חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דיבידנד חברת "בזק" לבעלי המניות גבוה מהרווחים שצברה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 22.04.10 6:02

חברת בזק עומדת לחלק לבעלי מניותיה יותר מרווחיה בשנה. בעלי השליטה מרוקנים את החברה מהונה, מכניסים אותו לכיסם ויוצרים לה חובות שיפלו על גב הציבור

מאת: ק.טוכולסקי

סכנה לציבור בבזק

ידיעה באתר של עיתון כלכלי, חברת בזק, בעבר רכוש הציבור ובשנים האחרונות חברה ציבורית בבעלות פרטית, מגייסת כסף לצורך מחזור חובות. הידיעה כשלעצמה אינה מיוחדת, מה שלוכד את העין הם הפרטים המדווחים בלאקוניות בהמשך הידיעה. החברה מגייסת 1.5 מיליארד ₪ למחזור חובות. לחברה חוב של 3.4 מיליארד ₪. החברה הרוויחה ב-2009, לפחות 2.16 מיליארד ₪ רווח נקי לאחר הוצאות. בעל השליטה בחברה מתכנן לחלק לבעלי המניות דיבידנד של 2.45 מיליארד ₪, מדיבידנד זה ייהנה הבעלים בעצמו מכ-700 מיליון ₪.

לקרוא ולא להאמין, חברת בזק, חברת הטלפוניה המובילה בישראל, עומדת לחלק לבעלי מניותיה יותר מרווחיה בשנה החולפת תוך שהיא מגלגלת חוב העולה על רווחיה. חברה חפצת חיים לא הייתה מעזה לעשות כך. בעלים אחראי שמקים חברה ועובד קשה למען הצלחתה לא היה מעז לעשות כך. חברה בבעלות ממשלתית לא הייתה נוהגת כך. במקום להשקיע את רווחי החברה בהקטנת חובה, שיפור השירות שהיא נותנת, תחזוקת מתקניה והכשרת עובדיה, ממהר הבעלים החדש של בזק, חברה שהרוויחה פחות מחובותיה, לגלגל את החוב באמצעות הלוואות חדשות ולחלק דיבידנד שעולה על הכנסות החברה.

במשך שנים שמענו שוב ושוב על הניהול הגרוע של חברות ממשלתיות. מה שקורה עכשיו בבזק, מוכיח שוב, שניהול פרטי אינו ערובה לניהול תקין אלא להיפך ושהרגולציה בישראל חלשה. הרי ביום שחברת בזק, תאבד מכוחה בגלל התחרות, הכנסותיה יפחתו חובה יגדל, ובסוף החברה תגיע למסלול של התרסקות. כמובן שבזק חברה גדולה מכדי ליפול, היא מחזיקה ברוב תשתית הטלפוניה במדינה ומעסיקה מעל 10,000 עובדים. חברה שכזו לא תופקר והציבור ישלם את המחיר. תוך התעלמות מוחלטת מיכולתה, מרוקנים בעלי השליטה את החברה מהונה ויוצרים לה חובות שיום אחד הרי מישהו יצטרך לפרוע. במקום להשתמש ברווחים כדי להקטין את החוב ואת תשלומי הריבית על הלוואות, במקום לחזק את תשתיות החברה ואת יכולתה להתחרות בשוק שהולך ונהיה מתוחכם יותר ויותר, בעלי השליטה בחברה ועושי דברם בדירקטוריון ובהנהלה מתעלמים מחובתם כלפי החברה והלקוחות ונותנים יד לחליבתה בצורה מסוכנת.  ביום הפירעון הממשלה תשלח ידה לכיסו של הציבור בשביל להציל את החברה, ועובדיה יצטרכו להסכים לקיצוץ בשכרם ולפגיעה בתנאיהם.

מה שקורה היום בבזק מהווה רק דוגמא אחת להליך שהולך וגובר בשוק ההון. על חברות אמיתיות משתלטים בעלים שבאים לא כדי להתקיים בכבוד ובעושר מרווחיה הריאלים של חברה תוך המשך פיתוחה והבטחת חוסנה, אלא בעלים שבאים לשדוד את הקופה. בעלים שרק רוצים למנף מהחברה באופן לא אחראי הון שלא מבוסס על רווחים ריאלים. וזאת כדי למלא את כיסיהם הפרטיים בכל מחיר ותוך התעלמות מטובת החברה, הצרכנים, ציבור הלקוחות והעובדים והציבור בכלל. בזק שירתה את כלל הציבור כחברה ממשלתית ונוהלה באחריות, טובת החברה, טובת העובדים ואיכות השירות ללקוחות עמדו לפני הצורך של הממשלה כבעלים למשוך דיבידנדים מבזק ואילו כעת, חברת הטלפוניה הגדולה בישראל פשוט נשדדת ואין שום מחאה.

כל שנה חוזר על עצמו פסטיבל השכר במגזר הציבורי. כמה פעמים כבר קראנו את טובי העיתונאים הכלכליים זועקים על שוד הקופה הציבורית לטובת משכורות לעובדי חברת החשמל ומקורות. ההוצאה על משכורות הוגנות לעובדים טובים מעולם לא הגיעה לסכומי הדיבידנדים חסרי האחריות שבעלי שליטה פרטיים בחברות, המעניקות שירותים אוניברסאליים, מושכים על חשבון יכולת הקיום בטווח הארוך של החברות הללו. בעלים פרטיים אסור שתהיה להם היכולת למשוך דיבידנדים שכאלו. זה הזמן לקבוע בחקיקה לא רק מיסוי גבוה על דיבידנדים, אלא גם את ההתניה לקיומם של רווחים לפני מתן אישור למשיכת דיבידנד, את אופן החישוב של רווח והיקף ההון הזמין שעומד לרשות חברות, ואת השיעור המכסימלי של משיכת דיבידנד מרווחים. התופעה החדשה של ברונים שודדים מודרניים שממנפים את עצמם לשליטה בחברות  ואז בוזזים אותם מסכנת את החברה בישראל.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

58 תגובות

 1. בשם מארק טויין :

  הברונים השודדים (מאנגלית: The Robber barons) הוא כינוי שהעניק מרק טווין לבעלי ההון שעלו לגדולה בארצות הברית לאחר מלחמת האזרחים האמריקנית בשנת 1860. הכינוי מבטא יחס דו ערכי של החברה האמריקאית כלפי היזמים הקפיטליסטים.
  תעשיית מסילות הברזל המתפתחת איפשרה ליזמים רבים להתעשר. את רוב האדמות הם קיבלו מהממשל הפדרלי בחינם כדי שיתחילו לטוות רשת של מסילות ברזל, ולהקים תחנות רכבת. ביסוד התהליך עמד הרעיון לאפשר האצה של התפתחות כלכלית ומסחרית באמצעות מתן אפשרות לעובדים להגיע ממקום למקום לצורכי פרנסה , מגורים ומסחר.
  בשנת 1860 החל ענף הרכבות לעבור תהליך בלתי הפיך של מיזוגים, בסוף המאה ה-19 רוב מסילות הרכבת נמצאו בשליטתן של שבע קבוצות כלכליות. בעלי ההון החדשים צברו הון עצום בתקופה קצרה, בעלי הון מעטים השתלטו על הכלכלה על ידי הקמת קרטלים ונוצרו פערים חברתיים עצומים.

  לקסי

 2. מיכאל לינדנבאום :

  מקודם מחלבות כי"ל ופז,עכשיו מחלבת בזק ותנובה(הנדל"ן של השוק הסיטוני ת"א שווה יותר מהצחיר שאייפק שילמה),מחלבת בנק לאומי בדרך,והמחלבה הגדולה מכולן ,חברת חשמל בתהליכי עיבוד ואריזה עבור כנופיית האוליגרכים השלטת.
  איזה "יופי" של "הפרטה".
  טובת הצרכנים וחיסול העבודה המאורגנת ,אלו הם "פרטים" בשביל חובבי ההפרטה.
  עשרות אלפי העובדים המורטים שנזרקו לכבים ללא עבודה וללא פנסייה,גם אלו הם "פרטים".
  אחרי כל זה יש כאלה שאומרים שהם רוצים מדינת רווחה.

