חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חזון ליום העצמאות

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 23.04.10 6:00

לכבוד יום העצמאות ובעקבות העובדה שבזמן האחרון, גם בטוקבקים וגם במיילים, מוצגת לי השאלה: "טוכולסקי, חוץ מלהגיד מה רע ודפוק, אתה מוכן לפעמים גם להגיד מה צריך לדעתך להיות?", סיכמתי נקודות עיקריות איך לדעתי צריכה המדינה להיות
מאת: ק. טוכולסקי

מדינת ישראל צריכה להיות מדינה שמערכות הבריאות, החינוך והרווחה שלה מולאמות באופן מוחלט, ללא עמותות וחברות במגזר השלישי והרביעי. מדינה הנותנת את השירותים באמצעות משרדיה, רשויותיה ומוסדותיה, ואלו ניתנים בידי עובדי מדינה מן המניין.

במדינת ישראל, הפנסיות והחסכונות לטווח ארוך של אזרחיה ותושביה, אשר משמשות בה היום כז'יטונים על הרולטה של שוק ההון, יוצאו משוק ההון, והמדינה תנפיק אגרות חוב ארוכות טווח מטעמה לחיסכון למטרות אלה, ותשקיע את הכסף שהיא מקבלת תמורתם בנכסים לטובת הציבור כמו, השקעה בדיור ציבורי לכל והשקעה בפיתוח כלכלי ותעשייתי. אני רוצה במדינה שמגבילה, באמצעות רגולציה, את גובה דמי הניהול, וגם מציעה לאזרחיה פנסיה או קרן השתלמות ממלכתית סולידית, שתתחרה כעוגן בקרנות הפרטיות, ותאלץ אותן לפעול לטובת הלקוחות, כי אחרת לא יהיו להן לקוחות.

למדינת ישראל צריך להיות בנק, שכל אזרח יכול לפתוח בו חשבון ולקבל ממנו משכנתא, ואני רוצה שהבנק הזה ינוהל שלא למטרות רווח. המדינה תפתח בנקים ייעודיים לעסקים קטנים, ולענפים כמסחר, תעשייה, שלטון מקומי וחקלאות, שיתחרו במגזר הפרטי שלא למטרות רווח, ויתמכו בעסקים שאינם מונופולים או חברות ענק, עד סדר גודל מסוים.

מדינת ישראל צריכה לשלוט בשירותים בסיסיים לציבור: חשמל, מים, דואר, קרקעות. ולהיות מעורבת ברגולציה, ובאמצעות עוגן של חברה ממשלתית, בתחומי האנרגיה והתקשורת, ובכל תחום אחר שבו השוק החופשי נכשל כהרגלו, ואינו מסוגל לתת מוצר טוב במחיר הוגן. כך גם למשל בתחום הדיור- על המדינה לבנות דיור ציבורי ודיור למכירה, במחיר עלות.

במדינת ישראל צריך להיות שבוע עבודה שאינו עולה על שלושים וחמש שעות. גיל פנסיה שאינו עולה על שישים וחמש שנים, ונמצא במגמת ירידה. לפחות, ארבעה שבועות חופשה בתשלום ,לא כולל חגים, לכל עובד, מן המניין או  זמני. חופשות ילדים שמתאימים לזמני החופשות של ההורים. חינוך חינם מתום חופשת הלידה, ועד סיום הלימוד באוניברסיטה.

מדינת ישראל צריכה להיות מדינה שיש בה חוק יסוד לזכויות עובדים, וחוקי העבודה שלה נאכפים בצורה דרקונית. מדינה שבה כל אדם יודע מה מגיע לו, ויובטח שהוא אכן יקבל את מה שמגיע לו. כל אדם ידע מה חובותיו וייתן את מה שהוא צריך לתת.

המדינה צריכה לעודד הקמת קואופרטיבים, לחייב ייצוג של העובדים בהנהלות ודירקטוריונים ולעודד עובדים לרכוש מניות במפעלים בהם הם עובדים. המדינה בעצמה צריכה להיות מיוצגת בהנהלות של מפעלים בתמורה להשקעותיה הישירות בהם ובהשקעות קרן הפנסיה הממלכתית, ולעודד ארגוני עובדים, באמצעות קרנות הפנסיה, להיות בעלי שליטה או חלק מהשליטה במפעלים.

ישראל צריכה להיות מדינה עם מיסוי פרוגרסיבי גבוה ושיעורי גבייה גבוהים. אני רוצה מדינה שבה המיסוי הרגרסיבי נמוך: מע"מ שאינו עולה על 5%, ורשימה של מוצרים ושירותים כתרופות, ספרים, מוצרי צריכה ומזון בסיסיים שנהנים ממע"מ של 1% בלבד.

ישראל צריכה להיות מדינה שבה יוגדר מהי עבודה זמנית בצורה ברורה לגמרי, לדוגמא, עובד מחליף לעובדת שיצאה לחופשת לידה, וכל הַעסָקה, למעט העסקה לטווח קצר שיוגדר בחוק. וייקבע שכל העסקה מעבר להגדרות אלו, ולתקופה העולה על חצי שנה, חייבת להיות העסקה ישירה. שתהפוך את חברות כוח האדם לחברות לאספקת כוח אדם זמני בלבד, כהגדרתו המצמצמת, ותדאג לאיגוד עובדיהם ושמירה על זכויותיהם. אני רוצה מדינה שתעודד עובדים להתאגד, לדוגמא, באמצעות זיכוי ממס, או השתתפות המדינה באופן ישיר במימון דמי חבר באיגוד מקצועי.

ישראל צריכה להיות מדינה עם תקשורת דמוקרטית יותר, ללא בעלות צולבת על אמצעי תקשורת. עם שידור ציבורי עצמאי וחזק, ועם עידוד ממשלתי למעורבות אזרחית, פוליטית וחברתית, בגבולות של חוקים, אידיאולוגיה וקודים חברתיים.

על המדינה לעודד בני נוער ללכת לתנועות נוער, ואת כל אזרחיה לתרום לחברה ולהשתתף בדיון הציבורי. אני רוצה מדינה שמבזרת סמכויות ומעודדת שיתוף פעולה אזרחי וארגונים אזרחיים.

ישראל צריכה להיות מדינה שכולם מתגייסים בה לשירות אזרחי או צבאי, בין התיכון והאוניברסיטה, או אחרי האוניברסיטה. מדינה שלא תכפה על אף אחד לשרת בצבא או בשירות לאומי בניגוד לרצונו, אלא תתגמל את מי שנושאים בנטל. לדוגמא חיילי מילואים.

ישראל צריכה להיות מדינה שאת כל השירותים שלה מקיימת בעצמה, באמצעות עובדי מדינה. ללא חוזים אישיים לעורכי דין שעובדים עם משרד המשפטים או המשרד לאיכות הסביבה, ללא הפרטה של שירותים בצבא ובמנגנוני המשטרה והפיקוח, ללא הפרטה בהוצאה לפועל ובמרכז הקנסות של התמ"ת. מדינה שמעניקה שירותים לפי קריטריונים קבועים, דוגמאות: כך וכך מורים לנפש, כך וכך שוטרים לנפש, כך וכך מיטות בבתי חולים לכל נפש.

