השחיתות – הציבור אשם, אך יכול למנעה

הטובין הציבוריים נשדדים מזה שנים על ידי מיעוט, אך הציבור אינו מפנים את הבעיה, ואינו מביא לשינוי אמיתי, אלא מתלונן וממשיך לבחור באותם מושחתים

מאת: הני זובידה

גונבים אותנו!

פרשת הולילנד מתפוצצת לה בעיתונים וכל המדינה כמרקחה, אך זהו רק קצה קצהו של קרחון שוד האדמות הגדול, וחלק מזערי משוד הטובין הציבוריים בכלל. נכון, פתאום כולם התעוררו, מה קרה? יש פרשה חדשה, ההדלפות חוגגת, עוצרים ראש עירייה לשעבר של בירת ישראל (ראו מקרה אורי לופליאנסקי) ומדליפים כי יש כוונה לעצור ראש ממשלה לשעבר (ראו את מסכת האיומים כנגד אולמרט) עם הגיעו לארץ לאחר חופשה משפחתית במדריד. ואני אומר הרבה מהומה על מאומה!

מה נשתנה? שוד המשאבים הציבוריים מתנהל במדינת ישראל מזה שנים. זה החל בשוד הקרקעות הגדול של הקיבוצים. רבים מאלו שקיבלו את הקרקע מהמדינה, כן הם קיבלו את אחד מהמשאבים הלאומיים הנדירים ביותר ללא תמורה, החליטו שהם רוצים "לממש" את הזכייה בלוטו והתחילו למכור את הקרקע שלנו ליזמי נדל"ן לבניה על קרקע חקלאית. ההשתוללות חסרת הרסן ממשיכה כיום, נסיעה קצרה במרחבי כל מושב בשרון תגלה תמונה מדהימה של בניה לא חוקית שטחי מסחר על מאות של דונמים ללא רישיון ועוד. ומי עמד בפרץ? ובכן לא, לא המשטרה, גם לא המדינה, בפרץ עמדה הקשת הדמוקרטית המזרחית, ומאז האם נשתנה דבר מה? תשובתי היא לא, המצב רק הוחמר וגם המדינה וקברניטיה החלו לקחת חלק בשוד המשאבים הציבוריים.

חלק נבחר מהציבור, אפילו  לא אלפיון אחד קיבל גישה בלתי מוגבלת למשאבי הציבור, ואנחנו כולנו כעדר נוהר אחר אותם קברניטים שמוכרים את הרכוש  של כולנו ללא מכרז במחירים מגוחכים  מתוך רצון לקבל אי אילו שהן הטבות  בעתיד, לעיתים הלא כל כך רחוק. זה לא חדש, אפילו אנחנו "הציבור המטומטם" כבר גילינו את השוד, אי שם במאה הקודמת עלתה לה הסיסמא האלמותית "מושחתים נמאסתם", והנה הגיעו הבחירות ובחרנו באותם מושחתים וכלום לא השתנה. מחאה חיוורת בצורה של הגמלאים (עוד טעות טיפשית והיסטורית של הבוחרים הישראלים), וחוצמזה, כלום!

אנחנו הבוחרים  בחרנו באותם אנשים לאותן משרות. והם גנבו, בזזו וחמסו באין מפריע, ואנו ממתינים לרגע בו תתגלה עוד פרשת שחיתות. ואז, כשעולה לה פרשה כהולילנד, כולנו מגלגלים עיניים מצקצקים בלשון ומשתמשים במטבעות לשון שחוקות "מושחתים" "גנבים" "נמאס וכמה אפשר" והכי חשוב "די, הגיע הזמן לשינוי". אני מוכן להתערב שכלום לא ישתנה, ונמשיך לתת לאותם אנשים את אותם התפקידים עם אותן ההזדמנויות. אני, אם יורשה לי, רוצה רק להחליף את הסיסמא ולכוון אותה לבוחרים שממשיכים להתנהג כאילו כלום לא קורה "מטומטמים (סתמו ת'פה) נמאסתם!" באמת די, מספיק להתבכיין, די עם צקצוקי הלשון וגלגולי העיניים, אם אנחנו לא מסוגלים לחבר סיבה ומסובב, בחירות ושינוי, אולי מגיע לנו השוד הגדול של המשאבים הציבוריים, אלא אם נחליט לעשות מעשה, לדעתי עוד חזון למועד.

הני זובידה

הבלוג של הני

Tags: , , , , , ,

Leave a Reply