 3. אבשלום :

  האם ניתן לקבל קישור לכתבה עם הנתונים שעליהם מתבססת הידיעה? תודה

 4. מיכאל לינדנבאום :

  עוד הפרטה-מחלבה.
  כמו תמיד בע"ש לא רוצים לשמוע על הלאמה של רכוש גנוב מכולנו.
  להלן ה"עוקץ" מהיום 23.4.10
  ציטוט מאלף ממאמר של יוסי דהאן ההוקר ב"העוקץ"
  באתר העוקץ באותם ימים הסברנו איך כל אחד מאיתנו יכול היה לקנות בתנאים שקבלה משפחת דנקנר את בנק הפועלים. הטקסט נכתב ב10 לדצמבר 2003.
  הבוקר ב"הארץ" כתבה של אריה דיין על "הקשת הדמוקרטית המזרחית ועתירתה נגד עסקת עשרות המיליונים של מינהל מקרקעי ישראל עם משפחת דנקנר, עסקה שאהוד (יסדר) אולמרט העביר במועצת המינהל, בניגוד לחוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה ולמרות הביקורת בדו"ח מבקר המדינה. אולם משום מה דיין שוכח לציין עובדה מרכזית בפרשה. (עובדה שאותה כבר ציין בעבר באתר זה חברי איציק ספורטא).
  אדמות המינהל בעתלית שבהן מדובר שימשו ערובה להלוואה שקיבלה משפחת דנקנר מ"בנק לאומי" על מנת לרכוש בעלות ב"בנק הפועלים". "בנק לאומי" כזכור נמצא בבעלות המדינה.
  הרי לפניכם מופת של הפרטה בשוק החופשי והתחרותי הקפיטליסטי בישראל. המדינה מעניקה לבעלי הון קרקעות להפקת מלח. בעלי ההון משתמשים בקרקעות כערובה על מנת לקחת הלוואה מהבנק של המדינה – "בנק לאומי", על מנת לרכוש בנק אחר של המדינה שהופרט "בנק הפועלים".
  במקביל דואגים בעלי הקרקעות באמצעות לוביסטים, עורכי דין וכרישים נדל"ניסטים כגון עו"ד אבי דרכסלר, מנהל מינהל מקרקעי ישראל לשעבר, וגם איזה שר בכיר כמו אולמרט, שבעת שינוי ייעוד הקרקע למגורים, מסחר ותעשייה, יזכו בעלי ההון לפיצוי של עשרות מיליוני שקלים על חשבון הציבור כאילו הם הבעלים המקוריים של הקרקע.
  .
  בתרגיל עוקץ כזה גם אתם הייתם יכולים להיות הבעלים של "בנק הפועלים.
  והלאמה היא מילה גסה בע"ש.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  לאבשלום בבקשה,
  http://www.haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4766

 6. יונתן :

  הציבור לא ישלם כדי להציל את בזק אם תקרוס בעקבות הדיבדנד,החברה תמכר כדי להחזיר חובות או שהבעלים יזרימו הון.

  בזק גדולה מכדי ליפול אבל הבעלים שלה לא גדולים מכדי ליפול,למעשה במשבר האחרון המדינה לא סייעה לאף טייקון.

 7. מיכאל לינדנבאום :

  עוד מסיפורי השקשוקה המלוחה
  http://www.israelhayom.co.il/site/newsletter_article.php?a=6294

 8. דליה :

  מכאל
  מה משמעות משפטך "והלאמה היא מילה גסה בע"ש?
  אתה יוצר פרובוקציות.
  הלאמה היא אחד האמצעים להחזיר לידי הציבור או המדינה את הבעלות על נכסים פרטיים או מופרטים. יש אמצעים נוספים כדי לממש את אותה מטרה.

 9. מיכאל לינדנבאום :

  מה שנגנב ב"הפרטה" יוחזר בהלאמה.אין דרך אחרת.

 10. לדליה 8 :

  מה פרובוקציה פה?
  על אילו אמצעים נוספים את מדברת?

  מה ההבדל בין "להחזיר לידי הציבור או המדינה את הבעלות….." לבין הלאמה?

  ההבדל נראה כמו עניין סמנטי בלבד.

 11. דליה :

  להחזיר לידי הציבור וגו' – זוהי המטרה. הלאמה היא דרך הפעולה כדי להגיע אל המטרה.
  חקיקת חוק חובת מכרזים והחלתו על משרדי ממשלה חברתיים הובילה להפרטתם. ביטול החוק יכול לעצור את ההפרטה.זוהי דוגמא לאמצעי נוסף להלאמה.

 12. מיכאל לינדנבאום :

  דליה,
  עם כל הכבוד ביטול חובת מכרזים גורם לעצירה של מיקור חוץ שהוא הפרטת פעילות,לא בעלות.הפרטה פירושה העברת הבעלות על משרד הרווחה למשל מהממשלה לידי האחים עופר.
  הפרטה פירושה,מסירת הבעלות והשליטה על בנק לאומי,חברת חשמל או הנמלים לידי הדנקנרים ודומיהם.

 13. לקסי - למיכאל :

  לצערי גם לי יש הערב ביקורת על ההתנסחות שלך.

  הלאמה אינה מלה גסה ב"עבודה שחורה". אל תזרוק בוץ, אל תירק לבאר!

  תחרות הטלת האשמות בינך לבין חלק מחברי המערכת הגיעה למחוזות רעים.
  הרבה מדי באשמתך, והמשפט המיותר ההוא הוא דוגמה.

 14. אז כתב מה שכתב (וחבל), אז מה? :

  אין אדם נתפס על צערו/כעסו

 15. שאנקלי ובאזבי לא מאמינים :

  שאנקלי ובאזבי לא מאמינים
  מנ' יונייטד וליברפול הגיעו למעמדן בזכות מנג'רים סקוטים סוציאליסטים וקנאים • הרכישה שלהן על ידי האמריקנים הפכה אותם למועדונים בחובות עתק, למרות הרווח התפעולי • כך שדדו בעלי ההון את יצירת האוהדים
  רונן דורפן
  אוהדי שתי הקבוצות הגדולות
  באנגליה נקלעו השבוע לעניין הפעוט הקרוי "קפיטליזם בכדורגל המודרני."בליברפול זה היה עוד פרק ביחסים הבעייתיים בין הבעלות האמריקנית לאוהדים. בנו של אחד הבעלים תום היקס ג'וניור שלח אימייל גס רוח לאחד האוהדים של הקבוצה שפנה אליו כדי לפרוש בפניו את טענותיו. הוא נאלץ לפרוש מההנהלה.
  בעיתונות מיהרו לתאר את כל הפרשה כהיסטריה מיותרת. אולי אבל זו היתה סתם אינדיקציה לדרדור הערכי שמביאה הציניות הכלכלית. הניגוד בין שחצנותו של בן עשירים אמריקני למסורת של המנג'ר האגדי ביל שאנקלי שהיה משיב על פניות אוהדים באמצעות מכונת כתיבה מעטפות ובולים.
  ביונייטד שנרכשה ב2005-על ידי משפחת גלזר היהודית-אמריקנית תוך הפגנות סוערות ופרישת אוהדים להקמת מועדון עצמאי בליגות הנמוכות סבלו עד היום פחות. מעמדו של המנג'ר אלכס פרגוסון גרם למשפחה לקבל החלטה נבונה ולהישאר מחוץ לעין הציבורית. ההצלחות על המגרש היו גדולות. וכך אפילו מכירת רונאלדו לריאל מדריד עברה בשקט לאור העובדה שהיה די ברור שמדובר ברצונו של השחקן.
  מלבד עניין קטן. יונייטד כמו ליברפול לא נרכשה על ידי גורמים עשירים. היא נרכשה במינוף – כשהבעלים מביאים מהבית רק כרבע מסכום הרכישה ומגייסים את היתרה בהלוואות. וההלוואות הללו הועברו למועדון כפי שמותר לבעל חברה פרטית ויצרו את האבסורד שבו המועדון המרוויח בתולדות הכדורגל נמצא בחובות הגדולים בעולם. עכשיו כדי להקל את מעמסת הריבית החליטו הבעלים לגייס 500 מיליון פאונד באמצעות איגרות חוב. הקבוצה
  גיוס באמצעות אג"ח הוא כנראה הכלי הנכון לקבוצת כדורגל. יונייטד עברה בעבר עידן של חברה ציבורית שהיו בה לא מעט בעיות. למשל הצורך לדווח לבורסה על מהלכים כמו מו"מ על שחקנים אבל גם מאבקי שליטה בין הבעלים – ובהזדמנות מתוקשרת אחת בין בעלי מניות גדולים מאירלנד לפרגוסון לגבי הבעלות על סוס מירוץ.
  אג"ח יפתרו בעיות כאלה גם אם לצורכי ההנפקה פירסמה הקבוצה מסמך מלא אזהרות. המסמך הוא תהליך די רגיל להנפקה כזו אבל אזהרות לגבי פרישה עתידית של פרגוסון או כוחן הכלכלי של צ'לסי ומנצ'סטר סיטי נופחו על ידי העיתונות. כשהאזהרות ידעכו ההנפקה תהיה כנראה מוצלחת. יונייטד ברווח תפעולי עצום ומבחינה אחת המותג שלה חזק אפילו משל ריאל מדריד שצריכה לרפד את המותג ברכישות גדולות. יונייטד שומרת על יציבות במכירות גם כששמות גדולים כמו בקהאם ורונאלדו עוזבים את הקבוצה.
  אבל הדבר הזה מעלה שאלה אתית מסחרית אחרת: אם אפשר להנפיק אג"ח כדי לקנות את יונייטד והמועדון כשלעצמו רווחי למה בדיוק צריך את גלזר? מנצ'סטר יונייטד יכולה בקלות להתקיים במודל ברצלונה. יש לה לא פחות אוהדים היסטוריה איצטדיון יותר רווחי (גם אם לא יותר גדול) ומבחינת פרישת האוהדים בשוקי צפון אמריקה והמזרח הרחוק היא אפילו במצב כלכלי מעט יותר טוב. יונייטד לא צריכה אוליגרכים כמו בצ'לסי וגם לא תמיכה חיצונית של מיליארדרים כמו בריאל מדריד.
  וזה העצוב בכל סיפור יונייטד וליברפול. שתי היריבות האלמותיות הגיעו למעמדן בזכות שני מנג'רים מרקע דומה. סוציאליסטים קנאים בשם מאט באזבי וביל שאנקלי שגדלו במכרות הפחם מערבית לגלזגו. בעלי הון הבורסה ושאר אלילי הקפיטליזם לא תרמו דבר לאגדה הנפלאה שכתבו שני המועדונים. הם יצירה של החברה האנושית שפשוט נשדדה על ידי בעלי הון.

  ואיך זה עובד בגרמניה?
  לטוכולסקי פתרונים.

