חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

השמאל הלאומי הוא לא דרכי – תגובה לאלדד יניב

נושאים דעות, פוליטי ב 27.04.10 5:40

השמאל הלאומי נראה קוסם, עד שקוראים אותו ומחפשים מה הוא בעצם אומר, מה הוא משדר ולאן הוא רוצה להוליך.  וכשקוראים מוצאים שהמלך הוא עירום, לפחות אינו לובש בגדי מלכות ואולי בכלל אינו מלך
מאת: דניאל גיגי

כאדם שהרגיש בעבר קרוב לערכיה של מפלגת העבודה וערכיה של מפאי ההיסטורית, עלתה בי שמחה גדולה כשראיתי וחשתי בהתעוררות שהקיפה את פעילי השמאל, בחוגי הבית, על דפי האינטרנט ובקמפוסים עם הקמתו של השמאל הלאומי.  ההתעוררות הזו שנבעה מהניסיון להחיות את מחנה השמאל, ששבק חיים ביחד עם נפילתה של מפלגת העבודה, כללה עשרות תגובות נלהבות לאג'נדה החדשה של השמאל, פעילות נמרצת של צעירים שרוצים לשנות, אכפתיות פוליטית, ואנרגיה חיובית, שהייתה חסרה מאוד בפוליטיקה הישראלית, ובעיקר בשמאל הישראלי שאיבד את דרכו.

ההתלהבות שלי מאותו שמאל לאומי הלכה והתפוגגה ככל שניסיתי להתעמק במסר האמיתי של מייסדי התנועה, שלצערי זנחו לחלוטין את הבסיס האידיאולוגי והמוסרי של תנועות השמאל, אך מעבר לכך גם לא כלל בסיס אידיאולוגי חדש. האמירה הבולטת וכמעט היחידה של השמאל הלאומי, שלתדהמתי לוותה בלא מעט שנאה, היא שאנחנו נמצאים במצב של אין ברירה, ושהמפעל הציוני נמצא בסכנה שמצדיקה כמעט כל פעולה שתוביל להפרדה.  

השמאל הישראלי תמיד התגאה לא רק ביכולת שלו לפתור את הבעיה הביטחונית אלא גם בערכי המוסר הגבוהים שלו, שלמרות הציניות כלפיהם במניפסט של השמאל הלאומי, נתנו השראה להרבה אנשים שאוהבים ותרמו רבות למדינה. אידיאולוגיה שמאלנית היא לא רק עמדה פוליטית ביטחונית, אלא גם עמדה מוסרית עקרונית במגוון של נושאים, שכוללים מחויבות לחברה אזרחית נקייה משנאה, שמירה על זכויות האזרח וזכויות המיעוטים, ורצון לכונן חברה ערכית, ושוויונית. מבלי הבסיס האידיאולוגי הזה אין לשמאל יכולת להתקיים כי אין לו חזון על סוגיות שהם היום הליבה של הבעיות הביטחוניות והחברתיות של החברה הישראלית.  הבסיס האידיאולוגי הזה שאבד בתקופת ברק, למרבה הצער גם לא קיים בשמאל הלאומי החדש, ובלעדיו לא תבנה שוב בארץ תנועה שמאלנית ראויה.

למקימי השמאל הלאומי צריך לומר, שלא צריך מפלגת שמאל חדשה כדי לדעת שהרוב היהודי בישראל נמצא בסכנה, מאחר שאנשי ליברמן הליכוד ומפלגת העבודה, דואגים להזכיר לנו את זה כל הזמן. לא צריך מפלגת שמאל גם כדי לדעת שצריך לסיים את הכיבוש, כי גם את זה אפילו בימין כבר כולם יודעים. צריך מפלגת שמאל חדשה, שתחזור לשורשי האידיאולוגיה השמאלנית הישנה, ועל בסיסה זה תנסה לבנות חזון לחברה צודקת ובריאה. צריך מפלגת שמאל חזקה שתסביר לעם בסבלנות ותציג בפניו את האלטרנטיבות האמתיות שעומדות בפניו, שמצד אחד תדע לפעול בנחישות אך מצד שני תפעל כל הזמן למען אחדות, ושחשוב מכל תפעל במתינות, בהתחשבות ובממלכתיות.

שמאל אידיאולוגי אמיתי המבוסס על עקרונות היסוד אלה הוא פטריוטי מספיק וערכי מספיק, כך שלא צריך להסתתר מאחורי שמות פופוליסטיים כשמאל לאומי. הרבה ממקימי המדינה הזאת השתייכו לתנועת השמאל הישראלית, ואני לא חושב שניתן להתווכח על נאמנותם ומחויבותם לציונות ולערכים של המדינה.