בישראל צריכה להיות תחבורה ציבורית שבעה ימים בשבוע עשרים וארבע שעות ביממה- זה התחליף היחיד לתחבורה פרטית, ורק ככה נעודד באמת שימוש בתחבורה ציבורית. מדינה עם מערכת שבילי אופניים מפותחת ומערכת רכבות מפותחת. מדינה שמעודדת אנשים לעסוק בספורט, ומשקיעה ברפואה מונעת.

ישראל צריכה תפיסה סביבתית מגובשת, שחותרת לקראת מעבר משימוש באנרגיות מזהמות ומתכלות לאנרגיה בת קיימא. מדינה שמעודדת את אזרחיה לצרוך פחות ולמחזר יותר. אני רוצה מדינה שחוקי הגנת הסביבה שלה נאכפים בנוקשות ויעילות. מדינה שהחקלאות בה היא בת קיימא, ידידותית לסביבה ולא מזהמת.

ישראל צריכה להעניק לחלשים ביותר שבה: חולי נפש, נכים, לוקים בשיטיון, מכורים לסמים קשים, קשישים סיעודיים, את כל השירותים הנדרשים, ולא תשליכם לשולי החברה. מדינה שלא יהיו בה דרי רחוב, או שלפחות תדע שגם למי שבחר לגור ברחוב יש מעון מסודר למקרה שיזדקק לו.

ישראל צריכה להיות מדינה שצביעות מוסרנית לא תרתיע אותה מלעשות את הדבר הנכון, למשל לתת בעצמה הרואין למכורים שאינם יכולים להיגמל, כמו בגרמניה או לעשות לגליזציה והסדרה של הזנות, בכדי להגן על העובדות במקצוע כמו בהולנד.

ישראל צריכה להיות מדינה, שאם וכאשר היא מייבאת עובדים, לא תתייחס אליהם כמו אל מכונות חסרות זכויות, אלא תקפיד על חוקי הגירה ברורים, מתן אשרות ומעמד לתקופה נקובה מראש, ואשר תאבק ללא פשרות בסחר בבני אדם. ישראל צריכה לתת יותר סיוע חוץ למדינות מתפתחות, להגביר את ההשקעות של המדינה בסיוע לאזורים מוכי עוני, מחלות ומלחמות בעולם, ולהיות רגישה יותר למבקשי מקלט ופליטים.

מדינת ישראל צריכה להשקיע בתרבות הפנאי של התושבים, במוזיאונים, ספריות, תיאטרון ובנגישות של כל התושבים למוסדות אלו.

ישראל צריכה להשתלב במרחב מבחינה מדינית ולפעול להנחלת תרבותה ועקרונותיה בשיתוף מדינות האזור. ישראל צריכה להיות מדינה שכל אזרחיה ירגישו שהיא ביתם, ויכירו בהיותה מדינה יהודית מבלי שהשוויון האזרחי יושפע מכך או יפגע, כשם שהגדרתה של גרמניה כמדינה נוצרית אינו פוגע בשוויון האזרחי בה.

ולסיום: בוודאי שכחתי כמה דברים, או לא ייחסתי מספיק חשיבות לדברים מסוימים, בטוח עצבנתי את כולם- כל אחד במשהו אחר, אבל זהו החזון האישי שלי. לקוראי אני מאחל חג שמח ומקווה שלא רחוק היום והדברים עליהם כתבתי כאן, ולהם אני מייחל, אכן יתגשמו.

זה כבר תלוי במה שנעשה כדי להגשים את החזון.

עורך הטור: נגה תדמר

הערת המערכת: נוכח הדיון הנמשך ובמענה לבקשת המתדיינים הוחזר טור זה ל"כותרת"

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , ,

49 תגובות

 1. אלי סתוי --ציר מפלגת העבודה, ויו''ר פורום מזון ומכולת :

  לו יהי , לו יהי,
  כל שתבקש לו יהי

 2. איש :

  יפה מאד
  נדמה לי שלא הזכרת את הדבר הבסיסי שיאפשר את זה: חינוך ממלכתי אחיד.
  כי ללא חינוך אחיד לחלקי אוכלוסיות שונים יהיו עקרונות שונים והם יתנכרו זה לזה. לבטח אף פעם לא תהיה הסכמה עם הרשימה הזו שלך.
  מי שירצה ללמוד לימודי קודש, שיעשה זאת אחר הצהריים, כנ"ל לגבי מסורת ערבית או לימודי טבע.
  את הגרעין של "ישראליות" מטמיעים בבית הספר, כפי שזה נעשה בצרפת , בארה"ב ובכל מדינה מתוקנת.

 3. רביב נאוה :

  לאיש,
  הוא דיבר על מערכת חינוך מולאמת באופן מוחלט. אני לא מסכים עם הדוגמאות שהבאת. צרפת וארה"ב הן לא "כל מדינה מתוקנת", משום שהן אינן מדינות לאום אתניות כמו ישראל ורוב מדינות העולם. מה שנקרא היום "לימודי ליבה" צריך להיות רחב הרבה יותר, וכמובן להאכף – אבל להטמיע את גרעין הישראליות – לא אומר לעקור את הערביות או הדתיות.

  שאלה לטוכולסקי: האם השתתפות של המדינה במימון דמי החבר בארגוני עובדים לא תהפוך את הארגונים האלה לבני-ערובה של המדינה? כשיש מימון, יש גם שוט של עצירת המימון.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  כדי להגיע למצב רצוי לרוב המכריע של האוכלוסייה ,חייבים לבטל את ההפרטה על ידי הלאמה חוזרת של של כל מה שנגנב מהציבור על ידי הכנופיה הניאו-ליבראלית.

 5. ק. טוכולסקי :

  המדינה לא חייבת להשתתף פיסית במימון, היא יכולה גם להכיר בתשלום דמי חבר כהוצאה מוכרת לצרכי מס.

 6. ל רפי :

  נשמע פנטסטי, ממש אוטופי.
  אני רוצה להוסיף גם חיי נצח… (טוב, אז לא נצח, רק 1000 שנים)
  ומיגור מוחלט של הרוע האנושי, החמדנות, העצלנות, השקרים, הצביעות, ניצול הזולת, גניבה מהמדינה, שיוויון הזדמנויות אמיתי לכול וכו'. אני גם רוצה שכל בעלי ההון ימתינו כאן בהתנדבות, ויקבלו בהסכמה, בשתיקה ובחיוך את ההלאמה. אני רוצה שההלאמה תחול על כל הקרקעות המדינה, כן, גם של הקיבוצים והמושבים. נחכיר להם זאת א"כ בתשלום… (טוב, בתשלום "סימלי")
  אגב, כל אלה הם תנאי למימוש התכנית האולטרא-חברתית שתארת.

