חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קו הרכבת ירושלים – תל-אביב – שכחו את מבשרת ציון

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, תחבורה ב 17.05.10 6:03

תוכניות המדינה לשדרוג מצב התחבורה הציבורית בין תל-אביב לירושלים מתעלמות מצרכי התושבים במבשרת ציון.  פעילים ביישוב התארגנו לפעולה עם המועצה ויוצאים למאבק
מאת: אורלי בן יונה

תוכנית שדרוג כביש מס' 1 שהוצגה ואושרה לאחרונה, הביאה למחאה והתנגדות בקרב תושבי מבשרת ציון והמועצה, כשבתכנון בעצם "נמחקה" מבשרת מבחינת שירות התחבורה הציבורית, שמבוסס כולו על אוטובוסים. בתכנון החדש הכניסות והיציאות הורחקו, ואין שום חלופה תחבורתית אחרת לעשרות אלפי תושבי היישוב, שרובם הגדול עובד ומתפרנס מחוץ למבשרת, נזקק למרכזי הבריאות ובתי חולים, המסחר, וכן יתר השירותים הציבוריים נמצאים בירושלים.

בשל השינויים והתוכניות התחבורתיות שעומדות להתבצע ולהשפיע על עתידו ועצמאותו של היישוב מבשרת ציון, התארגנו חברי ועד הפעולה למען תחבורה ציבורית שפויה, ועד שמורכב מתושבי היישוב, שעסק עד כה בשיפור תנאי התחבורה הציבורית, והוקמה "ועדת תחבורה אלטרנטיבית", שעוסקת במכלול הנושאים התחבורתיים, בכללם הקמת תחנת רכבת במבשרת ציון.

ב- 9.5.2010, מס' ימים לפני פרסום דו"ח מבקר המדינה, ביוזמת ועדת התחבורה האלטרנטיבית היישובית (התארגנות תושבים) במבשרת ציון, התקבלה במועצת מבשרת ציון החלטה, לפיה דורשת המועצה פה אחד להקים תחנת רכבת במבשרת ציון, ומתחייבת לפעול למטרה זו בכל הדרגים.

לכל אלה מתווסף מאמרו של אליהו חסון, תושב מבשרת ציון, כלכלן, לשעבר מנכ"ל משרד התחבורה, משמש כיום כמ"מ יו"ר ועדת התחבורה במבשרת ציון, ממבט מקצועי, כפי שהובאו בפני ועדות התכנון, בתקווה שכל אלה יעוררו את מקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות התחבורתית בארץ, גורמי התכנון והממשלה, לבחון היטב את קו ירושלים-תל אביב לפני ביצועו, תוך התייחסות לכל הגורמים, בכללם אלה  המשפיעים על עשרות אלפי תושבים שחיים על תוואי הרכבת, על פרנסתם, על איכות חייהם, על ניידותם ונגישותם.

הצעת החלטה – דרישה להקמת תחנת רכבת במבשרת ציון

בישיבתה של מליאת מועצת מבשרת ציון בתאריך 09-05-2010 קיימה המועצה דיון מקיף בנדון. בסיכום הישיבה החליטה המועצה פה אחד:

המועצה מפנה את תשומת הלב לעובדה המצערת והמקפחת, לפיה התוואי הנוכחי של מסילת הברזל שעליה תנוע הרכבת המהירה תל אביב-ירושלים, אמנם עובר באזור מבואות ירושלים ובסמוך למבשרת ציון, אך אין הוא כולל תחנה באזור.

המועצה קובעת כי זוהי זכותם הבלתי מעורערת של תושבי אזור מבואות ירושלים ומבשרת ציון, שמספרם נאמד בכ- 50,000 נפש, ליהנות מתחבורה מסילתית מודרנית, על כל היתרונות שהיא מעניקה למשתמשים בה.

עוד קובעת המועצה, כי בעתיד הלא רחוק, עם השלמת הנחת המסילה בתוואי הנוכחי ועם הפעלת הרכבת המהירה, בלא קיום תחנת רכבת במבשרת ציון, יהיו תושבי האזור האמור מנועים משימוש ברכבת ויהפכו בפועל למעין פריפריה בסמוך למרכז הארץ. דבר זה אסור שיקרה!

