חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השמאל הלאומי – אותה הגברת בשינוי אדרת

נושאים דעות, פוליטי ב 20.05.10 6:01

המאמר ממקם את התנועה בהקשר של תנועות קודמות שקמו בעבר, ומתייחס לשאלה האם יצליח השמאל הלאומי למשוך אחריו שכבות עממיות בציבור הישראלי
מאת:
אורי יזהר

הזרם הספונטני-מאורגן המתקרא "השמאל הלאומי", אשר נוצר בעקבות הספרון הנושא שם זה שחיברו עורך הדין אלדד יניב והמחזאי שמואל הספרי, ובעקבות הופעותיהם של השניים בפורומים שונים, בעיקר בפני סטודנטים וצעירים – הופך לטרנד פופולארי בקרב נבוכי שמאל למיניהם, אלה שמפלגת העבודה ומרצ הכזיבו אותם ואינם מעוניינים להתחבר לחד"ש בגלל שאינה ציונית. ה"באזז" שיצרו הספרי ויניב עם הספרון שכתבו והפיצו ועם הופעותיהם בציבור הולך וצובר תנופה (גילוי נאות: בניגוד להערכה קודמת שלי), ויש כבר מי שמדברים בהם נכבדות כנושאי דגל השמאל הציוני המתחדש בהקשר הבחירות הבאות.

קריאת הספרון והיכרות מסוימת עם הדמויות הפועלות בטרנד הזה, לא גרמו לי "ליפול מהכיסא”. ביסודה זוהי התקבצות מחודשת של תפוצות המגזר האשכנזי המבוסס. צעירים רבים נמשכים אחרי ההופעה החברמנית של המחברים ואחרי הלשון הבוטה בה הם מדברים, הופעה הרבה יותר אטרקטיבית מאשר רוב אנשי מפלגת העבודה ומרצ. למרות כל אלה, אין שום דבר חדש בזרם הזה וגם לא שום דבר רציני. הספרי ויניב הם בסך הכול זוג אינטליגנטים "צפונים", שמתחפשים לפושטקים. אבל הופעה זו לא מושכת את הציבורים שבהם תלוי עתידו של השמאל – השכבות העממיות שברובן הן ממוצא מזרחי. מצד שני, הביטויים הבוטים כלפי המתנחלים והחרדים המופיעים בספרון של הספרי ויניב גורמים לניכור בקרב מי שסבורים ששני הציבורים הללו מייצגים מגמות חשובות בעם היהודי ובישראל, גם אם הם עצמם אינם חרדים ואינם מתנחלים.

הבעיה העיקרית של השמאל הציוני בעשורים האחרונים הייתה והינה הבקע שבינו לבין השכבות העממיות, הלא הם המעמד הבינוני הנמוך ומעמד העובדים, אשר גרים בשכונות דרום תל אביב ומקבילותיהן בשאר הערים הגדולות, וכן בערי הפיתוח ובערי השדה. אלה מצביעי הליכוד וש"ס, שרבים ביניהם אמנם סבורים שהגיע הזמן להיפרד מהפלשתינאים ולהקים “שתי מדינות לשני העמים”, אבל לא מאמינים שהשמאל הוותיק והממוסד יצליח לעשות זאת מבלי לפגוע באינטרסים הביטחוניים החיוניים של ישראל.  הנושא הכלכלי-חברתי קיים אצל הספרי ויניב, הם בהחלט בעד צמצום פערים, אבל זה נראה יותר כמס שפתיים מאשר כמחויבות אמתית. עיקר הלהט אצלם מופנה נגד המתנחלים. ספק רב אם השמאל הלאומי יצליח גם למשוך אליו את אנשי המעמד הבינוני שהצביעו לקדימה, או את אלה הנושאים עיניהם אל מושיע חדש (יאיר לפיד, למשל) בגלל התיוג העצמי כשמאל, בעוד רבים נרתעים מהמותג 'שמאל' ומבקשים להשתייך למרכז.

