חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אריאל אטיאס, הסיוע בדיור לנכים אינו מספיק

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, מכתבים, שיכון ושלטון מקומי ב 15.04.10 6:08

אנו מביאים כאן את מכתבה של ע' הסובלת ממחלה קשה ומצוקת דיור. במכתב לשר השיכון אטיאס היא מפרטת את מצבה העגום ומבקשת עזרה בפתרון בעיית הדיור, לאחר שנתקלה במחסומים רבים מצד הרשויות

בס"ד

לכבוד

שר השיכון

מר אריאל אטיאס

שר נכבד,

הנדון:    בקשה דחופה למתן פיתרון בבעיה קשה בדיור

אני פונה לאדוני בבקשה דחופה לסייע בעדי למציאת פיתרון לבעיית הדיור הקשה שאליה נקלעתי בעל כורחי, ובשל נסיבות שאתאר בהמשך.

תחילה חשוב לי לציין שמכתב זה נכתב כבר בחודש מרץ 2010, והכוונה הייתה להעבירו לאדוני באופן אישי באמצעות נציג ארגון הפעולה של הנכים מר קובי כהן, אבל בשל סיבות טכניות זה לא הסתייע. אני מקווה שהעברת המכתב הזה בדרכים אחרות לא תפגע בזכותי לקבל מאדוני מענה הולם וראוי.

על עצמי:

אני בת 43. לפני 10 שנים חליתי במחלה גנטית חשוכת מרפא, פרוגרסיבית, הגורמת לניוון שרירים בידיים וברגליים. מחלתי מחמירה, ונכון להיום אני במצב בריאותי קשה ביותר. אינני מהלכת ואיני יכולה לתפקד בכוחות עצמי, ואף לא להתהפך במיטה. אני סיעודית ונזקקת לסיוע קבוע ורציף של מטפלת. הביטוח הלאומי אישר לי תמיכה סיעודית בקריטריון מקסימאלי (נכות סיעודית חמורה). כמו כן, לאחרונה, ובגלל ההחמרה במצב בריאותי, אושר לי באופן עקרוני, ע"י משרד הבריאות, כיסא גלגלים ממונע.

את הזכויות האלה איני יכולה לממש, בשל מגורים שאינם מותאמים לי.

אינני בעלת אמצעים, ובעשרים השנים האחרונות התגוררתי בדירות שכורות שונות. בשנתיים האחרונות אני מתגוררת ברמת גן, בדירה שכורה בת שני חדרים בקומה שנייה, ומשלמת שכ"ד של 3,500 ₪ בחודש. הדירה שבה אני מתגוררת אינה מותאמת למגבלותיי. כששכרתי אותה מצבי לא היה כה חמור, אך במהרה הוא התדרדר, עד כי המגורים בה מגיעים לכדי סכנת חיים, כפי שאפרט:

1.      בבניין שבו אני מתגוררת יש מעלית, אבל היא קטנה, וכדי להיכנס אליה ולצאת ממנה עליי לקום מהכיסא במאמצים על אנושיים כדי לקפל את הכיסא, ואז עליי לעמוד, בקושי רב, במעלית. כשאני חוזרת הביתה עייפה, שוב עליי לקום מהכיסא, להיכנס בקושי רב למעלית, ולעמוד עד שהמעלית מגיעה לדירתי.

2.      כמו כן אי אפשר להיכנס עם כיסא הגלגלים לשירותים ולמקלחת, לחדר השינה ולמטבח, ובכל פעם אני נאלצת לקום מהכיסא. כתוצאה מכך פעמים רבות נפלתי ונחבלתי קשות, והייתי צריכה להזעיק עזרה.

3.      משרד הבריאות אישר לי עקרונית קבלת כיסא ממונע, והתנה זאת במעבר לדירה נגישה. היעדר פיתרון דיור מונע ממני לקבל ממשרד הבריאות כיסא גלגלים ממונע החיוני לתנועתי, לקיומי, לצרכיי ולכבודי. בהיעדרו אני מנועה מלנהל אורח חיים עצמאי, ולמעשה הפכתי לאסירה בביתי, במגבלותיי ובתנועותיי.