אשר על כן, תובעת המועצה מגורמי השלטון הנוגעים בדבר ובראשם שר התחבורה ומשרדו, חברת רכבת ישראל, משרד הפנים והמועצה הארצית לתכנון ולבנייה, לפעול בלא דיחוי, כל גורם בתחום סמכויותיו, ותוך תיאום ביניהם, כדי לשנות את תוואי מסילת הברזל האמורה, כך שזה יכלול תחנת רכבת במבשרת ציון.

המועצה מפנה את תשומת הלב לעובדות הנוספות הבאות:

א.     תחנת רכבת במבשרת ציון תמנף את כלכלת האזור ואת איכות החיים של תושביו ותאפשר להם גישה נוחה ומהירה לנמל התעופה בן גוריון, למרכז הארץ, צפונה ודרומה.

ב.     תחנת רכבת במבשרת ציון תתרום לצמצום עומס התחבורה בכניסה לירושלים וגם ביציאה ממנה.

ג.     תחנת רכבת במבשרת ציון תגדיל את השימוש שיעשה ברכבת לירושלים, על כל יתרונותיו.

ד.     נוכח הפגיעה החמורה הצפויה לתחבורה הציבורית ממבשרת ציון לאזור מרכז הארץ, בתכנון החדש של כביש מס' 1, עולה עוד יותר חשיבותה של תחנת רכבת במבשרת ציון.

אשר על כן, מועצת מבשרת ציון חוזרת ותובעת מגורמי השלטון האמורים להתחיל, בלא דיחוי במכלול הפעולות הדרושות, אשר עם סיומן תוקם תחנת רכבת במבשרת ציון.

לפיכך החליטה המועצה פה אחד כי –

א.ראש המועצה וחברי המועצה יפעלו למען הקמת תחנת רכבת במבשרת ציון.

ב. המועצה תפעל מול כל הגורמים השלטוניים והתכנוניים הרלוונטיים ובכל הדרכים והאמצעים העומדים לרשותה, לרבות בניהול מאבק יישובי ציבורי, למען הקמת תחנת רכבת במבשרת ציון.

לשם כך, ובהתאם להחלטה זו, מחליטה המועצה למנות בישיבה זו ועדה ציבורית (אד הוק), בראשה יעמוד ראש המועצה, בהשתתפות חברי מועצה, אישי ציבור ותושבים, שינהיגו את המאבק היישובי והאזורי הצודק למען הקמת תחנת רכבת במבשרת ציון במישורים: הפוליטי, המשפטי, התכנוני-הנדסי, הציבורי והתקשורתי. .

ג.  בו בזמן, תפעל המועצה בלא דיחוי להקמת ועד פעולה משותף בהנהגת מועצת מבשרת ציון בו ייוצגו ההנהלות של כל יישובי מבואות ירושלים, להקמת תחנת רכבת במבשרת ציון.

ד. המועצה תקצה סעיף תקציבי, שיאפשר תיאום המאבק, ליווי וסיוע מקצועי למאבק, מאנשי מקצוע מובילים בתחומים הנדרשים לנושא, כמו: המשפטי, התכנוני וההנדסי, התקשורתי והפרסומי, והפוליטי.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

33 תגובות

 1. אליאב :

  הגיע הזמן

 2. תמר :

  שכחו את מבשרת ציון. שכחו את 50 אלף תושבי מערב ירושלים. זאת למרות שתושבי מבשרת ציון מאורגנים למופת בנושא התחבורה. עוד פגישה ועוד פגישה עם נציגי הממשלה בנושאי הרכבת, כביש מספר 1, תחבורת האוטובוסים למרכז הארץ. התוצאות בינתיים לא מרנינות.

 3. ארטור :

  בוקר טוב
  היתם צרכים לבקש תחנת רכבת כאשר המסילה תוכננה ,דהינו לפני כ 10 שנים .