הנהייה אחרי השמאל הלאומי משתלבת בתופעה הישראלית המקובלת במעמד הבינוני המשכיל, בעיקר בקרב הצעירים שבו, של השגת סיפוקים מידיים באמצעות פעולה הפגנתית על פני השטח, פעולה שאינה מניבה תוצאות בנות קיימא שיש בהן משום שינוי המבנה ואורחות החיים של החברה הישראלית. אני מניח שרבים זוכרים את התנועה "דור שלם דורש שלום", שקמה לאחר רצח רבין ובגלל הזעזוע שרצח זה יצר. התנועה קמה לאחר שהצעירים שנקראו אז "נוער הנרות", על שם הנרות לזכר רבין שהם הדליקו בכיכר במשך מספר ימים או שבועות לאחר הרצח, החליטו גם לעשות מעשה כדי לשנות את החברה הישראלית. הם הקימו תנועה חינוכית שהחלה לארגן גני ילדים וסיוע לימודי בשכונות המצוקה במטרה  ואף השתתפו בבחירות לרשויות מקומיות, ביניהן לעיריית תל אביב והשיגו מספר מנדטים. מה נשאר מכל זה. ממש כלום. “שלום עכשיו" קמה בקול תרועה רמה והצליחה להשפיע על מספר מהלכים מדיניים באמצעות הפגנות המוניות: כמו חתימת הסכם השלום עם מצרים והקמת וועדת החקירה לאירועי סברה ושתילה. אבל התנועה הזאת, שהשתתפתי בכמה מהפגנותיה, לא מנעה את התנועה ה"גיאולוגית" של שכבות החברה הישראלית אל הימין ואת עלייתם לשלטון של נתניהו, ליברמן ואלי ישי כשמפלגת העבודה ב”הנהגת” ברק מזדנבת בעקבותיהן ומנסה מדי פעם למתן את הגישה הימנית של הממשלה. וזאת, מפני ששלום עכשיו הייתה והינה תנועה "צפונית", בהרכב חבריה, הנהגתה והמסרים שלה. השמאל הלאומי מסמן, מבחינה זאת, כיורש המובהק של תנועות אלה.

ישראל אכן זקוקה לשמאל ציוני שיחדש את מערכותיה הפוליטיות, החברתיות והמנהליות הנשחקות, אבל לא נראה שהוא יגיע מכיוונו של השמאל הלאומי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

23 תגובות

 1. ארז צ. :

  אז מה אתה מציע?

 2. אוהד :

  גם אני לא ממש מצליח להבין איזו בשורה חדשה הם מביאים לעולם. זה אותו השמאל הישן, אותן המנטרות, ואותו הניתוק מהעם.

 3. שחר: לארז מה לגבי עמיר פרץ ודומיו :

  עמיר פרץ היחיד שהעביר קולות בעיירות הפיתוח ובשכונות המצוקה מהימין אל השמאל.
  אם מפלגת העבודה או כל מפלגה אחרת תהיה מאויישת ביותר אנשים מסוגו של עמיר פרץ כלומר: נציגים שמתגוררים בעיירות פיתוח או שכונות מצוקה ופעילים באירגוני עובדים ואירגונים חברתיים, ופחות גנרלים וליברלים שבעים יהיה אפשר למשוך קולות מאותם מקומות.

 4. ק. טוכולסקי :

  השמאל הלאומי הוא בדיחה וההפגנה הארצית שלהם בשבת שלא הצליחה למלא אפילו את כיכר ציון הקטנה מוכיחה שכנראה הבדיחה הזו לא תביא להם אפילו מספיק קולות בשביל לקבל שיריון בקדימה או בעבודה.
  בינתיים הרבה אנשים טובים הולכים שבי אחרי הטמטום הזה.
  בימים אלו יש ניסיונות לארגן את הס"ד המפוזרים להם בלא ארגון ובלא מסגרת, אני מקווה שארגון זה יקרום עור וגידים ואולי שם תמצא התשובה לס"ד הסוציאליסטים והצ"ס.

 5. הראל לייבוביץ :

  לדעתי מפלגה של צעירים שימנפו את הדגל החברתי עשויה למשוך קולות רבים.

  ראינו בבחירות המוניציפליות איך סיעות של צעירים סחפו אחריהן מצביעים רבים.