השמאל הלאומי הוא חסר אידיאולוגיה ולכן הוא לא השמאל שלי.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. ל רפי :

  עוד מכבסת מילים, וחבל.
  הבעיה של שמאל ישראלי שאינו רוצה ל"התבולל" במאגר השינאה ליהדות ולמדינת ישראל, וטרם מצא לכך פתרון, היא בחוסר הבנה. חוסר הבנה ש: א.) מה שהיה בעבר טוב לעבר. כשלא היתה מדינה, ניתן היה למקד את עיקר האנרגיות הלאומיות בהקמת המדינה. מול ערך עליון זה, התגמדו אז נושאים אחרים. גם כאשר היו מחלוקות, והיו, היעד העליון "כופף" כמעט הכל לטובת השגתו כמשימה הלאומית הראשונה במעלה. ב.) מדינת ישראל אינה צריכה עוד שמאל "אינטרנאציונאלי". היא זקוקה, אם בכלל, למשהו בעל ייחוד מקומי. היא זקוקה, אם בכלל, דווקא לשמאל לאומי. ג.) השמאל הציוני של העבר, בחתירתו לעצב "יהודי חדש" מתוך אמונה שזהו תנאי למימוש היעד הלאומי העליון, הרחיק לכת בהתנכרותו ל"יהודי הישן" ולמורשתו. כיום ברור מעל לכל ספק שהיה זה מקח טעות חמור. שמאל חדש חייב לתקן זאת כדי שיהיה לו משפט קיום יהודי-ישראלי. כן, קודם יהודי (זה המותר שלו על פני כל שמאל אחר) וא"כ ישראלי.
  הפוסט-ציונות הפכה לאויב מושבע של מדינת-ישראל וכפועל יוצא מכך גם של עם ישראל, משום שהיא שמאל אחר שמבקש לשמר את הניתוק מארץ ישראל היהודית, מעם ישראל ומיסודות המסורת והתרבות הלאומית שבשמם הוקמה המדינה ורק הם מהוים לה צידוק. בלעדי אלה, צודקים הפוסט-ציונים: אין סיבה שלא נעשה ל"מדינת כל אזרחיה", לא נביא לכאן את כל מי שרוצה להגר לכאן ותהיינה סיבותיו אשר תהיינה ו"נשתלב במרחב". אם נלך בדרך זו, היכן יממש העם היהודי, דווקא הוא, את זכות ההגדרה העצמית שלו למדינת לאום ריבונית?!
  כל עוד מבני-העל החברתיים בעולמנו הן מדינות, אין לקיום העם היהודי פתרון זולת מדינת-לאום ריבונית משל עצמו; זו תמצית הציונות. מי שבורח מעובדת יסוד זו, כנראה אינו רוצה להיות חלק ממדינת ישראל יהודית ודמוקרטית. ואם כך, אל נא יעטוף את הדברים בצלופן אידיאולוגי צבוע ובדברי נועם שאין בהם ממש.
  שמאל ציוני יתקיים אם יהיה בו ייחוד לאומי בצד ייחוד חברתי. זהו תנאי הכרחי. אם יסרב להכיר בכך, ימשיך לדעוך וסופו שיסתלק, ובצדק, מבמת ההיסטוריה הישראלית.

 2. עמית-ה :

  דניאל
  יופי של מאמר אני שמח לראות שגל האופנה לא השפיע עליך.
  החברה האנושית מושפעת רבות מהטכנולוגיה וישנם כאלו שחושבים שעם מהירת הגלישה השתנתה גם מהירות ההבנה של האדם.
  האמת היא ששינוי כזה לא קרה ורעיונות ואידאולוגיות נשארו רלבנטיים אז כמו היום.

 3. ליאור :

  לארח שקראתי את החוברת ,וקראתי את כל התגובות כוול זו של דניאל,
  יש לי תחושה שהרבה מאוד חברה מתעסקים בסמנטיקה, מתעסקים במוסר אוניברסלי,

  לטעמי אני קודם כל ישראלי,סוציאליסט,ויהודי. בסדר הזה. והבעיות הגלובליות של המוסר לא נמצאות בסדר העדפיות שלי ונסיון ליצר מפלגה סוציאל דמוקרטית
  שתהיה בעלת רף מוסר גבוהה וצחור, אבל תלושה מהמציאות הבעייתית כן בארץ נידונה לכשלון חרוץ.
  כמו שלטעמי אין קשר בין חדש לסוציאל דמוקרטים ,מה שפעם היה איננו עוד להוציא את דב חנין.
  ככה מפלגת העבודה הפסיקה להיות מפלגת העבודה.
  אני חושב שמפלגה צריכה לחפש פתרונות "לעם היושב בציון" או כמו שאומרים "עניי עירך קודמים"
  שכל אותם אנשי מוסר צריכים להבין
  שאם רוצים שינוי צריך להיות בוטה
  בהיר, נוטה יותר לשחור לבן ,את הגוונים של האפור אפשר יותר מאוחר
  לחפש וללבן.
  אולי הטרמינולגיה של השמאל הלאומי
  לא לרוחי ,אבל רוח הדברים כן, ואלי הייתי מחזק את הצד החברתי לכיוון של יותר הלאמה של דברים
  אבל זה בסיס לליבון ,שיחה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.