חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הצלחת שיתוף הפעולה חוצה המפלגות בין ח"כים נגד תוכנית ויסקונסין

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 16.05.10 6:02

הרב עדית לב מארגון "שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם"  מספרת על המאבק בתכנית ויסקונסין  וההצלחה, ועל הנחישות להמשיך במאבק נגד תכנית ויסקונסין חדשה

שנים ארוכות של מאבק, ארגונים שלא מוותרים, והלא יאמן קרה – תוכנית ויסקונסין בוטלה!

אני כותבת את זה ועדיין לא מאמינה שזה אכן קרה.

ברגע שהתוכנית התפוגגה מהעולם התחלנו לשמוע כמה היא הייתה טובה, כמה היא עזרה, כל כך הרבה מובטלים היא השימה בעבודה. ח"כ שלמדו את הנושא, עשו את עבודתם נאמנה והגיעו להכרעה כי התוכנית אינה ראויה הוצגו ככלי ריק וכדוגמא לדמוקרטיה קלוקלת.

אז כמי ששותפה למאבק הזה מאז ספטמבר 2004 רציתי לספר לכם איך זה נראה מנקודת המבט עובדת ב"שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם" שעוסקת במעקב אחר תוכנית ויסקונסין מאז ספטמבר 2004.

אנחנו עוקבים אחר הנושא כבר מהתחלת הדיונים עליו בכנסת. לאחר הפעלת התוכנית ברחבי הארץ הפעלנו יחד עם הקשת הדמוקרטית המזרחית מרכז זכויות באיזור חדרה למשתתפי התוכנית. סייענו למשתתפים, וגם פעלנו אל מול ח"כ, עובדי ממשלה והתקשורת.

הפעילות הציבורית סביב התוכנית הביאה להקמת ועדת משנה לועדת הכספים בראשות ח"כ חיים אורון ובהשתתפות פעילה של ח"כ רבים שדנה בתוכנית, ומספר ועדות בדיקה : ועדת תמיר השנייה, ועדת יערי וועדת דינור.  כתוצאה מכל אלו הכניסו ביולי 2007 שינויים בתוכנית והחליפו לה שם (מ"מהל"ב" ל"אורות לתעסוקה", עד היום אני לא יודעת מה האור…)

לאחר הבחירות לכנסת הנוכחית הועבר הדיון בתוכנית מועדת הכספים לועדת העבודה והרווחה. בתוך חוק ההסדרים המלווה את התקציב היה פרק העוסק בתוכנית והופך אותה מניסויי לתוכנית קבועה. הכנסת הייתה אמורה להכריע בנושא עם ההכרעה על תקציב 2009-2010 בחודש יולי 2009.

המאבק בחודשים אלו סביב התוכנית התרכז במסדרונות הכנסת ובתקשורת. התחלנו את המושב החדש בפנייה לחברי ועדת העבודה והרווחה ובקשנו להיפגש איתם ולהציג בפניהם את התוכנית כפי שאנחנו רואים אותה. נפגשנו עם כל חברי הועדה או עוזריהם וגם עם ח"כ נוספים שהתעניינו בנושא והצגנו בפניהם את המידע שהיה בידנו. הופתענו ממידת העניין של הח"כ בנושא, וגם מהעובדה שהם אספו מידע ממקורות רבים על מנת ללמוד על התוכנית. ראינו איך נוצרת סביב ההתנגדות חוצת מפלגות, אורלי לוי-אבקסיס מישראל ביתנו, יחד עם שלי יחימוביץ מהעבודה, חיים כץ מהליכוד, מרינה סולודקין מקדימה, דב חנין מחד"ש ואילן גילאון ממרץ היו ממובילי המאבק ויחד איתם היו כל חברי הועדה. שיתוף הפעולה הזה חוצה המפלגות היה מרשים. בסבב הדיונים האחרון כאשר דב חנין ואריה אלדד הגישו הסתייגות משותפת שאל אותם יו"ר הועדה בחיוך: "האם שיתוף הפעולה הזה הולך להתפשט לנושאים אחרים?", ואני חשבתי באותו רגע עם איזה קבוצת ח"כ אנחנו עובדים. מעולם לא הייתי חושבת שדווקא תוכנית כלכלית ניאו-ליברלית תאחד סביבה ח"כ מכל סיעות הבית, ושאנחנו קבוצה של ארגוני זכויות אדם וצדק חברתי נעבוד בשיתוף פעולה עם כל המגוון הזה.