 16. דליה :

  מכאל
  עניין חוק המכרזים היה דוגמא. הכוונה היא לחקיקת חוקים שיבטלו הפרטות למיניהן.

 17. מיכאל לינדנבאום :

  דליה בוקר טוב,
  כתבת "חוקים שיבטלו הפרטות".אני מזכיר לך שכל ההפרטות הברבריות בעשרים השנים האחרונות נעשו ללא חקיקה.כל הנושא של הפרטת בל"ל ,חברת חשמל,נמלים בלחץ ישיר של שכירי חרב ההפרטה של ביבי-ברק.החלטות ממשלה הם לא חוק.
  חוק ההסדרים היה במקור תקנה זמנית לשעת חירום לתקופה של 3 חדשים.

 18. לקסי :

  כל עניין ההפרטות "הוחלק" לשיח, לתרבות ולתודעה של הישראלים מתישהו בעקבות "ייצוב המשק" ב-1985 בעזרת הפרופסור לכלכלה, אז בתפקיד שר-החוץ של ארה"ב ג'ורג' שולץ.
  שולץ, מאסכולת שיקגו (זוכרים את איינדה בצ'ילה?) וממבטלי הסכמי ברטון-וודס, ראה בישראל מעבדה לבחינת התורה הכלכלית שלו.
  אלה הצטרפו להמשך הגשמת הצווי הרביזיוניסטי-ליכודי של "יא ברעכען" – כן לשבור – את ההסתדרות "סוכנת הקומוניזם הסובייטי". לשבור, בין השאר ע"י חיסול המשק ההסתדרותי שכיום "כולם יודעים" שהיה "מושחת" – " לא-יעיל" ומה-לא… (לרוב עלילות ומעט מאוד עובדות. וגם, נא להשוות לכותרות ימינו אלה).
  הוסיפו לכך את הפילוג במפא"י ותקבלו תערובת נפץ פוליטית חברתית שלתוכה הושחלה ההפרטה כנוסחה גואלת (גועלת?), מה גם שנשמעה מפי "גדולים וחכמים" ושנעזרה בעיתונות הפופוליסטית (שמצדה רצתה והצליחה לחסל את העיתונות הפוליטית).
  כיום "כולם יודעים" שהפרטה היא דבר שהוא בין כמעט-טוב לטוב, ברוב פעילויות הייצור והמסחר.
  ההשוואות שעושים בין ביצועי הכלכלה הישראלית אז וכיום מראות את ההיפך, אז מה?

 19. מיכאל לינדנבאום :

  "ההיפך" לא רק בכלכלה.
  "אז" היתה עבודה קבועה,דיור זול,פנסייה מובטחת(עבדתי כמה חדשים בחברת שמירה והפרישו לפנסייה מהחודש הראשון-נשארו לי תלושי שכר המוכיחים זאת).
  החשוב מכל-השקט הנפשי להקים משפחה ולהביא ילדים לעולם ללא פחד מיום המחר.
  היום עובדי הקבלן רועדים מפחד-ממש משטר אידיאלי.
  וכל האמור על ידי,כמו שלקסי אומר,אז מה?
  את מי זה מעניין? אנחנו הרי קומוניסטים מצפון קוריאה,נכון?

 20. ק. טוכולסקי :

  מאל, הלאמה היא לא מילה גסה בע"ש, אני ואחרים חוזרים אליה די הרבה. יש מן הסתם גם כמה מתנגדים, זכותם. בסופו של דבר חסידי ההפרטה צריכים לזכור שלא הכל אפשר להפריט ובטח לא בהצלחה.

  בגרמניה לפחות 50% מהבעלות על קבוצות כדורגל היא ציבורית ולא פרטית. אני לא סגור לגמרי על המהות, בעלות עירונית, בעלות אוהדים, או אחרת אבל הקבוצות אינן נסחרות בבורסה. בגרמניה הכדורגל עממי יותר מבכל שאר מדינות אירופה המערבית והמרכזית, יש המספר הרב ביותר של קבוצות וגם הכמות הגדולה ביותר של צופים מקומיים במשחקים בכל הליגות. וגם, מישהו בדק, הריבוד המעמדי ביותר בקניית מנויים.

 21. 2 שאלות לטוכולסקי :

  1. תודה טוכולסקי על ההבהרה בעניין הכדורגל בגרמניה.
  אבל לא הבנתי לאשורו את:
  "הריבוד המעמדי ביותר בקניית מנויים."
  האם אתה יכול להבהיר.

  2. נדמה לי שיש נטיה כללית בע"ש להתנגד להפרטות שבדרך, והתנגדות להלאמת מה שכבר הופרט (ולא חשוב מה ואיך הופרט.)
  לי לפחות לא זכור כאן מקרה אחד של דיון ממוקד וענייני בשאלה של הלאמת נכס לאומי שכבר הופרט.

  הפעם היחידה שבה הועלתה אפשרות כזאת היתה במכתבו של איתי לח"כ אורבך בעניין בנק דקסיה. שם עלתה האפשרות בהקשר פרובלמטי משהו
  http://www.blacklabor.org/?p=16110
  אם זכרוני אינו מטעה אותי איתי הביע בהזדמנויות אחרות עמדה עקבית הפוכה לזו שעולה במכתבו לאורבך.(מסיבות מהותיות וטקטיות כאחת).

  אין פלא שיש רבים ואני ביניהם שמסתובבים עם תחושה קשה שאנחנו מנסים לנעול את האורוה אחרי שהסוסים כבר ברחו ממנה.
  (אנחנו, לא רק ע"ש אלא כל "לוחמי הס"ד וייסלח לי על המרכאות, אני מקווה שזה לא ייחשב יריקה לבאר, במיוחד שהוויכוח האמיתי הוא כמה מים יש בה בכלל, ולאור העובדה שבקוריקולום ויטה שלי אפשר לרשום השתתפות במאבק נגד "ייצוב המשק" ב-1985 בעזרת הפרופסור לכלכלה, אז בתפקיד שר-החוץ של ארה"ב ג'ורג' שולץ."(לקסי תגובה 18) שמוצג עד היום כהצלחה פנומנאלית שנלמדת בחוגים לכלכלה)

  חן

 22. מיכאל לינדנבאום :

  ידידי למאבק טוכולסקי,
  נכון שאתה וחברך מדברים על חשיבות הבעלות הציבורית על מוקדי כח כלכליים שהם גם פוליטיים.בלעדיהם המאמץ הס"די יהיה ברכה לבטלה,כי הכח יישאר אצל הברונים השודדים.
  פחות ברור הוא יחסך להפרטת מוקד הכח הכלכלי שנקרא בנק לאומי.(לגבי ח"ח אנו חולקים אותם דיעות).

  האמירה "צריכים לזכור שלא הכל אפשר להפריט",כלל לא ברורה לחלק מהמתדיינים.

  באוםן כללי אני מתרשם שדווקא תומכים בהפרטת נכסי ציבור רווחיים
  (מפז ועד בל"ל) ,בעוד שנושאי הרווחה,הלא רווחיים מעצם טבעם,עדיף שיישארו "מולאמים" ועל חשבון הציבור.
  איך בדיוק רוצים מדינת רווחה אם הרווחים "מופרטים-נבזזים" בידי אוליגרכיה של 20 משפחות?

  הסכמה להפרטת הרווחים והתנגדות להלאמת הגזלה,אינה אלא הלבנה ביודעין של רווחי המאפייה השלטת.

 23. ק. טוכולסקי :

  1. לגבי הריבוד המעמדי, מחירי הכרטיסים בגרמניה לא התייקרו פלאים כמו באנגליה והכדורגל לא הפך לנחלתו הבילעדית של המעמד הבינוני בליגה הראשונה, מחיר כרטיס למשחק שווה בדרך כלל בין שעה לשלוש שעות עבודה של פועל מאורגן מ-8 יורו לכרטיס של קבוצת פרייבורג למשחק בית ועד 12 יורו לכרטיס של קבוצת המבורג למשחק בית. הכדורגל נשאר נגיש.

  עמדתי האידיאולוגית היא נגד הפרטות נקודה. יותר מזה אני חסיד גדול של הלאמות או לחילופין של שיתוף העובדים והמדינה בכל בעלות כתנאי לעצם האפשרות של בעלות פרטית.

  היות וכדאי לסמן מטרות ריאליות שלאחר ישומן המוצלח אני מקווה, נוכל לקיים דיון לגבי ההמשך, יש לי מטרות שלדעתי הינן ריאליות:
  אני מתנגד להפרטה של שירותים בסיסיים שהמדינה צריכה לתת כמו בריאות, רווחה, חינוך, ואני בעד הלאמה של השירותים שהופרטו. יש המון כסף בהפרטת שירותים אלו למי שחושב שאין, אחרת הם לא היו מופרטים.

  אני בעד הלאמת סמכויות שהופרטו, העברת סמכויות מידי משטרה וצבא לעובדים פרטיים חלקם עובדי קבלן, העברת סמכויות לעורכי דין פרטיים שעובדים בשביל משרדי ממשלה שונים. הכל בחזרה למדינה לידיהם של עובדי מדינה מאורגנים ובעלי סמכות של עובדי מדינה שכר ותנאים הוגנים.

