חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שביתת מרצים במכללת ספיר

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 29.04.10 5:50

לפני שבועיים, דיווחנו כאן על סכסוך עבודה במכללת ספיר.  היום (חמישי) יקיים ועד המרצים של מכללת ספיר שביתת אזהרה בת שעה, במחאה על כך שהוועד המנהל של המכללה, בראשות ח"כ שי חרמש, דחה את ההסכם שנחתם בין הוועד לבין המכללה
מאת: תמי זנדברג

סולידריות עם המרצים במכללת ספיר ועם ארגון הסגל האקדמי המייצג אותם

ועד המרצים של מכללת ספיר הוקם לפני כשנתיים וחצי, והוא מייצג את כלל המרצים של מכללת ספיר – סה"כ כ-700 מרצים, מהם 85% מורים מן החוץ ורק 15% מרצים בתקן. בשנה וחצי האחרונות התנהל מו"מ זהיר ורגיש בין ועד המרצים היציג, בראשות עמיעד גורביץ', לבין נציגי הנהלת המכללה בראשות הנשיא פרופ' זאב צחור.

לאחר שנה וחצי של משא-ומתן, נחתם בתחילת אפריל הסכם פורץ דרך שהשיג לראשונה ביטחון תעסוקתי והציג מתווה לכללי העסקה נורמטיביים לכלל מרצי המכללה.

כידוע, מרצים מן החוץ הם "עובדי הקבלן" הבלתי נראים של עולם האקדמיה. הם מפוטרים מדי שנה, משתכרים רק 8 חודשים בכל שנה, ותנאי העסקתם רעועים. כך, למשל, ניתן להודיע להם על ביטולי קורסים ושינויים בהיקף ההעסקה שלהם גם לאחר תחילת שנת הלימודים, והם אינם נהנים מתנאים סוציאליים מלאים. מי אם לא מכללת ספיר, המכללה הפריפריאלית והחברתית, שחרטה על דגלה את הססמה "התואר האנושי", היתה צריכה להוות דוגמה ולהיות הראשונה שמתנערת מתנאי העסקה פוגעניים. מה גם שההסכם עצמו, שלא אלאה אתכם בפרטיו, נוסח כך שאין לו עלות תקציבית ישירה למכללה, והוא אינו כרוך בפיטורים וצמצומים.

לכן, מה רבה היתה הפתעת ואכזבת המרצים, כאשר הסתבר כי הוועד המנהל של המכללה, בראשות ח"כ שי חרמש, דחה באופן חד צדדי ובוטה את ההסכם החתום, בישיבתו בתחילת השבוע.

המסר היוצא מן ההחלטה הזאת הוא בעייתי ומטריד מכמה היבטים: בהיבט הפורמלי, החליט הוועד המנהל כי הסכמים לא צריך לקיים. מדובר בהסכם שנחתם ע"י נשיא המכללה המוערך פרופ' צחור, לאחר מו"מ איטי ועיקש שנמשך כשנה וחצי, ואשר במהלכו נערכו התייעצויות מצד נציגי הארגון עם מליאתו ומצד נציגי ההנהלה עם ההנהלה והוועד המנהל.

בהיבט הציבורי, מטריד כי הוועד המנהל אינו מכיר לא בחשיבותו של ארגון עובדים יציג, ולא בתנאי העסקה ראויים ונאותים לנושאי הדגל האקדמיים – אלה העוסקים במלאכת ההוראה ומהווים את אבני הבניין האקדמיים של המוסד המוערך.

בהיבט המנהלי, חמור כי ההנהלה – בלשון המעטה – אינה דוברת אמת וטוענת כי להסכם יש עלות תקציבית המחייבת אישור של הגופים הממונים, כגון הוועדה לתכנון ותקצוב (ות"ת), וכן מנסה לנהל מדיניות של הפרד ומשול ולסכסך בין ציבור המרצים לבין הוועד היציג שלו.

לסיכום – מצער לראות כי גם במאבק זה קיימים אותם מרכיבי כוחנות, סילוף והסתה כנגד ציבור עובדים שנמצא בעמדת נחיתות, כפי שרואים בכל מאבק עובדים מזה דורות. גם כאן, הדרך היחידה לנצח במאבק הצודק היא גיוס כל האנרגיות הטובות והנכונות למאבק. זה הזמן להפגין סולידריות – זה הזמן שכל ארגון עובדים, כל המרצים והסטודנטים באוניברסיטאות בכל רחבי הארץ – השמיעו את קולכם, בואו לתמוך במאבק של עמיתכם במכללה הדרומית.
היום זה הם – מחר אתם.

תמי זנדברג היא מרצה מן החוץ במחלקה למנהל ומדיניות ציבורית במכללת ספיר

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. איתי - עמית הוראה בעברית ובר-אילן :

  בהצלחה במאבק!

  האם נעשתה פניה לביה"ד לעבודה?

 2. שחר: שי חרמש הוא דוגמא להתנוונות התנועה הקיבוצית :

  שחר: שי חרמש הוא דוגמא להתנוונות התנועה הקיבוצית: יושב במלפגה ניאו-ליברלית, בעד יבוא של עובדים זרים, מתנגד לחלוקה שווה של הארנונה על איזורי התעשייה בין הרשויות השונות, ונגד ועד המרצים.

 3. תמי זנדברג :

  איתי – תודה. כן, נעשים גם צעדים משפטיים.

  שחר – sad but true

 4. עמית-ה :

  ראשית בהצלחה.
  שנית זה משתלב באופן ייחודי עם השטרסלריזם/בן דודיזם/שימחוניזם שמסבירים לנו כמה חשובה ההשכלה לשיפור מעמדו ומשכורתו של העובד.

 5. מכללת ספיר – הסטודנטים מתייצבים לצד המרצים :

  […] את הניוזלטר הזה מאגודת הסטודנטים. הניוזלטר רומז כי מאבק המרצים – מאבק של ועד יציג לתנאי העסקה בלתי פוגעניים ולקיום […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.