  זו תהיה הנוסחא פורצת הדרך לדעתי, גם בבחירות לכנסת.
  הגיע הזמן שדור העתיד – יבלוט ויפרוץ אל משכן הכנסת.

 6. יניב :

  שידוד מערכות בשמאל.
  השמאל זקוק לשידוד מערכות כולל, שלשמחתי קורא באזורים שבין שמאל העבודה לחד"ש. ציוני, או לא ציוני – הדבר העיקרי שדרוש עכשיו הוא חזרה לערכים המוקריים והבסיסיים של השמאל (שמשותפים, אגב, לכל התנועות השמאליות בעולם): צדק חברתי ואחוות עמים.
  מבחינה רעיונית הדברים די ברורים, מה שחסר הוא המסגרת הארגונית. ברור שהנפיחה העלובה הקרויה "השמאל הלאומי" לא יכולה לתת תשובה, גם משום הסיבות שהוזכרו במאמר, וגם מפני שהיא לא עומדת באומץ לצד הערכים הנ"ל. הפיתרון הוא הקמת "המפלגה הדמוקרטית הישראלית" כאיחוד של שמאל העבודה, מרצ, חד"ש, התנועה הירוקה-מימד וארגונים נוספים. מפלגה זו צריכה להציב חלופה בהירה וקוהרנטית לשלטון הקיים מתוך שאיפה ברורה להחליפו.

 7. להיזהר מהתנשאות שמתחפשת לעממיות :

  "בדרך הפנייה לציבור, השמאל הלך בעקבות שכירי-החרב ששכר, משרדי הפרסום, כדי שיקבעו לו את האסטרטגיה. הידע בפסיכולוגיה של השפעה שצריך היה להנחות אותם, הוא: האסטרטגים של השיווק מומחים רק בלמכור את מה שהציבור משתוקק לו ממילא, או לפחות משהו המתאים לדחפים המוטבעים בו. הם מומחים בגניבת-דעת, זה תפקידם. אין בהם תועלת לצורך "מכירת" משהו כפינוי התנחלויות, כי אי-אפשר לגנוב את דעתו של הציבור בקשר להתנגדות העזה שזה יעורר, ואל מול הפחד העמוק בציבור מפני התוצאות. הדרך לשכנע אנשים לאמץ רעיון המפחיד אותם היא בהתגברות על הפחדנות בגלוי, בהנמקה רציונלית ומוסרית, שמסקנתה צורך בהחלטה אמיצה לשינוי המצב המסוכן הקיים. היא מחייבת דוגמא אישית של מנהיגות נחושה, שיש לה אומץ לדבר בגלוי על הפחדים, ויכולת לשכנע בצורך להתגבר על הפחדים למען הסיכוי לנצח במאבק"

  http://www.news1.co.il/Archive/003-D-47571-00.html?tag=04-45-53
  דר' אולק נצר – שיקולים אסטרטגיים במאבק על נפש-העם.

  חן

 8. דנדו דוד :

  חברים אני חוזר ואומר: די להמצאות, סיסמאות ופתרונות קסם.
  השמאל הלאומי, מפלגת צעירים, מפלגת נישה וכו' די!
  הראש היהודי תמיד ממציא פטנטים גרועים במקום שצריך יציבוןת והיגיון .
  ההיגיון קורא לתמיכה וגב במי שהוכיח את עצמו, ולמישהו הזה קוראים שלי יחימוביץ.
  עמיר פרץ הוא ענק אבל מגבלותיו ידועות. הלוואי שהוא יקרא ויעמוד בראש התומכים של שלי יחימוביץ – התקווה היחידה של השמאל בישראל.

 9. ק. טוכולסקי :

  דנדו שלי יחימוביץ עוד לא הציבה את עצמה בראש שום מחנה, בינתיים היא תומכת בשמחון לרשות הקק"ל למרות הנזק שהוא גרם לחקלאות, בעיני לרשות ההסתדרות למרות הנזק שהוא גרם לעובדים ובברק לשלטון למרות הנזק שהוא גורם להכל. תתכבד חברת הכנסת יחימוביץ להציע עצמה כאלטרנטיבה ואני מבטיח לך הנושא ישקל בכובד ראש ולא רק בידי.