  אני מתנגד להפרטה של תשתיות כבישים, רכבות, אדמה, תכנון, מים, ואני בעד הלאה מידית של תשתיות שכבר הופרטו. יש נכסים שצריכים להשאר בידי המדינה .
  אני תומך בשליטה ממשלתית על משאבי טבע של המדינה ואם לא ניתן להשיג שליטה שכזו לפחות מעורבות ממשלתית באמצעותף שותפות בבעלות, מיסוי גבוה, רגולציה נוקשה.
  אני בעד שימוש בהלאמה גם כשוט, למשל: מפעל מזהם בניגוד לחוק, יולאם, אחרי שניים שלושה הלאמות א אחד כבר לא יזהם. מעסיק אינו עומד בחוקי הבטיחות והגהות, כנ"ל. בחברה שמעסיקיה לא מתביישים לנקוט את הכלל שעדיף שלשלם קנסות מגוכחים מאשר לשמור על החוק הלאמה יכולה להיות אחלה צורה של רגולציה.
  אני בעד הלאמה בתחום הביטחון, כל השרותים שצהל הפריט צריכים לחזור לשליטת המדינה. זה גם ימנע שחיתות.

  מיכאל ואיתי לנושא בנק לאומי, אני רוצה שהמדינה תשלוט בבנק לא תחזיק ב-10% ממנו, אני רוצה בנק שייועד כעוגן בשוק שייתן למשקי בית, עסקים קטנים ושאר תחומים שהשוק היום עושק מענה שלא למטרות רווח. לא משנה לי אם הפלטפורמה היא השגת רוב השליטה בבנק לאומי והפיכתו לכזה או הקמת בנק על בסיס בנק הדואר כמו בגרמניה או הקמה של בנק מחדש.

  אני גם חושב שהמידנה צריכה להיות מעורבת הרבה יותר במשק הפרטי/מופרט, רגולציה חזקה שתמנע חליבה של חברות כמו תנובה ובזק ומסכנת את קיומן בטווח הארוך. אכיפת חוקי עבודה, סביבה ובטיחות וגהות, ביקורת על החוסן של חברות ועל היכולת לגזור בהן דיבידנדים. ואלו רק דוגמאות.

 24. דליה :

  הצעות לדיון ממוקד. מי שבקי בתחומים הנדונים מוזמן להציג מידע: 1. חברת חשמל
  חברת חשמל
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000547897&fid=2
  המו"מ לשינוי המבני בחברת החשמל ייפתח מיד לאחר הפסח

  פיצוץ במו"מ בין האוצר לעובדי חברת החשמל – מחלוקת לגבי הפיכת תחנות הכוח לחברה בת
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=abe20100422_021421
  2. בנק לאומי
  המירוץ לדירקטוריון לאומי: 24 מתמודדים על 5 מקומות – אחד מהם ימונה ליו"ר
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20100423_1164780

 25. לנעמי :

  1. אני בהחלט בעד הלאמות בתחום שירותים חברתיים שהופרטו.

  העמדה הגורפת שצריך להלאים את כל מה שאי פעם הופרט נראית לי לא ריאלית ולא קוהרנטית. מי שחושב שצריך להלאים את בזק פז או את בנק דיסקונט כי אלו מכרות זהב צריך גם לרצות להלאים גם את הוט וסונול, שנוסדו כחברות פרטיות.

  יש הבדל גדול בין האמירה של טוכולסקי שצריך בנק ממשלתי כעוגן (אני בעד) ובין רצון להלאים את כל הבנקים.

  לא בכדי בחר דה מרקר לתת לראיון עם גוטווין כותרת שמוציאה אותו הזוי בעיני הקורא הסביר: "להלאים את חברות הסלולר ואת גוגל".

  2. הטענה שהגישה הכללית של הכותבים באתר זה היא התנגדות גורפת להלאמות היא קשקוש בלבוש. רוב האנשים פשוט לא מתייחסים לזה כי בהינתן הכח הפוליטי של הס"ד והסוציאליסטים גם יחד בכנסת זה פשוט דיון תיאורטי שהוא בזבוז זמן.

  מי שרוצה לחרחר מריבות חוזר ונובר בשאלה הזו, שיהנה.

  בוודאי שאי אפשר לטעון שהתשובה לשאלה אם להלאים את הבנקים/פז וכו' מגדירה מיהו סוציאל-דמוקרט ומי לא, אם אפילו ד"ר טוכולסקי שמגדיר את עצמו כמשתייך לזרם משמאל לס"ד (סוציאליזם דמוקרטי) אינו מציע זאת במסגרת חזונו.

  סוציאלדמוקרטיה מודרנית גורסת בעלות ממשלתית על שירותים חברתיים ותשתיות, לא על בנקים וחברות האנרגיה. נא עייני בטבלה המשווה בין סוציאליזם וסוציאל דמוקרטיה כאן: http://en.wikipedia.org/wiki/Social_democracy

 26. מיכאל לינדנבאום :

  איזה "פנינים סבירים" של 25,

  לא ריאלי,לא קוהרנטי,
  הזוי בעיני הקורא הסביר,
  בזבוז זמן,מחרחר מריבות,
  סוציאלדמוקרטייה מודרנית,
  לא בעלות על בנקים והברות אנרגייה.

  כל התפלות הזאת כדי להצדיק הלבנת כספי המאפייה של ההפרטה.
  יעני,מה שנגנב זה בסדר גמור….

  רוצה לומר,הסכמנו על העברת הכח הכלכלי לאוליגרכיה.בוא נבנה מדינת רווחה מנקודת מוצא זאת…..
  מי פה סביר?מי פה הזוי?

 27. למיכאל :

  כרגיל, הסילוף חוגג, שהרי הכל כשר כדי להוכיח שאני, עוד יותר מביבי, הוא האויב האמיתי של מדינת הרווחה.

  אני מסכים לחלוטין שאם הכוח הכלכלי מרוכז בידי אוליגרכיה, לא תהיה תקומה למדינת הרווחה הס"ד.

  אבל הרעיון שאפשר לפתור את העניין ע"י נסיון להחזיר את ישראל לעידן שלפני ההפרטות הגדולות הוא לדעתי (שאתה כמובן בוחר לא לכבד, ולשים באותה קופסה ביחד עם ביבי) מחשבה גם לא ריאלית וגם לא אופטימלית.

  לא אופטימלית – כי להפעלת חברות ענק בידי הממשלה יש חסרונות רבים, בצד היתרונות, בייחוד בעידן של כלכלה גלובלית. לכן הסוציאל-דמוקרטיה המודרנית מעדיפה להותיר בידי המדינה תחומים ספציפיים שבהם יש חשיבות קריטית לשליטת המדינה. בוודאי שאין שום מפלגה ס"ד בעולם הקוראת להלאמת כל המערכת הבנקאית (כנגזר מגישת "להלאים את כל ביצי הזהב שהופרטו").

  לא ריאלית – כי בפוליטיקה צריך סדרי עדיפויות, והמאבק על מערכת החינוך הממלכתית עדיף בעיני על המאבק על הלאמת פז ובזק. אני מאמין שכך חושב רוב הציבור בישראל, וגם רוב הפעילים סוציאל-דמוקרטים. אם אנשי עבודה שחורה ואפילו טוכולסקי (שרוצה חברת תקשורת ממשלתית – אבל לא אכפת לו אם זו תהיה בזק או חברה שתוקם מאפס) ימנים מדי לטעמך, אתה מוזמן לערוך משאל אצל חברי יסו"ד. פשוט בקש מהם לציין את חמש הרפורמות הראשונות שיעשו אם יהיו שרי אוצר. אני די בטוח שאת הלאמת פז לא תמצא שם.

  כחלופה לריכוז הכוח הכלכלי והפוליטי בידי האוליגרכיה, הס"ד הסקנדינבית מייצרת *** כוח כלכלי ופוליטי לעובדים ***, וזה עדיף בהרבה על הפרחת המושג "הלאמה" כפתרון קסם אוטומטי-פונדמנטליסטי לכל זוועות הקפיטליזם.

  כאשר סוציאל-דמוקרטים עלו לשלטון בסקנדינביה הם לא הלאימו את כל מה שהופרט (אם איננו טועה, הם דווקא הפריטו בתחומים מסוימים), אלא דאגו לחיזוק מדינת הרווחה, והמימון הוא באמצעות מיסוי ולא באמצעות בעלות.

  חברת נפט נורווגית פרטית יכולה לייצר לממשלה הנורווגית יותר הכנסות במיסוי מתאים מאשר חברה ממשלתית שרווחיה יהיו קטנים יותר. כדי לאזן את הכוח של בעלי ההון יוצרים כוח של עובדים שהאיגודים שלהם מחזיקים חלק גדול של ההון בסקנדינביה.

  מצב זה יוצר "מאזן כוחות" שבו גם למעבידים (פרטיים או הממשלה) עדיף לפתור בדרכי הידברות עימות פוטנציאלי עם העובדים. זאת בשונה מהמצב בארץ בו למעביד יש אינטרס ליצור עימות אגרסיבי – כי הוא בעל הכוח והעובדים חלשים.

  יתרה מכך, מצב זה מבטח את האינטרסים של הציבור הרחב (מי שאינם באוליגרכיה) מפני טלטלה בעת מהפך שלטוני. נניח שראש הממשלה לינדנבאום היה מלאים את פז (ומשלם על כך מיליארדים לבעלים שהיה תובע את המדינה בבגצ וזוכה). כמה שנים אחריו היה מגיע ראש ממשלה מן הימין ושוב מוכר את פז בזול לבעל הון, וחוזר חלילה. כל סיבוב כזה היה מרוקן את קופת המדינה עוד ועוד.