  מציע שכשתתבגר תכתוב את הדברים שנית. אולי אז יהיה להם טעם של תכנית ריאלית

 7. ק. טוכולסקי :

  ל-6 כפי שציינתי כל מה שמופיע בתוכנית קיים במדינות אירופאיות עשירות וקפיטליסטיות בהרבה מישראל, זה חזון מאוד ורדרד ולכן, חסכו ממני את הדיבורים על אוטופיה, זאת לא האוטופיה שלי. זה מה שאני חושב שניתן להשיג על בסיס תקדימים, משבוע העבודה והחינוך חינם ועד חלוקת הירואין למכורים ויצירת מדיניות סביבתית, אם שבדיה, גרמניה, צרפת וקנדה יכולות, גם אנחנו יכולים.

 8. לקסי :

  תארו לכם מצב של מחצב *חיוני* שעתיד לאזול וכעת הוא מיוצא ע"י הזכיין.
  > מה עושים?
  >
  > 1. במשטר ס.ד.
  > 2. במשטר ניאו ליברלי

 9. ללקסי :

  במשטר סוציאליסטי – ייצור המחצב הוא בוודאות מולאם.

  במשטר ניאוליברלי – ייצור המחצב מופרט בידיים פרטיות (יכולות להיות גם בבעלות זרה), הכפופים למידה משתנה של רגולציה

  במשטר סוציאל-דמוקרטי ייתכן גם המצב הזה (נפט בנורבגיה)
  http://www.haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4756

 10. מיכאל לינדנבאום :

  במשטר ניאו-ליברלי ה"זכיין" ינצל את ההזדמנות להעלות את המחירים לשמיים,על חשבון כל שיקול אחר.
  במשטר ס.ד., אני רוצה להאמין שמאחר שאנו רוצים בפיתוח בר-קיימא,יצמצמו מאד את הייצוא לשם ניצול מושכל של המחצב.
  משהו שעושים היום עם בעיית הנפט,כאשר מחפשים מקורות אנרגייה חלופיים,לשם צמצום צריכתו.

 11. ומה קורה כשיש עימות בין הדגל האדום לירוק? :

  סיפור המחצב המתכלה הוא דוגמה למצב שבו הגבלת הייצור לטובת הדורות הבאים וגם פעולות יקרות להגנה על הסביבה בהווה מסכנות את פרנסתו של השכיר (ולא משנה אם הוא עובד בחברה ממשלתית או בחברה פרטית).

  במקרה כזה בכלל לא ברור שוועד העובדים של החברה (הפרטית או הממשלתית) יתמוך במה שנכון סביבתית או במה שהוא בר קיימא מבחינה כלכלית.

  דוגמה לסיפור כזה בגרמניה
  http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601100&sid=afSRXzUENlcs

  דוגמה ישראלית – בסיפור מכרה הפוספטים בשדה בריר ליד ערד, בכלל לא ברור שהעובדים תושבי הנגב הצפוני מעדיפים שהכרייה של הפוספט תתבצע בנגב הדרומי, מרחק שעות נסיעה רבות מביתם. בוודאי שאם יתכלו המאגרים בשדות הקיימים ולא יוכשר שטח כריה נוסף, העובדים פשוט יפוטרו.

 12. מיכאל לינדנבאום :

  ל-11 ,
  מאחר שיש מצב מורכב ,שיש בו קונפליקט אפשרי בין אינטרס הקיום של העובד והשיקול הסביבתי בר-הקיימא ,רק משטר ס"די בנוי לטפל בבעיה כזאת ,כי רק לו יש את הראייה המורכבת.
  משטר ניאו-ליבראלי,אנחנו כבר יודעים: השתמש וזרוק הכל,אנשים,מחצבים ,מים,שטחים ירוקים ומה לא?

 13. יניב :

  חזון מצוין. אני בעד.
  הייתי מוסיף עוד היבט של קיום מדינת ישראל כמרכז רוחני עבור העם היהודי במטרה להפיץ תרבות עברית ולמנוע התבוללות, וכן שאיפה להנהגה אזורית, ולא רק להשתלבות.
  אבל, נו בסדר – גם בלי שני האלמנטים האלה טוכולסקי מציג חזון שאפתני ומציאותי בעת ובעונה אחת, חזון שאפשר ללכד סביבו את מפלגות ורסיסי השמאל למפלגה דמוקרטית ישראלית אחת שתשאף לשלטון. לא להשתתפות ולתרומה, אלא לשלטון. כאשר השמאל ישלוט במדינה, כל הדברים המתוארים כאן כבר לא ייראו כל-כך דימיוניים.

 14. עודד גלעד (התנועה לפדרליזם עולמי - ישראל) :

  ראשית – תודה לטוכולסקי על חזון נפלא!
  אך שכחת דבר חשוב: לגבי יתר הקהילה האנושית הסתפקת באמירה שישראל "צריכה לתת יותר סיוע חוץ למדינות מתפתחות…" – שים לב: אתה מדבר בעצם על צדקה, ממש כאחרון הניאו-ליברלים.
  והרי ברור לך שעצם המינוח "מתפתחות" הוא שקר וכזב, כשבהיעדר ריסון ברמה העולמית המסחר הקפיטליסטי דוחף את המדינות החלשות ל"מירוץ לתחתית" של ניצול עובדים ומשאבים, וחוסם כל אפשרות לפיתוח בר-קיימא.
  יתר על כן, הוא הסיבה העיקרית לשבירת כח העבודה והסוציאליזם גם כאן, ברמה המקומית.

  לכן מדינת ישראל צריכה להצטרף למאבק העולמי למען הזכאות של תושביה לאזרחות בעלת שלושה מדרגים:
  א. המקומי (קיים)
  ב. הלאומי (קיים)
  ג. העולמי (אם תרצו)

  בהתאם, צריכים להיות מיסים לשלוש הרמות, שרותים לשלוש הרמות, והפרדת רשויות בשלוש הרמות.
  בקיצור – המודל הפדרלי, שעובד ממש לא רע כבר עבור 40% מתושבי העולם, ויעבוד הרבה יותר טוב כשהוא יעבוד בסדר הגודל של השווקים במסגרתם אנו חיים – הסד"ג העולמי.

  לסיכום: פדרליזם עולמי, כלל-אנושי, חייב להיות חלק מהחזון המקומי של כל סוציאל-דמוקרט.

