postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האיטי 2010: המסע אל השוק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האיטי 2010: המסע אל השוק

נושאים דעות, זכויות אדם, עלו ברשת ב 3.05.10 6:00

שרון רמון, פעילת עבודה שחורה, יצאה  להאיטי במסגרת משלחת הסיוע הישראלית מיד לאחר רעידת האדמה ושבה לשם בשנית, כדי לסייע בהקמת בתי-ספר מקומיים.  הנה  כמה מרשמיה

מה מבדיל בין עולם שלישי לעולם ראשון?

מה מבדיל בין יכולת לאי יכולת, מבחינת אמצעים?

אחת התשובות לשאלות האלה היא תשובת הניידות. הזמן והאמצעים להעברת דבר מסוים, מידע מסוים, אדם מנקודה א' לב'.

בדרך למקום שנקרא פיורסי, חלפנו על פני צעדה של נשים וגברים בדרכם ליום השוק השבועי, יום שישי. אנשים צועדים עשרות קילומטרים על מנת למכור את מרכולתם, שיכולה להיות חמישה ק"ג של לימונית ובצל ירוק.

באחת העצירות שעשינו עצרה לידינו אשה שהציעה לנו ממרכולתה, צמחי תבלין. היא סיפרה שהיא צועדת משלוש לפנות בוקר, השעה הייתה 10:30, ועדיין שלושה ק"מ נותרו לה לפני השוק.

קנינו ממנה צמחי תבלין, נתנו לה בקבוק מים. דיברנו על זה, שלוש נשים מקומיות וזרה אחת.

כמה נחישות צריך, כמה צורך. הצורך הזה קיים בגלל שאין סדר, אין עזרה, כל אחד בשביל עצמו.

היא תגיע לשוק, תמכור חלק מהדברים ותצעד חזרה. וכך שוב, שבוע אחרי שבוע. ובגלל שאין פה תחבורה ציבורית אמיתית, אין מי שידאג לה, החקלאות שלה תישאר אישית, היא תמשיך לצעוד, והעולם שלה יישאר שלישי.

ארגוני הסיוע מדברים על חקלאות ויצירת תשתית מדינית, שתעזור לנשים כמוה לא לצעוד 10 שעות כדי להרוויח עשרה דולר.

כאשר קרתה רעידת האדמה בהאיטי וכוחות, קבוצות וארגונים החלו לזרום פנימה החל שיח על מהו שיקום יעיל, מה יקרה בהאיטי, והאם רעידת האדמה תסמן את "התפנית" הרצויה במדינה הזו.

האיטי היא מדינה שקמה אחרי מרד עבדים, מדינה בה אנשים מאמינים בחוזקם. לאורך השנים היא ידעה בעיקר שליטים אכזריים, מטורפים, מדכאים. רובם סיימו את שלטונם בשפיכות דמים. היה פה לפחות ג'נוסייד אחד בג'רמי בו חוסלו מאות מולטים בלילה אחד. המדינה שבעבר ייצרה חקלאות של קקאו, קפה, סוכר, תפוזים, ליים ואורז מיוחד {שהיוו 30% מהכנסות האימפריה הצרפתית עד המאה ה-18} לא מייצרת כמעט דבר.

השלטון לא מצליח לשלוט על המדינה, באופן החיובי של המושג. ארגוני סיוע פועלים בהאיטי כבר 20 שנה, עם עלייה ניכרת בסיוע בשש השנים האחרונות. אך אין שינוי, לפחות לא שינוי מתבקש במאמץ שכזה.

כולנו רוצים להאמין פה שהרעידה הזו תשנה את המסלול. האנשים פה רוצים שינוי, הם צועקים זאת ברחובות והם מדברים על זה בינם לבין עצמם. האנשים פה רוצים ולא מפחדים לעבוד קשה, אך אין יד מכוונת, ו"היד הנעלמה של השוק" טובה בעיקר לאלו שכבר יש להם.

בניו יורק קבעו איך לנהל את מאמצי השיקום. קלינטון וחברי מועצה שתורכב מהמדינות שתרמו למעלה ממאה מליון דולר כל אחת, יחד עם הממשלה, ישקמו, יחליטו, ינהלו ביחד במשך 18 חודשים.

ההחלטה נתקבלה לפני שלושה שבועות. בשטח, השינויים מועטים ואיטיים. עונת הגשמים הגדולה בפתח וגם ההוריקנים בדרך. "מועצת החכמים" עדיין מגבשת את האיך ואין פעולות רבות היקף בשטח. ארגוני הסיוע עושים הרבה, כל אחד לפי דרכו. התיאום משתפר מדי יום. הרבה ארגונים קטנים מקיימים הבטחות ומעשים שאמורים להעשות בידי ארגוני ענק.

האוכלוסייה מתחילה להיות אקטיבית, לאט אך בבטחה הם מבינים שהפעם הם אחראים לגורלם. אך העבר מתעתע בהם- הם נרמסו, נרצחו, הועבדו, הם הורגלו להגיש יד לקבץ נדבה מהארגונים במקום לייצר, לגדל, לשתף פעולה. שעון החול מתחיל לתת את אותותיו, אם שינוי לא יקרה במהרה אנשים יכעסו, המרמור יעלה.

התקווה חייבת להתחיל להיות מעשית ולא רק פילוסופית.

ימים יגידו.

אני מקווה שמוכרת התבלינים הגיעה הביתה בשלום.

שרון רמון עוסקת בחינוך ופיתוח הדרכה למעלה מעשר שנים. יצאה להאיטי על מנת לנהל פרוייקט חינוכי- הקמת בתי ספר וגנים במחנות לפי מודל שפותח על-ידה.

עובדת במסגרת Prodev – ארגון מקומי לקידום החינוך ושותפה בהקמת שני בתי ספר קבועים בהאיטי, אחד בכפר- שנבחר לפיתוח קהילתי, כלכלי וחינוכי, והשני בפורט א- פרינס.

לבלוג של שרון

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

  1. Tweets that mention האיטי 2010: המסע אל השוק -- Topsy.com :

    […] This post was mentioned on Twitter by עבודה שחורה . עבודה שחורה said: http://bit.ly/cA6sH0 בעבודה שחורה לא שכחו את האיטי. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.