חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשבר ביוון – מי צריך לשלם את מחיר השיטה?

נושאים דעות, כלכלת בית ב 5.05.10 6:03

אין סיבה שהיוונים ישלמו בעד התעשרותם של מעטים בארצם או מחוצה לה. יוון צריכה לשמוט חובות ולהפסיק את ההשתתפות במשחק הניאו ליברלי. אם גרמניה והאיחוד יניחו לה ליפול, או יענישו אותה על שמיטת חובותיה, הם יפלו בעצמם

 

מאת: ק. טוכולסקי


הכלכלה העולמית סוערת. שוב הופיע משבר,הפעם ביוון, והוא מאיים כרגיל על יציבות שוק ההון הגלובאלי. כל דבר, מלבד: הפרטות, ניצול עובדים, מכסום רווחים על חשבון העובדים, הסביבה והקהילה, מאיים על שוק ההון, זה לא מפריע לקידושו בידי התקשורת הכלכלית ומשרתי שלטון ההון, מעיתוני הכלכלה יכולים אנו ללמוד שעצלנותם של היוונים מאיימת על יציבות הכלכלה העולמית. הרבה יותר קל להאשים את הקורבן, את העובד היווני היוצא לפנסיה בגיל 61,  ואין לו שליטה בתקשורת הבינלאומית שמשרתת את שלטון ההון.

גוש האירו בסכנה. מסתבר שלא ספקולציות של סוחרים במטבעות מאיימות על יציבותו. גם לא שנים ארוכות של מדיניות כלכלית ניאו ליבראלית אכזרית, או הורדות מיסים ולקיחת אשראי מצמית במקומם, לא ולא ממשלות שמאל מאיימות עליו.

למרות שהיום ברור שמה שהביא על הכלכלה העולמית את המשבר הנוכחי, משבר שדרך אגב רחוק מלהגיע לסיומו, הוא התפיסה הניאו ליברלית, הורדות המיסים ולקיחת האשראי המופרזת בידי מדינות, תאגידים, ארגונים ויחידים כפיצוי על המחסור בתמורה הוגנת להתעשרות או עבודה. אין בכוונת הניאו ליבראליזם ובעלי ההון, שנהנים מפירותיו, להודות באחריותם למשבר. הם מעדיפים לכוון את אש תעמולתם אל הקורבנות, ולדרוש מהם לשלם את מחיר הצבר ההון בידיהם של מעטים. אין באמת סיבה שהרוב המוחלט של אזרחי יוון ישלם כעת בעבור התעשרותם של יוונים מעטים, ותאגידים ובנקים בינלאומיים על חשבון כלכלת יוון ורווחת תושביה במשך שנים. מה שיוון צריכה לעשות הוא מה שכל בעל הון עושה כשמגיע הרגע לשלם את חובותיו, להגיד –  אין לי. להציע לשלם חלק מהחוב תמורת מחיקתו. בניגוד לבעלי הון, חברות ותאגידים, ליוון יש אחריות כלפי כלל אזרחיה ולא רק כלפי קבוצה קטנה של ברונים שודדים. יוון וכל מדינה אחראית אחרת צריכה להפסיק את ההשתתפות במשחק הניאו ליבראלי ולהתקיים למען תושביה ומתוך סולידריות עם מדינות אחרות. בלי הלוואות מבעלי הון אלא באמצעות גביית מיסים הוגנת וצבירת עתודות סולידיות.

אפשר לקנות את ההסתה בתקשורת הפרטית נגד עצלנותם לכאורה של היוונים, הפורטוגזים, הספרדים או המובטלים, העובדים וכל שאר האויבים הקבועים של שלטון ההון, או שאפשר להתמודד עם המציאות. מדינות שגובות פחות מיסים ונוטלות יותר אשראי, חברות שבעליהם לוקחים יותר אשראי על חשבונן, בשביל לחלק דיבידנדים גדולים מרווחיהן ואנשים פרטיים שמפצים באשראי על כך שהם מרוויחים פחות, במקום להלחם על זכותם לשכר הוגן. בשיטה הנוכחית כולם כאחד אינם גופים כלכליים בעלי יכולת קיום, בסוף מגיע המשבר.

אזרחי יוון זועמים ובצדק. צהובונים גרמניים יכולים להטיף להם מוסר עד מחרתיים, ודה-מרקר יכול להתייחס לכותרות של הצהובונים כאילו היו נוסחאות מתמטיות מקודשות, אבל בשיטה הקיימת, אם היוונים ייצרו כמו הגרמנים, אך בשכר נמוך יותר, לגרמנים לא יהיה למי למכור את תוצרתם. הבנקים הגרמנים נהנו מאוד להלוות ליוון אשראי מנופח, ולדווח לקרנות הפנסיה הגרמניות על נכסיהם המניבים. אם גרמניה והאיחוד יניחו ליוון ליפול, או יענישו אותה על שמיטת חובותיה, הם יפלו בעצמם. המשך המשחק הניאו ליבראלי ההרסני, ביוון או אירלנד או כל מקם אחר, יביא תמיד לאותן תוצאות: כמה בעלי הון ותאגידים עשירים יותר, לעומת המון אזרחים, תושבים ועובדים עניים יותר, ברחבי העולם כולו.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. עמי וטורי :

    העיתונות הכלכלית ציירה את היוונים כמי שנהנים ממדינת רווחה נדיבה ושכר גבוה. מדובר בשקר. שיטת תשלום השכר ביוון מבוססת על חלוקה ל 14 משכורות בשנה. אבל סך שכר המינימום השנתי נמוך ביוון הן אבוסולוטית והן יחסית. שכר המינימום בסקנדינביה גבוה במונחים יחסיים בכ 50% מזה היווני ובמונחים אבסוליטיים הוא יותר מפי 2 משכר המינימום היווני. הסדרי הפנסיה המוקדמת מטרתם בעיקר לפנות מקומות עבודה לצעירים ומאחר והפנסיה נגזרת כידוע מהשכר גם היא נמוכה במונחים יחסיים ואבוסלוטיים. יוון סובלת מהעלמות מס מסיביות אבל מי שיכול לבצע את ההעלמות הנ"ל הם בעיקר העשירים. כנ"ל מי שנהנה ממכרזים מושחתים שממונו בכספי הלוואות בעיקר לקראת האולימפידה ובעיקר בתקופת ממשלות הימין ביוון. ועוד נקודת דימיון לישראל. יוון מוציאה כמעט 5% מהתל"ג שלה על ביטחון יותר מפי 2 מהממוצע האירופאי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.