 15. ק. טוכולסקי :

  עודד, התכוונתי לסיוע למדינות ענייות כמו שמדינות עשירות נותנות, הדרכה חקלאית, לימודים חינם לסטודנטים ממדינות מתפתחות, סיוע בתחום הרפואה,
  כמו שנתנו פעם

 16. עודד גלעד (התנועה לפדרליזם עולמי - ישראל) :

  טוכולסקי יקירי, טול צדקה מבין עיניך. האם אתה יודע כמה נתנו המדינות העשירות, וכמה הן נותנות?
  בשנת 1992 ב"פסגת ריו", למשל, הסכימו המדינות העשירות תוך עשר שנים להכפיל את סיוע החוץ שלהן מ- 0.33% מהתל"ג ל- 0.7%. עד שנת 2000 הוא כבר ירד ל- 0.2% (מ-73 ל-54 מליארד דולר, בערכי דולר 2000, Worldwatch)
  לא זו בלבד שזה גרושים, אלא שהרוב יוצא כמימון לפרוייקטים של "פיתוח" שבהן זוכים תאגידים בינלאומיים של בעלי הון – מכרות לייצוא, חקלאות לייצוא, מפעלים לייצוא.
  כשם שאינך מסכים שרווחת העובדים בישראל תישאר עניין לרצון הטוב והתרומות של בעלי ההון, כך אסור שרווחת העובדים מעבר לגבולות הלאום שלנו יצטרכו לחכות לצדקה וולונטרית.
  מקורות מימון? ראה, למשל – http://www.youtube.com/watch?v=M-rQEVF97k0

 17. אלי סתוי --ציר מפלגת העבודה, ויו''ר פורום מזון ומכולת :

  לטוכולסקי היקר
  חזון נפלא שמשרת את מרבית העם ,חוץ
  מאויביו מבפנים הידועים לכולנו בשמם הפרטי ,ממנפי הקשר הון שלטון בישראל,האוכלים בארצנו כסרטן כל חלקה טובה,
  לו נצליח לנטרל אותם אחד ולתמיד,
  ניצלנו וניצחנו בגדול,והשגנו לרשימתך עוד עשרות סעיפים חיוביים ונחוצים מאוד לקידומה של ארצנו שכנראה לא אני ולא אתה מסוגלים אפילו לדמיין כרגע.

 18. שושי פולטין :

  אני בעד!!!
  בעד מי להצביע? 🙂
  חג עצמאות שמח!

 19. uv :

  קודם כל – אני בעד באופן כמעט מלא. לצערי אני שותף לציניות של ידידי מתגובה 6 לגבי היכולת שלנו להחיל את המצב הזה, אבל בוודאות, מפלגה שתציע מצע כזה – תקבל את הקול שלי ואף את העזרה המעשית שלי. הסתייגות אחת קטנה: איש חכם יותר ממני אמר פעם שמי שמקבל מימון מלא על הלימודים שלו – לא מסוגל להעריך את החשיבות שלהם ולהשקיע בהם, לכן אולי כדאי (לפחות בלימודים האקדמאיים) לדרוש בכל זאת סכום סמלי מהסטודנט – בוא נגיד 1000 ש"ח בשנה….
  חוץ מזה – אני איתך!

 20. אלי סתוי :

  עוד חזון חשוב לקראת יום העצמאות

  מי שלא רוצה אותו כרמטכ"ל ,יאלץ ויקבל אותו לטובת הציבור כשר הבטחון הבא של ישראל.
  http://www.facebook.com/pages/qryh-lhryk-t-khwntw-sl-hrmtkl-rl-gby-sknzy/116790955001344?ref=ts

 21. ק. טוכולסקי :

  עודד אני מוכן ליטול גם 10 קורות, המושג אולי ציני אבל אני בעד לסייע אם אתה מעדיף להמנע מדוגמת המערב אז אני מוכן לסייע כמו קובה שפותחת בעולם השלישי מרפאות ונלחמת במחלות כמו גלאוקומיה בבוליביה ומחלת השינה במערב אפריקה. אני מציע בחזון שמדינת ישראל תתן מטובה. הדרכה חקלאית במדינות עניות תסייע בהן. גם סיוע רפואי. ושוב באופן ישיר ולא באמצעות עמותות שמשאירות את רוב הכסף במנגנון.

 22. ק. טוכולסקי :

  לשושי, היום חדש ומרצ הן אופציות, לא מושלמות אבל אם היו בחירות היום, ההתלבטות שלי הייתה כרגיל ביניהן. לעתיד, הגיע הזמן לאחד את השמאל בצורה זו או אחרת ואני סבור שאם נתארגן, אנשים שמוכנים לעשות משהו, שפעילים היום במסגרות השמאל השונות יש לנו סיכוי להציע לאזרחי ישראל משהו שהם ישמחו לשמוע.

 23. מני :

  כבר אמרנו אוטופיה?
  ק. היקר כדי להגיע אל מדינה אוטופית כמו זו שתארת הציבור בישראל צריך לאכול עוד הרבה מאוד כאפות מאנשי ה-הון=שלטון.

 24. ק. טוכולסקי :

  הברירה היא בידנו, לאמץ מודל כמו זה שאני מציע או בדומה ולצאת למאבק על המדינה או להמשך לאכול כאפות. אוטופיה אין פה, רק מצגת של מה שהשיגו במקומות אחרים וגם אנחנו אם נתאמץ נשיג.

 25. איתי :

  זה מסמך מצוין, אבל יש לי כמה הערות.

  1. בריאות – אם אני מבין נכון, אתה מציע לבטל לחלוטין את קופות החולים. זו הצעה שלא ראיתי מעולם, אפילו לא במצע של דע"מ.
  מה הנימוק לכך?

  2. פנסיה – מהסעיף לא ברור אם הציבור יוכל לבחור בין קרנות סולידיות יותר (ובכללן הממשלתית) ומסתכנות יותר או שאתה נוטל מהציבור את זכות הבחירה.
  שנית, אני חושב שעדיף שהקרן הזו שאתה מתאר תהיה בשליטת העובדים ולא בשליטת הממשלה – כי ממשלות באות והולכות, ודי לחכימא.

  3. בנקאות – האמירה "בנק בו כל אחד יוכל לקבל משכנתא" נראית לי כזו שצובעת את המסמך בצבע פופוליסטי, וחבל כי זה מסמך חשוב.

  יש בפירוש אנשים שלא נמצאים במצב לקחת משכנתא, כי לא יעמדו בהחזרים, ובטח לא בסכום בלתי מוגבל, שיאפשר להם להשתולל בחלומות נדלן.
  הקלה פתאומית בתנאי לקיחת משכנתא תיצור עלייה מטורפת במחירי הדירות, ואז – כשאנשים לא יוכלו לעמוד בהחזרים – תקבל משבר כלכלי נורא.
  ג. חברה ממשלתית באנרגיה ותקשורת … ובכל תחום בו אין מוצר טוב במחיר הוגן:

  אני לא חושב שאפשר להגיד היום על הדלק שמוכרת סונול שהוא מוצר רע במחיר מופקע, וכנל על שירותי הטלפון של הוט (שהם זולים בהרבה מאלו של בזק – הממשלתית או המופרטת).

  אני לא רואה דרך ריאלית שבה החברה הממשלתית תמכור דלק בפחות שקלים לליטר או שירותי טלפוניה/אינטרנט בפחות שקלים לחודש מאשר החברה הפרטית. על אחת כמה וכמה אם אנו מצפים שבחברה הממשלתית תנאי ההעסקה של העובדים יהיו טובים יותר.

  לבסוף, אם החברה הממשלתית תחליט להציב יעד של הורדת מחיר השוק של ליטר דלק או קו טלפון – הראשונים שישלמו את המחיר יהיו העובדים של החברות הפרטיות.

