חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ': אני פועלת לטרפוד הרפורמה בתכנון

נושאים מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 12.05.10 6:01

דליה בלומנפלד, חברת עבודה שחורה, פנתה לחה"כ שלי יחימוביץ' בבקשה לפעול לתיקון חוק התכנון והבניה ולהתנגד לרפורמה המוצעת. שלי יחימוביץ' משיבה בהסכמה


כ"ו ניסן תש"ע

‏10.04.2010

הרפורמה בחוק התכנון והבנייה לאור פרשת הולילנד

פעלי לתיקון החוק ולא לרפורמה

לכבוד

ח"כ שלי יחימוביץ

מפלגת העבודה

שלום רב,

בימים אלה מלאה התקשורת במידע על פרשת הולילנד. ברור לכול כי פרשת הולילנד היא רק משל. הרפורמה שמקדם ראש הממשלה נתניהו, שאת הצבעת נגדה בקריאה ראשונה, תעלה לסדר היום הציבורי עוד הרבה פרשות כאלה. הגדלת מספר המינויים הפוליטיים והקטנת מספרם של אנשי המקצוע בוועדות התכנון, כמו גם הקטנת קולו של הציבור, כל אלה יובילו לעוד הרבה הולילנדים.

על פניו נראה שהצעת החוק הנוכחית נולדה בחטא בשל ניסוחה על ידי גורמים בעלי עניין. מצד אחר, מינהל התכנון במשרד הפנים עמל כבר זמן רב על תיקון מספר 90 לחוק הקיים. תיקון זה עונה על אותם ליקויים בחוק הקיים ובהם "סגירת המרפסת" הידועה, שהיא בעצם ערבוב רָשויות, התכנון – שהוא מעשה חקיקה – עם הרישוי שהוא פעולה של הרשות המבצעת.

להזכירך, תכנית מתאר שנחתמה ע"י מי שמוסמך (למשל, שר הפנים) היא במעמד חוקי של חוק שנחקק.  הרישוי, מאידך, הוא פעולה שלטונית לעשות מעשה בקרקע, מעשה שדינו להיעשות אך ורק במסגרת החוק, שהוא – כאמור – התכנית המאושרת.

מה שיש בחוק המוצע, לא רק שאינו מפריד את הרשויות, אלא שהוא נותן בידי מי שייהנו ויתעשרו ממה שנאסר עליהם כיום מתוקף החוק, הוא נותן בידיהם את מעשה החקיקה עצמו.

למה הדבר דומה?  למתן סמכויות החקיקה בדיני רכוש, למי שידועים כמשפחות הפשע.

לאור המידע המצטבר על הרפורמה המוצעת בחוק התכנון והבניה החדש, האם לא מן הראוי שתדאגי שלא יתנהל מחטף בחקיקת החוק המסובך הזה?  מחטף ללא דיון מעמיק ומקצועי וללא בחינת חלופות, כולל חלופת אי חקיקתו?
שוב נזכיר כאן אותו תיקון 90 לחוק הקיים (שגם לו קראו "רפורמה"), תיקון שנעשה במינהל התכנון בשיתוף ובמעורבות של הקהילה המקצועית, לא הקהילה האינטרסנטית.

חקיקתו של תיקון 90, לא רק שתהיה טובה יותר, היא גם תהיה קצרה יותר, שכן הדיונים בעניינו מוצו כמעט לגמרי.  (כמובן שלא יעלה על הדעת שהממשלה תפעיל את מכבש לחציה להשלמה חפוזה של חוק כל כך חשוב).

מתן יד לאישור החוק במהירות, במתכונת הרעה שלו, המקודמת ממשרד ראה"מ, תגרום נזק לאינטרסים של הציבור בכל רחבי המדינה.

אנא פעלי למנוע נזק זה, והצביעי נגד החוק הזה ובעד תיקון 90 לחוק הקיים.

מאת

דליה בלומנפלד

מצביעת העבודה בעבר

חברת מערכת עבודה שחורה

תומכת בחה"כ שלי יחימוביץ

—————————————————————————————————

חה"כ שלי יחימוביץ' משיבה :

הי דליה,

ראשית אני מתנצלת על העיכוב במענה. אני מקבלת כמאתיים מיילים ביום, וככלל עומס המשימות עצום.

מסכימה כמובן לחלוטין עם תוכן מכתבך, אשר ממנו אני גם מבינה כי למרות שאנו רואות הדברים עין בעין, את לא במילינג ליסט שלי, כייוון שאני מתייחסת לנושא שוב ושוב, פועלת לטרפוד הרפורמה, ואף הצבעתי נגדה למרות המשמעת הקואליציונית.

מזמינה אותך להכנס לאתר שלי, שם אפשר לראות חלק ממכלול הפעילות שלי, בכנסת ובכלל, וגם כמובן  תוכלי למצוא חומרים רבים בהן בנושא הפרטת הקרקעות שהובלתי את המאבק בה, והן בנושא הרפורמה בתכנון בדגש על הזיקה העזה בינה ובין פרשת הולילנד.

אני גם מרשה לעצמי לצרף אותך למיילינג ליסט, שדרכו אני מעדכנת בדבר התפתחויות בחקיקה, מאבקים שעומדים על הפרק, וגם במחשבות וברעיונות על מה שמתרחש. זו רשימה שמיועדת לאנשים שתומכים בהשקפת עולמי או בחלקים ממנה, וכמובן שתוכלי להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת.

הנה לינק למיילים הקודמים אשר גם בהם תוכלי למצוא התייחסויות שלי לרפורמה בתכנון,

וגם בפייסבוק

שלך,

שלי

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. עמית-ה :

    דליה
    מכתב מעולה.
    אני מקווה שהספינה שנקראת מדינת ישראל תתחיל לשנות כיוון לפני ההתרסקות באשדות הפוסטציוניים של נתניהו וחבורתו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.