חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההיסטוריה של הכלכלה פרק ט"ז – בונים מדינת רווחה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 18.04.10 6:01

השלטון בבריטניה מלמד דבר חשוב על גלגולי מדינת הרווחה: כנגד כל הסיכויים הצליח הלייבור לבססה, וחולל באמצעותה תמורה עמוקה בחברה המעמדית שם. השמרנים המשיכו במדיניות הרווחה עד תקופתה של מרגרט תאצ'ר. מאז חלה נסיגה במדינת הרווחה

מאת: ק.טוכולסקי

ביולי 1945 נפל דבר בבריטניה העם שלח הביתה את ראש הממשלה ו. צ'רצ'יל מנהיג הניצחון על גרמניה והעלה לשלטון את הלייבור. צ'רצ'יל, שלא היסס לתקוף בתעמולת הבחירות את שותפיו לקואליציית המלחמה מהלייבור, ולהציג את הסוציאליזם שהציעו למדינה לאחר 14 שנות שלטון שמרני רצופות כסכנה, נחל מפלה. העם לא קנה את תעמולתו שהציגה את הסוציאליזם של הלייבור כנוגד את החרות הבריטית- ובצדק.

לאחר משבר כלכלי ארוך ומלחמה, העם הבריטי רצה משהו אחר, לא את האימפריה ולא את החרות לעבוד בשכר רעב. במהלך שש השנים הבאות, שינתה ממשלת הלייבור את פניה של בריטניה שינוי יסודי ויצרה מדינת רווחה. התהליך לא היה פשוט, מהשמרנים ירשה ממשלת הלייבור אימפריה יקרה לתחזוקה, ששירתה אמנם מספר חברות קולוניאליות, אבל הייתה לנטל על המדינה, השמרנים גם הורישו ללייבור חוב ציבורי אדיר לאחר המלחמה. ממשלת הלייבור נאלצה להתמודד עם מצב זה, פתחה את תהליך הדה-קולוניזציה של האימפריה וניהלה מדיניות צנע. מי שקורא היום על התנהגותם חסרת האחריות של הרפובליקנים בארצות הברית שמטיחים בשלטון הנוכחי, שמנסה לשקם את המדינה משלטונם הממושך, ירגיש שהוא קורא משהו מוכר. כך גם השמרנים בבריטניה שחוללו את המציאות הכלכלית חברתית הקשה, תקפו את ממשלת הלייבור, ודרשו סיום של מדיניות הצנע שנגרמה בעטיים, ושמירה על האימפריה היקרה והלא מוסרית.

במהלך כהונתה ייצבה הממשלה את הכלכלה הבריטית, והיא עשתה זאת לא תוך קיצוץ בהוצאה הציבורית והורדת רמת חייהם של הרבים לטובת שמירה על הונם של מעטים, אלא להיפך, תוך הרחבת ההוצאה הציבורית והמעורבות של המדינה בכלכלה. ממשלת הלייבור הלאימה תעשיות שלמות והעלתה את המיסוי על ההון. בניגוד לכל מה שמתיימרים ללמד אותנו היום, העלאות המס והגברת המעורבות של המדינה לא פגעו בשיקום הכלכלי אלא להיפך. המדינה הלאימה בנקים, חברות תעופה ותקשורת, תעשיות ומכרות תוך הצהרה שיש להכיר בתחומים מסוימים כרכוש החברה כולה, ומתוך הכרה בצורך להגיע ליחסי עבודה הוגנים עם עובדים, שנוצלו באופן מחפיר בידי הבעלים הפרטיים.

ממשלת הלייבור פעלה גם להרחבת הדיור הציבורי, תוך הקפדה על בניית דירות שיאפשרו למשפחות מגורים מרווחים. המשלה פעלה להנגשת הבריאות והחינוך לכל, ולהבטחת הזנה בבתי הספר לטובת התלמידים, דברים שנראו עד אז כמדע בדיוני, היו פתאום לזכות בסיסית- הזכות לקבלת טיפול רפואי, הזכות למגורים, הזכות לחלב לכל ילד, כל אלו הובטחו בידי ממשלת הלייבור. טיפולי שיניים ורפואת עיניים הפכו נגישים לראשונה לכל.

בשנת 1951 עלו השמרנים מחדש לשלטון. למרות ההתקפות העזות שלהם על מדינת הרווחה, הרי שלמעט ביטול מספר הלאמות, לא פגעו השמרנים בעקרונות היסוד של מדינת הרווחה שכונן שלטון הלייבור. במשך עשרים וחמש השנים הבאות הוסיפה רמת החיים של אזרחי בריטניה לעלות, לא רק עלייה של התוצר לנפש, אלא עלייה ברווחה של כל נפש, עלייה בשכר, עלייה בצריכה, עלייה ברווחה על כל צדדיה. הפערים בחברה הבריטית, שהייתה בה חלוקה מעמדית בצורה קיצונית, הצטמצמו. מאוחר יותר, עלייתה של מרגרט תאצ'ר שהורידה מיסים וצמצמה שירותים, הביאה לרגרסיה משמעותית בחברה הבריטית, להיווצרותם המחודשת של כיסי עוני עמוקים, וחזרה להעמקת הקיטוב בין עניים ועשירים.

ממשלת הלייבור של השנים 1945-1951בבריטניה, ביצעה שינוי רדיקלי במדיניות החברתית-כלכלית ללא פגיעה בדמוקרטיה, היא הפכה את מדינת הרווחה הדמוקרטית מתיאוריה וניסוי בישום חלקי כזה או אחר, למודל עוצמתי ובר קיימא. השמרנים לא העזו להחזיר את הגלגל עם עלייתם לשלטון, ורוב תחומי הפעולה הכלכליים חברתיים נשארו בניהול ממשלתי במשך כמעט שלושה עשורים. בסיום אותה תקופה, הימין הכלכלי בבריטניה ובכלל, למד כיצד להתמודד כנגד הישגי מדינת הרווחה, ואילו השמאל הבריטי לא העז לחזור, לאחר שעלה לשלטון, לאותה מדיניות, ונמצא מאז בנסיגה, ועימו מדינת הרווחה.

עורך הטור: נגה תדמר

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. איציק יאפ :

    אז למה הם שרדו רק 6 שנים? לא הייתה להם תמיכה ציבורית רחבה?

  2. ק. טוכולסקי :

    אנשים ציפו ליותר, השמרנים שהורישו להם את הכלכלה ההרוסה אחרי המלחמה, יצאו בקמפיין נגד מדיניות הצנע והקיצוב של הלייבור או נגד פירוק האימפריה, ומה לעשות אנשים לא תמיד הכי חכמים, אכלו את הלוקש. הלייבור חזרו לשלטון כמה פעמים לפני עליית ת'אצר אבל הם לא חזרו לרדיקאליות של אותה ממשלה ולא החזיקו בשלטון באופן ממושך עד בלייר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.