את הביקורת המרכזית שלנו כנגד התוכנית כתבנו בחוברות שהופצו לח"כ, לתקשורת ולציבור הרחב. אנחנו יודעים שבמקביל לפגישות איתנו נפגשו עם ח"כ גם לוביסטים מקצועיים מטעם החברות הפרטיות וגם גורמים ממשלתיים שרצו לקדם את התוכנית כפי שהיא.

היו מספר דיונים בועדת העבודה והרווחה שהשתתפו בהם חברי ועדה וח"כ שהתנגדו לתוכנית עוד בכנסת הקודמת והמשיכו בפעילות הזו. בזמן הדיונים בוועדה הופיעו בפניה אנשי מקצוע עם מגוון דיעות והח"כ ידעו על מה מדובר. באחד הדיונים הגיע פרופ' צבי אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל, שעוסק בנושאי תעסוקה והוא אחד מהאנשים שעסוקים רבות בקידום התוכנית. פרופ' אקשטיין הוא איש גבוה ומרשים, במשך השנים צפיתי איך הוא תמיד נכנס באיחור לוועדה, מפנים לו מקום ישיבה ליד היו"ר, הוא אומר את דבריו וקם והולך מיד אח"כ ולא מנהל דיון עם הח"כ. עד אותו יום אף אחד לא נכנס לדבריו או התווכח איתו. אני לא אוהבת את היחס שלו לכנסת. אם אתה רוצה להשפיע על הדיון ראוי שתישאר לכולו ולא רק תגיד את דבריך ותלך. אבל לא אני מנהלת את הדיונים בכנסת. באותו יום פרופ' אקשטיין בקושי הצליח להשלים משפט והדבר נבע מכך שהח"כ שכל כך הבינו את הנושא לא אפשרו עוד נאום של אידיאולוגיה עטופה במחקר ועימתו אותו עם העובדות. בסוף דצמבר התראיין פרופ' אקשטיין אצל רינו צרור ששאל אותו על תוכניות אחרות, טובות יותר, שפועלות בישראל. ופרופ' אקשטיין ענה שהוא לא מכיר אותן, "הן לא הוצגו בפניו". האיש שמתיימר להיות אורים ותומים בנושא ומצטט מחקרים על המתרחש בחו"ל לא טורח להשקיע וללמוד במה שמתרחש בתוך ישראל.

בחודש יולי 2009 הוציאה הועדה את הפרק שעוסק בתוכנית מחוק ההסדרים. גם על המהלך הזה אפשר לכתוב מאמר מרתק, אבל רק אציין שהח"כ המתנגדים לתוכנית העלו את הנושא להצבעה בשעה שש בערב, כאשר במליאה יש 7 ח"כ, והם מנצלים את הרגע לפצל מחוק ההסדרים עוד נושא בעייתי שקשור לביטוח לאומי. משרד האוצר זעם על המהלך הזה, אך הועדה והיו"ר עמדו על דעתם שבנושא כה מהותי לחיי השכבה הסוציו אקונומית הנמוכה ביותר במדינת ישראל אי אפשר להגיע להחלטות בזק ללא דיון מעמיק. התוכנית הוארכה עד לסוף חודש דצמבר 2009. במהלך החודשים הללו אנחנו ממשיכים לעבוד אל מול הח"כ וגם תומכי התוכנית עושים זאת. מדיון לדיון בוועדה התברר שההתנגדות לתוכנית ולהשלכותיה על מקבלי הבטחת הכנסה היא מהותית בקרב חברי הועדה. כל הדיונים מתנהלים בסערת רגשות גדולה כאשר הח"כ דורשים שוב ושוב לתקן את המצב. בסוף חודש דצמבר הועדה לא השתכנעה שהוצגה בפניה תוכנית טובה מחד, אבל הממשלה לא הייתה מוכנה להקשיב לביקורת שנשמעה על התוכנית בכנסת ולהתאים את התוכנית למציאות. הפשרה הייתה הארכה נוספת של התוכנית עד סוף אפריל 2010.

החל מחודש ינואר 2010 נערכו מספר דיונים עקרוניים על התוכנית בועדת העבודה והרווחה של הכנסת. בכל דיון הוצג הנושא מזווית אחרת ושוב ניתנה זכות הדיבור לתומכי ומתנגדי התוכנית.