  טיפ:יש בצנרת המון תוכניות במוסדות התכנון השונים בכל התחומים.כדאי להתחיל להציץ בתוכניות שנוגעות למבשרת כדי שלא תעמדו שוב מול עובדות מוגמרות בעוד 10 שנים .

 4. תושב מבשרת :

  ארטור תודה רבה על הטיפ – ואתה צודק. ולעניין הרכבת – ולכל עניני התחבורה הציבורית במבשרת – תושבים הם לא מתכננים ולא קובעי מדיניות-איך המתכננים ומשרד התחבורה שמעודד שימוש בתחבורה ציבורית "שכחו" 50,000 איש בתכנון פרויקט לאומי כזה גדול???

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יש טעות בסיסית במספר הפוטנציאלי של משתמשים ברכבת.
  לדעתי מדובר על לפחות 100,000 תושבים, מדובר לא רק בתושבי מבשרת ציון ופרוזדור ירושלים אלא, יש להוסיף את תושבי רמות, נווה יעקב, פסגת זאב, רמת שלמה, הגבעה הצרפתית ולמעשה כל השכונות הצפוניות של ירושלים, ואף מעלה אדומים ולא לשכוח את תושבי עין כרם, קרית יובל, קרית מנחם ועוד שכונות מערביות.
  לכולם מכנה משותף – בעיית הגעה לתחנת הרכבת ומציאת חנייה.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מומלץ לקרוא את מה שכתב אליהו חסון.מעלה הרבה שאלות על התכנון….

 7. אולי ישנם שיקולים זרים בקבלת ההחלטות :

  לאור פרשיות השחיתות האחרונות, הולידיי לדורותיה, ההתעקשות המוזרה של הנהלת הרכבת על תכניות שהוכחו כפחות יעילות, יקרות יותר, מטרידות יותר, מפריעות לטבע ולאדם, צריכות להעלות תהיות וחקירות, מה השיקולים האמיתיים לתכניות הקימות. שלא תהיה אחר כך "פרשת השחיתות הגדולה בישראל- רכבת תל אביב- ירושלים".

 8. אביבית קדרון :

  אולי הרכבת כבר עברה בתחנה….אבל גם תושבי מבשרת צריכים להגיע לירושלים בלי יותר מדי טלטולים.
  וככה נראה שיש תמורה על האגרה של לגור במבשרת. ולא שכחו אותנו.
  איך בחור כמו בית שמש יש תחנת רכבת
  ובמבשרת – אין?

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דו"ח מבקר המדינה מבקר את נושא תכנון הרכבת בקו תל אביב-ירושלים.דרוש מנהיג אמיץ שיבדוק את הדברים לעומק ויתקן את מה שדורש תיקון בהתייחסות לכך שהרכבת צריכה לשרת את האזרחים ולהיטיב עמם ולא האזרחים צריכים לשרת את הרכבת…

 10. רותי דבי :

  כל הכבוד שלא מוותרים על הקמת תחנת רכבת במבשרת ציון! אשמח לחתום על עצומה, אם יש צורך.

 11. לקסי :

  אל תדאגו, במבשרת תהיה תחנת רכבת!
  לא חשוב אם היא "מוצדקת" (לפי אלה קריטריונים?) או לא, תהיה תחנה במבשרת ולו רק בגלל מי שגרים במבשרת, שגם הצליחו לבדל את עצמם מירושלים.

  בדומה לתושבי להבים ש"קיבלו" תחנת רכבת 8 דקות מתחנת באר-שבע-צפון.
  וכשתושבי רהט ביקשו תחנה "פיצו" אותם. התחנה – שנמצאת בלהבים – נקראת תחנת "להבים-רהט". הנגישות של תושבי רהט לתחנה היא, בלשון המעטה, מאוד לא נוחה.
  ברהט 43,863 תושבים, בלהבים 5,789.

  לגברת אביבית קדרון (מגיבה 8 )
  "… וככה נראה שיש תמורה על האגרה* של לגור במבשרת (23,650 תושבים – י.ל.). ולא שכחו אותנו.
  איך בחור כמו בית שמש (76,078** תושבים י.ל.) יש תחנת רכבת.