  מפאי היא סוציאליזם שקרס, ועד היום עסוק בלהאשים את כולם בכשלונו בלי לקחת אחריות (בגין הדמגוג, המזרחים כפויי הטובה, בעלי ההון החולרות, וגם הערבים האלה עם מלחמת יום כיפור, והטמבלים שהצביעו ד"ש…).

  לעומת מפאי שכשלה, סקנדינביה היא סוציאל-דמוקרטיה שעובדת היטב. זה דבר מופלא בעידן של גלובליזציה שמקשה מאוד על קיום מדינת רווחה ושמירה על זכויות עובדים.

  עתידנו נמצא בלמידה מסקנדינביה, לא בנוסטלגיה למפאי.

 28. מיכאל לינדנבאום :

  תירוצים,תירוצים,תירוצים,
  ממשלה לא יודעת לנהל עסקים-למה?
  רוב הציבור לא רוצה הלאמות-מאיפוא ה"מידע"?
  אם ל"איגודי עובדים חלק גדול של ההון בסקנדינביה",האין זאת שהכלכלה שם מולאמת ברובה?

  האם אתה מוכן להטיל מיסוי גבוה על הון כמו שם?
  הלאמה זה "פונדמנטליזם" ,והפרטה-ביזה זה "בסדר".למה?
  בארץ המעביד בעל כח והעובדים חלשים-זה לא בגלל ההפרטה?
  אם ההפרטה נעשית בזיל-הזול,מדוע בהלאמה חוזרת זה יהיה אחרת?
  האם בעיניך זכות הקניין עדיפה על זכות הציבור לחיות בכבוד?.
  מפא"י היא לטענתך "סוציאליזם שקרס"-היום אחרי ההפרטות,שאתה בעדן,זה טוב יותר?
  נחמד לדבר על סקנדינביה בזמן שהעתיד כבר היה כאן.

  הכל כדי להצדיק הלבנת כספי המאפייה של ההפרטה.
  יעני,מה שנגנב זה בסדר גמור….

 29. למיכאל :

  1. ממשלה לא יודעת לנהל עסקים – מעולם לא אמרתי את זה, תפסיק לסלף. ביבי ושטרסלר אמרו, לא אני. השירות לציבור במשרד הפנים ובמס הכנסה טוב לאין שיעור מהשירות לציבור בהוט ובאורנג'.
  לניהול ממשלתי יש יתרונות ויש חסרונות. יש דוגמאות לניהול ממשלתי טוב ולניהול ממשלתי מחורבן, ללא שום קשר לעמדתו הפוליטית של השר או הפקיד, בדיוק כמו שיש דוגמאות לניהול פרטי טוב ורע. מי שטוען שממשלה לא יודעת לנהל הוא פונדמנטליסט, אבל כך גם מי שטוען שרק ממשלה יודעת לנהל.

  2. יש כבר מפלגה שקוראת להלאמת כל מה שהופרט. יש לה 4 מנדטים. את מספר התומכים המובהקים של עמדת גוטוין בקרב חברי מפ' העבודה ניתן למנות על כמה כפות ידיים. משמע – מי שרוצה להשיג יותר מזה, כדאי שינסה מסר קצת פחות רדיקלי ויתפשר עם המציאות. אפילו טוכולסקי הבין.

  3. הלאמה = בעלות ממשלתית. הון בידי העובדים זו לא בעלות ממשלתית. הכלכלה בסקנדינביה הינה מופרטת ברובה. עיין לדוגמה בכלכלת שבדיה וברשימת החברות הגדולות במדינה.

  4. מיסוי גבוה על הון מס חברות גבוה ומס הכנסה גבוה מבעלי הכנסות גבוהות – בוודאי. זה בדיוק המפתח לפיזור שוויוני יותר של העושר, ביחד כמובן עם שכר מינימום גבוה וארגוני עובדים חזקים). בעיני זה מפתח עדיף על בולמוס הלאמה, ויש הרבה יותר סיכוי לשכנע את הציבור בנחיצותו.

  4. בארץ המעביד בעל כח והעובדים חלשים – כן, גם בגלל הפרטה אבל גם בגלל עוד סיבות. למשל בגלל ריקבון מתמשך בארגוני העובדים ובמפלגות שאמורות לייצג עובדים, וגם בגלל תהליכים תרבותיים שמקדשים אינדיבידואליזם. אם נלחץ על כפתור קסם ונלאים כמה חברות ענק זה לא ממש ישקם את כוחם של העובדים. הרבה יותר הגיוני להשקיע מאמצים בהעצמת העובדים החלשים ביותר כגון עובדי כ"א. אף אחד לא הפריט את האוניברסיטאות (עדיין…), אבל יש מאות ואלפים שמועסקים בהן דרך חברות כ"א. לדאוג שהם ייקלטו בהעסקה ישירה
  חשוב הרבה יותר ממאבק פאתטי להלאים את פז, מאבק ששום מפלגה אפילו לא דעמ, לא מרימה, רק מפלגת לינדנבאום.

  5. הלאמה יקרה – מספיק לראות כמה פסק בגצ לקבוצה של לבייב שבנתה את הכלא הפרטי. מי שמקדש את זכות הקניין מעל זכות החיים בכבוד זה לא אני חו"ח אלא שופטי בגצ, שיושביו הם ברובם אנשי שמאל מדיני מתון אך ימין כלכלי (יעני קדימה-מרצ). אם כל בגצ היה כמו יקירתנו דליה דורנר הסוציאליסטית מהשומר הצעיר זה היה נפלא, אך למרבה הצער זה לא כך.

  6. לעידן של מפאי לעומת היום יש יתרונות וחסרונות. אילו שמונים אחוז מהציבור שהשיטה הקפיטליסטית דופקת אותם (כולל אותי), היו מתגעגעים למפאי, מפאי ודרכה היו מזמן בשלטון והליכוד-קדימה היו מצטמקים לסיעה בינונית. אני סומך על חוכמתו של הציבור ולא חושב שהוא מטומטם שטוף-מוח. יש לו סיבות טובות לא לרצות לחזור למפאי. סקנדינביה נותנת לנו ליהנות משני העולמות – גם יותר שוויוני מעידן פוסט-מפאי וגם יותר מודרני ליברלי ודינמי ביחס לעידן מפאי.

  7. הפרטות בזול תוך זריקת העובדים לכלבים – ממש לא בסדר, מעולם לא תמכתי או הצדקתי (סילוף נוסף ).

  במקום שבו מכבדים דעה של אחר, מותר לאדם לחשוב שזה היה פשע אבל לא לחשוב שאפשר וצריך להלאים כל מה שהופרט כדי להחזיר את הגלגל לאחור. מותר לו לאדם שיהיה לו סדר עדיפויות כגון – חינוך ובריאות לפני פז ובזק.

  בדיקטטורת המחשבות של לינדנבאום מיד מכנים אותך חובב הפרטות ומציבים לך מארבים אובססיביים וטורדניים.

  צר לי עליך.

 30. מיכאל לינדנבאום :

  למפלגת לינדנבאום יש בולמוס אחד שגובר על כל בולמוס אחר ועל כל סדר עדיפויות אחר—בולמוס הצדק.
  מי ששדד,שיחזיר הגזילה לבעליה, מי שפגע ברשעות ובזדון במאות אלפי עובדים מאורגנים חייב להיענש בחומרה.
  בדיקטטורת המחשבות של לינדנבאום אין מקום לפושעי ההפרטה ,ויש מקום דחוף לפצות בפנסייה מתאימה את קורבנות ניסוי ההפרטה המפלצתי.

  מי שמתנגד ל"בולמוס" ההלאמה,ומקבל בהבנה את תהליך ההפרטה-ביזה,אל מה בדיוק ליבו יוצא?.1+1=2 ,ולא 3 .

  כמה אנרגייה משקיע בן-אדם להצדיק את פשע ההפרטה.
  הכל כדי להצדיק הלבנת כספי המאפייה של ההפרטה.
  יעני,מה שנגנב זה בסדר גמור….

  במקום לרחם ולהצר על לינדנבאום וקורבנות ההפרטה,טוב יותר היה עושה מגיב 29 אם היה מקדיש מרצו למאבק למען פנסיית גישור מכובדת לכל אלה,ובמיוחד המבוגרים בינינו, שהושלכו לכלבי ההפרטה.
  לפחות כמו שדאגו בדחילו ורחימו לכל מפוני גוש קטיף שנפגעו באותה צורה ממדיניות הממשלה.מדוע באמת איפא ואיפא.
  מה,אנחנו לא בני אדם.

 31. רביב נאוה :

  כבר היינו שם. אפילו אתה כבר מתחיל לעשות העתק-הדבק לתגובות שלך.

  מאבק לפנסיית גישור מכובדת למפוטרי "פז" יקבל בע"ש את כל הבמה ואני בטוח שיזכה לתמיכה נרחבת של האנשים כאן. עד עכשיו לא נענית לשום הפצרה להתחיל את המאבק הזה (בצורה של מכתב, פוסט, קישור למשהו מוכן, משהו), אבל טענות יש לך לכל העולם.

  מה שכן, אם רק מי שתומך בהלאמה חוזרת של "פז" כשיר בעיניך להשתתף במאבק הזה על הפנסיה, יהיה לך קשה מאד לגייס תומכים.

  רביב.

 32. למיכאל :

  האנשים חשובים מהצדק.

  יותר חשוב להשקיע כסף בניצולי השואה ובמניעת שואה נוספת מאשר בחיסול נאצים זקנים בדרום אמריקה בשם הצדק.

