חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גדעון סער, למה בדיוק התכוונת?

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 5.05.10 6:04

שר החינוך מכחיש שאמר כי מורים צריכים לפרוש אחרי 10 שנים, אבל לא מבהיר למה כן התכוון. שושי פולטין, שהתייחסה כאן לנושא עוד לפני ההתבטאות האחרונה מגיבה להכחשה

בהודעת הבהרה של  דוברות משרד החינוך נאמר:

ירושלים, כ' אייר תש"ע

04/05/2010

הודעת הבהרה משר החינוך

שר החינוך, גדעון סער, מעולם לא אמר את הדברים אשר יוחסו, לפיהם "מורים צריכים לפרוש אחרי 10 שנים" ממילא דברים אלה אינם משקפים את עמדתו

בתאריך ה- 29.04.2010 ערך מכון מנדל כנס בוגרים בכפר המכבייה. במסגרת אותו כנס נשא שר החינוך, גדעון סער, דברים אודות חשיבותו של נושא החינוך וברך את הבוגרים על תרומתם הרבה למען החינוך.

למרבה הצער, דבריו של שר החינוך עוותו ויצרו רושם מטעה, אשר קיבל ביטוי במספר כלי תקשורת.

כאמור, הפרסומים ייחסו לשר החינוך את האמירה, כי "מורים צריכים לפרוש אחרי 10 שנים". דברים אלה מעולם לא נאמרו על ידי שר החינוך וממילא אינם משקפים את עמדתו.

יצויין, כי בעקבות הפרסום, פורסמה הבהרה מתקנת על-ידי ישראל היום וגם מטעם בוגרי מכון מנדל.

***

ההודעה הזו מתייחסת כנראה לכתבה ב'ישראל היום' שר החינוך: להיות מורה? עשר שנים זה מספיק:

"שר החינוך גדעון סער סבור כי מורים צריכים לכהן בתפקידם אך ורק עשר שנים, ואז לעבור הלאה. לדבריו, יש צורך בשינוי רחב היקף בתפיסת מקצוע ההוראה בישראל.

בכנס מנדל לחינוך בכפר המכביה הכריז אתמול שר החינוך כי "ייתכן שבשנים הבאות ייאלצו מורים להתייחס למקצועם באופן שונה, ולאו דווקא כמקצוע לכל החיים. אני לא מדבר על מחויבות של חודש או שנה, אבל אני חושב שמקצוע ההוראה ככלל לא יהיה דומה למה שהכרנו. אנשים לא ילכו להוראה כקריירה לכל החיים. הם יבואו לתקופה של עשר שנים, וזה יפה מאוד, זה מצוין. הם ייתנו מעצמם ויעברו הלאה".

כבר לפני שלושה שבועות הבאתי דברים דומים בפוסט באתר 'עבודה שחורה' כאשר ציטטתי את דבריו של השר בועדת החינוך של הכנסת (פרוטוקול 191 עמ' 10 ) "אני חושב שבעתיד, הכיוונים של התפתחות המקצוע יהיו שאנשים יבואו – אנשים רציניים, אנשים איכותיים – לתקופה של עשר שנים, לתקופה של 15 שנים, אולי פחות, אבל לא צריך בהכרח להסתכל על הפרופסיה באותו אופן שהסתכלנו עליו בעבר. לפי דעתי יהיו שינויים."  הדברים נאמרו בהקשר מאוד ספציפי של תוכניות הסבה מהירות להוראה.

כן ציטטתי את ההודעה לעיתונות של ועדת החינוך אשר דיברה על "נקיטת צעדים אשר יפחיתו את הדומיננטיות של מורים אשר עוסקים בהוראה כ"קריירה לכל החיים", בין היתר באמצעות מנגנונים מקוצרים של הסבת אקדמאים להוראה."

השר אמנם לא אמר מפורשות ש"המורים צריכים לפרוש לאחר 10 שנים" אולם משנאמרו הדברים שצוטטו לעיל, בסיטואציות שונות, נדמה שההבהרה הייתה אמורה לכלול יותר מאשר הכחשה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. דודו רוטמן :

  העובדה שהוא חזר על עצמו באופן כמעט זהה רומזת למשהו חמור מכך. מדובר בעצם בקמפיין מתוזמן, הנלווה לתכניות ה"אינסטנט" כנגד תפיסת ההוראה כפרופסיה.
  מבחינתו של הממונה על החינוך בישראל, להיות מחנך זה תחביב קצר טווח וזה מה שמכתיב את מדיניותו (ואולי גם את עמדותיו במשא ומתן עם ארגון המורים).

 2. שושי פולטין :

  זה בדיוק העניין,
  לו היו הדברים נאמרים פעם אחת, ניתן היה לומר שמדובר היה בחוסר הבנה, אולם משהדברים נאמרו פעמיים, הנושא כמדומני דורש הסבר.

