקל לחודש. חברות בגודל כזה בישראל בדרך כלל מעסיקות מספר מנהלים בכירים ששכר כל אחד מהם מגיע לעשרות אלפי שקלים רבות. כלומר, יש מאין לקחת.

על מנת לבסס עוד יותר את התחושה המספרית, הרי בישראל (על פי נתוני 2007) כ-55% מהעובדים מועסקים בחברות בנות 100 עובדים ויותר. כ-64% מהעובדים מועסקים בחברות בנות 50 עובדים ומעלה. על פי הידוע לנו על שכר הבכירים והעודפים הטמונים בו, ניתן להאמין שבחברות כאלה לא תהיה בעיה לגייס כמה אלפי שקלים כל חודש לתוספת הנדרשת עבור שכר המינימום. בכמה מהחברות הקטנות אולי יתקשו בהעברת שכר מלמעלה למטה, אבל רובן המכריע של חברות אלה אינן חברות ייצוא או חברות המתחרות ביבוא, כך שגם אם יעלו במעט את מחיר המוצר או השירות שלהן לא יתעורר כל קושי.

הנה, בתחשיב הזה, טמון המקור למימון חוק שכר המינימום. הנה, בתיקון הזה לחוק שכר המינימום, טמון הצעד הראשון ללחץ כפי מטה על שכר הבכירים עוד בטרם נחקק חוק שכר המקסימום.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

9 תגובות

 1. אלי סתוי יו''ר פורום מזון ומכולת :

  אבטחה ושמירה על ערכו הריאלי של תוספת השכר למשתכרי שכר מינימום,
  זהו הפרוייקט הבא והמשלים של הצעד החשוב להעלאת שכר המינימום,
  מבחינה כלכלית חברתית.
  שכן הענף שיספח לקרבו במהרה ובודאות את תוספת ההתיקרות ,הוא ללא ספק ענף המזון והמכולת בישראל, בו משתכרי שכר מינימום צורכים ומוציאים את עיקר הכנסתם.
  ידוע לכולנו שענף המזון והמכולת בישראל, הפך לריכוזי והנשלט ביותר בעולם ,בחסות הרגולציה הכלכלית בישראל שנתנה בעבר את חסותה למחדל הריכוזיות ההרסני.

  גם כאן נחלץ ידידי ח"כ עמיר פרץ היקר, למאבק ראוי וצודק לפתיחת הענף לתחרות הוגנת ,לטובת הצרכנים והעסקים הקטנים והבינוניים מחוללי התחרות,ובפעילות יזומה מצידו בועדת הכלכלה של הכנסת ,מוביל את הרפורמה החיונית המשלימה שתשמור בודאות על ערכו הריאלי של שכר המינימום למליוני העובדים בישראל.
  בהצלחה עמיר לתוכנית עבודה חיונית ,יסודית ומושלמת.

  http://shivuk.themarker.com/news/index.dot?id=34282

  הדיון בועדת הכלכלה.

  http://www.knesset.gov.il/protocols/data/rtf/kalkala/2010-03-10.rtf‎

 2. אלי סתוי יו''ר פורום מזון ומכולת :

  ובזימון נפלא המצדיק ואף מוכיח את טענתי בקשר לענף המזון והמכולת בישראל
  המאמר הטרי הבא
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3893289,00.html

 3. ארז צ. :

  שלום רב,
  מס הכנסה שלילי הוא רעיון טוב, אסור לנו להתנגד אוטמטית,

  יש לא מעט עסקים לדוגמה בתחום התפירה שלא יצליחו לשלם לעובדים עוד 600 ש"ח לחודש,
  הם ימשיכו להעביר את העבודה לחו"ל בעיקר לסין.

  מדינה עם פער מסחרי עצום מול ישראל.

 4. נדב פרץ :

  ארז: צריך להבחין בין סבסוד נקודתי וסלקטיבי של מעסיקים – שהוא לא דבר פסול, אבל שצריך להשתמש בו במידה – לבין מס הכנסה שלילי, שהולך לכל עובד שמשתכר שכר נמוך באשר הוא.
  אין לי שום עניין לשלם מכספי המסים שלי השלמה למשכורת הרעב שאלי יונס משלם לעובדים שלו, בזמן שהוא משלם לעצמו מליונים.

 5. Tweets that mention שכר מינימום, שכר מקסימום, שכר מינימום/מקסימום -- Topsy.com :

  […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה , seder yom. seder yom said: RT @blacklabor: http://www.blacklabor.org/?p=19627 ד"ר תמר בן-יוסף עושה ביה"ס לטענה המצוצה מהאצבע שהעלאת שכר המינימום תפגע בעסקים […]

 6. האוסטרי :

  נדב, ודמי אבטלה לכל העובדים שיהיו מובטלים כשאלי יונס יחליף אותם בתוכנת מחשב, זה בסדר?

 7. איציק יאפ :

  אוסטרי, את מי שאלי יכול להחליף עכשיו – הוא כבר מחליף. מה זה קשור לשכר מינימום?

 8. נדב פרץ :

  אוסטרי, הוא יחליף אותם בבועת אשראי, לא?
  אם חוזרים על תיאוריה שאין לה ביסוס אמפירי שוב ושוב ושוב, זה לא הופך אותה לנכונה.

 9. ג'ים :

  למה בכלל חשובות משכורות הבכירים? האם אנו לא רוצים שהעובד הממוצע ישתכר באופן יחסי לנחיצותו ובאופן בו יוכל לחיות בכבוד?

  הפזילה לעבר משכורות הבכירים מוציאה את הדיון על משכורות המינימום מכל פרופורציה, ומסיחה את הדעת מהעיקר.

  לפי רשות ניירות הערך האמריקאית, בשנת 1976 משכורת של מנהל ממוצע הייתה גבוהה פי 36 מזו של עובד ממוצע. בשנת 1993, בה הוחלט ע"י הרשות לחשוף את משכורות הבכירים לציבור, הייתה אותה המשכורת גבוהה כבר פי 131(!).

  מסתבר שדווקא השאיפה ליצור שקיפות ולגרום לבכירים במשק להתבייש בשכרם הלא-פרופורציונאלי, התחלפה במהרה בתחרות גלויה בין המנהלים הבכירים על השכר הגבוה במשק.

  כיום, מרוויח מנכ"ל ממוצע בארה"ב פי 400 ויותר מעובד ממוצע. הפערים רק גדלים, וכך גם בישראל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.