ח"כ חיים כץ, יו"ר הועדה, המוצג כמי שמנהל דמוקרטיה קלוקלת ומקבל לבדו החלטות, אף יצא לסיור פתע באחת החברות, וראיין 200 משתתפים בתוכנית. מלבדו ח"כ נוספים יצאו לסיורים בחברות, חלקם בהפתעה וחלקם לסיורים מתוכננים מלווים באנשי התמ"ת. אנחנו ארגנו מפגשים של משתתפי תוכנית שנפגעו ממנה עם ח"כ, חלקם בכנסת וחלקם בסביבת מרכזי התעסוקה של החברות הפרטיות אליהם הגיעו הח"כ לביקור.

במקביל נעשו מספר תחקירים עיתונאים על המתרחש בתוכנית שהבולט בהם נעשה על ידי חיים ריבלין בערוץ 2 והראה כיצד יושבים משתתפי התוכנית ב"קורסים" בהם לא קורה דבר רק כדי למלא את מכסת השעות שנכפתה עליהם.

במקביל, לאחר מינוי הממשלה הנוכחית נפגשנו עם שר התמ"ת פעם אחת, ועם מנכ"ל משרד התמ"ת ואנשי המקצוע מספר פעמים על מנת להציג בפניהם את הדרך הראויה לדעתנו להפעלת התוכנית, וגם לשמוע ולהגיב על ההצעות הממשלתיות. אף צד לא הצליח לשכנע את השני בפגישות הללו. באחת מהן אמר מנכ"ל משרד התמ"ת: "אם אני לא אבטל את ההפרטה לא תהיו מרוצים", אז ענינו שהוא צודק, אכן חלק מהותי מהביקורת הוא ההפרטה. חשוב לומר שזו לא הביקורת היחידה, ישנם עוד מרכיבים מאוד בעייתיים בתוכנית.

המשכנו להעביר מידע לח"כ ולתקשורת על העוולות והפגיעות הקיימות בתוכנית, ואנחנו יודעים שגם התמ"ת, החברות הפרטיות ושלוחיהן העבירו מידע לח"כ. פרסמנו את החוברת "לא אדוני השר" שפרסה את חוליי התוכנית בצורה ברורה, והעלנו את האתר מספיק לרשת. המשמעות של כל אלה היא שהח"כ עסקו בנושא גם בדיוני הועדה עצמם וגם מחוץ להם בצורה רצינית.

ביום הדיון הראשון (26/4/10) אחרי הפגרה התכנסה הועדה לדון בסעיפי החוק. על כל סעיף שהוצג הציעו ח"כ הסתייגויות שמטרתן הייתה לשפר את התוכנית. דבר מעניין שקרה בדיון הזה היה שהלוביסטים המקצועיים (והיו רבים כאלה) שנכחו בדיונים הקודמים נעלמו ובמקומם הופיעו לראשונה בעלי ההון, בעלי החברות עצמם. למחרת התחדש הדיון מתוך מטרה לנהל דיון ארוך על כל סעיפי החוק. על כל סעיף וסעיף הוגשו הסתייגויות רבות, חלקן היו של קואליציות בין ימין לשמאל. לאחר שעה נציג האוצר עצר את הדיון וטען כי ההסתייגויות של הח"כ שונות מהותית מהחוק שעבר בקריאה ראשונה ולכן הן בבחינת "נושא חדש", הוא ביקש להודיע כי הממשלה תגיד בסוף הגשת ההסתייגויות מה מתוכן הוא נושא חדש וצריך לעבור לדיון בועדת הכנסת האם זה נושא חדש שצריך לעבור בחקיקה מהתחלה (קריאה ראשונה וכו') או שזה יכול להיות מוגש כהסתייגות. באותו רגע האווירה בוועדה השתנתה מנינוחה לדרוכה.  ח"כ דב חנין דרש שהאוצר יגיד מה בדיוק הוא נושא חדש או שיחזור בו מאמירתו. היועצת המשפטית של הועדה פירשה את התקנון כך שאו שמכריזים מהו נושא חדש ומפסיקים את הדיון, או שמותרים על ההכרזה. להפתעת כולנו, כולל נציג האוצר תוך פחות מחמש דקות ננעל הדיון עד להחלטת ועדת הכנסת בנושא. ברגע הזה אני הייתי בהלם. באתי במוכנות לדיון ארוך על פסיק ופסיק בחוק, כאשר ברור שתוך יומיים החוק פוקע, ולא יכול להיות שמשרד ראש הממשלה, משרד האוצר וכל בעלי החברות העשירים יתנו לזה לעבור בשקט. לקח כמה רגעים להבין מה המשמעות והתחלנו לחשוב שזה יכול להיות לטובת ההתנגדות לתוכנית. גם נציג משרד האוצר פנה בשלב זה ליו"ר הועדה וביקש לחדש את הדיון אך נענה בשלילה. בשלב הזה כל מה שקיווינו לו היה למנוע את הרחבת התוכנית ביום א' הקרב, כך שלא יצטרפו אליה אנשים נוספים, עדיין לא העזנו לקוות שאכן המסר שלנו נשמע ונקלט ולפחות ח"כ הבינו עד כמה התוכנית הזו פוגעת באנשים. והנה פתאום אין דיון, ועוברים לעמדת המתנה, שבה אנחנו לא יכולים לעשות הרבה.