  למזלה של בית-שמש, הטורקים בנו שם תחנה, אחרת היו קוראים לתחנה שתהיה במבשרת "מבשרת-ציון – בית-שמש", כמו ברהט…

  _________________
  *לא השוויתי את תשלומי המסים והאגרות (בניכוי העברות וזיכויים) של תושבי מבשרת לעומת אלה של בית-שמש, י.ל.
  **כל נתוני האוכלוסיה בישובים, למ"ס שנתון 2009.

 12. תמר :

  לקסי,

  ההקבלה שאתה עושה הפעם אינה הוגנת כלפי תושבי מבשרת. הקו החדש שנסלל כבר נסלל ממילא בתוואי צפוני משום שזה תוואי הסלילה הקצר והנוח ביותר. הוא אמור לעבור ליד מבשרת. אבל משום מה לא תהיה תחנת עצירה ליד היישוב. הדיון גם אינו נוגע למבשרת בלבד אלא לכל 50 אלף התושבים שבסביבתה.

  התחבורה הציבורית במבשרת איומה ונוראה. כעת עומד להצטרף אליה גם תוואי חדש של כביש מספר 1 שהינו בעייתי מבחינת היישוב. זה שחלק מתושבי היישוב (ורק חלק) הם בני המעמד הבינוני פלוס לא אומר שהם אינם זכאים לתחבורה ציבורית. ואגב, בניגוד להנחתך, אין בדל של אוזן קשבת גם לטענותינו הצודקות ביותר (אתה מוזמן לבקר את תחנת האוטובוס המפוארת שלנו ביציאה מהיישוב).

  גם הבידול מירושלים לא בא מרצון לרוב התושבים, אלא בגלל עובדות שאילצו אותם לעזוב בכאב לב.

 13. לקסי :

  לתמר,

  "… אוי לשכנו…" נאמר על מי שנאמר. ושכנה שלך כתבה מה שכתבה (8) והעלתה בי חימה.

  לגופם של דברים.
  לית מאן דפליג שצריך תחנת רכבת בכל ישוב. להלן כמה הרהורים בענין "תחנת מבשרת" שעליו רגשנו כאן.

  תחבורה ציבורית נמדדת בעיקר בנוחותה ותדירות היא מרכיב חשוב ביותר. להערכתי תחבורה רכבתית בין מבשרת לירושלים תהיה אפקטיבית רק מעל לתדירות של שלוש בשעה (בכל עשרים דקות). לכן הפתרון, במצבכם, הוא רכבת בתדירות גבוהה ממבשרת לירושלים. לא תחנת עצירה לרכבות היורדות לשפלה.

  זה מחייב הכפלה של המסילות.

  האפשרות של רכבות מאספות משולבות ברכבות מהירות על אותו צמד מסילות (כהצעת חסון), כנראה מסובך לניהול אצל מנהלי הרכבת בישראל.
  לא מדובר ברכבות מהירות באמת מסוג ה-TGV האירופי שנעות על מסילות יחודיות.
  קשה לראות גם שזה פתרון אפקטיבי.
  על איזו תדירות של מאספות מדובר?

  סוף דבר הקול יישמע ובמבשרת תהיה רכבת (ומבקש סליחה מעורכי ספר איוב).

 14. הראל לייבוביץ :

  השאלה האם השקעה תקציבית גבוהה מאוד תהיה רווחית בסופו של דבר ומשתלמת? השקיעו בקו רכבת מת"א לירושלים שלא זוכה לכמות משתמשים גדולה במיוחד, רכבת איטית שלא מותאמת לתנאים הגיאוגרפיים.

 15. לקסי :

  להראל,
  ב"כלכלית":
  הבדיקה אם השקעה בתחבורה ציבורית משתלמת, מחייבת הפנמת עלויות שאיננה נהוגה אצל המחליטים.
  בעברית:
  בתחשיב/תמחיר התחבורה הציבורית צריך לחשב את החסכון בזהום אויר, במחיר המלא של החסכון בתאונות דרכים, את הזמן הנחסך בפקקים, את השינוי במאזן התשלומים (חסכון ביבוא מכוניות ודלק), את הסכון הנגרם כהקטנת טביעת הרגל האקולוגית בממדים שלא נספרו – החסכון במשאבי כדור הארץ כתוצאה מהקטנת מספר המכוניות, החסכון בבלאי הכבישים…

  בודאי שכחתי כמה רכיבים.