  4. "המדינה בעצמה צריכה להיות מיוצגת בהנהלות של מפעלים" – נראה לי פתח מסוכן למינויים פוליטיים, שהם דבר רע, ולא משנה אם יושב בהנהלה חבר מרכז ליכוד או חבר מרכז מרצ.

  5. "אני רוצה מדינה שמבזרת סמכויות ומעודדת שיתוף פעולה אזרחי וארגונים אזרחיים." – צריך לחשוב היטב איך מונעים מבעלי הון להשתלט על המרחב האזרחי, ובכך לנצל את "ביזור הסמכויות" לצרכיהם. יש לזכור ש"ביזור סמכויות" לרשויות מקומיות משמעו הרחבת פתח לשחיתות (עע הולילנד) והרחבת פערים בין רשויות חזקות לחלשות (ר' דיון על מוניציפליזציה בחינוך – הצעת יאיר לפיד, וכן משטרות עירוניות)

  6. שירות צבאי/אזרחי לכולם – לא ברור מהנוסח אם זה חובה או רשות, והאם מי שאינו חרדי/ערבי יכול לבחור בין צבאי לאזרחי.

  בנוסף, המדיניות המוצעת עלולה לגרום להצפת המשק בעובדים לא מקצועיים בשכר נמוך מאוד – הנפגעים יהיו העובדים החלשים
  ביותר (סיעוד, סייעות לגננות וכו)
  http://nadav.blogdebate.org/archives/%D7%A9%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%90%D7%95%D7%9E%D7%99-%D7%90%D7%97%D7%9C%D7%94-%D7%A8%D7%A2%D7%99%D7%95%D7%9F

  7. חקלאות בת קיימא – הייתי מוסיף גם "תעשייה".

  8. חסרה לי התייחסות מפורשת למדיניות קצבאות (מסוגים שונים) ולשכר מינימום.

  9. כמו כן, שווה להוסיף לדעתי מדיניות לעידוד תעסוקת ישראלים בחקלאות ובנייה, במקום עובדים זרים, כולל התייחסות לשינויים נדרשים במערכת החינוך ואיך עושים אותם בלי הסללה כמו בימי מפאי.

 26. ניר :

  הבעיה העיקרית היא שהיום אין נציגות פוליטית שמייצגת את הדעות המובאות כאן.
  אנחנו מתפלפלים על הבדלים – אבל זה לא מה שמשנה כרגע.
  איך מקימים ארגון שימשוך אליו מספיק אנשים כדי שיוכל לייצר שינוי?
  האם צריך לגייס דמות מוכרת וכריזמטית? מעין "יאיר לפיד".
  האם צריך איזה מיליונר שיממן פעילות זו? שרי אריסון יפת הנפש?
  בואו נזרוק רעיונות לביצוע

 27. ק. טוכולסקי :

  נרבה הערות חשובות, אני כבתי בגוף המאמר שלא לכל יש התייחסות. החשיבות העיקרית שאני רואה במה שכתבתי הוא מסמך שנוכל כאן בעבודה שחורה להפוך בשינויים וליטושים למסמך החזון שלנו.

  איתי
  להערה 3, חברה ממשלתית תוכל לתת אינטרנט בזול, זאת בדיוק הסיבה שספקיות האינטרנט מתנגדות לכניסה של חברת החשמל לתחום.
  לגבי הערה 4 מינויים פוליטיים כשלעצמם אינם דבר רע, כל עוד המינוי הוא בעל הכשרה מתאימה. בגרמניה כל חוקר במרכז המחקר והמידע של הבונדסטאג וכל פקיד בכל עירייה וכל עובד סוציאלי ממשלתי הם מינויים פוליטיים. הם נעשים ובתנאי שמקבל המינוי הינו גם בעל הכשרה מקצועית מתאימה ויכול לבצע את התפקיד ביעילות.

  לניר, התאגדות רצינית עם אנשים שיתחייבו לה ויפעלו לקדמה תשיג בעבודה קשה ולטווח ארוך יותר ממפלגת אינסטנט עם איזה יאאיר לפיד, אני קורא כבר הרבה זמן להקמת פלטפורמה, אם נהיה רציניים מנהיגות תצמח או תצטרף, או במשולב.

 28. נגה תדמר :

  החזון הוא עבודה הראויה לכל פירגון, ועל הפרטים עוד נתקשקש.בינתיים שתיים וחצי הערות:

  אין הבלטה על דבר חשוב: המלחמה בפערים, ודרישה לתכנית רב שנתית עם מעקב ומדידה בתקופות קבועות. קביעת סעיף כזה היא כמובן רק תחילת הדרך. הנה,למשל, שאלה: מה אנו אומרים על שיפור מצב הפריפריה, הן הגאוגרפית והן החברתית (בשכונות ובשולי הערים)?
  כל מה שנכלל על מדינת הרווחה הוא, בכפוף ל"נתקשקש", טוב ונכון, אבל הבעיה שציינתי עדיין לא באה על פתרונה. בהקשר זה כדאי גם לשים לב שיש דור המדבר שיש לטפל בו בתוכנית נפרדת אם מתכוונים ברצינות לעשות משהו לטובתו.

  אגב, ללמוד מגרמניה והולנד אני מציע בנושאים אחרים…

  הערה ראשונית על הפנסיה. הורדת גיל הפנסיה אינה משימה נכונה. עלייה משמעותית בתוחלת החיים גורמת, פעם אחת, לרצון להמשיך בחיי עבודה מעבר לגיל שהיה מקובל בעבר. שניים הפתרון הנכון לפנסיה ** ראויה ** חייב להיות בדרך של קיצור תקופת אי-העבודה, אחרת הוא כלכלית לא ישים.

 29. אלי סתוי :

  חברי היקרים בעבודה שחורה
  מאחר ומבחינתי הדיון הוא עבודת קודש למען הדמוקרטיה ולפתרון כלכלי חברתי ראוי ביותר לתועלת
  כלל הציבור במדינת ישראל,
  תרשו לי לרגע להעניק לכם מנסיוני רב השנים בסוג הזה של ההתלבטות על דמותו של המועמד המוביל ,ובהזדמנות זו אמליץ בחום על המועמד הראוי ,המנוסה ,המשופשף, המתוחכם,
  האותנתי,ובעל המוטיבציה הגדולה ביותר בישראל להגשמת חלומותינו כפי שהם מצוינות במסמך המצויין של טוכולסקי,
  הבעיה הגדולה בהצגת פרזנטציה של המוביל המומלץ שלי בפני הציבור ,הוא בעצם נסיונו הקודם הנועז והאמיץ שלא צלח לצערנו הרב, כיו"ר מפלגת העבודה הקודם בבחירות לכנסת ה17 ,נסיון בו הוא נחבל ,צולק ונרמס,
  כמוביל פוליטי ס ,ד, כמעט עד תום, ואלמלא
  אופיו, נחישותו ואמונתו בצדקת הדרך,
  ספק רב אם אפשר היה היום עדיין לדבר עליו כאופציה להובלת המחנה הכלכלי חברתי
  הגדול ביותר בישראל.