  בדיוק בשל כך יותר חשוב ודחוף לדאוג לקרבנות אסון ההפרטות – לעבודה, לפנסיה, לחיים בכבוד, וכמובן לדאוג שאירועים כאלו לא יישנו.

  דאגה זו צריכה להיות בידי המדינה (מדינת רווחה) ולא בידי עמותות חסד ותמחוי. אפשר לממן אותה גם בלי להלאים, במדיניות מס אחרת.

  הלאמת פז לא תחזיר למפוטרי פז את עבודתם ואת כבודם שנלקח, היא רק נקמה, בדיוק כמו חיסול נאצים קשישים.

  עם נקמה לא קונים במכולת.

  כאשר קורבן הפרטה רואה כמעט בכל מי שסביבו חסיד הפרטה (ר' שוב בפעם האלף סילוף דברי לעיל כהצדקת הפרטה) – צר לי עליו.

  במקום לנקום בבעלי ההון שאינך יכול לדגדג אותם, נטפלת אלי, כי אני זמין.

  חבל. הפסדת שותף.

 33. מיכאל לינדנבאום :

  ל-31 ,עוד לא היית שם,
  עוד לא פיטרו אותך כמו כלב בגיל 50 ללא פנסייה וללא פרנסה.
  אין פה לכתוב פוסט באתר שמכשיר את שרץ ההפרטה.
  גם אתה בגיל 50 כשתוכה בפרנסתך ובחייך לא תזכה לתומכים.הצעירים לא יבינו על מה אתה מדבר,והאחרים יהיו מוכי הלם ותשישות.כדאי מאד שתעשה לעצמך דמיון מודרך בעניין.
  כל התגובה שלך היא בבחינת הצדקת הלבנת כספי המאפייה של ההפרטה.

  יעני ,אין פשע הפרטה מזויע,יש רק כמה מסכנים שיש לרחם עליהם.
  תשחרר גנבים מבתי-סוהר,גם הם סך הכל גנבו….

 34. למיכאל :

  נכון, אני מכשיר את שרץ ההפרטה

  כל האתר הזה, על כל מגוון הדעות המובעות בו, מכשיר את שרץ ההפרטה

  עמיר פרץ מכשיר את שרץ ההפרטה

  שלי יחימוביץ' מכשירה את שרץ ההפרטה, שהרי היא מגרשת את הזבובים (שכר הבכירים) ולא מייבשת את הביצה (הלאמה)
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=skira20100415_1163028

  גם דב חנין מכשיר את שרץ ההפרטה, הרי גם הקרבות שהוא מנהל אינם קרבות של הלאמה.

  גם פעילי כוח לעובדים מכשירים את שרץ ההפרטה, כי הם מתמקדים בזכויות העובדים בחברת בת של קופח כללית, במקום להילחם על הלאמת קופות החולים והפיכת כל עובדיהן לעובדי משרד הבריאות.

  כן, כולנו סוכנים של ביבי, ורק אתה רואה את המציאות נכוחה.

  תמשיך בגישה הזו, יהיו לך הרבה שותפים למאבק.

 35. עשה לך רב בנורבגיה - למיכאל :

  בבריטניה הקידוחים והפקת הגז נעשו ע"י חברות פרטיות. בנורבגיה סטאטאויל Statoil חברת הנפט הלאומית שהיא בשליטת ממשלת נורבגיה הינה הגורם הדומיננטי עם כ-60% מתפוקת הנפט והגז. סטאטאויל פועלת בכל העולם ולא רק בנורבגיה. היא חברת הנפט והגז ה-13 בגדלה מבין חברות הנפט והגז בעולם, והגדולה ביותר מבין אלו הפועלות offshore

  http://www.haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4756&Action=CommentsList

 36. מיכאל לינדנבאום :

  איזה תובנות כבירות יש ל-32 ,
  מגיע לקורבנות ההפרטה עזרה מהמדינה,אבל בשום פנים ואופן לא להלאים חזרה את ההון העצום שנשדד
  על ידי פושעי ההפרטה.
  בוא נשאיר את השלל בידי הפושעים ,ונעשה להם "רגולציה".

  יש לי רעיון יותר כביר.בוא נשאיר בעיקרון את הכסף אצל הגנבים מכל הסוגים,ונלבין את הגנבה על ידי רגולציה.
  בינתיים למדינה "אין כסף" לשום דבר מועיל לחברה.
  על השאלה הבסיסית מדוע פשע ההפרטה כל כך קרוב לליבם של 31 ו32 ,ולמי ולמה זה טוב,נצטרך כנראה לחכות לביאת המשיח.

 37. מיכאל לינדנבאום :

  לגבי 35 ,היא הנותנת,
  רווחי הנפט בבריטניה מממנים את רווחתם של כמה בעלי הון ולא לפתרון מצוקותיה של החברה הבריטית הנמצאת במשבר כלכלי עמוק.

  בנורבגיה הנפט בבעלות המדינה משמש למימון הפנסייה ורווחת הדורות הבאים.

  הבדל בין היום והלילה.

  נ.ב. תארו לעצמכם שרווחי הגז של תשובה לא היו הולכים לכיסו ,אלא למימון פתרון בעיות רפואה וחינוך.

 38. כל אחד ודף הגמרא שלו?....... :

  "חברת נפט נורווגית פרטית יכולה לייצר לממשלה הנורווגית יותר הכנסות במיסוי מתאים מאשר חברה ממשלתית שרווחיה יהיו קטנים יותר. כדי לאזן את הכוח של בעלי ההון יוצרים כוח של עובדים שהאיגודים שלהם מחזיקים חלק גדול של ההון בסקנדינביה".

  "בבריטניה הקידוחים והפקת הגז נעשו ע"י חברות פרטיות. בנורבגיה סטאטאויל Statoil חברת הנפט הלאומית שהיא בשליטת ממשלת נורבגיה הינה הגורם הדומיננטי עם כ-60% מתפוקת הנפט והגז. סטאטאויל פועלת בכל העולם ולא רק בנורבגיה. היא חברת הנפט והגז ה-13 בגדלה מבין חברות הנפט והגז בעולם, והגדולה ביותר מבין אלו הפועלות offshore "

 39. מיכאל לינדנבאום :

  לפעמים זה אפילו לא דף גמרא ,שבו יש פלוגתא על בעייה קונקרטית.
  והראייה האמירה:" חברה ממשלתית שרווחיה יהיו קטנים יותר".
  קשה להתווכח באוםן רציונלי עם קנאי דת ההפרטה.

 40. לחזור לפוקוס :

  "אני מסכים לחלוטין שאם הכוח הכלכלי מרוכז בידי אוליגרכיה, לא תהיה תקומה למדינת הרווחה הס"ד"
  (תגובה 27 ).

  אלא שאין כאן "אם".

  הכוח הכלכלי והפוליטי כבר מרוכז בידי האוליגרכיה, להלן:

  "כדי לשמר את עמדתן היחודית הגדילו המשפחות את יכולת ההשפעה הפוליטית שלהן הרבה מעבר לגודל ההון שלהן באמצעות השקעה בקשרים פוליטיים.
  ההשלכות על הכלכלה חמורות ביותר. קצב חדשנות נמוך, הקצאת משאבים לא יעילה, צמיחה נמוכה, קיבעון כלכלי, שוקי הון שאינם מתפקדים ביעילות ושאפשרויות הכניסה אליהן מוגבלות".
  מעניין מי אמר את הדברים המצוטטים

  ובמילים פשוטות – במציאות הקיימת ללכת ולהפריט סופית את בנק לאומי – זה שווה ערך ל: "לא תהיה תקומה למדינת הרווחה הס"ד".
  (תגובה 27 ).

  זה הקונטקסט של הדיון.

  לא אחד לינדנבאום, שמשום מה מוציא אתכם מהפוקוס בקלי קלות.
  ואולי הוא צודק?
  אוליכי אין מספיק פוקוס?

 41. מיכאל לינדנבאום :

  "ובמילים פשוטות – במציאות הקיימת ללכת ולהפריט סופית את בנק לאומי – זה שווה ערך ל: "לא תהיה תקומה למדינת הרווחה הס"ד".
  אחד לינדנבאום לא היה אומר זאת טוב יותר.

 42. הי נעמי מה נשמע? :

  1. אין דף גמרא לכל אחד. פשוט צריך ללכת ולבדוק.

  האמת המעניינת היא שחברת סטאטאויל הופרטה בשנת 2001
  http://en.wikipedia.org/wiki/Statoil

  (ניתן לאמת זאת בשלל תוצאות גוגל באתרי חדשות ואקדמיה)

  אבל מן הסתם הפרטה בסגנון נורבגיה שונה מאוד מהפרטה בסגנון "בואו ניתן את נכסי המדינה בזול ל-20 משפחות ויעשו בהם מה שהם רוצים".

  כמו כן, ניתן להתייחס גם לנושא הבנקים. לפי גישת "להלאים את כל מה שהופרט" יש לשמור בבעלות המדינה לנצח את כל הבנקים המסחריים שהולאמו בשנות השמונים בעקבות קריסתם. כמובן שלמצב כזה אין אח ורע בסקנדינביה ובאירופה בכלל.

  כדי להגשים את הצעתו של הטובה של טוכולסקי בעניין בנק לטובת האזרח הקטן – בנק לאומי הוא לדעתי אופציה הרבה פחות טובה מהרחבת השירותים של בנק הדואר או הקמת בנק בבעלות כוח לעובדים/ההסתדרות.

