חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האמת העמומה של מדינת ישראל

נושאים מדיני-בטחוני ב 9.01.08 6:02

האמת לא עלומה; היא נמצאת סביבנו וכל שיש לעשות הוא להביט סביב ולגלות אותה. בטורו השבועי מביע יהונתן קלינגר את דעתו שלמרות שרבים וטובים נוטים לחשוב אחרת, אמת יש רק אחת, והיא האור שמכוון את החיים (Veritas Lux Mea). היא זו שכל מי שעוסק במקצוע עם חזות ציבורית כלשהיא, שמושפע מדעתם של אחרים או אחר, חייב לשלוט בה

ברור לכולנו ששליטה בתפיסת המציאות של זרים אינה הופכת את התפיסה למציאות. גם אם את אנורקטית שמפסיקה לאכול כדי שכולם יחשבו שאת יפה; היופי לא יגרם מזה שכולם יחשבו שאת יפה, הוא פשוט יהיה שם. גם אם יקראו לו בצורה אחרת, הורד ישאר ורד, כמו שאמר וויליאם שייקספיר.

מצד שני, כדי לגלות את האמת, או לפחות ככה פרידריך ניטשה חשב במדע העליז שלו, צריך לא מעט תעוזה : חוקר האמת צריך להשתמש בחושיו וביכולתו המובנית ולצפות בעולם, מבלי להתעלם מכל שבעולם עצמו יש לא מעט הנחות יסוד שצריכות להיות מושמטות כאשר אנחנו מדברים על אמת.

עם הנחות יסוד קלוקלות כאלו, בהן אנו מצד אחד מניחים כי אמת היא מוצר טוב ומסייע ומצד שני כי אמת היא בלתי נמנעת ללא קשר והיא תצוף מתישהוא, אנחנו יכולים לגשת לאפוס נוסף בו מדינת ישראל מנסה, עדיין למרות הכל, להסתיר אמיתות קלוקלות ש"עשויות לפגוע בה". הנחת היסוד הראשונה היא כי למדינת ישראל יש את הסמכות לאסור על פרסום פרטים אם אלו פוגעים ביחסי החוץ והבטחון שלה; הנחת היסוד השניה צריכה להיות כי אם מעשה מסוים עשוי לפגוע ביחסי החוץ והבטחון של המדינה, הוא לא יכול להיות לטובת אותה המדינה.

כלומר, אם מדינת ישראל מתנגדת לפרסום של מעשה מסוים כיוון שהמעשה עצמו פוגע ביחסי החוץ, אין היא יכולה לטעון כי כי תמיכה באותו מעשה היתה החלטה רציונאלית. מצד שני, הלוגיקה בה עובדת מדינת ישראל, כמו ריבונים אחרים, היא לא רציונאלית אלא פרדוקסאלית.

התנועה לחופש המידע, יחד עם תנועת שלום עכשיו (שתי תנועות חביבות עליי ביותר) עתרו לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בכדי לחשוף דו"ח סודי בו ישנו מידע נרחב לגבי הבניה בהתנחלויות; מדינת ישראל התנגדה לחשיפת הדו"ח בטענה כי פרטיו עשויים לפגוע ביחסי החוץ של מדינת ישראל ולפגוע בבטחון המדינה. חשוב לציין כי אוסף המידע באותו דו"ח סודי הינו ככל הנראה מקיף מדו"ח טליה ששון בנושא המאחזים שהוגש שנה לפניו, ומצביע על זיקה בין ממשלת ישראל להתנחלויות.

הנקודה החשובה ביותר היא אולם כי אותו מידע זמין ונראה לכל. כלומר, הבניה בהתנחלויות אינה פעולה סודית שנעשית מבלי שהרשויות יוכלו לשים לב : בית הוא בית הוא בית וניתן לצפות בו מהחלל, מהאוויר ואף מנסיעה פשוטה בדרכים. הרצון של ממשלת ישראל להתנער מפרסום דו"ח שמציג את האמת המצרפית אותה כל אדם פשוט יכול למצוא אם בסך הכל יסע בשטחים הוא רצון כוזב של שלטון שמתכחש לאמת.

לפני כחודש פרסמתי פוסט עם ת'מה דומה, על צנזורה בשנת 2007. שם הזכרתי את בג"צ 130/68 איסר הראל נ' ממשלת ישראל בו המדינה הכחישה את המציאות מצד אחד, ומצד שני ניסתה לעשות ככל יכולתה להציג אותה בצורה שונה. באותו מקרה, כמובן, לא היתה מחלוקת שאייכמן הובא לישראל, הויכוח היה האם הוא הובא על ידי 'מתנדבים' או על ידי סוכני מוסד.

האם אותו דו"ח מציג לא רק את הבניה בשטחים (שמוצגת על פני השטח בצורה מובהקת ובלתי ניתנת להכחשה) אלא גם את המעורבות של המדינה? איש מאיתנו לא יוכל לדעת זאת עד שזו תחשוף את הדו"ח. השאלה היחידה היא מדוע המדינה מתעקשת להסתיר עובדות שאמורות להיות גלויות לציבור מתוקף העובדה שאותה בניה בהתנחלויות, אם נעשתה במימון או בהסכמת הממשלה, חייבת בדיווח לאלו שהממשלה אמונה על כספם, האזרחים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. שושי :

  ועוד על הצמיחה בענף הישראבלוף:
  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3491760,00.html

 2. דליה :

  אולי תסבירו לי איך אפשר לעשות שלום עם מי ששולח ברכה לרוצח שריטש ראשה של ילדה בת 4 ליד אביה שנרצח מיד לאחריה,זהו חברכם אבו מאזן מכחיש השואה,
  מדוע מעולם לא מחיתם נגד רצח יהודים ואלפי פיגועים נגד חפים מפשע, נשים וילדים,
  אינכם טובים מקוויזלינג ולורד האו האו,
  בכל מדינה נורמלית בעת מלחמה
  הייתם מוכרזים כבוגדים ומוקעים,
  אתם מיעוט קולני הממומן על ידי
  אנטישמים,
  ועליכם אמר הכתוב- שם רשעים יאבד.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.