  כך שידידי היקרים ,חייבים המון נחישות ,חכמה ,סבלנות ותושיה ,בכדילהבין ולהפנים עד כמה דווקא ח"כ עמיר פרץ הוא המועמד
  המתאים והראוי מבחינתי ומבחינת רבים וטובים, שניתנה להם הזכות וההזדמנות להכירו מקרוב מספיק, בכדי באמת לדעת אותו ואת כישוריו,
  החסרונות והיתרונות למהלך המוצע ידועים לכל ,יש לחשוב ולבדוק את האופציה
  מחדש ,כפי שנכון לבדוק מועמד ראוי
  שעדיין לא נפל קורבן לכוחות הרשע
  האיומים של קשרי הון, שלטון, תקשורת ורגולציה הקיימים בגדול ומאיימים בכל כוחם ומרצם על הסיכוי, אותו טוכולסקי מפרט במסמך הראוי אותו הוא כתב ליום העצמאות למדינת ישראל.

 30. מיכאל לינדנבאום :

  נגה,
  איך בדיוק "קיצור תקופת אי-העבודה",אם השוק חסום לעבודת "זקנים" בני 45+ ?.לא שמעת על מבוגרים כמוני שאין להם לא עבודה ולא פנסייה?

 31. דקל עוזר :

  למר סתוי
  האם מר עמיר פרץ מוכן לחתום על החזון הזה ולהצטרף בגיבוש תנועה שהחזון הזה (על שינוייו) יהיה הלב שלה?

  אם כן, אנא תאם את הפגישה.

 32. ניר :

  עמיר פרץ אמנם טעה בגדול כשהסתחרר ולקח על עצמו תפקיד שהוא לא התאים ובכך נפל בגדול
  אבל הוא בהחלט לקח אחריות אישית ונעלם מהבמה הציבורית לשנתיים

  אם יחזור, אני מרגיש נוח איתו, במיוחד שלא נראה שיש מישהו אחר שבשל לתקיד פוליטי בכיר בסביבה (אולי אובמה?)

  לדעתי, כל דיון על מצע/עקרונות ללא תנועה/מפלגה – זה יהיה תרגיל אינטלקטואלי בלבד

 33. דליה בלומנפלד :

  הערות שלי לחזון הס"ד

  א. לדעתי, החזון צריך להיות כתוב כך שכל מי שקורא אותו יזכור את פרטיו עם תום הקריאה.זה לא המצב בחזון הזה.
  ב. עליו להיות בנוי משני חלקים. החלק הראשון המתייחס לכיווני מחשבה ולדרך. חלק שמתייחס לערכים ולעקרונות שמהם נגזרות המטרות הס"ד. למשל, הערך של המדינה הלוקחת על עצמה אחריות על כל הפרטים בתוכה.
  החלק השני מפורט יותר המתייחס לתחומי החיים השונים, כפי שאתה מפרט בחזונך ואפשר לפרט עוד וליצור סדר בפרטים. צריך להפריד בכתיבה בין המטרות לבין הדרך להשגתן. למשל, הלאמה היא דרך להשגת מטרות. אולי אפשר להשיג את אותן מטרות בדרך אחרת ולא בדרך ההלאמה? אפשר לחוקק חוקי יסוד וחוקים רגילים, להתקין תקנות, הוראות שעה, ועוד. עדיף לנסח את המטרות. אפשר להגיע אליהן בדרכים שונות. הויכוח על דרכי הפעולה מסמן את ההבדל בין המפלגות בתוך הגוש הס"ד.בקיצור, אני חוזרת על עניין מבנה החזון. חלק אחד המכיל תמצית עקרונות וערכים. חלק שני מפרט, שלגביו אפשר להתווכח על הפרטים.
  לגבי הפירוט, רצויות דוגמאות ממשיות מהשטח שיוכיחו את המעשיות הטמונה בחזון.
  ג. החזון צריך להיות מנוסח בדרך שתשקף את המכנה המשותף הרחב ביותר, שעליו יכולות להסכים המפלגות מהשמאל, עד קדימה, עד השמאל הלאומי ואפילו עד הצד השמאלי בליכוד. (היום דיבר יו"ר סניף הליכוד בכפר סבא על שתי מדינות לשני עמים והתנסח בצורה המעמידה את מפלגתו שמאלה מהמרכז.) החזון צריך להתייחס אל המשותף ולא אל המפריד.
  ד. אמנם החזון מתייחס לתחומי כלכלה וחברה, אך אי אפשר בלא לציין כמה משפטים על התחום הפוליטי בטחוני. התנחלויות. שתי מדינות לשני עמים. ישראל מדינת כל אזרחיה. הרי הביטחון והפוליטיקה משפיעים על הכלכלה והחברה.
  ה. אי אפשר בלא לציין כמה מלים על ההקשר הבינלאומי. אי אפשר להתעלם ממנו. במצב הנוכחי מדיניות אובמה פועלת בכיוון הס"ד. זו הסיבה לביקורת שהוא מקבל מחוגי הימין. צריך לומר כמה מלים על ההקשר הבינלאומי.(כשניהל נלסון מנדלה את מסע הבחירות שלו לנשיאות, הוא שבה את לב העם בחזונו. העם התלהב והצביע בעדו. אלא שהחוזים שעליהם הייתה חתומה דרום אפריקה עוד לפני נשיאותו של מנדלה, מנעו מימושם של רעיונות רבים בחזונו. נעמי קליין כותבת על כך בספרה "מדיניות ההלם".) צריך לקחת בחשבון את ההסכמים הבינלאומיים שישראל חתומה עליהם, הסכמים עם השוק המשותף, עם ארה"ב ועוד, כדי שהחזון לא יהיה חלום באספמיה.
  כמה רעיונות לפירוט ב. ועוד כמה דברים
  לדעתי, יש הבדל בין הניסוח: "ממשלה המשרתת את אזרחיה" לבין "אחריות המדינה על כל הפרטים בתוכה". המילה "לשרת" יוצרת הבנה שעל הממשלה להיות המעסיק. ועל כך אפשר להתווכח. המשפט השני (אחריות המדינה…..) הוא כללי יותר וממנו ניתן לגזור דרכי פעולה שונים כדי לקיים את האחריות. אני מעדיפה את ניסוח המשפט השני.
  מושג הסולידריות נובע ממה שנאמר לעיל. לדעתי, הוא חייב להופיע בחזון. אחווה ועזרה הדדית הם חלק מהעניין, אך לא במשמעות של חמלה וצדקה, אלא מתוך יחס של שוויון אל האזרחים ועשיית צדק. גם נושא שוויון ההזדמנויות צריך להיכנס פה. הוא חשוב ביותר בחינוך, למשל. גם בנושא המרכז והפריפריה יש עניין של שוויון הזדמנויות.
  מאחריות המדינה לאזרחיה נובע גם שעל המדינה לדאוג לחוסן החברתי ולצמצום פערים בחברה, ולא רק לחוסן הכלכלי. במצב היום החוסן הכלכלי של המדינה הורס את החוסן החברתי. הוא מזוהה עם עשירי המדינה ומצב המדינה בפתיחות להשקעות מבחוץ. ההתייעלות כביכול משמעותה האמיתית היא הרעת תנאי העבודה של אזרחי המדינה העוברים להיות מועסקים במיקור חוץ.
  צריך לנסח את המטרות הכלכליות בהתאמה למטרות הס"ד. זוהי עבודה לכלכלנים מבינינו.
  מאחריות המדינה נובע שעליה לגבש מדיניות תעסוקה שכיום לא קיימת (פרט לתכנית ויסקונסין הלא ראויה).