 3. מורה :

  אך לאחר שראה ושמע את התגובות לדבריו….נבהל וטען, כפי שתמיד טוענים הפוליטיקאים, ש"דבריו הוצאו מהקשרם…" – כמה לא מפתיע וכמה עצוב שכך חושב השר…נשתמש ונזרוק….ואני שואלת: אם זו המגמה לעתיד, אז מדוע לא לאפשר למורים ומנהלים ותיקים ה י ו ם לפרוש בכבוד ??? רבים מאיתנו, הנמצאים במערכת החינוך 20 שנה ויותר, אינם מאמינים בנפלאות הרפורמה ואינם מעוניינים לקחת בה חלק, יפרשו בשמחה אם רק יעודדו מעט את פרישתם (כסף…כן, כסף…. גם לנו מותר לבקש להזדקן בכבוד…). או אז יוכל כבוד השר להתחיל ליישם את מה שהוצא מהקשרו…..ואין לי ספק שתוך זמן קצר יקרא לפורשים אל הדגל….בהתנדבות , כמובן…….מפני שרק למי שהגיע למערכת החינוך מתוך שליחות ואמונה ביכולת לשפר את פני הדורות הבאים, "לא נשאר"….פליטי ההיי-טק ואקדמאים "מוסבים" – לקחו הכל, למרות שמעולם לא דמיינו לעצמם שיעמדו מול כתה……איך נפלו גיבורים….

 4. ארטור :

  נו מה ? אתם באמת לא מבינים מה בדיוק גדעון סער אמר ? או שאתם מבקשים לשמוע את כל האמת והפרושים על דעתו וממנו .
  זה לא יקרה .
  האיש גדעון סער ממוקד ולואלי למערכת שהוא מופקד בראשה על כל מורכבותה והאינטרסים הסותרים שבה .
  הוא שכח שקים גם אינטרס המורה שבנוי מסך היתרונות והחסרונות שבמקצוע ההוראה .השר המכובד הכניס לסכום הוקטורים בשיקולי המורה את העובדה שלימודי הוראה במשך 4 שנים יתאימו לעבודה במערכת של כ 10-15 שנים (ובשכר נמוך יחסית )ואח"כ המורה הממוטט ילך אולי ללמוד תחום אחר .
  גם אם זו דעתו בעניין עדיף היה שיחריש
  עם השקר הגדול של הכפלת שכר המורים המתחילים באופק לא הצליחו למלא את הסמינרים .
  את היתרון הגדול שאיפשר למורות אימהות לחסוך הוצאות על צהרונים ולקבל ילדהן בצהריים חיסלו באופק חדש בגלל שיום העבודה התארך מאד .
  והינה גדעון סער חושב שבדבריו אולי יש יתרון למורים שמאמינים בפנסיה מוקדמת .

  אני קורא לגדעון סער שמאמין בשיטת שרות של 10-15 שנות עבודה לתת הצעה למורים שמעבר לוותק זה להגיש מועמדות לפיטורים מעבודתם ושמשרד החינוך יבחר 30-70% שיפוטרו בהסכמה .ברור לי לחלוטין שיהיו אלפי ועשרות אלפי פניות ,ורק הצורך לשלם פנסיה מיום הפיטורין תמנע את המהלך .

  אם אתם שואלים הכיצד הוא מציע הצעה כזו לעתיד?
  התשובה פשוטה: המורים במערכת שחוסכים בפנסיה צוברת עובדים במקסימום 10 שנים .ועכשיו לשיטתו של גדעון הם מתחילים להשחק וכן מתחילים להרויח משכורות סבירות ,ולכן אין מניעה מבחינתו שילכו כי נדמה לו שיקבל במקומם מורים זולים יותר ללא שחיקה וללא צורך לשלם פנסיה מוקדמת .

  לסיכום :השר חושב שצעיר בריא ועשיר עדיף מזקן עני וחולה
  השר מוכן לתחלופה אחרי 10-15 שנות עבודה רק כאשר המורה ישלם את המחיר ,ובשום אופן לא תקציב המדינה .

 5. מורה :

  לארטור,
  בוא נודה על האמת העגומה: שר החינוך רוצה מורים בתנאי "עובדי קבלן", במשכורת מינימום, ללא קביעות ושבכל שעה שיחפוץ יוכל לסלקם מהמערכת…מה חבל שטרם הבינו במקומותינו שלכח עבודה טוב צריך לשלם משכורת טובה ולכח עבודה מצויין – צריך לשלם מצויין !!! (ראה את משכורות המורים בבתי-הספר הפרטיים לבגרות ופסיכומטרי). זאת ועוד – כבוד השר טרם הבין שיש קשר ישיר בין מעמד המורה לבין משכורתו. הזלזול שאנו חווים כלפינו וכלפי מקצוענו – נובע, בעיקרו, משכרנו המגוכך….פקיד בנק מתחיל מרוויח כשכר מורה לאחר 20 שנות וותק…ומה לעשות, החברה של ימינו "מקדשת" את המזומנים כערך עליון, חזות הכל…. אסכם בפרפראזה מן העבר: "ירצו(מורים טובים)-ישלמו, לא ישלמו – לא יקבלו…" כמה פשוט….

 6. גילון :

  אני קורבן הייטק (מפוטר, מן הסתם) ומעוניין לעבור הסבת אקדמאים להוראה – המליצו לי על מכללת בית ברל. האם כדאי לי בכלל לשקול הסבה למקצוע שבו אני עלול למצוא את עצמי "מוחלף" בדגם חדיש יותר בעוד 10 שנים, לפי המשפט שיוחס / לא יוחס לגדעון סער?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.