חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סטנלי פישר מרחיק אתכם מדירה ואין מי שיציל

נושאים דיור, תכנון ובניה, עלו ברשת ב 7.11.12 23:27

הכלכלנית תמר בן יוסף מסבירה במלים שוות לכל נפש את חלקו של נגיד בנק ישראל בעליית מחירי הדירות ואת הסיבה לכך שהוראותיו לבנקים בנושא משכנתאות לא יורידו מחירים. וכן, יש גם הצעות חלופיות, לטיפול הממשלה הבאה

קטעים מן המאמר:

"הצעד לא יגביל מספיק, כי להגבלה אפקטיבית של השקעה בדיור צריכים לדעת מי הם הרוכשים למטרות ספקולציה, ואיזה דירות הם רוכשים. ידוע כי חלקם הלא-קטן הם זרים המחזיקים בדירות רפאים בערים הגדולות. האם אין מקום לאסור על רוב הרכישות האלה, או לפחות לאסור על הבנקים הישראלים לממנן במשכנתא?  ולגבי רוכשי דירה שנייה ושלישית ישראלים: האם אין מקום להבחין בין גב' כהן מחדרה למשקיע סדרתי? גב' כהן, יש לשער, בורחת מחסכונה הפנסיוני שהכזיב להשקעה מבטיחה בדירה להשכרה ממש-על-יד-מכללת-שדרות. היא, מן הסתם, נזקקת למשכנתא. לעומתה, המשקיע הסדרתי, יש סיכוי שהוא בא עם כסף מהבית או מארגן לעצמו הסדרי מימון זולים ונוחים יותר ממשכנתאות.

צעדו של בנק ישראל יפגע גם במי שאין כל הצדקה לפגוע בו. צעירים מעוטי יכולת, רוב הצעירים במדינת ישראל, יתקשו עוד יותר לקנות דירה. היקף רכישת הדירות בישראל יצטמצם עקב הרעת התנאים. שכר הדירה יעלה, וידחק לפארק מעוטי הכנסה, קשישים, בודדים, עולים חדשים.

בנק ישראל מיועד לחשוב בגדול. זו מהותה של מקרו-כלכלה. אבל מי במדינת ישראל, היום, אחראי על תחום הדיור? איך יתכן שקולו לא נשמע? איך זה שצעד מהותי בדיור נעשה מבלי שנבחרי הציבור והממשלה שותפו בכל הפרטים? איך זה שלא היו בכלל פרטים?

זוהי עוד המחשה להיעלמות הממשלה בישראל. היעלמות המשרדים השולטים בממלכתם הקטנה. ומה נשאר מכל הכלכלה? שוב להעלות או להוריד את הרבית. ולקצץ, תמיד לקצץ, בתקציב."

לקריאת המאמר המלא בבלוג של תמר (עשו מנוי, כל מאמר פנינה) לחצו כאן

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.