  2. אני שמח בשביל מיכאל שיש לו עוד חברה במפלגה, שבה כל מי שלא מסכים איתכם במאה אחוז אלא רק ב-99 אחוז נחשב ל"קנאי דת ההפרטה.

  הדברים הכתובים פה למעלה מראים לכל קורא שעיניו בראשו שהקנאות נמצאת אצלכם ולא אצלי.

  מי יודע, אולי עוד נתראה בצעדת האחד במאי או בהפגנה נגד הרפורמה בתכנון, שם תיאלצי לצערך לצעוד ביחד עם עוד כמה "קנאי דת ההפרטה", "אנשים לא בפוקוס" וכו'. אני מקווה שלא תנצלי את הבמות החשובות האלה לצורך פילוג וסכסוך בין שותפים למאבק כפי שאת עושה כאן.

 43. מיכאל לינדנבאום :

  בכל מצב צבירה הס"ד הידוע 42 ייאבק למען ההפרטה בכלל והפרטת בנק לאומי במיוחד.

  כמה אנרגייה משקיע קנאי דת ההפרטה הזה כדי להצדיק פשע ההפרטה והלבנת כספי השלל.
  אחרי זה ,כשאלפי עובדים ייזרקו לכלבים ,וחברות כח-האדם יעשו חיים,הוא יצקצק בלשונו החסודה וישאל :"איך הגענו הלום?."

  הוא גם ייקח מפוטר בל"ל ויגיד לו :" בוא תכתוב פוסט בעבודה שחורה וספר על הניסיון הקשה שעבר עליך,באמת לא ידענו"….
  אחרי זה בטח יגיד שיש צורך ברגולציה אחרי שבסוסים ברחו מהאורווה.
  ועדיין לא שמענו עד עצם היום הזה מה סוד הקסם האפל של ההפרטה.
  הגיון אין פה ,פונדמנטליזם ניאו-ליברלי ,בודאי שכן.

 44. מיכאל לינדנבאום :

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3881324,00.html

  "דרור ניסן

  איך הפכנו לקלפטו-קרטיה

  ההפרטה שעיקרה מכירת נכסי העם למשפחות בע"מ, היא שעומדת ביסוד הפיכתנו לחברת בוזזים "
  מוקדש בהוקרה ל-42

 45. לחזור לפוקוס :

  The merger proposal was announced in December 2006.[7] Under the rules of the EEA the merger was approved by the European Union on May 3, 2007[8] and by the Norwegian Parliament on June 8, 2007.[3] Statoil's shareholders hold 67.3% of the new company, with Norsk Hydro shareholders owning the remaining 32.7%.[8] The Norwegian Government, the biggest shareholder in both Statoil and Norsk Hydro,

 46. לחזור לפוקוס :

  holds 62.5% of the company.[9]

  http://en.wikipedia.org/wiki/Statoil

 47. מיכאל לינדנבאום :

  אז מה? אז לא נאה ל-42 להתייחס ל 67% אחוזי הבעלות של ממשלת נורבגיה אחרי ההפרטה.
  הוא כל כל מעלה על נס את נורבגיה.

  אז שייעשה כמוה ויקרא להפרטת בל"ל בסגנון הנורבגי עם 67% שנשארים ברשות הממשלה.

  שיהיה עקבי עד הסוף ולא יברח שמביאים עובדות "לא נוחות".

 48. אדרבה ואדרבה :

  אם מפלגת לינדנבאום-חן ואני, המכונה ע"י ראש המפלגה "חובב מושבע של הפרטות" מסכימים על תמיכה בהפרטת כימיקלים לישראל ובתי הזיקוק (חכו רגע עם בלל) ובתנאי שיושארו רוב המניות בידי הממשלה – הגיעו ימות המשיח.

  חברים יקרים, אני בוודאי חותם על זה.
  זה נראה לי פתרון מצוין.

  מה איתכם? האם זה פתרון טוב או שבעיני מפלגת לינדנבאום-חן תמיכה בכל פתרון שאינו 100% בעלות ממשלתית על כיל / בזן נקרא "הכשרת שרץ ההפרטה" או "לא בפוקוס".

  שנית, אין דין בנק מסחרי כדין חברת אנרגיה. אי אפשר להשוות מלפפונים לתפוזים. כאן יש להשוות ל-http://en.wikipedia.org/wiki/DnB_NOR
  עם 34 אחוזי בעלות ממשלתית בלבד שאינם רוב.

  את 34 האחוזים יש להשוות ל- 12 בבנק לאומי כיום ול-98 אחוז לאחר ההלאמה
  (המצב הרצוי לפי מפלגת הפוקוס בהנהגת לינדנבאום חן). http://www.ag.mof.gov.il/NR/rdonlyres/AFDC5877-066E…/Menayot.doc

  יתרה מזאת, בנורבגיה מדובר על בנק אחד עם רוב לממשלה. המצב הרצוי לפי מפלגת הפוקוס הוא שהממשלה תחזור להיות הבעלים של * כל * הבנקים שהולאמו ואז הופרטו, לא רק בלל. בנורבגיה המודל דומה יותר לזה שהוצע עי טוכולסקי, ואף ימינה מכך.

  תאמרו בוודאי, 34 אחוז זה גבוה מ-12 ובוודאי גבוה מאפס. אך יש לזכור שהבנק הנורבגי מנוהל אחרת מהדרך שבה מנוהל בנק לאומי במשך עשרות שנים (ולא משנה מי מחזיק במניותיו). אין שום ערך מוסף חברתי ומוסרי בהחזקת 34% או 12% מניות ע"י הממשלה אם הבנק נותן אותה ריבית נשך ללקוחותיו ומעסיק עובדי קבלן באותם תנאים כמו מתחריו שהופרטו לגמרי. אם רוצים בנק שיהיה באמת "אחר" יש לבנות אותו בבעלות של העובדים או להרחיב את הפעולות של בנק הדואר הממשלתי לגמרי. אם רוצים להשתמש ברווחי בנק מסחרי כדי לממן את מדינת הרווחה צריך להעלות דרסטית את מס החברות ואת המס על רווחי הון. לא לכל דבר הלאמה היא הפתרון.

  לסיכום, אם מסתכלים במבט רחב אנו רואים שהגישה הכללית בנורבגיה בפירוש נמצאת מימין לזו המוצעת ע"י מפלגת הפוקוס, גם בנושא המערכת הבנקאית.
  אי לכך אפשר להוסיף גם את המפלגה הס"ד של נורבגיה לרשימת הקלון "מכשירי שרץ ההפרטה" שבה מככבים לצידי גם פרץ, יחימוביץ', מלכיאור, גילאון וכל מי שלא מקבלים במלואה את גבולות הבעלות הממשלתית המוצעים על ידיכם ו/או את סדרי העדיפויות שלכם למאבק. למעשה כפי שניתן להסיק מתגובה 23 – גם טוכולסקי אמור להימנות יחד איתנו ועם נורבגיה ברשימת הקלון, שכן הוא רוצה בנק ממשלתי אחד (יעני לא להלאים את כולם) ולא אכפת לו אם הנ"ל ייבנה מאפס, ע"י הלאמה או ע"ג בנק הדואר, העיקר התוצאה. גם טוכולסקי לו היה יור מפלגה היה מסכים לדיל פוליטי של מכירת שאריות מניות בלל (במחיר ריאלי) תמורת הפיכת בנק הדואר לבנק לטובת האזרח. איזה מזל שלא הצבעתם לו, הייתם מתאכזבים ורואים בו בוגד שיצא מהפוקוס.

 49. מיכאל לינדנבאום :

  לידיד 42 המניפולטור הגדול,
  הדוגמא לנגד עיני היתה "הפרטת" חברת הנפט הנורבגית שהודעת עליה בקול מצהלות שימחה.
  כשנעמי הזכירה לך שלא מדובר בהפרטה גורפת כמו בארץ ,אלא במשהו חלקי ביותר,אז אתה פשוט ברחת מהדיון וניסית להרדים אותו,בדיוק כמו בנושא אופק חדש.
  ההתייחסות שלי היתה אך ורק למצג השווא של "הפרטת" סטאטאויל.במילים אחרות -היית, ולא פעם ראשונה,
  רחוק מהאמת.
  אני בכלל לא בעד הפרטה כלשהי של מרכזי כח כלכלי( כגון כי"ל,בז"ן או או פז לידי פושעי ההפרטה שכל כך יקרים לליבך.
  היום לבנקים רווחי קרטל אדירים.אם קרטל אז עדיף שיהיה בידי הציבור.לפחות אפשר לבוא בטענות למבקר המדינה,ולפחות הרווחים יישארו למימון הרווחה.
  מיסוי גבוה הוא טוב מאד ,אבל שליטה ציבורית על מוקדי הכח הכלכליים היא עוד יותר טובה.
  כל הזמן מדברים על הון-שלטון.ברגע שחלק גדול מההון יהיה בידי הציבור והאיגודים המקצועיים ,אז כלל יחסי הכוחות החברתיים יהיה שונה לחלוטין.
  זה שבל"ל לא מתנהל שונה,מ"פועלים",האם פירוש הדבר שצריך להוסיף חטא על פשע ולהפריט אותו,והעביר את רווחיו מידי הציבור לידיים פרטיות.זה בדיוק כמו שתגיד שבגלל שיש בעיות בשירות התעסוקה,יש להפריטו ולעשות ויסקונסין בכל הארץ.
  עיקרו של דבר 42 מסרב בעקביות לומר למה הוא (ולא כל אדם אחר) הסוציאל -דמוקרט המוצהר,כל כך שבוי בקסם האפל שך "ההפרטה".
  איזה ערך מוסף זה נותן לו ,או ליחסי הכח בין העובדים לאוליגרכייה.
  ועיקר העיקרים כמו שקטו הזקן היה אומר, האם הוא בעד הלבנת הבזיזה של פושעי ההפרטה?

