חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שכר העובדים הסוציאלים – מה השתבש בדרך ?

נושאים דעות, דעתעו"ס, זכויות עובדים ותעסוקה ב 12.05.10 6:03

עובד סוציאלי מתחיל במשרה מלאה, זכאי על פי חוק למשכורת נמוכה משכר המינימום, 25% מהעובדים הסוציאלים זכאים להשלמת הכנסה והסכם קיבוצי בן 15 שנה. אלו הנתונים והפנים של החברה הישראלית

מאת: שני ג'רבי

אשתדל בפשטות לענות על שאלות שמפנים אלי בכל פעם שמתייחסים בביטול לעובדות הבלתי נתפסות המעידות על מצב הרווחה המתדרדרת בישראל ועל חזות העובד הסוציאלי המתגחכת.

איך יכול להיות שעובד סוציאלי, עובד מדינה ללא ותק במשרה מלאה היום זכאי על פי חוק למשכורת שרחוקה מלנשוק לשכר המינימום?

סלחו לי שאני חוזרת אתכם אחורה בזמן לתקופת הכרכרות אבל שם טמונה התשובה – בשנת 1994 יצאו העובדים הסוציאליים למאבק בלתי נשכח על שכרם, הוא היה בלתי נשכח בגלל ההצלחה הכבירה שלו – העובדים היו מגוייסים ומלאי אמונה, אפילו לקוחות הלשכות יצאו להפגין כנגד המצב המחפיר של אלו האמורים לטפל בענייניהם. השביתה נמשכה כמעט חודשיים ובסופה הרוויחו העובדים הסוציאליים את זכותם לקיום בכבוד והרווחה הרוויחה את שמה הטוב – בהסכם קיבוצי עטוף בסרט, השכר הוכפל והתנאים שופרו.

שתי בעיות היו לו להסכם המפואר משנת 94

 • הושמט הסעיף המצמיד את המשכורת למדד
 • ננעלו ההסכמים למשא ומתן עד שנת 2010 (כך יצא עם החלטתו של ביבי ב99 שלא לפתוח למו"מ הסכמים קיבוציים)

ב-15 שנה – המפלגה שבשלטון הספיקה להתחלף 5 פעמים, הונהגו רפורמות כלכליות, מפלגות קמו ונפלו, מהפכות טכנולוגיות שוגרו אל אוויר העולם – אבל טבלת השכר של העובדים הסוציאליים נותרה עומדת בעינה. השכר נשחק ונשחק עד מצב אבסורדי בו עובד מדינה נזקק להשלמת הכנסה במשכורתו מדי חודש. במהלך השנים נעשו שינויים בסעיפים בהסכם ועדכונים מתוקף הסכמי מסגרת אך אף לא פעם אחת אותגר ההסכם הקיבוצי מהיסוד.

אבל דודה שלי, מרגלית, גם עובדת סוציאלית ומרוויחה יופי טופי

1. יתכן בהחלט – שכר העו"סים שצברו ותק במקצוע בסמוך לחתימת ההסכם ב94 נפגע שולית מהתיישנות ההסכם הקיבוצי. הנפגעים העיקריים הם העובדים החדשים, ביניהם סטודנטים רכים שכמותי, ככל שהכניסה למקצוע מאוחרת מחתימת ההסכם כך השכר ירוד בעגמומיותו. המדינה היום לא מייצרת יותר מרגליות שכאלו ידידי, רק בריאות לדודה.

2.  ומה עם קרן הפנסיה שלה? – אל לנו לשכוח ש40% מהעובדים הסוציאליים היום מועסקים בעמותות תחת חוזה פרטי עם מעסיק ושאחוז זה רק הולך ועולה בעקבות מדיניות הפרטת השירותים החברתיים. משכורתם של עובדי העמותות אמנם גבוהה יותר בחלק מהמקרים אך זכויותיהם אינן מעוגנות בהסכם הקיבוצי והם חשופים לניצול והעסקה בתנאים פוגעניים. אני מציעה לדודה לוודא אם היא מקבלת את כל הזכויות המגיעות לה. המאבק נוגע גם לה.

3.  תג המחיר, התדמית הציבורית של העובדת המנוצלת לא פוסחים עליה – אל לנו לעשות הפרדה בין העובדים ה"מסודרים" לעובדים החדשים. אנחנו נלחמים פה על ערכים חברתיים והלכי רוח. היחס כלפי מקצוע העבודה הסוציאלית משפיל, כשנכנסים לדודה מרגלית למשרד תלוש השכר שלה לא תלוי על הקיר אבל השם "עובדת סוציאלית" בהחלט תלוי על הדלת – כך יתייחסו אליה וכך יאמדו את טיבה.

נוגע לכולנו

מעל הכל, הנתונים האלו מייצגים אותנו בכל העולם, כפנים של החברה הישראלית. כאחת שהאינדיבידואליות ההולכת ומסתגרת שהביא איתה הקפיטליזם חורה לה, אני כותבת בעצב. קשה לי לשבת בצד ולראות אותנו משליכים הצידה ערכי קהילתיות חמים שפתחנו איתם את המרוץ הזה אל עבר מדינה עצמאית. זהו לא רק המאבק של העובדים הסוציאליים אלא שלי, שלך, שלנו. כל מי שאכפת לו במעט מרוח החברה הסובבת אותו והיה רוצה לחיות באמונה שיהיו כאלה שיושיטו לו יד במקרה של צורך.

איגוד העובדים הסוציאלים הודיע על פתיחת משא ומתן עם האוצר על גובה השכר

לבלוג של שני ג'רבי


נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , ,

4 תגובות

 1. עודד גלעד :

  מחפיר באמת, גם מפחיד.
  תודה על טור מצויין ויישר כח!

 2. עמרי די-נור :

  ג'רבוש יקירתי, לא ידעתי שיש לך את זה. כנראה שההטפות ברוח הסוציאלזם שלי באמת עושות משהו. כל הכבוד על המאבק. באמת.
  עמרי

 3. האוסטרי :

  משעשע,
  מדינת ישראל היא המעסיק הכי נצלן שיש, ובכל זאת, אתם מייחלים שכולנו נהיה מועסקים על ידיה.

 4. כל הכבוד!!!-בבקשה תפעלו לשינוי אמיתי סוף סוף! :

  כל הכבוד!!!-בבקשה תפעלו לשינוי אמיתי סוף סוף! זה פשוט בושה וחרפה!
  שירה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.