  לגבי דרכי פעולה, אחת הדרכים לשינוי המצב לכיוון ס"ד הוא ביטול חוק המכרזים בתחומים חברתיים, בחינוך, רווחה, בריאות, למשל. ביטול חוקים ניאו ליברליים הוא גם דרך לשינוי ושיפור בכיוון הרצוי.

 34. לקסי :

  הערות להערות של דליה.
  הגישה של שני חלקים במסמך היא הנכונה.

  החלקים של החזון הם:
  א. כרוז (כנ"ל, פונה אל הרבים, קליט)
  ב. מצע (מֶפְרָט של אמצעים, שיטות ופעולות)

  הערות פרטניות (לדברים שכתבה דליה):
  "… הערך של המדינה הלוקחת על עצמה אחריות על כל הפרטים בתוכה…" – לא המדינה, החברה.

  "לדעתי, יש הבדל בין הניסוח: "ממשלה המשרתת את אזרחיה" לבין "אחריות המדינה על כל הפרטים בתוכה". המילה "לשרת" יוצרת הבנה שעל הממשלה להיות המעסיק. ועל כך אפשר להתווכח. המשפט השני (אחריות המדינה…..) הוא כללי יותר וממנו ניתן לגזור דרכי פעולה שונים כדי לקיים את האחריות. אני מעדיפה את ניסוח המשפט השני."

  הממשלה משרתת את האזרחים, בהחלט כן!
  לשם כך אנחנו האזרחים שוכרים את שירותה של הממשלה.

  למדינה צריכה להיות האחריות – בשם החברה.

 35. מנוס :

  הערה טכנית:
  הדיון מאוד מעניין, וגם היו כאלה דומים לו בזמן האחרון. נראה לי שהם דועכים מרגע שהמאמר כבר לא מופיע בעמוד הראשי של האתר, כנראה כיוון שאז הרבה פחות אנשים נכנסים לקרוא את התגובות ולהגיב, ולמעשה הדיון נפסק למרות שהיה לו פוטנציאל להמשיך. כנראה שגם ה"דיונים חמים" בצד שמאל (של האתר, לא של המפה הפוליטית…) לא מספיק מבליטים את הדיונים ה"באמת חמים". הייתי מציע לחשוב על דרך להבליט דיונים מסוג זה (אפילו באופן ידני, לפי שיקול דעתם של אנשי המערכת באתר).

 36. לקסי :

  למנוס (35)

  שוקלים בחיוב, תודה!

 37. למנוס :

  מהמעט שאני מכיר בעניין כניסות לפוסטים (פה ובכלל) השאלה אם הפוסט נמצא בדף הבית או לא היא לא העניין, כי רוב הגולשים לא קוראים פה (ובלוגים בכלל) כמו שאנשים קוראים ווינט או הארץ (כלומר פותחים את דף הבית וסורקים עם העיניים מהכותרת הראשית למטה).

  מכיוון שרוב הקוראים כאן אינם קבועים (שני שלישים מגיעים בכלל מחיפוש מילות מפתח בגוגל), הדרך להביא לפוסט הרבה אנשים היא דרך הפניות + בקשה מאנשים להיכנס ולהוסיף את דעתם בדיון.

  1. קישור מאתרים עם תפוצה רחבה (כפי שקורה לנו עם ארגון המורים)
  2. בלוגים – בלוגרים כותבים על המסמך (גם אם קוטלים אותו זה טוב) ונותנים קישור
  3. פייסבוק וטוויטר
  4. שליחת הקישור במייל פשוט למכרים רלוונטיים או ברשימות תפוצה

  אם זה עובד, נוצר מה שמכונה "באזז", שיכול להכות גלים שוב ושוב ולשמר רצף קוראים ודיון חי, שחלקו יכול להתנהל בכלל במקומות אחרים (ואז להגיע לקוראים שלא נכנסים לפה).

  אם זה לא עובד, סימן שה"מוצר" (הטקסט) לא מעניין מספיק, ו/או שאנחנו לא יודעים איך למכור אותו.

  איתי

 38. דליה :

  העירו לי ובקשו שאכניס תגובה לגבי המאמר. המאמר אינו חזון, אלא נקודות לחזון ס"ד. חזון אמור לכלול בתוכו אמירות כלליות וערכים מופשטים. ומי שרוצה להרחיב בעניין או להציג את השקפתו בעניין זה, מוזמן להגיב.

 39. אלי סתוי :

  המסר המרכזי בחזון ליום העצמאות
  שבהחלט ניתן להשיג משילות בישראל ללא הקשר הון, שלטון,עיתון,ז'יטון
  ובניגוד גמור למסקנותיהם הנחרצות
  של כ80% מהיושבים היום בכנסת ישראל

 40. ניר :

  המסר היחיד הוא שיש חזון אחר, חלופי לחזון הקפיטליסטי-ליברלי
  האם "בהחלט ניתן להשיג" את זה, אני מתנדנד בין מאד לדי פסימי.

  איך עושים את זה? לא רק בארץ, אלא בכל העולם! בגלל הגלובליזציה, אין סיכוי רב לשינוי כלכלי-חברתי במדינה בודדת, כי להון, למסחר, לייצור התעשייתי, לכולם יש דרך לעקוף את המדינה
  חזרנו לחזון הקומוניסטי של מהפכה כלל עולמית 🙂

 41. אלי סתוי :

  לטוכולסקי,דקל עוזר ושאר החברים
  היקרים ,אעשה כמיטב יכולתי כבר בתחילת השבוע הקרוב,
  לתאם פגישה קרובה לדיון עניני בנושא המדובר, עם ח"כ עמיר פרץ כבקשתכם.

 42. עודד גלעד (התנועה לפדרליזם עולמי - ישראל) :

  לניר – אני מסכים איתך שהניסיון לבסס סוציאליזם לאומי – ואפילו כמטרת ביניים בלבד – הוא גם בלתי אפשרי וגם לוקה מבחינה מוסרית, בכל החטאים שאפשר להאשים בהם את הקפיטליזם – כי גודלה של החברה שלנו הוא כגודל השווקים שלנו.
  הקפיצה לקומוניזם היא בעיני קצת מרחיקת לכת. מציע לך לחשוב על חזון הפדרליזם עולמי כחלופה מעט יותר ריאלית.