מרגע סיום הישיבה היה ברור שמתחיל מסע לחצים על יו"ר הועדה וחבריה להאריך את התוכנית ולאפשר את ההרחבה. קיווינו שהם יצליחו לעמוד בו, לאור המידע הרב שהם קיבלו והעובדה שכל חברי הועדה אמרו במפורש כי הם מתנגדים לתוכנית.

ביום למחרת, יום ד', היה לחץ רב באוויר. לא ידענו מה יהיה. מצד אחד הדיון בסעיפי החוק מתעכב עד להחלטת ועדת הכנסת. מצד שני נשארו פחות מיומיים לפקיעת תוקף החוק. במהלך הבוקר נמסר שמשרד האוצר חזר בו מהאמירה של נושא חדש. החוק עמד לפקוע למחרת בחצות והיה ברור שמשהו אמור לקרות. עדיין לא העזנו לקוות שחברי הכנסת אכן יבטלו את התוכנית, וקיווינו שלאור העמדות הנחרצות שהם ביטאו בדיונים לאורך חודשים הם יתנגדו להרחבת התוכנית. לאורך הבקר היינו בקשר עם ח"כ שהובילו את ההתנגדות לתוכנית, ובאותו יום בצהרים הודיעו כי הועדה מתכנסת לדון על הארכת התוכנית. הדיון היה סגור לתקשורת ולחברי העמותות, רק ח"כ ואנשי הממשלה יכלו להכנס פנימה. מהרגע שנודע לנו כי יש דיון חזרנו על המסר שלנו לח"כ: "אל תאפשרו את הרחבת התוכנית". במשך כשעה המתח היה גדול. הדיון נערך בדלתיים סגורות, ואנחנו שמכירים את נפגעי התוכנית התפללנו בחוץ. על פי התיאורים שקיבלנו אח"כ הח"כ החליטו שהתוכנית הזו אינה ראויה להימשך וכי העוול שהיא גורמת מדי יום למשתתפיה צריך להפסיק ועכשיו! חברי הועדה פנו ליו"ר הועדה וביקשו ממנו כי יפנה לראש הממשלה ויציע לו לסגור את התוכנית הנוכחית והציעו כי הממשלה תציע תוכנית חדשה וראויה. וכן, הייתה פה גם הזדמנות פוליטית – ההתמודדות של ביבי אל מול מרכז הליכוד בדיוק באותו שבוע הייתה לטובתנו. לאחר הדיון אמרה לי ח"כ אורלי לוי-אבקסיס כי אי אפשר היה להתעלם מהמידע שהם קיבלו על הפגיעה במובטלים הקיימת בתוכנית, ואי אפשר היה להמשיך לפגוע באנשים. או במילים שלי הקפיטליזם החזירי היה חזירי מדי.

אז לא – זה לא הייתה החלטה של ח"כ אחד, פופוליסטי. אלו היו כל חברי ועדת העבודה והרווחה מכל הסיעות שהתאחדו ביחד לאמירה שאסור להמשיך את התוכנית הזו. וכן היו הרבה דיונים (לפחות שבעה) והנושא נלמד לעומק. אבל למה לא להשמיץ את הח"כים ולהציג אותם ככלי ריק כאשר הם מקבלים החלטה שאינה לרוח הכותב.