 10. איציק יאפ :

  כל מי שמושך אחריו אנשים שמאלה (כלכלי), הוא טוב.
  תקראו לו איך שאתם רוצים.

  אני קראתי את הספרון שלהם על העקרונות השמאלניים אבל לאומיים שלהם ואני חייב להגיד שהתחברתי להרבה מהדברים. אפילו (תתפלאו) הרגשתי תחושת הקלה שמישהו שם את זה סוף סוף על הנייר והפיץ את זה ברמה ארצית.

  להגיד שאני מסכים ותומך בהם, לא אני לא. אבל מצידי שהמוני אנשים ינהרו אחריהם. הם מציגים עמדה שפויה, ושונה מ"המערכת הציבורית חרא – נפריט אותה. הפלסטינאים חרא – נפציץ אותם" של הימין. מי שתומך בהם, תומך ברעיון שלהם, ומי שתומך ברעיונות שנכתבו שם – אני מכבד אותו ומקבל אותו.

  מצד שני, אני מאוד בעד שתהיה אלטרנטיבה שהיא לא אלו מהמאמר. הי, למה שהיא לא תתפתח פה, בעבודה שחורה?

  נ.ב. לגבי קבוצת צעירים שתתארגן ותקבל תמיכה ענקית. האם זה לא תי"מ?

 11. הראל לייבוביץ :

  ק.
  איפה ראית ששלי יחימוביץ תומכת בשלום שמחון לראשות קק"ל?

  איציק, מה זה תי"מ?

 12. איציק יאפ :

  תנועה ירוקה מימד. ככה קוראים לה פה באתר, לא?

  אני לא מכיר את מימד או ההיסטוריה שלה, אבל חלק מהגרעין של תנועה ירוקה אני מכיר היטב, והם בהחלט חדורים בכל הערכים הרצויים (אבל לא במנדטים הרצויים).

 13. דקל עוזר :

  תנועה ירוקה מימד זה חבורת קשקשנים.
  דרך אגב, אני גם תומך בשמחון לקק"ל, קוראים לזה קידום בבעיטה.

  מאחל לו שם בהצלחה, שיביא הרבה כבוד, ואני מודה לו על שירותו ארוך השנים.

  ודרך אגב, מול החלופות, הוא המתאים והמוכשר ביותר.

 14. יאיר מלכיאור :

  דקל תודה.
  נראה לי ממש לענין ורציני להגיד שזו חבורת קשקשנים. (נגיד בניגוד לאנשים שיושבים כל היום ומקשקשים באיזה אתר אינטרנט…)

 15. אוהד :

  דקל, שמחון רוצה קק"ל בשביל הפרטת הקרקעות, אני לא בטוח שזה עדיף מאשר שהוא ישאר בחקלאות.

 16. גל :

  אני פשוט לא מצליחה להבין למה כל דבר שהוא לא הדבר הכי מושלם שיקום- תמיד יפול כי הוא תמיד לא מספיק משהו אחד ויותר מידי משהו אחר.
  חידוש השמאל הוא דבר קריטי והכרחי היום במדינה, ואם הוא לא יקרה בקרוב אז מי שעוד לא התייאש מהשמאל יעבור להצביע חד"ש או יפסיק להצביע. כי היום אין שום גוף מעניין מספיק בשביל אנשים עם דעות טיפה מורכבות ומעניינות כלפי התפישות המדיניות והכלכליות בארץ.
  נכון- כתבו את המסמך אשכנזים עשירים. אבל זה לא שנכתב עוד מסמך ע"י מזרחים עניים והשמאל הלאומי דחק אותו לשוליים- זה שפשוט אין אחד כזה. אז להתלונן על זה שמישהו רוצה היום לאחד את השמאל המשוסע בין מר"צ הקפיטליסטים לחד"ש הלא ציונים זה מאוד תמוה בעיני.
  למה לא לשמוח שמישהו מרים כפפה שרוב האנשים מפחדים להרים אותה? למה לא לחשוב על האופציות שזה נותן להרבה אנשים שמאוד מיואשים מההיצע הפוליטי היום?

