חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קולט אביטל: ממשלות ישראל אחראיות למצוקת יוצאי אתיופיה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה ב 6.01.08 6:02

חברת הכנסת קולט אביטל מעלה את מודעוּתינו לאפליה ולקשיי הקליטה של העולים מאתיופיה בארץ, עליהם שמענו לאחרונה, ומזמינה לישיבה מיוחדת של ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בה יספרו קצינים יוצאי אתיופיה על שירותם הצבאי

בשנה החולפת היינו עדים למקרים רבים של אפליה קשה כלפי יוצאי אתיופיה בחברה הישראלית. כבר בתקופת היותי יו"ר ועדת העלייה והקליטה בכנסת ה-16, נחשפתי לבעיות הקליטה הקשות המאפיינות את העלייה הנפלאה הזאת וליחס המשפיל לו זוכים, לעיתים קרובות, העולים מאתיופיה. כיו"ר הוועדה טיפלתי במקרים קשים בהם מנהלי בתי ספר נהגו להוציא תלמידים אתיופים להפסקות בנפרד, קיימתי ישיבות רבות שעסקו במשמעויות הקשות של הפניית עולים מאתיופיה לקליטה ברשויות מקומיות חלשות, באלימות נגד נשים אתיופיות, ועוד.

חשוב לציין כי חלק ניכר מהבעיות נובעות מהעובדה שעולי אתיופיה מחויבים לעבור תהליך של גיור לחומרה במרכזי הקליטה, ושילדיהם חייבים ללמוד בבתי ספר דתיים. הדבר גורר, מחד, בעיות בישובים בהם אין מספיק בתי ספר דתיים; ומאידך שיגורם לפנימיות דתיות הרחק מביתם הגורר משברים במשפחה. בנוסף חלק מבתי הספר הדתיים אינם מפוקחים על ידי משרד החינוך, ואחת התוצאות היא המצב בו נתקלנו לאחרונה בפתח תקווה, בה קבוצת תלמידות אתיופיות הופרדה משאר התלמידות.

בעיות נוספות נובעות מהמשכנתא הנמוכה המוענקת לעולי אתיופיה, דבר המחייב אותם לבחור בשכונות עוני ויוצרת הלכה למעשה גטאות חדשים בתוך ערים.

בכנסת הנוכחית אני רואה עצמי מחויבת לנושא העלייה האתיופית ולהעמקת התודעה למצוקותיה בקרב הציבור. ממשלת ישראל אחראית לחלק מהעוולות המונעות את השתלבותם הנכונה והבריאה של יוצאי אתיופיה בקרבנו. שמתי לי למטרה, באופן אישי, לקדם פתרונות סבירים למצוקותיהם ולהלחם בכל צורה של גילויי גזענות כלפיהם. רק כך יוכלו להפוך לחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית.

אני מקפידה ליזום דיונים בנושא במליאה ובמסגרת ועדת העלייה והקליטה. בין הנושאים שהעליתי: הקמת גן ילדים נפרד לילדים אתיופים ביפו ודיון בשאלת השתלבותם של יוצאי אתיופיה בצה"ל – זאת לאור פרסומים בתקשורת לפיהם 1 מכל 6 חיילים יוצאי אתיופיה מגיע לכלא. נתונים אלו יוצרים תדמית מוטעית ומטעה וראוי לציין כי אחוז הגברים בני העדה האתיופית המתגייסים גבוה מאחוזם בקרב ילידי ישראל ועומד על 90%. כמו כן ראוי להדגיש כי עריקתם של רבים מבני העדה נובעת מטעמים כלכליים וצורך לסייע למשפחתם בפרנסה, והם מביעים רצון לשוב לשירות צבאי מלא.

בהמשך לדיון זה תקיים ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות ישיבה מיוחדת ב-7 בינואר, בה יציגו קצינים יוצאי אתיופיה את סיפור שירותם הצבאי בפני בני נוער מן העדה וזאת על מנת לעודדם להתגייס לשירות צבאי משמעותי.
בישיבה ישתתפו שר העלייה והקליטה, ח"כים ונציגי הוועדה. הנכם מוזמנים ליצור קשר עם לשכתי ולתאם הזמנתכם להשתתף בישיבה.

האתר של ח"כ קולט אביטל

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. ירדן :

    אני למדתי בביה"ס במזכרת בתיה ע"ש רבין ובו למדו יחד איתי אתיופים. זה לא ביה"ס דתי ומהטקסט פה אני מבין שאתיופים חייבים ללמוד בבתי ספר דתיים לא?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.