ההצלחה הזו אדירה. כמו שאמרה אחת המתנדבות שלנו בחדרה: "זה מדהים לראות את האנשים שמגיעים עכשיו, הקמטים שלהם התיישרו, ויש להם חיוך". האמירות של הח"כ שלוביסטים מקצועיים ראוי שיבואו ללמוד מאיתנו איך לעבוד ממלאות אותי גאוה. אנחנו צריכים ללמוד מהניסיון הזה שאפשר להצליח. נכון המאמץ היה גדול, ודרש נחישות, אמונה ומקצועיות. ונכון שהקפיטליזם החזירי היה בעל תאבון כה גדול שהקואליציה נגד התוכנית בכנסת איחדה את כל המפלגות. המאמץ הגדול הזה השתלם והתוכנית התבטלה (לבינתיים) והאושר של המשתתפים לשעבר גדול מאוד.

שיהיה ברור לכולם המאבק לא נגמר, ואני מניחה שהסיבוב הבא יהיה קשה הרבה יותר.

מהרגע שהתוכנית פגה ומרכז הליכוד נגמר התחילו להופיע בעיתונות כתבות כמה התוכנית הייתה טובה, ורוה"מ ושר האוצר התבטאו עד כמה חבל שהיא התבטלה. התפרסמו גם כתבות המדברות על התוכנית החדשה, ויסקונסין ב', שלפחות לפי הפרסומים בינתיים אינה מהווה את התיקון המשמעותי אותו אנחנו מחפשים.

אנחנו לומדים מהרמב"ם בהלכות צדקה, שהמעלה הגדולה ביותר בצדקה היא " ממציא לו מלאכה כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לבריות לשאול," אבל אם לא הצלחנו בכך חובתנו לתת לו " לו מתנה

או הלוואה". אנחנו נמשיך לעקוב ולפעול אחר המתרחש וננסה לגרום למדינת ישראל לנהוג כלפי מובטליה כפי שמלמדים אותנו המקורות היהודיים ומגילת זכויות האדם. אנחנו נהיה כאן כדי להלחם ככל יכולתנו בניסיון לפגוע במקבלי הבטחת הכנסה, ואני מתפללת שנמשיך להצליח.

הרב עדית לב

מנהלת תחום צדק חברתי וכלכלי

שומרי משפט רבנים למען זכויות אדם

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , , , , ,

8 תגובות

 1. דרור אלדר " ניצול התוכנית " :

  זהו פזישם לשכבות החלשות תוך חינוך מחדש
  בחסות מדינת ישראל ולטובת בעלי ההון ..

  קפיטליזם חזירי !!!

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  תודה

 3. תבורכו :

  תבורכו על הפעילות החשובה של כל השנים שהתנגדתם ונלחמתם בתוכנית המרושעת האכזרית והמושחתת הזאת וכמובן על ביטולה.

 4. אורי שטרן :

  כל הכבוד על הפעולה המתמדת וההצלחה הזמנית.
  הייתי בסדנא של עדית בפסטיבל אקטיביזם. היה מאוד מענין ומרשים.
  כל הצלחה גם אם היא נראית זמנית היא אבן חשובה בבנין החומה נגד הזלזול בציבור.

 5. להיות עני במדינת ישראל :

  […] למען זכויות אדם בחדרה סביב תוכנית ויסקונסין, ולאחר שהצלחנו לסגור את התוכנית, מרכז הזכויות הרחיב את הנושאים בהם […]

 6. שקט, מדברים – במת רעיונות פתוחה » ארכיון » עני ישראלי :

  […] למען זכויות אדם בחדרה סביב תוכנית ויסקונסין, ולאחר שהצלחנו לסגור את התוכנית, מרכז הזכויות הרחיב את הנושאים בהם […]

 7. להיות עניה במדינת ישראל | שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם :

  […] למען זכויות אדם בחדרה סביב תוכנית ויסקונסין, ולאחר שהצלחנו לסגור את התוכנית, מרכז הזכויות הרחיב את הנושאים בהם […]

 8. להיות עניה במדינת ישראל | שומרי משפט - רבנים למען זכויות האדם :

  […] למען זכויות אדם בחדרה סביב תוכנית ויסקונסין, ולאחר שהצלחנו לסגור את התוכנית, מרכז הזכויות הרחיב את הנושאים בהם […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.