חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יצחק בן-אהרון – ארבע שנים למותו

נושאים מידע על פעילויות, פוליטי ב 5.05.10 6:01

במלאת ארבע שנים לפטירתו של יצחק בן אהרון, הציבור מוזמן ליום עיון לזכרו בנושא מצב הדמוקרטיה בישראל. אורי יזהר מזכיר את פועלו של האיש שכונה "אחרון דור הנפילים" במפלגת העבודה

יצחק בן אהרון נולד ב-1906 בעיר צ'רנוביץ' בבוקובינה. הוא היה מנהיג תנועת השומר הצעיר ברומניה, עלה לא"י ב-1927 ועבד באזור חיפה כחבר קיבוץ ג' של השומר הצעיר. ב-1930 התפלג הקיבוץ כאשר בן אהרון ועמו חברים נוספים הצטרפו לקיבוץ המאוחד. הם הקימו ב-1932 את גבעת חיים בעמק חפר, הקיבוץ בו היה בן אהרון חבר עד יום מותו במאי 2006.

בן אהרון התבלט בכישורי הנאום וההנהגה שלו כבר בגיל צעיר. הוא היה ממנהיגי הקיבוץ המאוחד, ותנועת העבודה במשך עשרות שנים. ב-1940 התגייס לצבא הבריטי ונפל בשבי הגרמנים ביוון ב-1941. כל זמן המלחמה עבר עליו בשבי, עד ששוחרר על-ידי בעלות הברית לקראת סיומה.

בשובו לארץ הצטרף למפלגת אחדות העבודה שקמה לאחר פילוג מפא"י ב-1944. היה בין מקימי מפ"ם (איחוד בין אחדות העבודה למפלגת השומר הצעיר) ב-1948. עם פילוג מפ"ם ב-1954 חזר לפעול בשורות אחדות העבודה המתחדשת. בן אהרון היה חבר הכנסות הראשונה עד החמישית. ולאחר מכן בכנסת השביעית והשמינית. ב-1959 התמנה לשר התחבורה ויזם את הקמת נמל אשדוד. ב-1962 התפטר מהממשלה עקב אי הסכמתו למדיניותה הכלכלית וחזר לקיבוצו.

בינואר 1963 פרסם בן אהרון בעיתוני תנועת העבודה (דבר, למרחב ועל המשמר) את מאמרו הידוע "עוז לתמורה בטרם פורענות", בו קרא למערך חדש בתנועת העבודה, הוקיע עוולות ועיוותים בחברה הישראלית והציע תוכנית כלכלית-חברתית מקיפה.

המאמר פתח סדרת דיונים בין אחדות העבודה ומפא"י שהסתכמו בהקמת המערך הזוגי בין שתי המפלגות ב-1965. בן אהרון עצמו לא היה מרוצה מתוכנו המסתמן של המערך ולא היה מועמד לכנסת השישית בבחירות שנערכו באותה שנה.

ב-1969 נבחר בן אהרון למזכיר ההסתדרות ומיד התבלט כמתייצב לצד העובדים במאבקיהם המקצועיים ובעמידתו על עצמאות ההסתדרות בקביעת מדיניות השכר שלה, וזאת בניגוד לנוהג שרווח עד אז של הסכמה מוקדמת בין ההסתדרות לאוצר, שנשלטו שניהם על-ידי מפא"י, על מדיניות השכר. עמדותיו אלה כמו גם הרטוריקה החריפה שהשמיע בהגנה על עמדותיו הביאו אותו די מהר לעימותים חוזרים ונשנים עם שר האוצר דאז, פנחס ספיר ועם ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר שתמכה בספיר. במרוצת כהונתו התחוללו כמה משברים שבעקבותיהם הודיע בן אהרון על התפטרותו, אבל חזר בו בלחץ המוני עובדים וחברי הסתדרות.

אחרי מלחמת יום הכיפורים התפטר שוב, והפעם לא חזר לתפקידו. בשנים שלאחר מכן ראה התפטרות זו כשגיאה חמורה שלו.

בן אהרון האריך ימים עד 2006 ונפטר כשהוא קרוב לגיל 100.

במלאת ארבע שנים לפטירתו של יצחק בן אהרון יערוך מרכז יד-טבנקין יום עיון לזכרו בנושא:

מצב הדמוקרטיה בישראל

יום העיון יתקיים ביום ב' 24.5.2010, בשעה 16.00 באולם הספרייה, יד טבנקין, סמינר אפעל היסמין 1, רמת אפעל

משתתפים:

* יו"ר: יונה פריטל, מנהלת יד טבנקין

  • גיורא רוזן, עוזרו של בן אהרון בהסתדרות: יצחק בן אהרון כמזכ"ל ההסתדרות
  • פרופ' ירון אזרחי, האוניברסיטה העברית: מגמות שחיקה ביסודות הדמוקרטיה בישראל
  • ד"ר משה הלינגר, אוניברסיטת בר אילן: האם ישראל יכולה להיות יותר יהודית ויותר דמוקרטית
  • דליה דורנר, שופטת בית המשפט העליון בדימוס: כללי המשחק במדינה יהודית ודמוקרטית

הכניסה ללא תשלום

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.