4.      אינני יכולה לשכור את שירותיה של מטפלת צמודה, הן משום שאין לי היכן לשכן אותה והן משום שכמי שמשלמת שכר דירה גבוה, איני יכולה לממן טיפול סיעודי רציף. כתוצאה מכך אין לי עזרה רצופה הנדרשת לתפקודי, ופעמים רבות אני נאלצת לעשות דברים בעצמי, דבר שגרם לי לתאונות קשות בבית. למשל, כשניסיתי להכין לעצמי שתייה חמה המים החמים נשפכו עליי, וגופי מכוסה כוויות. לא ייתכן שאשאר במצב חסר אונים ולא אוכל לממש את אשרת העסקת העובדת שאושרה לי משום שאין באפשרותי להעמיד עבורה מקום ראוי למגורים.

דירת נ"ר

לפני שנה פניתי למשרד השיכון על מנת למצוא לעצמי קורת גג קבועה שתתאים למגבלותיי. לאחר הליך בירוקרטי אושרה לי זכאות לדירת נ"ר. לאחר כשנה של חיפוש אחר דירה אני עומדת בפני שוקת שבורה, כשאני שבויה בתהליכים מעגליים בלתי פתירים. אינני רואה כל דרך הגיונית לצאת מהמצב, על כן אני פונה לאדוני על מנת שיסייע בעדי בנושא.

במסגרת הזכאות של משרד השיכון ניתנה לי אופציה לרכוש דירה בסכום של 825,000 ₪ עם אפשרות לחרוג עד ל-900,000 ₪. הוסבר לי שאת הרכישה יבצע משרד השיכון עבורי לאחר שאמצא ואציג דירה המתאימה לצרכיי.

לצערי, לאחר חיפושים רבים אחר דירה, הגעתי למסקנה שהסכום הזה מנותק מהמציאות הקיימת בשוק הנדל"ן, שאני מניחה שאדוני מודע לה. לא ניתן למצוא דירה מתאימה וראויה בסכום הזה. בתכניות הכלכלה בטלוויזיה ובמאמרים ובכתבות בתחום מדובר רבות על המצב הקשה הזה בדירות, ועל המחירים הגבוהים שאינם יורדים.

אפרט כאן מהם המכשולים העומדים בדרכי, מול המסגרת המוגבלת שהוקצבה לי:

דירה נגישה עם מעלית גדולה וכניסה מרווחת

1. בניין עם מעלית מעלה אוטומטית את מחיר הדירה.

2. מעלית הנחוצה לצרכיי (בעלת פתח של 75 ס"מ ובעומק של 1 מטר) נבנית בדרך כלל בבניינים חדשים יחסית, שעלות דירה בהם גבוהה יותר מהמוקצה.

3. נכותי מגבילה אותי לדירות שבהן שטח הלובי צריך להתאים לי. שוב, מדובר במפרטי בנייה חדשים המצויים בבניינים חדשים יחסית, ושוב, ערכן של דירות אלה עולה על התקציב שהוקצב לי.

4. דירות קרקע הן נדירות, ואם יש כאלה, רובן ככולן קטנות ולא מתאימות למגבלותיי. האחרות – שוב, ערכן מחוץ להקצאה.

דירה מרווחת לניידות של אדם נכה

לצורך מגוריי אני נדרשת לדירה שהמינימום ההכרחי בה הוא סלון וחדר שינה בגודל מרווח, שיתאים לנגישות ולניידות + חדר נוסף (או חצי חדר) לשימושה של מטפלת סיעודית. דירת שלושה חדרים, שבה יש שני חדרים גדולים ומרווחים לתמרון של אדם נכה, עולה על המסגרת שהוקצבה שלי. מדובר בצורך, ולא בגחמה פרטית. נבדקו על ידי ועבורי עשרות דירות. הדירות היחידות שהתאימו הן אלה שמחירן עולה בהרבה על התקציב שניתן לי. בתקציב שניתן לי זה בלתי אפשרי למצוא דירות כאלה.