 50. אדרבה ואדרבה :

  אפרופו "פוקוס", השאלה היא מהו מוקד הדיון.

  אם מוקד הדיון הוא סימון הגבול הרצוי בין בעלות ממשלתית ובין בעלות פרטית, אשמח להשתתף בדיון, מפני שזה דיון לגופו של עניין, והוא דיון חשוב.

  בדיון הזה אני חוזר וטוען (ומביא הוכחות, כולל עניין סטאטאויל) שבסקנדינביה הגבולות בין ממשלה ומגזר פרטי הם אחרים לחלוטין מאלה שמוצגים כאן על ידיכם כיעד רצוי. אני גם מוכן להגן על טענתי שבמצב העניינים הנוכחי בארץ ובעולם עדיף לשאוף להפוך את ישראל 2010 למדינה כדוגמת סקנדינביה המודרנית מאשר להפוך אותה למדינה כדוגמת ישראל של שנות הששים. במהלך הדיון הזה אני לומד הרבה וגם עושה טעויות. טעיתי שלא קראתי את האותיות הקטנות בעניין סטאטאויל, זה לא משנה את טענתי הבסיסית.

  אם מוקד הדיון הוא שמפלגת הפוקוס מעמידה אותי למשפט שדה אינסופי לכך שהדרך היחידה לסיים אותו היא אם אניף דגל לבן ואודה שאתם צודקים ואני או נבל או טיפש (הרי גם הטעויות שלי משמשות הוכחה שאני או נבל או טיפש) – איני מוכן להשתתף בו. תמשיכו לצלוב אותי ללא נוכחותי.

 51. מיכאל לינדנבאום :

  ל 50 ,
  הנושא הוא מדוע בכלל הפרטה-ביזה(אנחנו בביזה-נטיה) של מרכזי כח כלכליים .אתה בורח מזה כמו מאש ומעלה נושא שונה לחלוטין-סקטור פרטי.

  מעולם לא הטלתי ספק בחיוניותו ובנחיצותו של הסקטור הפרטי וגם עכשיו אני דוחה בתוקף את האמלגמה של "פרטי" והפרטה.

  תענה לי ולקוראים מדוע אתה תומך בפשע ההפרטה, ובהלבנת שלל ההפרטה.

  משום מה אתה מעדיף להעמיד פני מעונה "צלוב",ולא לענות לשאלה לגיטימית לחלוטין.

  אולי אין לך תשובות משכנעות?

 52. מיכאל לינדנבאום :

  לנוחיות 50 אני ממחזר את המאמר הנפלא של דרור ניסן על ההפרטה. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3881324,00.html

 53. אדרבה ואדרבה :

  כאשר אתה שואל אותי "מדוע אתה תומך בפשע ההפרטה" זו דוגמה נפלאה למשפט השדה שבו אתה מתיימר להיות הקטיגור וגם השופט.

  אם אענה "אני מתנגד לפשע ההפרטה", ואביא כעדות אלף התבטאויות שלי נגד הפרטות שונות,

  תאמר – אתה משקר, ותתמקד בנקודות שלגביהן דעותינו חלוקות בתור הוכחה לאשמתי בתמיכה בפשע.

  כפי שהוכחתי, הטענה שסוציאלדמוקרט מודרני מוגדר ע"י התנגדות גורפת להפרטות ודרישה גורפת להלאמת כל מה שאי פעם הופרט היא פשוט קשקוש. זה מתאים למצע חד"ש (ודרור ניסן הוא איש חד"ש) אך לא למצע ברוח ס"ד סקנדינבית.

  אם אלך עוד צעד ואענה "אני מפריד בין הפרטות שהן פשע ובין הפרטות שאינן פשע" – תראה בכך הודאה ניצחת בהיותי תואם-ביבי, או לפחות לא ראוי להיקרא סוציאל-דמוקרט.

  דיון ענייני על הנקודה הזו אני יכול לקיים עם טוכולסקי אבל לא איתך ועם גברת פוקוס, שכן אי אפשר לקיים דיון בסיטואציה של מאשים ומואשם, בוודאי אם אני מואשם בעמידה לצד פושעים ונבלים.

 54. מיכאל לינדנבאום :

  ל 53 ,
  תירוצים ,תירוצים,תירוצים
  סוציאלדמוקרט מודרני
  קשקוש
  מצ"ע חד"ש
  לא ס"ד סקנדינבי
  מאשים ומואשם
  עמידה לצד פושעים
  כל התירוצים,ועדיין אתה מסרב לומר לי ולקוראים מדוע אתה תומך בפשע ההפרטה, ובהלבנת שלל ההפרטה.
  למה בכלל הפרטה? אין לך תשובות?
  אתה מפחד מהאמת?

 55. מתוך תגובה 27 :

  מתוך תגובה 27
  "חברת נפט נורווגית פרטית יכולה לייצר לממשלה הנורווגית יותר הכנסות במיסוי מתאים מאשר חברה ממשלתית שרווחיה יהיו קטנים יותר".

  מתוך העוקץ פורטוגל, תגובה 35 כאן:
  בבריטניה הקידוחים והפקת הגז נעשו ע"י חברות פרטיות. בנורבגיה סטאטאויל Statoil חברת הנפט הלאומית שהיא בשליטת ממשלת נורבגיה הינה הגורם הדומיננטי עם כ-60% מתפוקת הנפט והגז. סטאטאויל פועלת בכל העולם ולא רק בנורבגיה. היא חברת הנפט והגז ה-13 בגדלה מבין חברות הנפט והגז בעולם, והגדולה ביותר מבין אלו הפועלות offshore

  http://www.haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4756&Action=CommentsList

  מתוך תגובה 42
  האמת המעניינת היא שחברת סטאטאויל הופרטה בשנת 2001
  http://en.wikipedia.org/wiki/Statoil

  מתוך תגובה 45. 46
  המשך הציטוט מויקיפדיה
  merger was approved by the European Union on May 3, 2007[8] and by the Norwegian Parliament on June 8, 2007.[3] Statoil's shareholders hold 67.3% of the new company, with Norsk Hydro shareholders owning the remaining 32.7%.[8] The Norwegian Government, the biggest shareholder in both Statoil and Norsk Hydro
  holds 62.5% of the company

  זה בקשר לנפט.

  בקשר לבנק ראו טוכולסקי:
  " גם מי שטוען זהוא ס"ד ובכל זאת תומך בהפרטות מסוימות, צריך להבין שאי אפשר לתמוך בשום הפרטה כל עוד זכויות העובדים, טובת הציבור, הסביבה, והחברה עצמן אינן מובטחות."
  http://www.blacklabor.org/?p=18891
  תגובה 8.

  אין וויכוח על עמדות. רק נסיון לברר עובדות.

 56. מיכאל לינדנבאום :

  עוד עובדה
  עד לרגע זה אף אחד לא ענה לקטו הזקן
  על שאלת השאלות

  מדוע "הפרטה"? מי צריך אותה בכלל?

 57. בקשר לבנק - לעצור ההפרטה :

  מתוך דה-מרקר

  12 שנה לאחר הפרטת הבנק, התברר שביצועיו מול בנק לאומי (0.31% , 1603.0) ה"ממשלתי", נחותים באופן משמעותי. נגיד בנק ישראל נאלץ להתעמת עם בעלת השליטה בבנק, והיו"ר לשעבר שלו נחקר במשטרה בחשד לעבירות של מרמה והפרת אמונים.

  גם המקרים של הפרטות בזק (-0.47% , 845.0) ואל על (-1.78% , 94.0) לא שונים מהותית.
  הגברת התחרות, אם היתה כזאת, בוצעה לפני ההפרטה –
  בעוד ההפרטה עצמה לא הניבה כל תועלת כלכלית אמיתית למשק בהגברת היעילות, הפריון והחדשנות.

  הפרטה צריכה להתבצע רק אם קדמה לה עבודה כלכלית עמוקה ומאסיבית, שהוכיחה שהתחום שבו פועלת החברה המועמדת להפרטה הוא תחרותי ושלממשלה יש יכולת לשמור אותו ככזה. רק לאחר שהובטחו התחרות ואיכות השירותים למשק, אפשר יהיה להפריט את החברה.

  החברה הראשונה שצריך לעצור מיד את הפרטתה היא בנק לאומי.
  העברת החצי השני של הדואופול פועלומי לידי טייקון מקומי עלולה להיות שידור חוזר של ההפרטה הכושלת של בנק הפועלים: הגברת הריכוזיות, העברת כוח כלכלי אדיר לידיים בודדות וסתימת הגולל על היכולת להגביר את התחרות במערכת".
  http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=/ibo/repositories/stories/m1_2000/skira20100520_1169511.xml

 58. מיכאל לינדנבאום :

  הפרטת "תרנגולות שמטילות ביצי זהב" היא פשע ושוד לאור היום.זה סיפור שנמשך 20 שנה,מ"הפרטת" "פז" בתחילת שנות התשעים ועד ימינו אלה עם "הפרטת" בל"ל,חברת חשמל, משאבי הגז והנפט במדף הימי מול ישראל.רק נושא הגז והנפט מהווה מתנה של 250 מיליארד דולר!! לה"ה עןפר,תשובה,מימון ואריסון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.