postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » להגן על האנונימיות ברשת

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להגן על האנונימיות ברשת

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 30.12.07 6:04

בעקבות הדיון בכנסת, שולח יהונתן קלינגר מכתב לח"כ בני אלון בנושא חשיבות שמירת האנונימיות ברשת למען לחופש הביטוי, חשיפת שחיתויות ולמקרים רבים נוספים. בהמשך קורא עו"ד קלינגר להפריד את תוכנות הסינון ממערכת ההפעלה המותקנת במחשב כדי לא לכבול את הלקוחות. ולסיום קטעים נבחרים מהדיון

ח"כ אלון שלום,

בהמשך לשיחתנו מצ"ב עבודת המחקר* שמהווה את הבסיס לתואר השני שלי במשפטים בנוגע לנורמות ביטוי ברשת. בין היתר ראוי לקרוא את עמוד 27 שמתייחס למחויבויות של כותבים לטקסטים שלהם בהנתן מצב אנונימי.

כפי שרציתי לציין בועדה, אך לא היה ניתן לעשות זאת במסגרת אילוצי הזמן, הרעיון של חינוך לאנונימיות והגדרת הזכות לאנונימיות כנגזרת מזכות הפרטיות יכול לסייע להגן על הנוער לא פחות מאשר ביטול אותו מעטה אנונימיות שקיים אצל החשודים בעבירות. הקמה של מערכת שתחנך את הנוער לשמור על פרטי האישיים סודיים מצד אחד ותבהיר לו על הסכנות מחשיפת הזהות תאפשר לרשת לשמור על האלמנט המשחרר של ביטוי אנונימי שמסייע הן לחשיפת שחיתויות והן להוועצות עם מומחים ואנשי מקצוע כאשר זה אינו מעוניין לחשוף את זהותו, לדוגמא כאשר הוא מותקף מינית על ידי קרוב משפחה.

האינטרנט מאפשר תשתית אנונימית לביטוי. אולם, בעוד שהמגמה בכנסת היא להסיר את האנונימיות בהצעות חוק כמו הצעת החוק של ח"כ ישראל חסון לחיוב זיהוי ברשת והצעות חוק לצנזורה עד זיהוי ביומטרי של ח"כ אריאל אטיאס וח"כ אמנון כהן, או אפילו חוק נתוני תקשורת. אני מאמין שדווקא האנונימיות תאפשר להגן על הקטינים בצורה יותר מהותית.

כמו כן, בכל הנוגע להגבלים עסקיים: התקנת תוכנות הסינון על מחשבי הילדים עשויה להשליך על נושא ההגבלים העסקיים כאשר זו מסופקת על ידי מערכות ההפעלה. בתי הדין להגבלים עסקיים של האיחוד האירופי כבר פסקו שצירוף נגן מדיה למערכת הפעלה פוגע בתחרות החופשית בין נגני המדיה (ראה כתבה ב- Ynet מ 2004) – ובתי הדין להגבלים עסקיים עשויים לפסוק כי צירוף תוכנת סינון אינטרנט למערכת ההפעלה פוגעת בתחרות החופשית בין תוכנות סינון שונות.

לכן, כדי לשמר על התחרות אני ממליץ להפריד בין תוכנות הסינון ומערכות ההפעלה או שירותי הגישה לאינטרנט, ולאפשר לכל אזרח לבחור בעצמו מי תהיה החברה שתספק לו את שירות הסינון.

במקביל לנושא זה, רצוי לשקול את ההשלכות שעשויות לקום עקב סינון התכנים על ידי חברות פרטיות עם אינטרסים מסחריים.

בתודה,
עו"ד יהונתן י. קלינגר.

* נורמת ביטוי בבלוגוספרה הישראלית – עו”ד יהונתן קלינגר

—————————————————

סיכום הישיבה בכנסת, שפורסם לראשונה כאן:

מיקי איתן: "מדובר בעברייני מין קטלניים שהמדינה צריכה להקצות משאבים כספיים על מנת לאכוף את החוק אבל לא צריך להגיע למצב שבו עוקבים אחרי כל אזרחי ישראל על מנת לתפוס ארבעה פדופילים".