  במקומות שהניאו-ליברליזם שולט פחות בתודעת משרדי הכלכלה/אוצר/כספים/תחבורה… פשוט אומרים שסבסוד תח"צ הוא ענין מובן מאליו.

 16. הראל לייבוביץ :

  לקסי,

  אני מאוד תומך בתחבורה ציבורית.
  אבל למשל קו הרכבת היום לירושלים, שגם לא מהיר יותר מנסיעה בכביש – עצם חוסר יעילותו והעובדה שלא רבים באמת נוהרים להשתמש בו, למעשה לא ממש מקטינה משמעותית כפי שקיוו, את כמות הנוסעים על הכביש.

  לכן, השאלה האם כך יהיה גם אם תהיה רכבת למבשרת ציון?

 17. ארטור ללקסי :

  בדיוק כמו שלבית שמש יש רכבת מסיבות היסטוריות ,כך גם קו הרכבת שחולף בסמוך ללהבים נבנה לפני כמאה שנים ע"י הטורקים .

  התמזל מזלו של הישוב להבים להיות מוקם בסמוך לתואי המסילה ובסמוך לצומת להבים שמקושרת לעיר ערד וכן למחנות צבא גדולים שממוקמים בסמוך לתל שוקת(כ 15 ק"מ).תחנת להבים הוקמה כדי לקלוט נוסעים ליעדים אלה ולא ממש עבור החמשת אלפי דיירי להבים .ארבעים ושלושת אלפי הבדואים מרהט ככל שישתלבו בחיי המדינה יוכלו גם הם להנות מהקרבה למרכז .
  זמן הנסיעה מרהט לתחנה הינו כ 5 דקות ,והחניה חינם .

 18. לקסי :

  שלום ארטור,
  1. הטורקים אמנם בנו רכבת לבאר-שבע, אולם היא פורקה מתישהו בראשית המאה העשרים.
  המסילה לבאר-שבע היא יצירה ישראלית.
  2. להבים מוקמה בצומת, לא "התמזל" לה שום מזל.
  3. התחנה נבנתה בלהבים, מדרום לדרך מס' 31. תושבי האזור כולו היו נהנים יותר לו מוקמה מצפון לדרך מס' 31 עם כניסה ישירה מממנה לתחנה.
  (גילוי נאות, אני תושב ערד ו"להבים-רהט" היא תחנת הרכבת "שלי", כ-50 ק"מ מביתי.)
  4. מי שיצליח להגיע ב-5 דקות מרהט לחניית החינם בתחנת הרכבת יימלט מתאונת דרכים כמעט ודאית או שייעצר ע"י משטרת התנועה ויאחר את הרכבת.
  5. תודה

 19. תושב מבשרת :

  הרכבת תעבור את מבשרת ציון – עליה גם לעצור. וזה כמובן אם ממשלת ישראל והצהרותיה על עידוד שימוש בתחבורה ציבורית (תחבורה שוות ערך לחינוך,בריאות=שירות בסיסי לתושב) באמת מיישמת את מדיניותה – או שמייצרת ססמאות. אני מסכים עם לקסי במחאתו על ההתבטאות האומללה של מגיבה 8-בית שמש היא מרכז אזורי חשוב! והלוואי במבשרת ציון תהיה רמת שרות כפי שיש בבית שמש. על ממשלת ישראל ליישם את מדינותה ולהוריד רכבים פרטיים מהכבישים – זה יחסוך עלויות, ישמור על איכות הסביבה, ימנע תאונות וישפר את שרות התחבורה שהיום גרוןע ביותר וניתן לחסרי ברירה.התווספות בעלי הברירה לציבור המשתמשים בתחבורה ציבורית ייטיב עם כולנו! (למען הגילוי הנאות אני תושב מבשרת ללא רכב ונוסע באוטובוס כל יום לעבודה. אל תקנאו במה שאני עובר)

