חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כיבוש כלכלי, לאו דווקא גאולת הארץ

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 31.05.10 6:10

רוב המתנחלים מתגוררים בערי נדל"ן בשל ההקלות בדיור, התעשייה עברה לשטחים לשם ניצול עבודה זולה, והכיבוש אפשר לשלטון ההון לרכך את המהלומות מבית. סיום הסכסוך, גם אם עודו רחוק, דורש חשיבה על המחיר הכלכלי שיידרש לשם שיבת המתנחלים, שרובם בני ערובה של מציאות כלכלית קשה
מאת: ק.טוכולסקי

שתי ידיעות שהתפרסמו בעמוד 4 בחלק הראשי של עיתון הארץ בסופשבוע האחרון, חושפות, גם אם לא לכך התכוונו, את הצד הכלכלי של הכיבוש. בניגוד למה שראשי הימין והמתנחלים רוצים שנאמין, לא כל המתנחלים, וכנראה אפילו לא רובם, יושבים ביהודה ושומרון מתוך רצון לשמש נוטרי האדמה וכוהני פולחן בעילתה הקדושה. מחירים נוחים של שכירות וקניית בית יצרו, בעיקר בפאתי יהודה ושומרון, בקרבת הקו הירוק, את התנחלויות הנדל"ן. אבל, תנו לזוג הצעיר, שבחר לגור באלפי מנשה בגלל שכירות זולה או יכולת לקנות דירה, את אותם מחירים מהצד הנכון של הקו הירוק, ורוב הזוגות הצעירים יוותרו במהירות על הכבוד להיות מתנחלים. אין ספק יש בקרב המתנחלים רבים שבחרו במתכוון לגור על אדמה של מישהו אחר, אולם בגושי ההתיישבות הגדולים, בגוש אריאל, במעלה אדומים, בגוש עציון, היכולת להגשים את החלום הזעיר בורגני של בית עם גינה, ולאו דווקא היכולת להגשים את החלום הפולקיסטי של הימין הישראלי, שיחק תפקיד מרכזי. הדבר עולה גם מההתרחבות בשנים האחרונות של ההתנחלות החרדית, בביתר עילית או בעמנואל. לא קדושת הארץ קרצה לחרדים להצטרף ב-15 השנים האחרונות במספרים הולכים וגדלים למחנה המתנחלים, אלא הדיור הזול בערים משלהם.

התעשייה הישראלית בשטחים זכתה לאחרונה לתשומת לב בעיקר תודות לחרם הפלסטיני, הודות ל"חוצפה" של עם כבוש, שמעז לצאת בחרם כנגד יצור מוצרים בידי זרים על אדמתו. גם במקרה של תעשייני יהודה ושומרון חשוב לומר את האמת, רובם פשוט ניצלו הטבות ממשלתיות, העדר פיקוח על בטיחות וגהות וכוח עבודה פלסטינאי זול בשביל להקים מפעלים, ברמה שלא הייתה מביישת את העולם השלישי, ממש במרחק של רבע שעה נסיעה ממדינת ישראל. למה לייצר בייגלה, מגבות או מוצרי פלסטיק בגבולות מדינת ישראל הריבונית ולשלם שכר מינימום או לעמוד בתקני בטיחות וגהות וזיהום? אפשר להרוויח הרבה יותר בשטחים. חלק ניכר מהתעשייה באיו"ש הגיע לשם לאחר שזנח את מדינת ישראל, את אזורי התעשייה של עיירות הפיתוח והפריפריה והתמקמה בנוחות בשטחים.

במשך למעלה משלושים שנה ממשלות הימין מקיימות את הכיבוש. הכיבוש אפשר להן להרוס את מדינת הרווחה ואת המעורבות של המדינה וההסתדרות במשק, במקום שיכונים לזוגות צעירים בפתח תקווה, קודמה עבורם בנייה באלפי מנשה, באריאל ובמעלה אדומים. הקרקע זולה, כוח העבודה זול, הקבלנים מרוויחים וההתנחלות הכלכלית משרתת גם את האידיאולוגיה של המתנחלים האידיאולוגיים. אזורי התעשייה מספקים גם מקומות עבודה לישראלים: לא חס וחלילה בפס היצור, אבל במשרדי המפעלים ובהנהלות אזורי התעשייה. זוגות צעירים, חרדים ועולים קבלו דיור זול והמשיכו לנסוע לעבודה בישראל, תעשיינים קבלו הטבות, וכוח עבודה זול והמשיכו לייצר לישראל. הכיבוש אפשר לשלטון ההון לרכך את המהלומות באוכלוסייה החלשה ובמעמד הבינוני. לכו לגור בשטחים, אמרו בעצם הממשלות, זה לא משנה מה אתם חושבים על הכיבוש, העיקר שתקבלו את וילת או דירת חלומותיכם – והכל במרחק נסיעה מירושלים או המרכז.

קץ הסכסוך הולך וקרב, גם אם הדרך עוד ארוכה והמחיר שנשלם בעבור ההרפתקה הזו יהיה נורא. הקמת מדינה דו לאומית לא נראית כיום ריאלית, עקב ההתנגדות של רוב הישראלים והפלסטינים לרעיון. סיום הכיבוש יכריח את מדינת ישראל להתמודד עם הצורך לתת פתרון אמיתי לעשרות אלפי מתנחלים, שיאלצו לוותר על רמת החיים שהכיבוש סבסד. הכיבוש והגזל של העם הפלסטיני אפשרו למדינה להתנער מחובותיה כלפי אזרחיה בתחומי ריבונותה המוכרים, הם סייעו בחיסול מדינת הרווחה ובהתנכרות של אוכלוסיות שלמות לצרכים של מי שנותרו בתוך המדינה. הם אפשרו לתעשיינים לחסל מקומות עבודה בתוך ישראל, בעיקר בתעשייה המסורתית, ולמכסם את רווחיהם על חשבון ניצול עובדים וזיהום הסביבה. כדאי לתת מקום להכרה בעובדות אלו, ולצורך להתמודד איתן. המחיר הכלכלי יהיה אדיר, אולם ההתמודדות עימו תאפשר גם להידבר עם המסה הקריטית של המתנחלים, שאינם לאומנים קנאים אלא בני ערובה של מציאות כלכלית קשה.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. עמית-ה :

  לדעתי הקשר הון – שלטון בשטחיםה, עדיין איננו מוכח.
  אמנם אני בטוח ששלטון הכיבוש הזה יסתיים יום אחד.
  אבל אני לא יודע מתי ואיך.
  נכון להיום משרתי ההון כמו אהוד ברק מצליחים (ייזום אינטיפדת אל אקצע) להעניק לו תקופות הארכה.
  והשאלה אם הם פועלים כך משום שהם לא מאמינים בהסדר או משום שהם מחפשים רווח קל לא הוכרעה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.