 43. איתי :

  אני דווקא העדפתי את ההתמקדות בצעדים קונקרטיים, בלי לבזבז טקסט (וסבלנות מוגבלת של קורא) על ערכים מופשטים ("המדינה לוקחת אחריות") או מטרות כלליות (כמו "צמצום פערים") שלא ברור מהם האמצעים שבהם משתמשים כדי להגשימם. הטקסט צריך להדגיש את הייחודיות של החלופה, ומה שייחודי בה זה צעדי המדיניות ולא ססמאות ריקות.

  כדי להדגים זאת, הנה כמה משפטי מפתח פרקים ממצע של מפלגה אחת, שאינה סוציאל-דמוקרטית כלל (נחשו איזה?)

  "פירות הצמיחה יגיעו למרב השכבות בחברה הישראלית ולא יחולקו לשכבות מצומצמות בלבד.

  ממשלת ישראל תדאג לאיכות חיים ולביטחון סביבתי לתושבי המדינה, תוך שימוש מושכל במשאבים ושמירה על המערכות האקולוגיות.

  הדרך הטובה ביותר להיאבק בעוני בישראל היא על ידי עידוד העבודה [תוך הבטחת] קיום בכבוד למי שאינו מסוגל לפרנס את עצמו.

  חיזוק הנגב והגליל יעד אסטרטגי של מדינת ישראל."

  נשמע נורא יפה, עד שמעיינים בפרטי המצע, ורואים דברים שנראים לנו בדיוק ההיפך מזה (לדוגמה – הפיכת משרד הבריאות לרגולטור שלא נותן שירותים בעצמו).

  בטקסט של טוכולסקי, בדיוק כמו ב"המפקד הלאומי" נפרסים עיקרים של אלטרנטיבה לפתרון (ר דוגמה למטה). ככל שזה יותר קצר ומסודר בסעיפים, יש יותר סיכוי שיזכרו מה אומרים פה, וחשוב יותר – זו נוסחה שלא ניתן להבין אותה בכמה דרכים. זאת בניגוד לטקסט שינסה לכוון למכנה משותף רחב מדי (שהרי גם נערי האוצר רוצים לצמצם את הפערים בין מרכז ופריפריה, הם פשוט חושבים על אמצעים שונים לגמרי מאלה שמוצעים כאן).

  "1. שתי מדינות לשני עמים
  2. פליטים פלסטינים יחזרו רק למדינה הפלסטינית, יהודים יחזרו למדינת ישראל
  3. למדינה הפלסטינית לא יהיה צבא – היא תהיה מפורזת
  4. גבולות הקבע על בסיס הרביעי ביוני 1967 (אפשרות לחילופי שטחים)
  5. ירשלים בירת שתי המדינות (השכונות הערביות בריבונות פלסטין, השכונות היהודיות בריבונות ישראל, הר הבית ללא ריבונות או בריבונות בינ"ל)
  6. יישום תביעות אלו יביא לסוף הסכסוך ולקץ התביעות ההדדיות"

 44. יפתח גולדמן :

  שלוש הערות קצרות (מחוסר זמן):

  א) כל הכבוד על היוזמה.

  ב) בהתייחס לפסוק:
  "מדינת ישראל צריכה להיות מדינה שמערכות הבריאות, החינוך והרווחה שלה מולאמות באופן מוחלט, ללא עמותות וחברות במגזר השלישי והרביעי. מדינה הנותנת את השירותים באמצעות משרדיה, רשויותיה ומוסדותיה, ואלו ניתנים בידי עובדי מדינה מן המניין"
  אני מסכים עם מגמת הדברים אבל משהו מפריע לי. מדינה הנותנת את כל השירותים באמצעות משרדיה, רשויותיה ומוסדותיה, עלולה להיות מפלצת בירוקרטית שבה הפקיד בירושלים קובע מה יקרה (ומה צריך לקרות) בבית-ספר בירוחם, במרפאה בשלומי או במתנ"ס בבית שמש. אני מחפש מודל שבו התושבים פעילים בעיצוב המוסדות שלהם ברמה המקומית. נדמה לי שבשביל זה צריך סוג כלשהו של "מגזר שלישי" (שונה מאוד כמובן מזה הקיים בחברה מופרטת ובכלכלה נאו-ליברלית).
  צריכה לדעתי להיות הבחנה בין מימון להפעלה: מימון מלא על ידי המדינה. הפעלה (גם) על ידי עמותות וגופים מקומיים (שיאסר עליהם לגייס הון פרטי).

  ב) חסרה לי התיחסות מפורשת לצורות חיים קואופרטיביות, שיתופיות וקהילתיות. נראה לי שחזון סוציאל-דמוקרטי אינו שלם בלי זה. מדינה סוציאל-דמוקרטית תעודד צורות חיים כאלה, או לפחות תסיר את החסמים המקשים עליהן היום (למשל בצורת מיסוי, דיור, משכנתאות וכו').

 45. רמטכ''ל בדימוס :

  ישפוט הציבור בישראל את זכותו של שר הבטחון למנות את וייצמן שירי כמנכ"ל חדש למפלגת העבודה ,
  בדיוק כמו את זכותו למנות רמטכ"ל חדש לצ,ה,ל במקום גבי אשכנזי.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000554762&fid=585#reaction

 46. גרמני :

  גרמניה לא מוגדרת בשום מקום כ"מדינה נוצרית".

  הנה הטקסט המלא של חוקת הרפובליקה הגרמנית:
  http://www.gesetze-im-internet.de/gg/BJNR000010949.html
  המלה "נוצרי" על הטיותיה לא מופיעה שם אפילו לא פעם אחת.

  אולי מספיק להמציא דוגמאות יש מאין בשביל להצדיק את האידיאולוגיה הציונית הגזענית שלכם?

 47. ק. טוכולסקי :

  בית המשפט הפדראלי של גרמניה פסק בדצמבר על בסיס חוק היסוד הגרמני שאסור לפתוח עסקים ביום ראשון בשל אופיה הנוצרי של המדינה.
  אם זאת ההגדרה המספיקה, האופי, המסורת, התרבות, החשיבות של הדת הנוצרית זה לא משנה את העובדה שגרמניה מדינה שבה מותר לתלות צלבים בכיתות וחובה לשמור על יום מנוחה בעיקר מסיבות דתיות כפי שפורט בפסק הדין. היא כבר מדינה יותר דתית מישראל היכן שעסקים נפתחים בשבת ויום המנוחה של העובד נרמס.

 48. עתנאי :

  באתר הנל מפרסמיים כול מה שטוב לאויב וכול מה שטוב לעם היהדי מוחקים אל תפרסמו באתר הנל אלא אם אכותב פלסטינאי

 49. שלי יחימוביץ’, בואי להנהיג את השמאל אבל לא ב"עבודה" :

  […] לרגל יום העצמאות פירסמתי חזון למדינה באתר עבודה שחורה. את מוזמנת לקרוא את החזון ולהגיב עליו. http://www.blacklabor.org/?p=18515 […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.