 20. לקסי :

  להראל (16)
  בתחבורה ציבורית, בשונה ממצרכים/שירותים אחרים, כאשר אנו בוחנים מעברם של נוסעים (משתמשים/צרכנים) מנסיעות במכונית פרטית אל נסיעות בתח"צ, ההצע הוא היוצר את הביקוש.
  בהצע של תח"צ צריך למנות גורמים אחדים. החשוב בהם הוא מכלול הנוחות הכולל מרכיבים כמו תדירות, משך הנסיעה הכולל (מהמוצא הראשוני ועד ליעד הסופי) נוחות פיסית (מקומות ישיבה, טלטולים וכו'), מיקום תחנות וכו'.
  במחקרים נמצא שמחיר הכרטיס אינו השיקול החשוב ביותר.
  יש להניח שדילג'אנסים לא יתחרו היטב על לבות הנוסעים ברכבם הפרטי.
  כיוצא בזה הרכבת לירושלים: 12 רכבות ביום חול, משך נסיעה 1:38 (מתל-אביב השלום לירושלים מלחה) שמתארך עם משכי הגעה לתחנה ומהתחנה…
  קו הרכבת הזה הוא הצהרת מדיניות (לא מוצלחת לכשעצמה) ולא שרות תחבורה.

 21. לקסי צודק! :

  וצריך להוסיף לדעתי מלבד כל הגורמים הללו את הגורם המשמעותי של מידע גלוי לנוסע בכל צירי הנסיעה (מפות מסלולים, לו"ז) – זה ישפר את יכולתו להיות נייד ונגיש ולא אבוד ונתון בידיהם של נותני השירות.

 22. הראל לייבוביץ :

  לקסי,

  מה שווה הצהרת מדיניות כקו הרכבת לירושלים אם הוא אינו מועיל?
  רק בישראל – בזבוז כספים גרנדיוזי על פרויקט לאומי שתוכנן בצורה חובבנית.
  כבר דובר בעבר על חוסר התאמתה של סוג הרכבת בה משתמשים בארץ, למסילה ולדרך לירושלים.

  פשוט חבל.

  חשוב לציין שנושא התחבורה הציבורית בישראל חייב לקבל עדיפות עליונה בתחום התחבורה, כחלק מהמאבק בתאונות הדרכים. העובדה למשל שפרויקט הרכבת הקלה בתל אביב כנראה יוקפא לעוד מספר שנים, זו שערורייה וזה רק מוכיח את פרצופה האמיתי של הממשלה – הצהרות לחוד ומעשים לחוד.

 23. תמר :

  הראל,

  קו הרכבת החדש לירושלים הוא קו מהיר ויעיל.ניתן לשאול את תושבי מודיעין את דעתם עליו (הוא מגיע כעת עד מודיעין). והשאלה הקטנה שתושבי מבשרת שואלים היא רק אם הקו הזה שעובר ממילא בגבולם ישרת את כל תושבי האיזור (כ-50 אלף איש). אגב, יש המעריכים את המשתמשים הפוטנציאליים בתחנת מבשרת בעוד כמה עשרות אלפי תושבים מצפון ירושלים שמחוברים היום למבשרת באופן קל ונוח יותר מאשר למרכז העיר.

 24. ארטור ללקסי :

  תראה לקסי שנינו יודעים שהעניין סבוך בהרבה .

