חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התחרדות ברחובות: ח"כים מסיעת העבודה נקראים לעזור

נושאים מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 2.05.10 6:01

תושבים ברחובות – חפשיים ודתיים מתונים – חוששים מהשתלטות חרדים על שכונות שתושביהן מקיימים אורח חיים חפשי, דתי לא חרדי ומסורתי.  פניות אל ראש העיר, מר רחמים מלול לא הועילו.  התושבים פונים לעזרה אל השר ח"כ א. ברוורמן ואל חברי הכנסת דניאל בן-סימון, שלי יחימוביץ' ואיתן כבל

לח"כ דניאל בן סימון שלום,

אני פונה אליך בשם אלפי תושבים בעיר רחובות אשר מבקשים לשמור על המרקם החברתי והפלורליזם הדתי בעיר ופנייתם מושבת ריקם ע"י ראשות העיר הנוכחית, לסייע לנו בפעולה ולהציל עיר.

רחובות הנה בעלת הריכוז החרדי השלישי בגודלו בארץ.  העיר קשרה לעצמה תארים כעיר המדע והתרבות, על בסיס מוסדות המחקר והרפואה הפועלים בה ואיכות אוכלוסייתה. מרבית התושבים, חילוניים ודתיים מסורתיים, הם אנשי עבודה שכירים ומשכילים העמלים בכבוד לפרנסתם.  העיר שרוייה במצוקה כלכלית מתמשכת בשל מחסור בעורף כלכלי ותעסוקתי מפותח המהותי להכנסות מערכת עירונית, תוך צמיחה מתמדת של אוכלוסיה חרדית ורכוז גדול של עליה אתיופית שתי קבוצות המעמיסות על כלל תושבי העיר.  בכך הוסברה ההזנחה המתמשכת של חזות העיר, אי נקיונה, ונטישת אוכלוסיה מבוססת ובני הדור הצעיר.

בעשור האחרון עמד בראשות העיר מר שוקי פורר (אשר הוכר בדין כנושא קלון) ולמרות שהבטיח לפעול למען רווחת התושב, פעל בעיר תוך קיפוח מתמשך של המגזר החילוני והעדפת צרכי ציבור חרדי שהבטיח קולותיו למענו בקלפי.  הושג שיפור מסוים של הקופה הציבורית על ידי העמקת הגביה ממוסדות ציבור ויוזמות פתוח שכונות בפרברים ע"ח הפשרת שטחים חקלאיים, אך ללא שיפור אמיתי בתפקוד העיריה והשרות לתושב החילוני.  בכל תקופת שלטונו של פורר נקנו קולות הציבור החרדי תוך שאפשרו לו להשתלט ללא הפרעה על שטחי ציבור כך שכל איזור מרכז העיר ומזרחה לו הפך להיות מעוז של מוסדות כולל חרדיים ואזור מגורים לאוכלוסיה החרדית, בנבדל מרוב חילוני ומעוט דתי-מסורתי המרוכז בחלק הצפון מזרחי של העיר ורוב חילוני מובהק בחלק הצפון מערבי של העיר. לאחר מספר שנים של התכתשויות אלימות בין החרדים והחילונים בעבר, הושג הסכם סטטוס קוו שהחזיק מעמד עד לאחרונה. כך הצלחנו, הציבור החילוני, להשיג הסכמה עירונית לפתיחת אזור צפון העיר לפעילות בערבי שבתות ושבתות (כולל הפעלת בית קולנוע ומסעדות). במקביל נשמר גם איזון דמוגרפי לפיו האוכלוסיה החרדית מרוכזת בדרום מזרח העיר ואילו חילונים ודתיים מסורתיים מתגוררים בשכנות טובה בכל שאר חלקי העיר.

כאמור לעיל, עוד בתקופת מר פורר הוחל בתהליך מזורז של הפשרת שטחים חקלאיים והקמה חפוזה של שכונות שונות בלא שהושלם תהליך תכנון עירוני סביבתי מסודר (שכונת הנשיא, שכונת רחובות ההולנדית, שכונת מקוב …..). לפליאת הדיירים בלטה בשטח הזריזות בהקמת בתי כנסת בכל שכונה, כולל יוזמות להקמה של מוסדות חרדיים שלא על דעת ורצון התושבים במקום (שכונת היובל), לעומת אי השלמה של תשתיות חינוך ואחרות. תרעומת קיימת בשכונות החדשות על פעולות שונות ומשונות ביוזמת העירייה הנעשות ללא מעורבות הדיירים אך פוגעות באיכות חייהם.