 17. ק. טוכולסקי :

  צריך למנות את שמחון לשגריר בגרינלנד. אני בטוח שגם שם הוא יעשה נזק אבל זה נראה לי מאתגר.

 18. ק. טוכולסקי :

  חידוש השמאל הוא אכן דבר חשוב אלא שהשמאל הלאומי מציע כמו הדרך השלישית בבריטניה הקמת משהו שהוא אינו שמאל כתחליף לשמאל. סוציאליזם או סוציאלדמוקרטיה זה שמאל. לא שנאת חרדים ומתנחלים.

 19. דקל עוזר :

  יאיר מלכיאור (לא יודע מה הקשר) היקר, אני אומר שוב – חבורה של קשקשנים.
  ואוסיף: מנותקים, ושחצנים.

  לבני הקטן אינו מתאים להנהיג שום דבר ברמה הציבורית ובוודאי שמלכיאור אינו מתאים (למרות שהוא עסקן מקצועי ביותר).

  לכל מי שחושב שהוא חכם כל כך אני מציע לחשוב שוב.

  נ.ב.
  מה שכתבת לא שולל את מה שאמרתי, אלא רק אומר שגם אני קשקשן. זה בסדר, אני מסכים שתקלל אותי אם זה מה שגורם לך להסכים.

 20. עמית-ה :

  דקל אני לא חושב כמוך בנוגע למימד + הירוקה.
  אני גם חושב שצורת ההתבטאות הזאת מיותרת.
  לגבי השמאל הלאומי זה נראה סחורה לא טובה במחיר מציאה, נראה מה יקרה(אני גם עם איטונג לא קונה).

 21. רמי בן ישראל :

  מדוע על אף שהימין על מפלגותיו תנועותיו וארגוניו השונים ולמרות שמדיניותו פוגעת בשכבות העממיות הצליח למעשה להשתלט על כל חלקה טובה במדינה ולעומתו השמאל התומך במדינת רווחה רק יורד ויורד?
  האם מישהו נתן את הדעת לשאלה מתבקשת זו?
  השמאל על אגפיו ארגוניו ומפלגותיו, לו היה נותן את הדעת לשאלה זו ונוהג בחוכמה לך היה מידרדר מבחינת תמיכת העם לאן שהוא הגיע היום.
  אנסה לתת תשובות כפי עניות דעתי כמי שעשה מהפך בתפיסות הפוליטיות וכמי ששייך למה שקוראים ״הציבור המזרחי״ ״הציבור
  הדתי״ ובעבר גם ״ימני״
  א׳ ההשתלחות בדת והפגיעה ברגשות הדתיים מצד ארגוני השמאל
  ב׳ דיבור בשפה המשדרת התנשאות כלפי הציבורים המזרחי והדתי
  ג׳ אי ״ירידה אל העם״
  ד׳ אי דיבור בשפת העם
  ה׳ על השמאל להתחשב ברחשי לב העם ולא לפעול בצורה המתנגדת עם כך
  ו׳ להפריד הפרדה מוחלטת בין הפעילות החברתית לפעילות הפוליטית ולהדגיש בעיקר את זו החברתית
  מסכים עם עיקרי הדברים שנאמרו במאמר זה במיוחד בנוגע ״לצפוניות״ 

 22. מיכאל לינדנבאום :

  לרמי,
  מה המשמעות הפוליטית של "על השמאל להתחשב ברחשי לב העם ".
  איך בדיוק?

 23. עמית-ה :

  רמי
  על פי הדברים שלמדתי עד כאן השמאל הכלכלי ויתר על דעותיו.
  כשהימין הכלכלי תפס את השילטון השמאל חיפש דרכים להבטיח את מצבו הסקטוריאלי.
  הוא מצא שכדאי לו להצטרף למרוץ אחרי הכסף, הוא העדיף רווחה אישית על פני מדינת רווחה.
  אני חוטא כאן בהכללה גסה, היו בתוך השמאל אנשים כמו בן אהרון ועוד שחשבו אחרת אבל הם לא נתנו את הטון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.