  על הנגב מתנהל קרב דמוגרפי אדיר ,לקוראים שאינם בקיאים אומר רק שמספר הלידות בבית החולים סורוקה (היחידי שבנגב ) הינו מכסימום 4 ילודים יהודים לעומת לפחות 6 בדואים .זה כמובן מגדיר את הרכב האוכלוסיה בנגב בעוד לא הרבה עשרות שנים .
  הבדואי רק מבקש את זכותו לבנות ביתו בנגב ואילו חלק מהיהודים שיורדים לחיות בדרום מבקשים קשר מהיר למרכז .
  כל עוד יש סכסוך ישראלי ערבי ,אין למדינה שום עניין לתת היצע קל לבדואים לנסוע למרכז .
  כל שכן הקמת תחנת רכבת ב"אמצע שום מקום" רק כדי שבקו אוירי יוכלו להראות לבדואים שהם יותר קרובים למסילה .
  עצם הקמת תחנת רכבת בסמוך ללהבים מונעת מראש התנכלויות וגניבות שהיו מנת חלקה של תחנה שזרוקה באמצע המדבר .
  בעניין ה 5 דקות : גם מקצוות הרחוקים של להבים זה לוקח 4-5 דקות להגיע לתחנה .לבדואים מרהט זה לוקח 5 דקות יותר .
  אגב בדואים רבים יחסית לא מזהים את הספרות במד המהירות ,וגם לא תמיד יודעים לקרוא את המילה משטרה שכתובה על הנידות .
  אסכם : מותר למדינת ישראל ולרכבת ישראל לשקול שיקולהן שלהן בבואם להשקיע כספי ציבור. הרבה יותר חשוב להוריד 2000 מדענים לדרום מאשר לחפש איזון מספרי סתמי של מרחקי הגעה לתחנה .

 25. עידן :

  הקמת תחנה במבשרת היא ענין מורכב ויקר מאד עקב מעבר הרכבת במנהרה עמוקה היוצאת הישר לגשר גבוה מעל עמק הארזים.
  העלויות של הקמת תחנה תת קרקעית עמוקה או 'תלויה' הן עצומות ובשלב זה ניתן להשקיע סכום דומה בתשתיות רכבת במקומות אחרים שתשרתנה הרבה יותר אנשים מאשר במבשרת. אולי עוד עשור או שניים הדבר יהיה מוצדק.
  בינתיים ניתן בקלות להקים מערך תח"צ מבוסס אוטובוסים על גבי מת"ץ שיספק שירות טוב מאד, להגעה לירושלים בתוך כ-10 דקות. ליעדים אחרים ניתן יהיה לעבור לרכבת בירושלים.
  לדעתי נציגי הציבור של מבשרת מכלים מאמציהם לשוא בנושא פופוליסטי זה, ועדיף להם בשלב זה להתרכז בקישור אוטובוסים נוח לבניני האומה ובתכנון כביש 1 באופן שיתמוך בתחבורת אוטובוסים נוחה עם מצ"ץ בלעדי. אם לא יוסטו המאמצים לכיוון זה, תושבי מבשרת ישארו קרחים מכאן ומכאן.

 26. לקסי :

  לעידן,
  1. האם ניתן למצוא ברשת מפות/תכניות של מוצא הרכבת מהמנהרה אל הגשר?
  2. מה המרחק ממרכז מבשרת אל המקום הזה? מה הפרשי הרום?

 27. איתמר כהן :

  שלום,
  מבלי להיכנס לעומק פרטים התחבורתיים והטופוגרפיים, אציין כי הדיון כאן מחמיץ נקודה חשובה: מבשרת היא פרבר של ירושלים, ולפרבור יש השלכות חברתיות וסביבתיות כבדות:

  http://cafe.themarker.com/view.php?t=418563

  בעוד לרכבת יש יתרון חברתי-סביבתי חשוב, צריך לזכור שעידוד הפרבור דווקא גורם לנזק סביבתי כבד.

  זה נכון לגבי כל פרבר, וקל וחומר
  לגבי הפרברים של ירושלים, שסובלת, כידוע, מבעיות חברתיות, כלכליות ודמוגרפיות קשות.

  לתמר, ששואלת, איך "שכחו" את מבשרת, ולמה מתייחסים אליה כאל "חור" אענה – שמי שהולך לגור בפרבר, צריך להיות מודע לכך,
  שאחד החסרונות הידועים של המגורים בישוב פרברי מפוזר הוא – שאין בו תחבורה ציבורית טובה.