ראש העיר הנוכחי מר רחמים מלול (פעיל ליכוד חרדי ואיש ש"ס בעברו) נבחר במקום פורר בסוף 2009 לאחר שהצהיר במסע בחירתו כי ישמור על הסטטוס קוו בעיר.  עם הבחרו, נתן מלול ידו בסיוע מועצת העיר ליוזמת גורמים חרדיים (בהנהגת הרב הראשי של העיר) לתקיעת יתד חרדית בלב אזור האוכלוסיה החילונית בצפון מערב העיר.  כיום על אף התנגדויות תושבים נתן אישור מועצה לבניית מקווה נשים וגברים על שטח ציבורי נטוע חורש המצוי בלב שכונת מגורים בשד' חן 31 שיועד במקור למבנה גן ילדים או מועדון נוער.  השטח הנ"ל הנו צמוד לבית כנסת שהוקם לפני שנים לשמש כבית תפילה במסורת ספרד לאוכלוסיה דתית באזור.  בשנתיים האחרונות השתלט על בית הכנסת ועד פעולה שהביא למקום רב המקיים שעורי החזרה בתשובה אליהם יש נהירה של קהל מחוץ לשכונה והמפריעים לשלוות השכנים.  יוזמת הפיכת המקום למרכז חרדי הכולל מבנה למקווה נשים גברים וכלים וכן חדרי לימוד בשלוב עם הרחבה של בית הכנסת על אותו שטח ציבורי נעשתה בחוסר שקיפות בידי ועד בית הכנסת, רבנות העיר וראש העיר.

הציבור החילוני בשכונה מזועזע מעצם המהלך שנגלה באקראי.  הגשת התנגדות דיירים לעיריה הביאה לצימצום זמני של התכנית לבניית המקווה לנשים וגברים בלבד כמהלך פשרה.  יציאה בעצומה שנחתמה ע"י מעל ל 3000 תושבי רחובות בקריאה לראש העיר לשמור על הסטטוס קוו בעיר ולא לתמוך בפרויקט לא נענתה.  תגובתו – אם לא תתפשרו אז תפנו לבית משפט.  לא נותרה לנו אם כן ברירה אלא לפנות לערכאות עם כל עוגמת הנפש והנזק הכספי המיותר שמושת עלינו, אך יחד עם זאת אנו חשים ברצון העז של הציבור בצורך לעצור את המגמה שתהיה הרסנית לעתיד העיר.  להבהיר למועצת העיר וראשה כי תכלית תפקידם לדאוג לרווחת התושבים ולא לפעול בנגוד לרצונם בכל מקום ברחבי העיר. איננו רוצים ללכת בעקבות בית שמש.  זו תהייה מפלה לעיר והמשך הכרסום החרדי בזכויות הפרט ועתיד קיומה של המדינה.

פנינו לרבים מעמיתיך בעתונות בבקשה לסייע בכסוי תקשורתי של  המאבק אך לא נענינו. אנו מבקשים  ממך לפעול כעיתונאי דעתן בעבר, וחבר כנסת אחראי בהווה, לסייע לנו בשני מישורים עיקריים:

א׳‏.         לעודד עיתונאים בעלי מצפון לחבור ולשתף פעולה עמנו.

ב׳‏.         לחבור יחד עם הגברת שלי יחימוביץ המכירה ומסייעת בנושא וחברי כנסת נוספים במפלגתך ולהסיר את הבושה לעיר ולמפלגתכם בשיתוף הפעולה שניתן לראש העיר בקואליצה העירונית ע"י חברי המפלגה שלך ובראשם מר זוהר בלום סגן ראש העיר.

נודה מעומק לב להתערבותכם,
תושב רחובות
(השם שמור במערכת)

קישור לעצומה, קישור לאתר המאבק

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אני גר בשכונה מעורבת בירולים יש פה הכל, בעיקר חילונים ומסורתיים אבל גם פלסטינים חרדים סטודנטים זרים, עובדים זרים. במקור היו בעיקר חילונים ומסורתיים, מה לעשות חרדים ופלסטינים עושים יותר ילדים וצריכים יותר מקומות לגור בהם.
  צריך לדון באומץ בשינוי אופי האוכלוסייה בישראל. צריך להבין שאין מה לעשות המספרים לא משקרים. צריך להתמודד עם הצרכים של החברה והפחדים של כולם.
  וכמו כאן בגבעה הצרפתית, כולם גם צריכים לכבד את כולם.
  כי המדינה מתחרדת ומתערבת וזה בלתי נמנע ובמקום לשנוא ולכלוא בגטאות צריך לפעול לפלורליזם וכבוד האחד לשני תוך כיבוד הבסיס הדמוקרטי והמודרני.

 2. יהודי :

  מה זה התחרדות?

  מה זה התחרדות? אולי גם נרשום בתל אביב התחולניות…{חילונים}
  חוצפה!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.