הבוקר נערכה ישיבה של וועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת (ולא הועדה לשלום הילד) על מיגור תופעת הפדופיליה באינטרנט; בין הנוכחים היו דב גילהר וח"כ מיכאל איתן, כמו גם סנ"צ אבי אביב, ראש מפלג פשעי מחשב(ה) במשטרת ישראל. עו"ד דר' נמרוד קוזלובסקי העביר סקירה על המצב המשפטי בישראל ועל המצב בחו"ל, תוך שהוא מציג מידע מהעולם ונתונים בנוגע להפצת פורנוגרפיית קטינים בעולם. קוזלובסקי הסביר ש"זה לא שהרשת מוצפת בעשרות אלפי סוטים אלא שיש מיעוט במיעוט של אנשים שעשויים להזיק". קוזלובסקי עוד הסביר כי רוב הבעיות החקיקתיות בישראל עשויות להפתר על ידי הצטרפות לאמנה הבינלאומית האירופית לפשעי מחשב; נציגי משרד המשפטי התנגדו והסבירו שהסיבה לאי הצטרפות ישראל היא העדר התאמה בתחומי הקניין הרוחני.
גלעד עדין, מנכ"ל חדשות 10 אמר כי יש בעיות לא קטנות מבחינת האתיקה וחשיפת האנשים, לרבות השימוש בטלויזיה ועיתונות אקטיבית. עדין הסביר כי "צריך לתת לועדת הכנסת שעוסקת בחינוך למדע לחנך ילדים לחינוך במחשב ואיך להשתמש ולא להשתמש במחשב ושאם כל ילדי ישראל ידעו שלא מגיבים לאדם זר ברשת זה יותר משמעותי מאשר ההרתעה". ח"כ איתן הוסיף שיש כאן גלישה בין מקרים שבהם העבירה היא של פרסום דברי תועבה לבין עבירות של הטרדה מינית ואינוס: " אנחנו לא רואים באותו אדם שכבר החזיק בבית כמוי שעליו אפשר להטיל את הפיקוח והשיקום שאולי צריך לתת לו. יכול להיות שזו בעיה שצריך להתמודד איתה ברמה הפילוסופית העקרונית: האם האחזקה כבר הופכת אדם לעבריין מין?". לסיום הבהיר ח"כ איתן שהמדינה היא זו שצריכה להקצות תקציבים לאכיפת החוק ולא ספקיות האינטרנט הפרטיות והחברות הפועלות בשוק.

את הישיבה ניהל ח"כ בני אלון, שביקש להתייחס לבעייתיות המורכבת של האנונימיות ואיתור הלקונות בחקיקה אך אמר ש"יש צורך שמערכות הצדק יטחנו לאט כדי לא לגלוש לפופוליזם שעשוי לגרום לאסונות ולהוצאות להורג בכיכר השוק". מיכאל איתן הסביר והדגיש שמדובר בעברייני מין ולא בעברייני אינטרנט ומדובר בסכנה אמיתית שיש למנוע ולהחלם בה. אנשים שנוטים למקומות אלה יעשו זאת במקומות אחרים ובאמצעים אחרים".

ח"כ אלכס מילר ניסה להסביר על הצעת החוק שלו לקידום המודעות לתכנים מסוכנים ברשת וכן לקדם את מוצרי מיקרוסופט לסינון אתרים שהודגמה על ידי אפרת קופמן ממיקרוסופט. מילר, כך נראה, הספיק ככל הנראה גם להשיג מימון של מיקרוסופט למערכת סינון תכנים. מיקרוסופט, או לפחות נציגיה, הסבירה כי חסימת האינטרנט אינה הרמטית ומציעה בנוסף מערכת CETS שמוצעת באופן חופשי ובחינם לכל הממשלות בעולם כדי לאתר פורנוגרפיית ילדים ועובדת יחד עם המשטרה לזהות פעילות ואתרים הקשורים לניצול קטינים ברשת.

סנ"צ אבי אביב, ראש מפלג עבירות מחשב(ה) הסביר שנכון להיום במפלג עבירות מחשב(ה) יש שישה אנשים שמטפלים. אולם, יש בעיית כח אדם וכעת המפלג בתהליכי גיוס. הוא קרא לחברות התקשורת לבטל את התשלום עבור העברת נתונים לרשויות החקירה במסגרת חוק נתוני תקשורת.

דב גילהר, שב'זכות' תחקירו "ילדות בסכנה" התקיימה הישיבה, הגן על משטרת ישראל והסביר שהמשטרה הבינה את ההשלכות ולמרות שזו פעם ראשונה שהמשטרה שיתפה פעולה עם התקשורת ונוצרה קואליציה חשובה. גילהר קרא להגביר את המודעות בציבור ההורים ובתי המשפט.

הועדה יצאה בלי המלצות אופרטיביות. ח"כ אלון הבטיח לעקוב אחר הנושא ולהמשיך לקדם את המודעות לנושא. הועדה קראה לתיקוני חקיקה מתבקשים בנושא הנדון שיש בו ארבעה סעיפי ליבה ויש לייחס להם יותר ספציפיות בנושא האינטרנט, הועדה קוראת לעיין ברף הענישה שנמצא בחוקים הקיימים ופונה למשרד המשפטים לבדוק את נושא האמנה הבינלאומית לפשעי מחשב ומדוע ישראל אינה שם. לבסוף, הועדה קראה למשטרה לנקוט יוזמה לאתר את עברייני המין ולהפעיל מערך בילוש לנושא זה ולכן יש להרחיב את מספר השוטרים במפלג עבירות מחשב(ה).

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.