  יתר על כן, ה"חור" האמיתי ששכחו אותו הוא ירושלים – שתושבי מבשרת (וגם צור הדסה, ושאר הפרברים) משתמשים בה כמקום עבודה, תרבות, בילוי ושירותים – אבל משלמים את הארנונה במקום אחר, וגרים במקום שבו – כמה נוח וחברתי – אין שכנים חרדים, ערבים או סתם עניים.

  לטעמי המדיניות צריכה להיות אכן לעודד את תושבי מבשרת לחזור לירושלים, ולא לעודד עוד ירושלמים חילונים מהמעמד הבינוני-גבוה לצאת מירושלים למבשרת.

  בכל אופן, אדגיש, שאני ממש לא "נגד" תחנת רכבת במבשרת, ובוודאי לא נגד תחבורה ציבורית טובה במבשרת, או בכל מקום אחר. מאידך, צריך לזכור גם את הנקודות שציינתי.

 28. ירושלים הבריחה את תושביה... ועכשיו קוראת להם לחזור הביתה? :

  אני מההתיישבות החדשה הראשונה במבשרת, בסוף שנות ה- 80 עלי לציין שירושלים גירשה את תושביה הצעירים ועודדה מגורים מעבר לקו הירוק במחיר שווה לדיור אז במבשרת! (לרכישה או בשכירות. עבורי הבחירה הייתה מעלה אדומים גילה או מבשרת? בלית ברירה… מבשרת ירושלים דאז (עם אוטובוס פעם ביום, ללא בית מרקחת, ללא קניון – שנמצאת בתוך הקו הירוק, שהייתה בה כבר התיישבות ותיקה.היום ירושלים מחזרת אחרי צעירים,ומתחפשת לדמוי ת"א… צריך לזכור שירושלים הייתה תמיד עיר יקרה מאוד (וגם היום), מבלי להתחשב בענייה כולם. מי ששכח את ירושלים והזניח ועשה אותה עיר קשישה שצעיריה ברחו ממנה – לא יכול בגלל מדיניותו המקולקלת להעניש את תושבי הפרברים בשירותים מקפחים.

 29. עידן :

  ללקסי,

  1. http://www.wisdom.weizmann.ac.il/~udi/personal/rakevet/linked_files/tvay2500.pdf

  2. הקישור הנ"ל עונה לדעתי על שאלותיך

  3. אני מסכים עם כל מילה של איתמר כהן.

 30. לקסי :

  תודה לעידן.
  מהמפה ומהחתך ששלחת נראה שהאפשרות להקים תחנת רכבת היא קטנה ביותר (בלשון המעטה). את התחנה עצמה אפשר לבנות ביציאה מהמנהרה ממערב לגשר, אבל הנגישות אליה תהיה בעייתית (גם זה בלשון המעטה). תחנה במבשרת תצטרך מגרש חנייה גדול שאין לו מקום סביר.

  איתמר הוא חבר, שותף לדרך לדעות.

 31. למען ההגינות... :

  מבלי להכנס לדיון המקצועי היכן תעמוד התחנה ומה גובהה – אילו מבשרת ציון (ולא רק מבשרת) הייתה בנויה מעבר לקו הירוק היא הייתה זוכה להשקעה ותשתיות וכבישים חדשים… וכל התאוריות שמועלות כאן לגבי ההתישבות בפריפריה (שהן נכונות ומרשימות , אבל לא מיושמות בכלל בארץ! בטח לא מעבר לקו הירוק) לא היו מועלות ויש להניח שלא הן הובילו את המתכננים לשכוח את מבשרת. האם באמת מדובר לדעתכם בחסכון לקופת המדינה או במדיניות?

 32. מבין עניין :

  אני חייב להעיר שהמאמר של אליהו חסון

  מלא בטעויות עובדתיות ולוקה בחוסר הבנה מקצועית של תחום הרכבות.

 33. תושב מבשרת שאכפת לו :

  עצומה בנושא זה

  נפתחה עצומה בנושא. תושבי מבשרת יסבלו מספר שנים מעבודות הקמת הקו ואפילו לא יזכו להשתמש בו. אם גם אתם חושבים שזה עיוות, חתמו על העצומה. http://www.atzuma.co.il/mevatrain

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.