קניית דירה

משרד השיכון מעמיד עבורי אופציה חליפית, ובה הוא מציע לי לרכוש דירה בבעלותי. לצורך כך עליי לקחת הלוואה מסובסדת המותנית באישור הבנק למשכנתאות, וכן משכנתא בהיקף עצום, אף היא מותנית באישור הבנק. גם אילו הבנק אישר את ההלוואה והמשכנתא, וספק רב אם היה עושה כן, אין לי יכולת להחזיר סכומים עצומים כאלה. המשמעות של קניית דירה היא להיות אסירה של ההחזרים, ללא מטפלת סיעודית, ואולי אף להגיע לחרפת רעב ויום אחד אני עלולה למצוא את עצמי ברחוב משום שלא עמדתי בהחזרים.

האפשרות לרכישת דירה יכולה להועיל רק לאותם אנשים שיש להם יכולת כלכלית. לי אין יכולת כזו, ומשרד השיכון, בטרם קיים דיון בבקשתי לדירת נ"ר, ערך בדיקה דקדקנית ומקיפה, ונוכח בכך שאכן אין לי נכסים וחסכונות.

אני פונה לאדוני בבקשה לבדוק ולשקול במסגרת משרד השיכון אופציות ראויות כאלה שיביאו לפיתרון, ולא ישמשו כמאחז עיניים. כולי תקווה כי דבריי אלו, הנכתבים מתוך מצוקה אמיתית ונוראית, ייפלו על אוזניים קשובות. כוחותיי כבר אינם עומדים לי להיטלטל מדירה שכורה לדירה שכורה אחרת. עייפתי מאוד. אין לי מי שיעזור לי. אמי היא אישה אלמנה, קשישה, לא עובדת, גרה בדירת שני חדרים קטנה וישנה, בקומה שנייה, ללא מעלית. אחותי, הגדולה ממני ב-3 שנים, נכה במצב קשה, ואינה יכולה לעזור לי. שתינו חלינו באותה מחלה. היא חלתה בה 10 שנים לפניי.

כשאנשים מגיעים לביקור בביתי הם תוהים איך זה שבמדינת הרווחה שלנו הגעתי למצוקה הזאת, ומדוע עליי לסבול כל כך. האם לא די בסבל שלי ממחלתי? עם המחלה והנכות הקשה שלי, שנחתו עליי לפני 15 שנים, השלמתי. עם המחדלים והמחסומים הרבים שמציבה לי המדינה, לא השלמתי, ואיני מוכנה להשלים.

אבקש את תשובת אדוני בדחיפות.

ע' (הפרטים המלאים שמורים במערכת)

העתקים:

1.      ח"כ יצחק הרצוג – שר הרווחה

2.      ח"כ אילן גילאון – יו"ר השדולה לאנשים עם מוגבלות

3.      עו"ד טובה רקנטי – ממונה על היחידה המשפטית לפניות הציבור, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות

4.      ח"כ אורי מקלב – יו"ר הוועדה לפניות הציבור

5.      פרופ' מיכאל לינדנשטראוס – מבקר המדינה

6.      ארגון בזכות

7.      עו"ד קארין אלהרר – מנהלת הקליניקה המשפטית לאנשים עם מוגבלות, אוני' בר אילן

8.      עו"ד דורי ספיבק – יו"ר האגודה לזכויות האזרח, הקליניקה המשפטית, אוני' ת"א

9.      מר יובל וגנר – יו"ר עמותת נגישות ישראל

10. מר קובי כהן – ארגון הפעולה של הנכים

11. גב' שרי שטרן, עו"ס – משרד הבריאות

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.